Batarya nasıl kullanılmalı ve ömrü nasıl uzar

Konusu 'Akıllı Telefonlar' forumundadır ve Uber tarafından 22 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

1. Uber

Uber Profesör

Beğenileri:
    757
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Moon

- Batarya nasıl kullanılmalı ve ömrü nasıl uzar

Merhaba arkadaşlar, iyi kötü batarya hepimize sorun çıkartıyordur bazen kullanım süresi bazen de kullanım ömrü olarak aklımızda sorular oluşabiliyor. Size yardımcı olması için ufak da olsa bir batarya kullanım rehberi hazırlamak istedim.

1- Bataryada şarj nasıl olmalı ?

Bir çoğumuz bataryalarımızı yanlış şarj yüzünden mahvediyoruz. Telefon %100 olduktan sonra enerji alımını keser peki ya tüm telefonlar kablo tekrar çıkarılıp takılana kadar enerji vermeyi keser mi ? bence hayır. Telefonu eğer sabah da %100 buluyorsak pirizde geceden bırakmak da batarya ömrünüzü etkiler çünkü telefonu kullanmasak da sim kart sinyalleri gibi etkenler şarj oranınızı %5 e kadar etkileyebilir %95 oranına düşen batarya tekrar %100 olmak için enerji çekmeye başlar ki bu sirkülasyon gece boyu devam edebilir buda batarya ömrünüzü olumsuz etkiler.(her telefon için geçerli değil 950xl de tam dolumdan sonra fiş tekrar çekilip takılana kadar enerji vermiyordu )
    indir (1).jpg

2-Hangi seviyelerde şarj etmeli ?

Evet bütün batarya ve pillerin belirli bir döngüsü vardır, hatta şarj edilebilir kalem pillerin üzerinde bü döngü sayısı yazmaktadır. Her bir tam dolum bataryadan 1 döngü sayısı düşer ve buda bataryanın kapesitesinin azalmasına sebep olur belirli döngüden sonra batarya içerisinde ki kanallar tıkanmaya başlar ve ilk başta 3000 mah performans veren batarya 2850 mah verebilir bunu engellemek için bataryanızı %10-15 seviyelerine geldikten sonra %100 tam dolum yapıp fişten çekmeniz gerekiyor. Komple biten bataryanın da içerisinde ki kimyasal etkileşimden dolayı performansı bitebilir bunu şöyle örneklemek gerekirse suyu biten bir çaydanlık kaynadıkça kireçler etrafına yapışır tekrar su eklerseniz o kireç suyun tadını bozar bir nevi buda böyle.

indir.jpg

3-Şarja takılı iken işlem yapmak zararlı mı ?

Batarya şişme durumları genellikle bu olaydan kaynaklanıyor sürekli akım alan batarya yüksek seviyede telefona enerji sağlıyor bir yandan enerji girişi bir yandan enerji çıkışı bataryanın sıcaklık derecesini gözle görülür seviyede arttırıyor ve bildiğiniz üzere batarya içerisinde ki kimyasal çok yanıcı bu madde o sıcaklıkda yanmasa da genleşerek bataryanın şeklinin bozulması ve tehlikeli olmasını sağlıyor. Şişen batarya patlama ve yanmaya daha meyilli oluyor bu tarz bataryaları kullanmamanızı öneririm.

indir (2).jpg

bu tarz bir batarya en ufak darbede ve ısıda alevlenecektir bu sebeple en çok bu konuya dikkat etmeniz gerekiyor.

4-Yan sanayi şarj aleti sorun çıkartır mı ?

Yaşanılan problemlerin bir çoğu da yan sanayi veya markasız şarj aletlerinden kaynaklanmakta şarj aletleri bataryalar için özel değerlerde üretilmektedir g2 için 5v 1.8 mah olan orjinal şarj aleti değeridir piyasada adı bilinmeyen birçok alet üzerinde bu değerler yazsa da ölçüm yapıldığında hem tutarsız hemde yanlış değerler verdiğini görebiliriz.

Bu sebeple orijinal şarj aleti hem bataryanızı hemde telefonu akımdan kaynaklı kısa devrelere karşı korumaktadır piyasada işini başarı ile yapan lisanslı markalar da var bunlar da tercih edilebilir.

