Banka Hesabım Hacklendi

Bu konuyu okuyanlar

steve78

Doçent
Reaksiyon puanı
48
Arkadaşlar merhaba,

Enpara hesabımdan benden habersiz 1TL gibi küçük rakamlarla 100 lerce para çıkışı olmuş. 500TL vardı ve hepsi harcanmış bu şekilde. Hesap hareketlerime baktığımda Google da harcandığı görülüyor. Ancak bunlar harcanırken bana hiç bir bilgi gelmedi sms şifresi vs. gibi. Bakiyeniz 100TL'nin altına düştü diye mail gelince şaşırdım ve o şekilde haberim oldu. Müşteri hizmetlerini aradım. Kartımı iptal ettiler şu an yeni kart gönderilecekmiş. Araştırılacağını ve sonuç hakkında bilgi verileceğini söyledi. Yakın zamanda internet üzerinden kullanmadım kartımı. En son hesabımda ne kadar kalmış diye uygulama üzerinden internet bankacılığına giriş yapmıştım. Anlattığım gibi bir sorun yaşayan oldu mu aramızdan? Sizce ne olur? Nasıl sonuçlanır? Nasıl hacklenmiş olabilirim?

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Oha :O Okuyunca şoklar içerisine girdim resmen . Geçmiş olsun .

Apocalypse_

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
1,271
Geçmiş olsun her cihazdan internete bağlanan cihazdan banka hesaplarınıza giriş yapmayın. Güvenliğiniz için şifrenizi başka üyelik isteyen sistemlerde kullanmayın.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
- Bilgisayarına/Tarayıcına bulaşmış bir virüs aracılığı ile başka birisinin eline geçmiş olabilir.
- Çevrenden kart bilgilerini sana çaktırmadan birileri almış olabilir.
- İnternet bankacılığına telefondan mı yoksa bilgisayardan mı girdin ve işletim sistemi nedir ?
- Android telefon ise play store dışında apk paketi yükledin mi, IOS telefon ise Jailbreak ile uğraştın mı ?

Eğer şikayetçi olursan ve yakalanırlarsa paranı geri alırsın, adamlar da ceza alır. Elbette kart güvenliğin senin elinde olan bir şey ve bankalar üstüne basa basa bununla ilgili dikkatli olmamız için bizi uyarıyorlar. Kişisel kusurun da olma ihtimali yüksek. Bu paranı geri almana engel mi ? Değil, ama bundan sonra daha dikkatli ol.

Çok Bilmiş

Doçent
Reaksiyon puanı
288
Geçmiş olsun çok üzüldüm.Boyle şehir efsanelerine inanmazdim anlatırlardi.Demek ki oluyormuş.(yanlış anlama inanmıyor değilim). Ağzım açık kaldı

steve78

Doçent
Reaksiyon puanı
48
- Bilgisayarına/Tarayıcına bulaşmış bir virüs aracılığı ile başka birisinin eline geçmiş olabilir.
- İnternet bankacılığına telefondan mı yoksa bilgisayardan mı girdin ve işletim sistemi nedir ?
- Android telefon ise play store dışında apk paketi yükledin mi, IOS telefon ise Jailbreak ile uğraştın mı ?

Eğer şikayetçi olursan ve yakalanırlarsa paranı geri alırsın, adamlar da ceza alır. Elbette kart güvenliğin senin elinde olan bir şey ve bankalar üstüne basa basa bununla ilgili dikkatli olmamız için bizi uyarıyorlar. Kişisel kusurun da olma ihtimali yüksek. Bu paranı geri almana engel mi ? Değil, ama bundan sonra daha dikkatli ol.
Yakın zamanda bilgisayarımdan bu kartla ilgili hiç bir şey yapmadım. Sadece bilgisayar değil internet üzerinden hiç bir şey yapmadım bu kartla. Hiç çevrem yok diyebilirim. İnternet bankacılığına Android üzerinden girdim. Benimde şüphelendiğim nokta burası. Bakiyemi öğrenebilmek için girdim. Olaydan 1 yada 2 gün önce. Blackmart ı kullanmıştım 1 hafta kadar önce.
--- Gönderi Güncellendi ---
Geçmiş olsun her cihazdan internete bağlanan cihazdan banka hesaplarınıza giriş yapmayın. Güvenliğiniz için şifrenizi başka üyelik isteyen sistemlerde kullanmayın.
Sağolun. Kişisel bilgisayarım ve telefonum dışında başka bir cihazdan giriş yapmadım hiç bir şekilde ve şifrem kullandığım diğer hesaplarımdaki şifrelerimden tamamen farklıydı.
Sağolun.

