Benim Laptobumun BIOS'u Ölmüş müdür?

Bu konuyu okuyanlar

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Herkese merhaba. Benim sorunum laptobum BIOS'a girmiyor. BIOS pilini çıkarıp taktım hatta takmadan çalıştırdım fakat BIOS açılmıyor. HDD'yi sökünce bile BIOS'a girmiyor. Önceden HDD'yi sökünce giriyordu. Artık o yöntem ile de girmiyor. Laptobum Lenovo V570c.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
bios güncelledinmi?
Zaten 3 yıl önce güncellemiştim. Bu PC için yeni anakart nereden bulabilirim? Genelde hep V570 için anakart var. Benimki herhalde bulunmuyor. En azından zamanında İntel VT-X'i açmıştım.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
bios güncelledinmi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Benim PC 2.nesil. Bende o ayar yok. Bende UEFI kullanıyorum zaten.
Adsız.jpg

attığım linkten bir dene belki açılır.
Senin dediğin yöntem Shift+Yeniden başlattan girmek değil mi? Bende o yok. O 3.nesillerde gelmedi mi? Ayrıca eskiden açılıyordu. Format atacaktım. BIOS'a girmeyi denedim girmedi. F2'ye basınca Please Wait diyor ama Windows açılıyor.

attığım linkten bir dene belki açılır.
Birde aygıt kullan kısmıda ölmüş. USB HDD kısmında 2 yıl önce kaybettiğim USB'nin adı yazıyor. Ordan bir şey seçsem bile bir şey olmayıp geri Windows açılıyor.

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
Benim PC 2.nesil. Bende o ayar yok. Bende UEFI kullanıyorum zaten.
Ekli dosyayı görüntüle 75228

Senin dediğin yöntem Shift+Yeniden başlattan girmek değil mi? Bende o yok. O 3.nesillerde gelmedi mi? Ayrıca eskiden açılıyordu. Format atacaktım. BIOS'a girmeyi denedim girmedi. F2'ye basınca Please Wait diyor ama Windows açılıyor.

Birde aygıt kullan kısmıda ölmüş. USB HDD kısmında 2 yıl önce kaybettiğim USB'nin adı yazıyor. Ordan bir şey seçsem bile bir şey olmayıp geri Windows açılıyor.
Çok garip. Çok sıkıntı yaşıyorsanız gereken parçaları değiştirin yada yeni bir bilgisayar alın. ki bence paran varsa yeni bilgisayar al kaç sene önceki bilgisayar sonuçta ölü yatırım.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Çok garip. Çok sıkıntı yaşıyorsanız gereken parçaları değiştirin yada yeni bir bilgisayar alın. ki bence paran varsa yeni bilgisayar al kaç sene önceki bilgisayar sonuçta ölü yatırım.
SSD alacaktım M SATA. Sırf bu sorun var diye Kingston UV500 M SATA 120GB almaktan vazgeçtim. Dediğiniz doğru.

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
Ben bu bilgisayarımı önümüzdeki 5 sene daha kullanmayı planladığım için kasa batarya fan vs. değiştirdim sende böyle düşünüyorsan yaptırabilirsin ancak yeni bilgisayar alacak paran varsa hiç durma bence.. kendine boş boş eziyet yaparsın.

4gb ram daha üstüne ssd takarsam bu bilgisayar işimi görür zaten kasası yeni.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Ben bu bilgisayarımı önümüzdeki 5 sene daha kullanmayı planladığım için kasa batarya fan vs. değiştirdim sende böyle düşünüyorsan yaptırabilirsin ancak yeni bilgisayar alacak paran varsa hiç durma bence.. kendine boş boş eziyet yaparsın.

4gb ram daha üstüne ssd takarsam bu bilgisayar işimi görür zaten kasası yeni.
Yakın zamanda değiştirebilirim. Reis bence sen bunlarlanbirlikte Windows10'a geç. Bu arada bir Amerika'lı bir adama baktım ve harddiski GPT imiş. Sizin laptopu kullanıyor. Bir tek Windows 7'yi kuramamış. Mac OS X ve Ubuntu triple boot yapmış.

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
Yakın zamanda değiştirebilirim. Reis bence sen bunlarlanbirlikte Windows10'a geç. Bu arada bir Amerika'lı bir adama baktım ve harddiski GPT imiş. Sizin laptopu kullanıyor. Bir tek Windows 7'yi kuramamış. Mac OS X ve Ubuntu triple boot yapmış.
Hackintosh kurmak isterdimde wi-fi kartı uyumsuzluğu var birtek.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Hackintosh kurmak isterdimde wi-fi kartı uyumsuzluğu var birtek.
Bir başka kişide G580 kullanıyormuş ve HDD'si GPT. Bence UEFI desteğini anlamanın yolu HDD'yi GPT yapmak. Ama yapmadan önce bir Windows'u Legacy olarak yazmak. Sonra AOEMI Disk Partition'dan çevirmek. Ancak bu adamlar UEFI kullanıyorsa mantıken seninkide UEFI. Benim laptobum seninkinden önce çıkmış birde.