Batarya süresini uzatmak için ne yapmalıyız;

Gelin aşağı da inceleyelim

1-Kullanılan duvar kağıdı batarya yı etkiler mi ?

Lcd ve SLcd ekranlar'da bu konu pek önemsenmiyor çünkü siyah ve beyaz ağırlıklı duvar kağıtlarında benzer enerjiyi sarf ediyorlar, ama Amoled ekranlar beyaz ağırlıklı görüntülerde daha çok enerji harcıyor.Bu sebeple Amoled ekran kullanılan telefonunuz var ise koyu renkler sizin için bir artı olabilir.

images (1).jpg

Ayrıca ekran üzerinde ki hareketli duvar kağıtları da şarj kullanımını arttırmaktadır. Hareketli duvar kağıtları ekran temasında efekt ve benzeri işlemler uyguladığından hareketsiz duvar kağıdı daha az enerji harcayacaktır.

2-Widget şarjı etkiler mi ?

Arka planda sürekli veri çekmesi gereken widgetler ve 3d grafik içeren widgetler bataryanızı etkileyebilir.

Özellikle sosyal medya widgetleri bildirimleri almak için aralıklar ile veri kullanımına ihtiyaç duyar buda sizin şarjınızın hiç farkına olmadan yavaşça tükenmesine sebep olacaktır.

3-Ekran parlaklığı nasıl etkiler ?

Tabi ki ekran parlaklığı yüzdesi şarjı direkt olarak etkileyen etkenlerden birisi. %100 açılan parlaklık daha çok aydınlatma ve daha çok enerji sarfiyatına sebep olacaktır.

indir (3).jpg

Fakat otomatik aydınlatma seçeneğinin aktif olması bana göre daha sıkıntılı bir durum çünkü ışık seviyesini ayarlamak için sensör her ekran açıldığında enerji tüketecektir, bunun yerine ekran parlaklığını gün içerisinde kapalı alanda %50-65 arasında tutmak karanlık ortamlarda ise %20-35 arasında tutmak daha fazla enerji tüketimini engelleyecektir tabi bu ayarı manuel olarak kendimiz yapmamız gerekiyor.

4- Arka planda ki bağlantılar şarjı tüketir mi ?

Bu konu kişiden kişiye değişse de ben 4g nin wi-fi den fazla güç tükettiğini düşünüyorum sürekli arka planda kalan 4g-3g şarjınızın büyük bir bölümünün bitmesine sebep olacaktır. Bundan da öte popüler oyun pokemon go ile konum bilgisi sürekli açık hale geldi buda bataryanın çabuk tükenmesine sebep olmaya başladı.

images (2).jpg

Özellikle sürekli kullanılmayan NFC, GPS ve mobil veri'yi kapatırsanız günü rahatlıkla kurtarabilirsiniz.

evet arkadaşlar bir nevi batarya kullanımı ve ömrü konusunda kendi uyguladıklarımı sizin ile paylaştım eksiklikler veya yanlış olan bilgileri ek olarak alta ekleyebilirseniz hem daha güzel bir rehberimiz olur hemde hepimiz eksik bilgilerimizi tazelemiş oluruz.

iyi günler iyi forumlar...

Son düzenleme: 22 Temmuz 2016
    Halktan Biri, Bloother, _FAUST_ ve diğer 3 kişi bunu beğendi.

2. _FAUST_

_FAUST_ Dekan

Beğenileri:
    1.573
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    k.maraş
    Ağzına sağlık.:)

3. Speedster

Speedster Profesör

Beğenileri:
    313
    Ödül Puanları:
    83
    Yer:
    İstanbul
    Ellerinize sağlık çok bilgilendirici olmuş.

4. Bloother

Bloother Rektör

Beğenileri:
    2.321
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    Baba Mesleği
    Yer:
    Antalya
    Telefonun kritik pil seviyesi uyarısı, dışarı çıkarken şarjsız kalmayın diye veriliyormuş. Yazın bunu bir köşeye..
    Şaka yapıyorum tabi ama bunu ciddi ciddi yazanlar var.. :)

_FAUST_ bunu beğendi.
  5. _FAUST_

_FAUST_ Dekan

Beğenileri:
    1.573
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    k.maraş
    Ben ne edem nerelere gidem.:)

