Banka faizi haram mıdır?

Konusu 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi' forumundadır ve arsenik tarafından 13 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. Enisor

Enisor Doçent

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hocam 7 büyük günahtandır ama almakla vermek arasında farklar da var elbet;mesela faiz ödeyerek bir ev alırsan ev senindir ama büyük günahtır ama faiz alarak bir ev alırsan bu sefer ev de senin olmaz,iadesi gerekir sakın bu devirde de faizsiz olur mu deme dinde esneme yoktur cehennemde acıya esneyebileceğin kadar dinde esneme yap,sabretmen Allah katında en hayırlısıdır.
    niye diye soruyorsan haksız kazanç,bir koyup uğraşsız on alma,ve sana faizde tüyü bitememiş yetimin de hakkı vardır ki bu da 7 büyük günahtandır

2. arsenik

arsenik Rektör

Beğenileri:
    72
    Ödül Puanları:
    48
    Peki şunu sorayım arkadaşlar bu bankalar neden faiz veriyor ? :) biraz önce bende baktım Bakara Suresi 275.Ayette belirtilmiş riba diye...

3. evowinds

evowinds Dekan Onursal Üye

Beğenileri:
    155
    Ödül Puanları:
    0
    Faiz kapitalist sistemin bir enstrümanıdır. İnsanları harcamaya teşvik etmek için borçlandırırlar, kredi verirler.
    Tüketim toplumu haline getirmektir esas gaye. Ve bu kredi-faiz denkleminde pastadaki büyük dilimi bileceğiniz ya da tahmin edeceğiniz üzere Yahudiler alır. Yahudiler kendileri arasında faiz vermezler ama kendilerinden olmayana faizli para verirler. Banklalar kredi sunmak için sendikasyon kredisi alırlar. Tabi o kredinin faizi daha düşüktür.
    Ve o krediyi de büyük kuruluşlardan alırlar. Yani çarklar hep birbirine bağlıdır.

4. kadirdemir

kadirdemir SDN Okuru

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    faizin her türlüsü haramdır. Kullanmak yada kullanmamak da inanç meselesidir. Herkesin inancıda kendisinedir. :)

5. onurozan91

onurozan91 Doçent

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Peki faiz gibi hükümetin aldığı onca vergi neyin nesi oluyor ?.. Benzin için sigara alkool vb için alınan "YÜKLÜ" miktarda vergi haram mıdır ey bankadaki kullanılan paranın faizine haram diyen arkadaşlar ? Yanıtlarınızı bekliyorum....

6. msydm

msydm Asistan

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18

şaka mı bu !!!

7. evowinds

evowinds Dekan Onursal Üye

Beğenileri:
    155
    Ödül Puanları:
    0
    Vergi ve faiz farklı olgulardır. Elma ve armut gibi, birbirleri ile mukayese edilemezler.
    Vergi ticaret üzerinden alınır. Faiz ise para kiralamanın karşılığıdır.

8. burns206

burns206 Profesör

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    faiz vermek haram almak buyuk sevap. :p
    para vermek gunah , bahsis vermek daha da buyuk gunah. kaziklanmak ehm. kaziklayan adama gore degisir :p
    turkiyede hacilar boyle bi tesbitte bulunmus ve yaygin gorus boyle benim bildigim :p

9. Elbruz46

Elbruz46 Rektör

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    83

Hangi inanç olursa olsun inançlarla dalga geçtiğiniz zaman hiç bir şey kazanmazsınız sadece kişiliğinizi karakterinizin kalitesini ortaya çıkarmış olursunuz... dalga geçmeye devam edin...

10. |SeYYaH|

|SeYYaH| Rektör

Beğenileri:
    253
    Ödül Puanları:
    83
    Yer:
    İstanbuL
    faiz'in tahakkuk edebilmesi için iki şart aranır:

1. anlaşma(akit)
    2. aynı meta üzerinden fazlalık tahakkuk etmesi.

biraz açarsak:

1. faiz'in vuku bulması için iki kişi (özel/tüzel)'nin anlaşmış olması gerekmektedir. yani ben size -faraza- bin tl. verdim. şu kadar süre içinde ödemeniz koşuluyla sizden bin+ (1100, 1200...) tl. alırım dedim. siz de bunu kabul ettiniz. fazlalığın miktarı her ne olursa olsun bunun adı faiz(riba) olur. (günümüz alimlerinden bazıları enflasyon miktarı ölçüsünde alınan fazlalığın faiz olmayacağı görüşünü benimser. h. karaman gibi) tartışmalı bir konudur burası.

2. ve yine faiz ancak aynı mal üzerinde gerçekleşen fazlalık ile olur. yani, paraya ödenen para fazlalığı gibi. mesela ben size bin tl. versem ve muayyen bir süre sonra siz bana -faraza- 1200 tl. değerinde kumaş yahut un, yağ, şeker verirseniz bu faiz olmaz. kumaş'a fazlalık olarak yine kumaş verdiğinizde faiz olabiliyor ancak.

bu durumda bankaların verdiği yahut aldığı faiz bu hükümlerin her ikisini de kapsadığından faiz muamelesi gerçekleşmiş oluyor.

burada bazı finans kuruluşlarının zaruri ev ihtiyaçlarımızı karşılamak amacıyla uyguladığı sistem bir çözüm ve çare olabilir. yani sizin belirlediğiniz bir evi onlar satın alıyorlar ve size taksitli olarak satıyorlar. yani size ev veriyor, üzerine biraz kâr koyarak para alıyorlar. yani bizim ikinci maddede bahsettiğimiz uygulama sebebiyle işi faizden yırtmış oluyorlar vesselam.

11. SDN Okuru

SDN Okuru SDN Okuru

Arkadaşlar parami bankaya yatirmasam enflasyon bitirecek ağir şartlarda çalişarak biriktirdiğim parayi enflasyona yedirmekte istemiyorum o haram bu haram şu haram yine sömürülen bizler oluyoruz devletin bizlere uyguladiği vergiler haram olmuyor...

12. SDN Okuru

SDN Okuru SDN Okuru

bence de çok günah korkudan hiç bir şey yapamıyorum gerçekten de tüyü bitmemiş yetimin hakkıymış o faizler

13. SDN Okuru

SDN Okuru SDN Okuru

peki iş verenler işçisine neden helal parayı fazla vermiyor harama karşı çıkıyorlarsa bunlar helal paraya da haram paraya da karşı çıkıyorlar

Sayfayı Paylaş