Başlangıç motosiklet alacak arkadaşlara öneriler

Bu konuyu okuyanlar

fragger

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,061
Merhaba arkadaşlar,

Bir çok arkadaşımız istanbul trafiğinden bıktığından veya sırf motoru sevdiğinden zevk için kullanmak istemektedir ( aynı benim gibi :cool::D ), tabi hangi motorla başlaması gerektiğini bilmeden gördüğü 600CC'lik 1000CC'lik motorları kullanmak istemektedirler fakat bu düşünce çok yanlış, 600CC ve 1000CC motor kullanan birisi olarak söylüyorum ki sürekli/uzun süre vitesli motor kullanmadıysanız başlanıç olarak 125CC'lik motor kullanmanızdır, başlangıç motoru olarak size önerebileceğim marka/modeller şunlardır;

Honda - CBF 150 - Fiyatı ucuzdur tek silindir olduğu için az yakar ( kurye motoru olarak geçer )
Honda - CBR 125R - (Kazalı,Km'si +40Bin üzerinde olan aletler) 5500-10000 TL arasında değişiklik gösterir, sıfırı 10.470 TL'dir, orjinal parçaları ucuzdur, tek silindir, 30 TL'ye 300 KM gidersiniz ve az yakar. SuperSport'tur.
Yamaha - YZF R125 - (Kazalı,Km'si +40Bin üzerinde olan aletler) 5500-10000 TL arasında değişiklik gösterir, tek silindir fakat CBR 125R'a göre biraz daha hızlıdır ve CBR 125R'agöre parça fiyatı birazdaha yüksektir.

---
Kullandığım motorlar, Honda CBR 125R, CBR 250R, Yamaha YZF R125, Yamaha Yzf R25 , CBR 600RR, Yamaha YZF R6, CBR 1000RR SP, YZF R1

fragger

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,061
Suzuki | BURGMAN 400ZA

Bu nasıl hocam, ben bunlardan bir tane istiyorum.
Selam hocam,
Scooter hakkında pek çok bilgim yok fakat scooter olarak xmax 250 ABS 2016 kullandım güzel bi motordu, fakat sana önerim vitesli motor kullanmandır çünkü otomatik kullandıktan belli süre sonra sıkılıp vitesli kullanmak isticeksin, ama burgman 400 za hakkında edindiğim bilgiler güzel, youtubede bir çok inceleme videosu var hakkında daha detaylı bilgi edinmen için video izlemeni tavsiye ederim,

eSa

Müdavim
Reaksiyon puanı
352
Benim ergen tutturmuş chopper istiyor. Gün sayıyor herif. :D

Hayatta almam, sık dişini dört tekerlekliye bin diyorum ama ergen inadı işte. Dur bakalım daha çok değişir fikirler. :)

MuhammedSC

Müdavim
Reaksiyon puanı
484
Sadece okul ve spor salonuna gitmek için motor almayı düşünüyorum. Tercihen otomatik ve kolay satılabilen. 1-1,5 yıl sonra satıcam çünkü.

fragger

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,061
Benim ergen tutturmuş chopper istiyor. Gün sayıyor herif. :D

Hayatta almam, sık dişini dört tekerlekliye bin diyorum ama ergen inadı işte. Dur bakalım daha çok değişir fikirler. :)

Dostum bu durumun ergenlikle alakası yok sen touring seversin, ben super support severim kardşein chopper sever unutma zevkler ve renkler tartışılmaz :););)

fragger

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,061
Sadece okul ve spor salonuna gitmek için motor almayı düşünüyorum. Tercihen otomatik ve kolay satılabilen. 1-1,5 yıl sonra satıcam çünkü.

Dostum,

Okula gidiyorum, spora gidiyorum biraz şekli olsun az yaksın beni fazla uğraştırmasın, beni idare edecek bir motor olsun, fiyatıda 6 bin tl civarında olsun diyorsan eğer sana önerim, Honda CBR 125R dır ;):cool:

MuhammedSC

Müdavim
Reaksiyon puanı
484
Dostum,

Okula gidiyorum, spora gidiyorum biraz şekli olsun az yaksın beni fazla uğraştırmasın, beni idare edecek bir motor olsun, fiyatıda 6 bin tl civarında olsun diyorsan eğer sana önerim, Honda CBR 125R dır ;):cool:
Peki otomatik mi o :) Manuel çok becerebileceğimi sanmıyorum. Fazla motor bilgim yok.

fragger

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,061
Peki otomatik mi o :) Manuel çok becerebileceğimi sanmıyorum. Fazla motor bilgim yok.
CBR 125 R vitesli motordur bisiklet kullandıysan dengeni, araba kullandıysan vites olayını çok rahat halledersin, hadi araba kullanmadın diyelim ama sana max 7 gün veriyorum 7 günde olayı çözer kullanmaya başlarsın fakat trafiğe çıkmadan önce motor sürüş, trafik, ilk yardım eğitimlerini tamamlaman gerekir ve motor kullanırken full ekipman ( Kask + Motorcu ceketi + Motorcu Botu + Eldivenler + Motorcu pantolonu, tulum, sırtlık ) dizmen gerekiyor, en önemlisi sırtlık ile kask bakkala giderken bile kullanman gerekir,

MuhammedSC

Müdavim
Reaksiyon puanı
484
CBR 125 R vitesli motordur bisiklet kullandıysan dengeni, araba kullandıysan vites olayını çok rahat halledersin, hadi araba kullanmadın diyelim ama sana max 7 gün veriyorum 7 günde olayı çözer kullanmaya başlarsın fakat trafiğe çıkmadan önce motor sürüş, trafik, ilk yardım eğitimlerini tamamlaman gerekir ve motor kullanırken full ekipman ( Kask + Motorcu ceketi + Motorcu Botu + Eldivenler + Motorcu pantolonu, tulum, sırtlık ) dizmen gerekiyor, en önemlisi sırtlık ile kask bakkala giderken bile kullanman gerekir,
Bisiklet baya kullandım :) Araba peder fazla vermesede baya simulasyon oyunları oynadığımdan biliyorum. Ama arkadaşıma sormuştum manuel motorda arabaya ters olarak vites düşürürken gaza abanmak gerekiyor gibi şeyler söyledi. Benim canım kıymetlidir zaten kask vs kullanırım açıkçası hele istanbul trafiğinde şart.

fragger

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,061
Bisiklet baya kullandım :) Araba peder fazla vermesede baya simulasyon oyunları oynadığımdan biliyorum. Ama arkadaşıma sormuştum manuel motorda arabaya ters olarak vites düşürürken gaza abanmak gerekiyor gibi şeyler söyledi. Benim canım kıymetlidir zaten kask vs kullanırım açıkçası hele istanbul trafiğinde şart.

Dediğim gibi vitesli motor kullanmak iyidir, zevkini alırsın :))

Mtn S

Onursal Üye
Emektar
Reaksiyon puanı
15,352
En iyisi Türkiye de özellikle İstanbul da motorsiklet ile yola çıkmamak daha güvenli onun yerine bisiklet kullanmak daha sağlıklı ve ucuza gelecektir