Bu konuyu okuyanlar

Burak Özgen

Müdavim
Reaksiyon puanı
271
Ahmet Çakar, Spor Toto Süper Lig'in 32. haftasında Beşiktaş'ın Kayserispor'u 2-0 mağlup ettiği karşılaşmayla ilgili gündem yaratacak açıklamalarda bulundu.
ahmet-cakar-besiktas-hukmen-maglup-olmali-1.jpg
Spor Toto Süper Lig'in 32. haftasında Beşiktaş, Kayserispor'u 2-0 mağlup etti. SABAH Spor yazarı Ahmet Çakar, bu karşılaşmayla ilgili çarpıcı bir iddiada bulundu.

TOSİC BUGÜN NASIL OYNADI
"Beşiktaş'ın bugün hükmen mağlup olması lazım. Ben eğer bulamadıysam, yanlış hatırlamıyorsam, geçen hafta Galatasaray stadında oynanan Galatasaray-Beşiktaş maçında Tosic kırmızı kart gördü, penaltıda. Bugün nasıl oynadı? Oynanmayan maçın cezasını geçiremezsiniz."
ahmet-cakar-besiktas-hukmen-maglup-olmali-2.jpg
"Fenerbahçe-Beşiktaş maçı oynanmadı. Fenerbahçe-Beşiktaş maçında Beşiktaş gelip stada çıkmadı. Oynanmadı. Bir hafta önce lig maçında kırmızı kart gören oyuncu bir sonraki Kayserispor maçında nasıl oynar."

ahmet-cakar-besiktas-hukmen-maglup-olmali-3.jpg
NASIL OYNAYABİLİR
"Almanya'ya, İngiltere'ye, İtalya'ya bakın. Nasıl oynayabilir? Diyeceksiniz ki 'Kupada cezasını çekti' Oynanmayan maçta ceza çekme kabul edilemez. Böyle bir kural olamaz.

Kaynak:Sabah

Sizce Beşiktaş Kayserispor maçını kazandığı halde, Tosic oynadığı için mağlup olabilir mi? Yorumlarınızı bekliyorum.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
mantıken doğru ama yanlış geçti borun pazarı.

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
adam haklı bence de. kitabında yazıyordur heralde bu olayın kuralı. bakalım ne olacak.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Bir yılda iki kere hükmen mağlup olan takım küme düşer.

Sıkıyorsa hükmen mağlup etsinler!

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
kural kitabı yok mu bu işin yav? sahaya çıkılmayan maçta kırmızı kart cezasının savuşturup savuşturulmadığı kadar bariz bir olayın yer almamasına ihtimal bile vermiyorum. orada ne yazıyorsa o olacaktır. 2 kez hükmen mağlup sayılan takım küme düşer yazıyorsa da küme düşmelidir. kitap bunu yazıyorsa kim itiraz edebilir ki? sonra ülke neden gelişmiyor.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
bizim BJK'lı ateş püskürüyor dellendi tupe head izin vermez buna...

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Bu konuda çok fazla bilgi kirliliği var, özellikle sosyal medyada dolanan görseller, yazılar o kadar çok karşımıza çıkıyor ki sanki gerçekmiş gibi akıllarda yer edebiliyor.

NTVspor'un 05 Mayıs 2018 15:22 tarihli haberine istinaden olayı araştırma gereği duydum.

"Tosic, Kayserispor maçında sahada" haberi aşağıdadır: (haber url'si)

yaH5Kz.png

Koskoca NTVspor yalan yazacak değil ya.

"Beşiktaş hükmen mağlup edilmeli" mi? "Beşiktaş küme düşürülmeli mi?" Talimatlar ne diyor, bir bakalım:

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF'nin) sitesinden Futbol Disiplin Talımatı ve Futbol Müsabaka Talimat larını buldum, okudum.

Konu ile alakalı olarak ilgili maddeleri görsel olarak ekliyorum, dileyen ilgili maddelere mesajımın altındaki linklerden bakabilirler.

TFF Futbol Disiplin Talımatı MADDE 94 – KİŞİLERİN İHRAÇ EDİLMESİ

dIeTe6.png

TFF Futbol Disiplin Talımatı MADDE 92 – İNFAZIN ÖZEL HÜKÜMLERİ

G9dDj6.png

Beşiktaş ligden düşürülür mü düşürülmez mi, madde aynen şöyle diyor:

TFF Futbol Müsabaka Talimatı MADDE 24 - PUAN SİLİNMESİ, LİGDEN ÇIKARILMA ve ALT KÜMEYE İNDİRME

PHJx10.png

Saygılarımla,
kilicbaligi

Kaynaklar:
http://www.tff.org/Resources/TFF/Documents/TALIMATLAR/Futbol-Musabaka-Talimati.pdf
http://www.tff.org/Resources/TFF/Documents/TALIMATLAR/Futbol-Disiplin-Talimati.pdf