2016-12-16_22h33_48.png

Hesap özeti şu şekilde. payhel i google dan sorguladım Paypal çıkıyor. Ancak bu kartımı Paypal hasabıma tanımlamamıştım.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
blackmart virus - Google'da Ara

Apparently pirated Android APKs almost always have viruses in them. Anyone recommend an Android AV? • /r/Piracy

https://www.quora.com/How-safe-is-Blackmart

The Danger of Android Malware from the Black Market App Stores

İnternette bu konu ile ilgili çok konuşulmuş. Korsan apk'lerin büyük bir kısmının virüslü olduğu orta çıkarılmış. Blackmart için ise tehlikeli yada dikkatli kullanılması gereken ibareleri kullanılmış. Kısacası bir daha bilmediğin yerden uygulama indirme, hatta mümkünse apk dosyalarından uzak dur.

Virüsten kurtulmanı öneririm ama o telefonu bir 5S ile değiştirmek isteyebilirsin. Android'e göre daha güvenli olur. Android'de sadece virüs'ten kurtulmayı göster dersen de sana direk fabrika ayarları derim. Çünkü antivirüs ile falan çok emin olamayız. %100 garanti kurtulmak istiyorsan en kolayı fabrika ayarlarına dönmek.
@steve78 benim anlamadığım ise bu kadar minik harcamalarla ne yaptı bu adam ? Tamam ederi sana büyük ama 90 kuruşa ne satın aldı bu adam ? Çocuk olma ihtimali olabilir mi bu kişinin ? Günümüz çocukları baya yetenekliler. Etrafında kartına bakmış olabilecek yaramaz bir yumurcak var mı ? :D

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Bunun için internet alışveriş limiti koyuyorum ve uyarı geliyor. Bunu birdahakine sende önlem olarak kullanabilirsiniz.

Sorun bir atm'den kaynaklanıyorsa yani atm üzerinden kartınız kopyalandiysa tüm paranı geri alırsın. Yapikrdi de atm den kartı kopyalamidlsrdi harcanan 900 TL yi geri hesaba atmışlardı. Yani yatanın kimden kaynaklandığı önemli. Bankadan kaynaklı durumda paranı iade alırsın ama senden kaynaklı bir sorunda iade alabileceğini düşünmüyorum.

Geçmiş olsun.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
google hesabı üzerinden çekilmiş. google alışverişlerde soruyor şifre sorulsun mu diye. şifre sormasın dersen uygulamaların böyle kafasına göre çekmesi mümkün. google'a şikayette bulunursan bir şansın olabilir

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Bankacılık işlemlerini mobil cihazlardan yapmayın. Sonuçta telefona kurduğumuz tüm uygulamalara her tarafa erişim izni veriyoruz. Ben şahsen mobile hiç güvenmiyorum.

Hatta böyle önemli işlemler için kendinize özel bi web tarayıcısı hazırlayın. Ben mesela Opera tarayıcısını sadece bu işler için ayırdım. Tarayıcıya adblock, flashblock ve Ghostery gibi eklentiler dışında bişey kurmadım. Ve bu tarayıcıyı sadece bu işler için kullanıyorum. Ayrıca üste de dediğim gibi mobile asla güvenmiyorum ben.

steve78

Doçent
Reaksiyon puanı
48
Sağolun.

