Barış Manço - Ahmet Beyin Ceketi

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Ben Kenobi

Dekan
Katılım
6 Kas 2011
Mesajlar
7,364
Puanları
113

---- Mesajlar birleştirildi ----

Alıntı
https://antiksirlar.com/konular/baris-manconun-ahmet-beyin-ceketi-sarkisinin-sirlari.54/

Kul Ahmet'in Ceketi ve Sırrı


Bu şarkıda yer alan Kul Ahmet hikayesi kültürümüzün bir parçasına da temas etmektedir. Eski dönemlerde dervişler sadece dini alanda görev alan kişiler değillerdi; istihbarat teşkilatı ve ordunun birer üyesi idiler. Bu durumda sürekli ölüm ile iç içe yaşayan dervişler kıyafet ve silahlarını da ona göre dizayn etmişlerdi. Bu kıyafetlerden bir tanesi de sarıklarıdır. Sarıklar bir giysiden ziyade, derviş öldüğünde çözülür ve kefen olarak kullanılırdı. İşte Barış MANÇON'nun Ahmet Beyin ceketi isimli şarkısı da bu durumun günümüze uyarlanmış halidir.

Bu uyarlamadaki şahıs derviş değildir ama; dervişler gibi yaşam sürdüren bir şahsiyettir ve bu yüzden kul denilmiştir. Kefen yerine (sarık) ceket giydirilmiştir. Mahalleli bu şahsiyetin sabah erken kalkmasına ve sıcak havalarda ceket giymesine anlam vermekte zorlanmaktadır. Ölen kişinin üzerini ceket ile örtülmesi sonucu ceketin hikmetinin ortaya çıktığını görüyoruz. MANÇO burada bizlere kültürümüzün bir parçasını da hatırlatmaktadır. Günümüzde dahi erkek cenazesinin üzerine ceket örtülmektedir. Buradan şarkıda ölen kişinin erkek olduğunu anlıyoruz.

Kul Ahmet’in mala ve mülke önem vermediğini cenazeyi kaldırırken ceketi üzerine örtmesinden anlıyoruz. Ayrıca şarkıda yalan dünyadan hepimizin boş gideceğini de vurgulamıştır. Bu olaydan sonra Kul Ahmet’in zenginliğinin artığı ve Bey olduğu söylenmektedir. Tıpkı Bakara Suresi 261’de olduğu gibi:

''Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, bir tanenin durumu gibidir ki, yedi başak bitirmiş ve her başakta yüz tane var. Allah, dilediğine daha da katlar. Allah'ın rahmeti geniştir. O, her şeyi bilir.''

Ya nasip, ya kısmet ne demektir?

Bu sözleri daha iyi anlamak için nasip ya kısmet sözü ile kastedileni anlatmadan önce şu ayırıma varmamız gerekiyor.

Kısmet Nedir? Olma ihtimali kadar, olmama ihtimalide olan olaylar için kullanılmaktadır.

Nasip Nedir? Kesinlikle gerçekleşecek fakat nasıl ve ne zaman olacağı önceden belli olmayan olaylar için kullanılmaktadır.

Şarkımızda bulunan Ahmet Bey yatmadan önce ''Sabaha ya kısmet'' demekle uyuyup uyanmamak (ölüm) da var anlamında; ''Ya nasip'' diyerek de çalışma öncesi besmele niteliğinde ve bu günün ölüm kimin kapısını çalacak şeklinde bir tasavvuf anlatımı vardır.

Barış'ın tüm bu yukarıda anlatılan duruma bir de yorumu vardır. Gidilmesi gereken ve doğru olan yolun bu olduğunu ve bu yolda devam edilmesini öğüt vermektedir.

Görüldüğü gibi büyük üstat, şarkılarında bile derin sırlar barındırıyor. Eeee ne diyelim ''Sonunda herkes anladı ya nasip, ya kısmeti...''
 
Son düzenleme:

Ben Kenobi

Dekan
Katılım
6 Kas 2011
Mesajlar
7,364
Puanları
113
Nasip ile kısmetin farkını yeni idrak ettim iyi mi vay be Barış abi
 

honline

Profesör
Katılım
3 Ocak 2009
Mesajlar
4,761
Puanları
83
Teşekkürler.
Ben bir o kadar da Halil İbrahim sofrası parçasını beğenirim

Parçanın son kısmından

Barış der her bir yanın altın gümüş taş olsa
Dalkavuklar etrafında el pençe divan dursa
Sapa kulba kapağa itibar etme dostum
İçi boş tencerenin bu sofrada yeri yok
Para pula ihtişama aldanıp kanma dostum
İçi boş insanların bu dünyada yeri yok
 

Emir Timur

Profesör
Katılım
24 Şub 2017
Mesajlar
1,004
Puanları
83
Konum
Baykonur
Harika paylaşım.

"Barış söyler kendi bir ders alır mı?"
Her şeyi bilip, söylüyoruz da kendimiz ders alıyor muyuz?
 

kilicbaligi

Profesör
Onursal Üye
Katılım
3 Şub 2018
Mesajlar
3,752
Puanları
113
Her bir parçası öğretilerle dolu; neredeyse kelime kelime sözleri bilinen ama her seferinde sanki ilk kez dinliyormuş gibi etki yaratan başka ne var ki... :)
 
Üst
stat counter