Blue Stack

Doçent
Reaksiyon puanı
253
Yani yukarıdaki yoruma bakarsak Tosic cezasını çekti, oynamasında sakınca yok diyor. Doğru, ancak;
Doğrudan kırmızı kartın cezası ne zamandır 1 maç oldu, bunun sebebi nedir soruyorum?
Kural böyle olabilir ancak oynanmayan, rakibin stadın yakınından geçmediği bir maçta cezalı oyuncu cezasını nasıl çekmiş sayılabilir?
Burda amacım BJK'ı suçlamak değil, görünen o ki kurallara bakarsak onların başına gelen bizim takımlarımızında başına gelse aynı durumu yaşayacaktık. Ben kuralları sorguluyorum, neden?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Yani yukarıdaki yoruma bakarsak Tosic cezasını çekti, oynamasında sakınca yok diyor. Doğru, ancak;
Doğrudan kırmızı kartın cezası ne zamandır 1 maç oldu, bunun sebebi nedir soruyorum?
Kural böyle olabilir ancak oynanmayan, rakibin stadın yakınından geçmediği bir maçta cezalı oyuncu cezasını nasıl çekmiş sayılabilir?
Burda amacım BJK'ı suçlamak değil, görünen o ki kurallara bakarsak onların başına gelen bizim takımlarımızında başına gelse aynı durumu yaşayacaktık. Ben kuralları sorguluyorum, neden?
Kırmızı kart görmek 2 maçtan başlar gibi bir kanı var ancak;
kırmızı kart görmek otomatikman 1 maç cezadan başlıyor; en az 2 olacak anlamına gelmiyor.

Şöyle ki;
Bir öneki mesajımda TFF Futbol Disiplin Talımatı MADDE 94 – KİŞİLERİN İHRAÇ EDİLMESİ'nin (1)'ini paylaşmışım ve yine MADDE 94 kapsamında,
Tosic'in pozisyonu, TFF Futbol Disiplin Talımatı MADDE 94'in (5) ine göre bariz gol şansı olarak değerlendirilmiş ve (4)'e göre de, yani PFDK her hangi bir ekstra ceza açıklaması yapmadığı için, oyuncunun cezası 1 maç oluyor.

U90CP4.png

İlgili madde için bkz.

Bariz gol şansı ve diğer pek çok teknik tavsiyelerin yer aldığı detaylı bilgilere buradan bakabilirsiniz.

Aslında bu sorunun cevabını yukarıda vermiştim. Tekrar yeniliyorum o zaman.

TFF Futbol Disiplin Talımatı MADDE 92 – İNFAZIN ÖZEL HÜKÜMLERİ

G9dDj6.png

Blue Stack

Doçent
Reaksiyon puanı
253
Kuralı ve verdiğiniz cevabı görebiliyorum, bunu söylemiyorum. Bu kural böyle bir hali nasıl alır, bunu kimler akıl ediyor, dediğim gibi oynanmayan maçta ceza nasıl çekilmiş sayılabiliyor onu anlamıyorum sadece.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Kuralı ve verdiğiniz cevabı görebiliyorum, bunu söylemiyorum. Bu kural böyle bir hali nasıl alır, bunu kimler akıl ediyor, dediğim gibi oynanmayan maçta ceza nasıl çekilmiş sayılabiliyor onu anlamıyorum sadece.
Kuralı koymuşlar bir kere, kuralı görmezden gelip ceza da verilemez ki.
Ki üstelik sahaya çıkmadığı maçın cezasını Beşiktaş çekmiş.
Ama bunun öncesinde olaylı kupa maçından çıkan kararlar, verilen cezalar ne derece adil, bunların sorgulanması gerekiyor.

Blue Stack

Doçent
Reaksiyon puanı
253
Kuralı koymuşlar bir kere, kuralı görmezden gelip ceza da verilemez ki.
Ki üstelik sahaya çıkmadığı maçın cezasını Beşiktaş çekmiş.
Ama bunun öncesinde olaylı kupa maçından çıkan kararlar, verilen cezalar ne derece adil, bunların sorgulanması gerekiyor.
Ben şahsen kupa maçındaki olayların fazla abartıldığını, yapılan şeylerle olduğundan daha büyük gösterildiğini düşünüyorum. Keşke o kadarıda olmasaydı tabi ki, olanları onaylamıyorum ama görüşüm böyle. Sizin görüşünüze de saygı duyuyorum tabi ki, iyi forumlar.

alcasar

Asistan
Reaksiyon puanı
51
Kırmızı kart cezası oynanmamış maçta çekilir. Oynanıp yarım kalmış maç karttan önce ise orda oynaması gerekir. Çünkü Tosic fener maçına çıktığında henüz o kırmızı kartı görmemişdi. Yani son maçta Tosic in sahaya çıkması kural hatasıdır. Bu beşiktaşa ceza vermeyi gerektirmez. Sen federasyon olarak diyeceksin Tosic bu maçta oynayamaz diye.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
oldu bitti TFF de oldu bitti diyor uzatmayın...

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
TFF ve PFDK' dan iki maç ceza verilmedi. GS maçında kırmızı gördü ve bir maç cezasını çıkmadığımız FB maçında çekti. Eğer iki maç ceza alsa idi bu TFF tarafından açıklanacaktı. Daha bugün takımlar ve hatta canım BEŞİKTAŞ' ım yine PFDK' ya sevk edildi. Ama Tosiç' in kırmızı kartından dolayı değil çirkin ve kötü tezahürattan. Ahmet ÇAKAR boşuna algı yapıyor. Yine de vereceklerse ceza hükmen mağlup etsinler çok ta umurumuzda biz BEŞİKTAŞ' ın sevdalısıyız. İsterseler küme düşürsünler.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
o tarz aksiyon olmaz kupadan men gelirlerinden men edilir küme şürülmez lig maçında iki maçtan dolayı olmadı ki.