2016-12-16_22h33_48.png

Hesap özeti şu şekilde. payhel i google dan sorguladım P
blackmart virus - Google'da Ara

Apparently pirated Android APKs almost always have viruses in them. Anyone recommend an Android AV? • /r/Piracy

https://www.quora.com/How-safe-is-Blackmart

The Danger of Android Malware from the Black Market App Stores

İnternette bu konu ile ilgili çok konuşulmuş. Korsan apk'lerin büyük bir kısmının virüslü olduğu orta çıkarılmış. Blackmart için ise tehlikeli yada dikkatli kullanılması gereken ibareleri kullanılmış. Kısacası bir daha bilmediğin yerden uygulama indirme, hatta mümkünse apk dosyalarından uzak dur.

Virüsten kurtulmanı öneririm ama o telefonu bir 5S ile değiştirmek isteyebilirsin. Android'e göre daha güvenli olur. Android'de sadece virüs'ten kurtulmayı göster dersen de sana direk fabrika ayarları derim. Çünkü antivirüs ile falan çok emin olamayız. %100 garanti kurtulmak istiyorsan en kolayı fabrika ayarlarına dönmek.
@steve78 benim anlamadığım ise bu kadar minik harcamalarla ne yaptı bu adam ? Tamam ederi sana büyük ama 90 kuruşa ne satın aldı bu adam ? Çocuk olma ihtimali olabilir mi bu kişinin ? Günümüz çocukları baya yetenekliler. Etrafında kartına bakmış olabilecek yaramaz bir yumurcak var mı ? :D
Sanmıyorum söylediğim gibi tek yaşıyorum ve çevrem yok. Tahminim bu arkadaş google playe uygulama yazdı ve kendi uygulamasını benim hesabımdan satın aldı. Kullanıcı olarak güvenlik olayında tek açık vereceğim Blackmart. Söylediğiniz gibi bundan sonra iPhone a yönelmem gerekecek.
Bunun için internet alışveriş limiti koyuyorum ve uyarı geliyor. Bunu birdahakine sende önlem olarak kullanabilirsiniz.

Sorun bir atm'den kaynaklanıyorsa yani atm üzerinden kartınız kopyalandiysa tüm paranı geri alırsın. Yapikrdi de atm den kartı kopyalamidlsrdi harcanan 900 TL yi geri hesaba atmışlardı. Yani yatanın kimden kaynaklandığı önemli. Bankadan kaynaklı durumda paranı iade alırsın ama senden kaynaklı bir sorunda iade alabileceğini düşünmüyorum.

Geçmiş olsun.
Teşekkürler limit olayını atlamayayım bundan sonra.
google hesabı üzerinden çekilmiş. google alışverişlerde soruyor şifre sorulsun mu diye. şifre sormasın dersen uygulamaların böyle kafasına göre çekmesi mümkün. google'a şikayette bulunursan bir şansın olabilir
Google hesabıma kartımı tanımlamamıştım. Tamamen benim dışında yapılmış bir şey.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bankacılık işlemlerini mobil cihazlardan yapmayın. Sonuçta telefona kurduğumuz tüm uygulamalara her tarafa erişim izni veriyoruz. Ben şahsen mobile hiç güvenmiyorum.

Hatta böyle önemli işlemler için kendinize özel bi web tarayıcısı hazırlayın. Ben mesela Opera tarayıcısını sadece bu işler için ayırdım. Tarayıcıya adblock, flashblock ve Ghostery gibi eklentiler dışında bişey kurmadım. Ve bu tarayıcıyı sadece bu işler için kullanıyorum. Ayrıca üste de dediğim gibi mobile asla güvenmiyorum ben.
Platform değil, kullanıcı önemlidir. Ben akıllı telefonum olduğundan beridir internet alışverişlerini telefonumdan da yapıyorum. Elbette ben zoraki bir örnek olabilirim çünkü ben güvenlik konularında oldukça bilgili ve dikkatliyimdir ancak aynı şey masaüstü için de güvenli. Şimdi Windows'a yada Mac'e crack'li program yüklersen o da virüs bulaştırır. Bilmediğin yerlerden şüpheli dosyaları indirirsen ve bunları umarsızca açarsan tabi ki virüs bulaşır. Bulaşmamasını beklemek saçma. Eğer %90 emin olmak istiyorsan bilgisarında hard diskinde 30-40GB bir alan ayırıp ona ayrı bir işletim sistemi yükle ve bu işletim sistemini ana işletim sisteminden tamamen ayır. Yada Rufus ile Ubuntu live usb yada Windows to go hazırla, bu tür işlemlerini bir canlı disk üzerinden bilgisayar ile hiç bir bağlantın olmadan yap. Kısaca ben bu tarayıcıyı bunun için kullanıyorum diye güvenme.

