Başkasının yanında çalışmak kölelik degilmi ?

Bu konuyu okuyanlar

yoksulgenç

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Başkasının yanında sabit maaşla çalışmak kölelik degilmi ?

Patron iyice zenginleşiyor, sizde onun verdigine şukur ediyirsunuz

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
Sürekli aynı işi yapmak gelişememek, bir başkasının yanında yıllarca çalışmak köleliktir, ama yine de rızkı Allah verir patron sadece aracıdır, bu yüzden patronun verdiğine değil Allah'ın verdiğine şükür edersin. Peygamber efendimizin güzel bir sözü var; İki günü aynı olan, zarardadır. Bunu düşünürsen bi işte gelişerek devam edersen bir gün sen de patron olursun bu kadar basit. Tecrübeyle sabit.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
İnsanlar iş bulamıyor sen çıkmak istiyorsun bu neyin kafası?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
O zaman benim iş süper tatil köyünde gibi çalışıyorum pazar 24saat bayram icinde 12saat bekcilik...

Byilmaz91

Asistan
Reaksiyon puanı
133
Başkasının yanında çalışmak kölelik değildir. Sevmediğin bir işte başkasının yanında çalışmak köleliktir. Başkalarının hayallerini gerçekleştirip onları zenginleştirmeyi amaçlayarak haftada 40 saat çalışmak köleliktir. "Çalışmak" Kölelik değildir. Eğer kendi hedeflerin için haftada 80 saat çalışırsan, kendini zengin edersin.

meefes

Asistan
Reaksiyon puanı
80
Kölelik sömürülmektir. Sen maaş karşılığında çalışıyosun. İstersen çalışma.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982

Cem özgür

Asistan
Reaksiyon puanı
92
Kölelik esir olarak parasız hatta boğaz tokluğuna çalışmaktadır. Sen kazandığın parayla aslında bir yerde patronun sermayesini sömürdüğünü düşün böylece kafan rahat eder. Ayrıca para kazanarak hem sevdiğin şeyleri satın alıp sevdiklerinide mutlu edebilirsin.

TheAzxtech

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13

Hayır kölelik değil. Kölelik isteğin dışında zorla çalıştırılmak esaret altında olmak demektir yani senin bir söz hakkın olmadığıdır. Fakat işinde mutsuz olabilirsin veya mutlu da olabilirsin ama sen iyi veya kötü bilemem fakat bir maaş alıyorsun. Köleler maaş almaz. Bunun yanı sıra evet patron zenginleşiyor ama şu da var dünya da herkes patron olsa iş veren olsa bu patronlar işlerini nasıl yürütecek ? Ne yanlarında çalışan olur ne de alışveriş yapacak birileri.

Maaşlar, imkanlar daha iyi olabilir mi ? Elbette olabilirdi. Ama buna da şükretmeliyiz. Gelişmiş ülkelerden örnek vereyim Japonya'nın çalışma saatlerine ve sistemlerini bir araştırın derim. Farkı görünce bence hoşunuza gitse de gitmese de şükredebilirsiniz.
Ayrıca seni orada zorla tutan yoksa köle filan değilsindir. İstediğin zaman çıkabiliyorsan bir sorun yoktur.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
Baskasinin yaninda calismak kolelik degil amistad filmini izle sukret haline.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,897
Nerdeyse süresiz banlanıyordum ama adamın tüm konularına bakın resmen kendimi camdan aşağıya atasım geliyor. :D ve başkasının yanında çalışmak der iken yani başkası için olmayan bir iş söyler misin?

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129

sana soru
sen patron olsan hadi patronluğu boş ver ,sen şef olsan yada müdür olsan ,kontrolünde çalışan işçileri nasıl yönetirdin acaba,merak ediyorum,inşallah yanılıyorum ,demek isterim fakat senin gibilerinin eline de fırsat geçerse kümesteki horoz gibi olursunuz,burada böyle gelip de polemik yazılar yazmanın alemi yok,buraya gelip de bu yazıları yazıyorsun,demek durumun iyi

meefes

Asistan
Reaksiyon puanı
80
sana soru
sen patron olsan hadi patronluğu boş ver ,sen şef olsan yada müdür olsan ,kontrolünde çalışan işçileri nasıl yönetirdin acaba,merak ediyorum,inşallah yanılıyorum ,demek isterim fakat senin gibilerinin eline de fırsat geçerse kümesteki horoz gibi olursunuz,burada böyle gelip de polemik yazılar yazmanın alemi yok,buraya gelip de bu yazıları yazıyorsun,demek durumun iyi
abi adamın konularına bi bak :D

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
abi adamın konularına bi bak :D
biliyorum kardeşim onun için yazdım,ne kötü durumda olanlar var,etrafına baksın,eskilerin sözü vardır
"dışı seni yakar,içi beni yakar der"gerçekten yoksul olan insan buraya gelip bunu ilan etmez,babam ben 10 15 yaş arası kendi hayatını çektiklerini anlatırdı,parası olmadığı için trenle kaçak geldiğini,ilk okulda okumak için 4 5 km yol yürüdüklerini,hemde kış ayında yırtık ayakkabılarla,rahmetli baba annem babama o zaman için 2.5 Tl para gönderirmiş,babam parayı alınca hemen başına üşüştük lerini ,borçlarını istediklerini söylerdi.
Daha çok anlatacak konular var ama yeri değil burası.

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Hayır kölelik değil. Kölelik isteğin dışında zorla çalıştırılmak esaret altında olmak demektir yani senin bir söz hakkın olmadığıdır. Fakat işinde mutsuz olabilirsin veya mutlu da olabilirsin ama sen iyi veya kötü bilemem fakat bir maaş alıyorsun. Köleler maaş almaz. Bunun yanı sıra evet patron zenginleşiyor ama şu da var dünya da herkes patron olsa iş veren olsa bu patronlar işlerini nasıl yürütecek ? Ne yanlarında çalışan olur ne de alışveriş yapacak birileri.

Maaşlar, imkanlar daha iyi olabilir mi ? Elbette olabilirdi. Ama buna da şükretmeliyiz. Gelişmiş ülkelerden örnek vereyim Japonya'nın çalışma saatlerine ve sistemlerini bir araştırın derim. Farkı görünce bence hoşunuza gitse de gitmese de şükredebilirsiniz.
Ayrıca seni orada zorla tutan yoksa köle filan değilsindir. İstediğin zaman çıkabiliyorsan bir sorun yoktur.
Mantıklı cevapları severim buda gayet makul üstelik bu yoruma birşey daha ekliyim patron sermaye koyuyor yani zaten çalışanda gerekli sermaye olsa kendiside patron olabilirdi gayet. Hayat böyledir ne kadar ekmek o kadar köfte. Çalışıp uğraşıp para biriktirip bir gün çalışanda patron olabiliyor dengeler sürekli değişir önemli olan hayat döngüsünün çarkının bir bölümünde kısmında olmak. Kimse kimseyi zorla çalıştırmıyor sonuçta