6. Murat Burç

Murat Burç Rektör

Beğenileri:
    3.150
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Kütahya Merkez
    Sizce 20den %80e dolum yaparak bataryanın daha sağlıklı tutulacağı söylentisi ne kadar doğru

7. FOM

FOM Profesör Onursal Üye

Beğenileri:
    1.254
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    İstanbul
    Ben pek inanmıyorum açıkçası %80 den sonrası %20 çöpe gitti %20 de ilk baştan gitti yani %40 ben bu dilimde 4 saat kullanım alıyorum 4 saatlik kullanımı çöpe atmam açıkçası. Ben şöyle dolduruyorum %100 şarj ediyorum eve gelince şarjım %30-20 artık kaçsa şarj esiyorum kapanmasını beklemiyorum. Acil birşey olsa çıkmam gerekse telin şarjı yok bu durumda kalmamak için.

8. Uber

Uber Profesör

Beğenileri:
    757
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    Moon
    ben de buna inanmıyorum ama %0 olmadan mininmum %5 oldugunda şarja takmak daha iyi o da içinde ki kimyasalaların özelliğini kaybetmemesi için sadece kalibrasyon işleminde bayarta komple bitirilmeli %80 olayı da bana göre hikaye

en güzeli %100 de çıkar %5 altına düşmeden tak g2 3 yıl olacak hala batarya performansı başarılı

ama en önemlisi akımda iken oynamayın şarj olurken telefonu rahat bırakmak en iyisi

Apocalypse_ bunu beğendi.
  9. Jiraiya06

Jiraiya06 Security Geldi Hanım ! Onursal Üye

Beğenileri:
    318
    Ödül Puanları:
    83
    Yer:
    .
    Arkadaşlar olayi ben de kısa bir şekilde ozetleyeyim :
    1-) Telefonunuzu gece sarja takmak icin beklemeyin
    2-) %15 in altina düşmeden sarja takin
    3-) %90-100 arasinda sarjdan alabilirsiniz. 100 un ustunde tutmayin.
    Bunlari yaptığınız zaman pilinizin ömrü daha uzun süre gidecektir.

Uber ve _FAUST_ bunu beğendi.
  10. WolfS42

WolfS42 Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yer:
    konya
    Akılı Telefonlarda pil nasıl şarj edilmeli sorusu herhalde daha çok tartışılacak gibi görünüyor çünkü bu konu çok tartışmalı bir konu bir zamanlar internet dünyasına HTC Batarya kalibrasyonu diye bir konu vardı çok tartışılmıştı buda ona benziyor.

Son düzenleyen: Moderatör: 24 Aralık 2016
  11. Apocalypse_

Apocalypse_ Where there is love there is life Onursal Üye

Beğenileri:
    1.156
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    library/config.php
    Özetlemek gerekirse
    1- şarj yaparken kurcalamayın
    2- sürekli tak çıkar çıkar tak yapmayın
    3-100 dolmadan çekmeyin

_FAUST_ bunu beğendi.

12. _FAUST_

_FAUST_ Dekan

Beğenileri:
    1.573
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    k.maraş
    Şartlar bazen müsait olmuyor hele de öğrenciler için.

13. Apocalypse_

Beğenileri:
    1.156
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    library/config.php
    Valla ben her zaman önceden önlemi alırım
    Tabi söz konusu Plus olunca dolmak bilmiyor

14. _FAUST_

_FAUST_ Dekan

Beğenileri:
    1.573
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    k.maraş
    Ben önceden hizlica şarj olsun diye uçak modunu açıyordum sonra ondan da vazgeçtim arayan ulaşamıyor.

15. Apocalypse_

Beğenileri:
    1.156
    Ödül Puanları:
    113
    Yer:
    library/config.php
    Bende. Öyle şarj ediyorum

_FAUST_ bunu beğendi.
  16. Jiraiya06

Jiraiya06 Security Geldi Hanım ! Onursal Üye

Beğenileri:
    318
    Ödül Puanları:
    83
    Yer:
    .
    1. Madde dogru,
    Ancak 100 olmasina gerek yok, 90 in üstünde değerlerde çekilebilir sorun olmaz.
    Sürekli tak cikar olayi cok fazla olursa dogru ama normalde sarj örneğin 60 da cektiniz aramayi cevapladiniz tekrar taktınız bu bir sorun değil.

Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş