Bana yardım edermisiz forumda yeniyim

Bu konuyu okuyanlar

ahmetefe arabacı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Öncelikle merhabalar
malezyada Limkokwing adında bir teknology universtesinde okuyorum alanın game desinger yani geliştirici değilde tasarım ve resim level tasarımı tester gibi alanlarda gelişiyorum daha dogrusu daha yeni başvuru yaptım ve gidiyorum. sizlere sormak istediğim konu ise mac ve windows arasında epey bi aklım karıstı alanım da bir kaç şey hakkında sorunlarım var ve bilmediğim için çok karışık bi dönemdeyim açıkcası alienware gtx 1080 tabanlı bi pc almayı düşünüyorum ama şöyle birşey var ki mac de istiyorum çünkü grafik konusunda birçok tasarımcı kullanmakta bütçem 2 sini bi anda alacak kadar cok değil cünkü gtx 1080 tabanlı yaklasık 14 bin tl mac ise 5300 liraydı sanırım şimdi alanım oyun tasarımı gtx tabanlı pc ile oyun oynaya bilirim ama grafik konusunda ne kadar iyi olur mac e gore onu bilmediğim için bana yardımcı olurmusuz sizlerin tavsiyesini beklemekteyim teşekküler iyi forumlar dilerim

M

Murat Burç

SDN Okuru
Şuan düşünüyorum kafa yoruyorum
4kda 40-45 FPS oynatan bir cihaz nasıl grafik işine giremez . Yanlış mıyım ?

ahmetefe arabacı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Şuan düşünüyorum kafa yoruyorum
4kda 40-45 FPS oynatan bir cihaz nasıl grafik işine giremez . Yanlış mıyım ?
alienware için mi söylediniz peki. eğer öyleyse bana bu konuda yardımcı olurmusunuz pc hakkında alienware usta oldugu için tercih ettim açıkcası

ahmetefe arabacı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Evet Alienware için söylüyorum. GTX 1080i zorlayabilecek birşey var mı sizce ?
Piyasayı araştır 1080li daha uygun bir model bulursasanız alianware ile karşılaştırırsınız.
çok teşekkür ederim sizlere gerçekten ihtiyacım vardı bu bilgiye çok araştırıyorum sadece imkanım şimdi olabilidi ve iyi bir karar almak zorundaydım ve sizde profesyonel olarak bana yardımcı oldunuz artık kararlarımı netleştire bilirim daha uygun bi cihaz bulabilirsem ayrı tabiki saolun

M

Murat Burç

SDN Okuru
Şöyle düşün düz mantık düşünüyorum. 1080den bahsediyoruz. 1080 Nvidianın en güçlü 4. veya 5. kartı grafik tarafında Basit bir macin arkasında mı kalacak ?

@eronis siz ne dersiniz ?

ahmetefe arabacı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Şöyle düşün düz mantık düşünüyorum. 1080den bahsediyoruz. 1080 Nvidianın en güçlü 4. veya 5. kartı grafik tarafında Basit bir macin arkasında mı kalacak ?

@eronis siz ne dersiniz ?
aslında bende basit düşündüm sadece kafamda karışan nokta şu oldu grafik tasarım dediğimizde mac kullanılıyor ve cok tercih ediliyor ve bende cok yeni oldugum için bu camiada soru işaretleri oluştu acaba dedim ? pc güçlü evet 1 tb ssd 1 tb hdd ram 32 gb i7 son seri işlemci 4.4 ghz 17 inc çözünürlük 4 k ama işte işi garantiye almak ve boşa yatırımdan korkuyordum. sonuçta uzun bi zaman pc alamıcam öğrenciyim.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Windows kullanmanın avantajları;
- Daha fazla programı ve geliştirici aracını destekliyor.
- Ucuz.
- Daha iyi donanım satın alabilirsin = daha iyi performans.
- Daha fazla donanım desteği var, kesinlikle Mac bilgisayar kullanan ne demek istediğimi biliyor.
Grafik alanında profesyonel olmak ile Mac bilgisayar almak arasında alaka yok. Windows kullanan da bir dünya profesyonel var. Hatta bugün pek çok büyük yapım film ve animasyon GNU/Linux üzerinden yapılıyor. İşletim sistemi tercihinin alakası yok, önemli olan kendini var olan işletim sisteminde ne kadar rahat hissettiğin.
Mac kullanmanın avantajları;
- Windows Update gibi saçma ve zoraki bir sistem yok. Eğer bir şekilde güncellemeleri düzenli olarak yaptırıyorsan ve bu işini bozmuyorsa sıkıntı yok, herkes için bir eksi değil bu ama yeniden başlatması gereken durumlar oluyor ve tam işin ortasındayken yeniden başlatacam diye yazı gelmesi senin konsantrasyonunu ve üretkenliğine darbe vuracaktır.
- (Tartışmalı olarak) biraz daha kararlı bir sisteme sahip Windows'a kıyasla
- (Yine tartışmalı olarak) Apple'ın donanımı en sağlam, güvenilir donanım seçiliyor yıllardır.