steve78

Doçent
Reaksiyon puanı
48

Bundan sonra daha dikkatli olacağım. İşin garibi diğer hasıb ne alemde hiç bilmiyorum. Belki o hesabımında bilgileri ellerinde. Cihazlarım temiz değil diye kontrol de edemiyorum. Yarın gidip ATM den bakacağım artık.
Platform değil, kullanıcı önemlidir. Ben akıllı telefonum olduğundan beridir internet alışverişlerini telefonumdan da yapıyorum. Elbette ben zoraki bir örnek olabilirim çünkü ben güvenlik konularında oldukça bilgili ve dikkatliyimdir ancak aynı şey masaüstü için de güvenli. Şimdi Windows'a yada Mac'e crack'li program yüklersen o da virüs bulaştırır. Bilmediğin yerlerden şüpheli dosyaları indirirsen ve bunları umarsızca açarsan tabi ki virüs bulaşır. Bulaşmamasını beklemek saçma. Eğer %90 emin olmak istiyorsan bilgisarında hard diskinde 30-40GB bir alan ayırıp ona ayrı bir işletim sistemi yükle ve bu işletim sistemini ana işletim sisteminden tamamen ayır. Yada Rufus ile Ubuntu live usb yada Windows to go hazırla, bu tür işlemlerini bir canlı disk üzerinden bilgisayar ile hiç bir bağlantın olmadan yap. Kısaca ben bu tarayıcıyı bunun için kullanıyorum diye güvenme.
Ubuntu sürümünü USB'ye attıktan sonra. Bilgisayara kurulmasa da pasif çalışıyor. O halde kullanımından mı bahsediyorsunuz?
************** Bu Tarz Sorun Yaşayanlar İçin **************

Tanınmayan ödeme kayıtları adı altında Google forumu bulunuyor. Buradan ulaşabilirsiniz: Sign in - Google Accounts

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ubuntu sürümünü USB'ye attıktan sonra. Bilgisayara kurulmasa da pasif çalışıyor. O halde kullanımından mı bahsediyorsunuz?
Tam üstüne bastın :D Kurmadan deneyin'i seç ve bu tür işlerini böyle hallet, çıkar flash'ı, orjinal işletim sistemine geri, mis :D Çünkü böyle bir kurulumda virüs olma riski yok ki eğer sen bilinçli olarak canlı sürüme bir şeyler kurmaya kalkmazsan :D
Üstelik sen koskoca steve'sin, senin Android'le ne işin var olum ? Büyük düşün biraz ! Bu arada sen 2011'de ölmemiş miydin ? Hayaletlere mi güvenlik anlatıyorum ben burada ? Kendimden tırstım :confused:

İşin şakası tabii ama ismi steve olan, profil resmi steve jobs olan bir adamın android kullanması ironik geldi :D

steve78

Doçent
Reaksiyon puanı
48
Kira paramdı. Ulan ya akşam akşam...
Tam üstüne bastın :D Kurmadan deneyin'i seç ve bu tür işlerini böyle hallet, çıkar flash'ı, orjinal işletim sistemine geri, mis :D Çünkü böyle bir kurulumda virüs olma riski yok ki eğer sen bilinçli olarak canlı sürüme bir şeyler kurmaya kalkmazsan :D
Üstelik sen koskoca steve'sin, senin Android'le ne işin var olum ? Büyük düşün biraz ! Bu arada sen 2011'de ölmemiş miydin ? Hayaletlere mi güvenlik anlatıyorum ben burada ? Kendimden tırstım :confused:

İşin şakası tabii ama ismi steve olan, profil resmi steve jobs olan bir adamın android kullanması ironik geldi :D
Eski iphone culardanız :D 6 aydır kullanıyorum şu naleti (Android) illallah ettirdi.

