Battlefield 1 Türkiye'de yasaklanabilir iddiası

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

mazruf

Guru
Onursal Üye
Katılım
30 Tem 2009
Mesajlar
23,119
Beğeniler
1,086
Puanları
113
Konum
Türkiye
#1
Henüz 4 gün önce piyasaya çıkan Battlefield 1'in Türkiye'de yasaklanabileceği iddia ediliyor. 1. Dünya Savaşı'nın konu alındığı oyunda, Türk köylerinin bombalanması ve Osmanlı askerlerinin öldürülmesi tepki çekiyor.



21 Ekim'de piyasaya çıkan ve dünya çapında milyonların indirdiği savaş oyunu Battlefield 1'in ülkemizde yasaklanması gündemde.

DICE'ın geliştirdiği oyun ve Electronic Arts'ın yayınladığı oyun bildiğimiz üzere 1. Dünya Savaşı'nı konu alıyor. Geride bıraktığımız aylarda oyunda Osmanlı askerinin de olacağı açıklanınca birçok kişi sevinmişti. Çoklu oyuncu sürümünde Osmanlı askerlerini alarak rakiple savaşabiliyoruz.

Lakin tekli oyuncu sürümünde düşman devletin askerleriyle oynamak zorundayız. Oyun geliştiren şirketin ABD'li (o dönemin İtilaf Devletleri arasında yer alıyor) olduğunu düşünürsek, bu durumun son derece doğal olduğunu söyleyebiliriz.

Tabii bu durumda tekli oyuncu sürümünde İngiliz ve Anzak askeri olarak Çanakkale Cephesi'nde Osmanlı askerlerini bombalamamız gerekiyor. Senaryo gereği Türk köyleri bombardıman altına alınıyor.

İşte bu durum birçok kişinin tepkisini çekti. Electronic Arts, hassas bir konu olduğu için her ülke askerine eşit mesafede yaklaşılacağını açıklamıştı. Fakat oyunun devamında Osmanlı askeri olarak hiçbir cephede savaşamıyoruz.

Battlefield 1'in senaryosunun gerçeği yansıtmadığı ve Türkleri aşağıladığı gerekçesiyle Türkiye'de yasaklanabileceği ifade ediliyor. Tabii henüz bunun için resmi bir girişim yok. Şimdilik sadece iddiadan ibaret.

Çin'de yasaklanmıştı!

Hatırlayacağımız üzere Battlefield 4'ün bir bölümü Şangay'da geçiyordu. Senaryo gereği şehir işgal edildiği için BF4'ün oynanması Çin'de yasaklanmıştı. (Yeni Şafak)
 
Katılım
30 Eyl 2013
Mesajlar
3,814
Beğeniler
1,167
Puanları
113
Konum
Balıkesir
#2
Tamam da öbür oyunlarda başka milletin askerini öldürürken iyimiydi cod4 de ne öldürüyorduk biz karşıdakiler neydi ? duvarlarda ayyıldız yokmuydu subliminal mesaj doluydu oyun yasaklanması yanlış olur.
 
Katılım
6 Kas 2011
Mesajlar
6,823
Beğeniler
2,575
Puanları
113
#4
Battlefield mıdır gerçek oyun.
Bu yapımcılar sadece koyun.
Gençlerin paralarını soyun.
Captain Price ile göreve doyun.
 
stat counter