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
Bir başka kişide G580 kullanıyormuş ve HDD'si GPT. Bence UEFI desteğini anlamanın yolu HDD'yi GPT yapmak. Ama yapmadan önce bir Windows'u Legacy olarak yazmak. Sonra AOEMI Disk Partition'dan çevirmek. Ancak bu adamlar UEFI kullanıyorsa mantıken seninkide UEFI. Benim laptobum seninkinden önce çıkmış birde.
Diskin tmaamımı yoksa belirli bir bölümümü GPT çeviriliyor? çünkü D disk ve recovery alanım var içinde

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Diskin tmaamımı yoksa belirli bir bölümümü GPT çeviriliyor? çünkü D disk ve recovery alanım var içinde
Tamamı. Bu arada G580 ve G570 UEFI destekliyor. İnternette kurulumda GPT stilinde hatası yaşadıklarını gördüm.

Recovery bölümünü yedekleyebilirsiniz.

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
Tamamı. Bu arada G580 ve G570 UEFI destekliyor. İnternette kurulumda GPT stilinde hatası yaşadıklarını gördüm.

Recovdry bölümünü yedekleyebilirsiniz.
Gerçi pekte işime yaramaz Win7 Home basic areo yok. 8.1 yükseltirken sizin dediğiniz şekilde yazacağım bakalım.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Gerçi pekte işime yaramaz Win7 Home basic areo yok. 8.1 yükseltirken sizin dediğiniz şekilde yazacağım bakalım.
İnşallah GPT'ye çevirince açılır. Bu arada Windows 7'de de olur GPT. Yalnızca "Starting Windows" diye açılıyor. Bazenleri BCD hatası veriyor. Hem UEFI hem Legacy USB oluşturmak çok daha mantıklı. Bildiğiniz üzere rufus tan MBR yaptığımızda hem legacy hem UEFI yazıyor.

Legacy Os'u UEFI olarak yükselteceğim kurukum ekranındaki seçenekten. sıkıntı çıkmaz inşallah? birsürü dosya ve programım var
Kurulum ekranında yalnızca UEFI olarak boot ettiğinizde çevirebilirsiniz. Herhalde bu AOEMI disk partition Windows PE modunda açılıyor olmalı.

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
Evet. 14 ocak 2020'de burda olursanız özel mesajlardan yardım edebilirmisiniz?

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
Evet ederim. Benim için sıkıntı değil. Herhalde Windows 7'yi uğurlayacaksınız.
Evet :)

Bilgisayarın şarj soketi kırılmıştı geçen sene bu güne kadar bir kasa birde şarj soketi arzalandı çok memnunum bu modelden. Ancak 3 - 4 sene sonra dell veya sony vaio alacağım sanırım onların ömrü uzun.

Yada paraya kıyıp macbook alırım kim bilir ?

İnternette birsürü yorum okuyorum adamlar 5 sene pc'yi kullanmış batarya vefat etmiş. ben 7,5 sene batarya değiştirmeden kullandım. kullanılmışıyla arasında 1 saatlik fark var. 1 saat dayanırken 7,5 senelik emektarım yeni aldığım orjinal batarya 2 saat dayanıyor. Benim batarya ölmeyecek gibi duruyor hayırlısı :) zaten bataryasız kullanmam prize takılı dolaşılmaz.

Son düzenleme:

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Bataryasiz kullanma ondan bu oluyor anakarti yakasan yeni notebook parasi tutar...

aliyasiny65

Profesör
Reaksiyon puanı
2,283
Bende lenovo 3000 n200 var hala çalışıyor geçen sene harddiskin bulunduğu yere vurmuştum oyunlarda kastığı için hardisk yenilemiştim bir kere de su dökmüştüm klavye üzerine hiçbirşey şuan da bile yok 2007 de aldıydım hala sağlam ama onu kullanmıyorum evde masaüstü var daha iyi ama bir yere götürmem gerektiğinde onu götürüyorum bataryasıda sağlam

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
Batarya ile kullandım her zaman.. bilgisayarı heryere götüren insanım cafede bile açmışlığım vardır batarya şart.

Ben klavyeye maden suyu döktüm anında ters çevirip boşalttım üstüne saç kurutma makinesiyle kuruttum sorun olmadı. Zaten klavye kasa fan batarya vb. değiştiridm orjinal parçalarıyla.

Bende lenovo 3000 n200 var hala çalışıyor geçen sene harddiskin bulunduğu yere vurmuştum oyunlarda kastığı için hardisk yenilemiştim bir kere de su dökmüştüm klavye üzerine hiçbirşey şuan da bile yok 2007 de aldıydım hala sağlam ama onu kullanmıyorum evde masaüstü var daha iyi ama bir yere götürmem gerektiğinde onu götürüyorum bataryasıda sağlam
O bilgisayar eski değilmi kızanım? paran yoksa 2.ellere bak istersen uygunlar var.

aliyasiny65

Profesör
Reaksiyon puanı
2,283
Yok gerek yok zaten evde masaüstü kullanıyorum

aliyasiny65

Profesör
Reaksiyon puanı
2,283
i3 540 1.nesil
8 gb ram
500 gb hdd