Finansbank bana şu formu gönderdi doldurmam için. ( http://www.qnbfinansbank.com/pdf/harcama_itiraz_formu.pdf ) Foruma benden habersiz yapılan harcamaları yazmam gerekiyormuş. 280 adet para çıkışı var bunu bilgisayar üzerinden kopyala yapıştır yaparak yazsam sorun çıkmaz sanırım öyle değil mi? İllaki el ile mi yazmam gerekiyor? Birde formda İtiraz edilen işyeri adı/atm adı kısmına paylaştığım fotoğraftaki " GOOGLE *SERVICES g.co/payhel TR " mi yazmam gerekiyor?

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
280 adet para çıkışı var bunu bilgisayar üzerinden kopyala yapıştır yaparak yazsam sorun çıkmaz sanırım öyle değil mi?

Detayını bilen birine sorsan daha mantıklı. Bir şubeye gidip orada bilen biriyle konuşman yada müşteri hizmetlerini araman mantıklı olacaktır. Teorik olarak söylediğin olur gibime geliyor.

Birde formda İtiraz edilen işyeri adı/atm adı kısmına paylaştığım fotoğraftaki " GOOGLE *SERVICES g.co/payhel TR " mi yazmam gerekiyor?
Eğer yazacak daha mantıklı bir şey göremiyorsan evet. Eğer bir anlaşılmazlık olursa banka seninle irtibata geçer sanıyorum.

steve78

Doçent
Reaksiyon puanı
48

Finansbank bana şu formu gönderdi doldurmam için. ( http://www.qnbfinansbank.com/pdf/harcama_itiraz_formu.pdf ) Foruma benden habersiz yapılan harcamaları yazmam gerekiyormuş. 280 adet para çıkışı var bunu bilgisayar üzerinden kopyala yapıştır yazsam sorun çıkmaz sanırım öyle değil mi? İllaki el ile mi yazmam gerekiyor? Birde formda İtiraz edilen işyeri adı/atm adı kısmına paylaştığım fotoğraftaki " GOOGLE *SERVICES g.co/payhel TR " mi yazmam gerekiyor?
Detayını bilen birine sorsan daha mantıklı. Bir şubeye gidip orada bilen biriyle konuşman yada müşteri hizmetlerini araman mantıklı olacaktır. Teorik olarak söylediğin olur gibime geliyor.

Eğer yazacak daha mantıklı bir şey göremiyorsan evet. Eğer bir anlaşılmazlık olursa banka seninle irtibata geçer sanıyorum.
Zaten elimdeki tek bilgiler onlar ama link tarzı içerikler var açıklamada o biraz karıştırdı. Yinede müşteri hizmetlerine bir sorayım. Teşekkürler.

Reaksiyon puanı
227
Telefondan gibi duruyor. Sanal kart kullan harcayacağın kadar para koy riske girme.

steve78

Doçent
Reaksiyon puanı
48
Telefondan gibi duruyor. Sanal kart kullan harcayacağın kadar para koy riske girme.
Apartın kira parasıydı. Ailem başka şehirde. Parayı hesabıma yatırır bende ev sahibine eft/havale yapıyordum. Onun dışında fazla miktar durdurmuyorum. Üniversite öncesinde ininal kartım vardı harcayacağım kadar hesaba yatırır kullanırdım.

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
Google Play bi şuraya girer misiniz google playden alışveriş yapılmış mı.Yada kart bilgileri girilmiş mi google playe.

kestal

Doçent
Reaksiyon puanı
35
Öncelikle geçmiş olsun bende üç senedir enpara kullanıyorum. Parayı hiçbir zaman Vadesiz hesapta tutmam direk birikim veya döviz hesabına yatıyorum. Benden habersiz para çekilmesi imkansız oluyor.

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
12 yıllık oynadığım bir oyunda başıma geldi, Oyun chat'inde uzun süre SMOD'luk yapıyordum şirketin genel merkezi hollanda da bulunan üst yöneticileriyle iletişime geçtim durumu anlattım harcanan ücreti tekrar tarafıma iade ettiler ve yapılan alış verişide geri çektiler anlaşmaya vardık eğer böyle bir imkanın varsa denemeni öneririm, tekrar'dan geçmiş olsun

Reaksiyon puanı
227
Apartın kira parasıydı. Ailem başka şehirde. Parayı hesabıma yatırır bende ev sahibine eft/havale yapıyordum. Onun dışında fazla miktar durdurmuyorum. Üniversite öncesinde ininal kartım vardı harcayacağım kadar hesaba yatırır kullanırdım.
Doğru mu biliyorum bilmiyorum ama ilk alışverişlerde mutlaka şifre istiyor diye biliyorum. Şifreyi bilgisayardan alamıyacaklarına göre telefondan şifreniz bir şekilde alınmış olabilir.

Para hesabımda durur sanal karta geçirim hemen harcarım. Ben garanti bankasını kullanıyorum. Direk hesaptan nasıl alış veriş yapılmış orasıda garip.

steve78

Doçent
Reaksiyon puanı
48
Doğru mu biliyorum bilmiyorum ama ilk alışverişlerde mutlaka şifre istiyor diye biliyorum. Şifreyi bilgisayardan alamıyacaklarına göre telefondan şifreniz bir şekilde alınmış olabilir.

Para hesabımda durur sanal karta geçirim hemen harcarım. Ben garanti bankasını kullanıyorum. Direk hesaptan nasıl alış veriş yapılmış orasıda garip.
Bende bir türlü anlamadım. 3D güvenlik şifresi vs. herhangi bir bildiri gelmedi. Telefonumdan da alışveriş yapmadım. Sadece mobil şubeyi kullanıyordum telefondan. Diğer bankanın uygulamasını da bu şekilde kullanıyordum ATM'den kontrol ettim ona dokunmamışlar.
12 yıllık oynadığım bir oyunda başıma geldi, Oyun chat'inde uzun süre SMOD'luk yapıyordum şirketin genel merkezi hollanda da bulunan üst yöneticileriyle iletişime geçtim durumu anlattım harcanan ücreti tekrar tarafıma iade ettiler ve yapılan alış verişide geri çektiler anlaşmaya vardık eğer böyle bir imkanın varsa denemeni öneririm, tekrar'dan geçmiş olsun
Sağolun. Google'la iletişime geçtim bunun için form hazırlamışlar onu doldurdum bakalım geri dönüşlerini bekliyorum.

Reaksiyon puanı
30
Geçmiş olsun. Artık internet üzerinden yapılan işlerde ne denli dikkatli olmak gerektiğini anlamamız gerek millet olarak. Özellikle banka işlemlerinde. Bu kadar küçük miktarlarda işlemler yapılması bana sanki Google Play' de bulunan bir online oyunun oyun içi ödemesi gibi geldi.

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
Buradan arkadaşlara tavsiyede bulunmak istiyorum asla bankacılık işlerinizi telefondan halletmeyin. Niye mi sebebi 3D secure telefonunuza bulaşan bir virus sizin hem şifrenizi çalıp hem 3D secure çerçevesinde gerçekleşen doğrulama mesajlarınızı silebilir.

Yanlız işin şaşırtıcı kısmı bu iş sadece blackmart ile yapılamaz çünki şifre elde etmek için klavyeyi ele geçirmeleri gerekmekte ve bu izin blackmart ta mevcut deyil

acaba sizden kullandığınız klavye veya (tarayıcıdan girdiyseniz) girdiğiniz tarayıcının adını alabilir miyim

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
Ve hocam iphone ye yönelmenize kesinlikle gerek yok virusten tamamen emin olmak isteyenler eğer bilinmeyen kaynakları kapatırsa iphone kadar güvenli olur android

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Ve hocam iphone ye yönelmenize kesinlikle gerek yok virusten tamamen emin olmak isteyenler eğer bilinmeyen kaynakları kapatırsa iphone kadar güvenli olur android
Bilinmediğin uygulamayı yuklemeden uygulama izinlerini de denetleyip bilirsen yani bilinçli bir kullanıcı için her telefon güvenlidir.