Bence Apple'ın artıları Windows ile kıyaslanınca önemsenmeli mi ? Hayır. Özellikle;

game desinger yani geliştirici değilde tasarım ve resim level tasarımı tester gibi alanlarda gelişiyorum
Şimdi sen bir ekipte çalışırken benim platformum bu aracı desteklemiyor deme şansın yok. Herkesin kullandığını kullanmak zorundasın.
--- Gönderi Güncellendi ---
aslında bende basit düşündüm sadece kafamda karışan nokta şu oldu grafik tasarım dediğimizde mac kullanılıyor ve cok tercih ediliyor ve bende cok yeni oldugum için bu camiada soru işaretleri oluştu acaba dedim ?
Apple biraz beyin yıkama yoluyla satıyor ürünlerini. Apple müşterilerinin çoğuna bak, piyasada tercih ediliyor diye alıyorlar ama niye aldıklarını bilmiyorlar, biraz kullandıktan sonra Apple'dan başka sistem kullanmam diyorlar. Bir elitizm hissi sanırım, diğerlerinden farklı ve üstün olduğunu hissetme, rant sahibi olma arzusu. Adam diyor ki o dizayna, malzemeye değer. Peki dizaynını bana açıkla hadi ? :D Multi-touchpad/screen bizim platformda da var, gesture'lar bizim platformda da var. Windows bir yana.

ahmetefe arabacı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Windows kullanmanın avantajları;
- Daha fazla programı ve geliştirici aracını destekliyor.
- Ucuz.
- Daha iyi donanım satın alabilirsin = daha iyi performans.
- Daha fazla donanım desteği var, kesinlikle Mac bilgisayar kullanan ne demek istediğimi biliyor.
Grafik alanında profesyonel olmak ile Mac bilgisayar almak arasında alaka yok. Windows kullanan da bir dünya profesyonel var. Hatta bugün pek çok büyük yapım film ve animasyon GNU/Linux üzerinden yapılıyor. İşletim sistemi tercihinin alakası yok, önemli olan kendini var olan işletim sisteminde ne kadar rahat hissettiğin.
Mac kullanmanın avantajları;
- Windows Update gibi saçma ve zoraki bir sistem yok. Eğer bir şekilde güncellemeleri düzenli olarak yaptırıyorsan ve bu işini bozmuyorsa sıkıntı yok, herkes için bir eksi değil bu ama yeniden başlatması gereken durumlar oluyor ve tam işin ortasındayken yeniden başlatacam diye yazı gelmesi senin konsantrasyonunu ve üretkenliğine darbe vuracaktır.
- (Tartışmalı olarak) biraz daha kararlı bir sisteme sahip Windows'a kıyasla
- (Yine tartışmalı olarak) Apple'ın donanımı en sağlam, güvenilir donanım seçiliyor yıllardır.

Bence Apple'ın artıları Windows ile kıyaslanınca önemsenmeli mi ? Hayır. Özellikle;

Şimdi sen bir ekipte çalışırken benim platformum bu aracı desteklemiyor deme şansın yok. Herkesin kullandığını kullanmak zorundasın.

Apple biraz beyin yıkama yoluyla satıyor ürünlerini. Apple müşterilerinin çoğuna bak, piyasada tercih ediliyor diye alıyorlar ama niye aldıklarını bilmiyorlar, biraz kullandıktan sonra Apple'dan başka sistem kullanmam diyorlar. Bir elitizm hissi sanırım, diğerlerinden farklı ve üstün olduğunu hissetme, rant sahibi olma arzusu. Adam diyor ki o dizayna, malzemeye değer. Peki dizaynını bana açıkla hadi ? :D Multi-touchpad/screen bizim platformda da var, gesture'lar bizim platformda da var. Windows bir yana.
cok iyi bir yerden vurdunuz haklısınız cidden ben işte bu beyin yıkanmadan hemen size danışmakta fayda var dedim ve açıkcası ilk kez bi formda soru sordum ve gerçekten neden daha önceden sizlere sormadım neden surekli araştırdım ve sonuca varamadım dedim haklısınız bildiğimizden hiçbir zaman şaşmamalıyız diyorum bazen yav ben oyun tasarımcısı olucam ve oyun dediğin windowsta daha cok neden mac ? en büyük sorunlarımdan biri dedim ama şimdi işte bu reklamcılık beni çekerken siz kurtardınız

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
526
senin kullanacağın programlar windowsda veya mac os da var mı? sorusu ana sorunu oluştursun. Mesela ben kurgu işindeyim final cut kullanmam için mac almam lazım ama adobe programları 2'sinde de var. Sizin sektörde hangi programlar kullanılıyorsa onu tercih et ama genelde böyle programlar mac odaklı üretiliyor ve macde daha sorunsuz çalışıyor.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
senin kullanacağın programlar windowsda veya mac os da var mı? sorusu ana sorunu oluştursun. Mesela ben kurgu işindeyim final cut kullanmam için mac almam lazım ama adobe programları 2'sinde de var. Sizin sektörde hangi programlar kullanılıyorsa onu tercih et ama genelde böyle programlar mac odaklı üretiliyor ve macde daha sorunsuz çalışıyor.
Asıl sorun şu;
yav ben oyun tasarımcısı olucam ve oyun dediğin windowsta daha cok neden mac ?
:D

Son düzenleme:

ahmetefe arabacı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
şöyle bi araştırdım da 3 b oyun tasarımlarında kullanılan video tanıtımında pcler nedense cogunlukla windows platformlu mac değil şuanda daha da kararım artmaya başladı :D

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Şimdi Unity3D her platformda mevcut ama Game Maker bildiğim kadarı ile Windows'a özel, RPG Maker Windows özel. Cry Engine Windows özel.

CRYENGINE | Crytek

Get | YoYo Games

Downloads And Free Trials | RPG Maker | Make Your Own Game!
Eğer Blender, Unity ya da Godot Engine ile falan oyun yapmayacaksanız, SDL ile yapmayacaksanız, açık kaynak bir oyun motoru kullanmayacaksanız, çoğunlukla Unreal Engine dahil (Mac ve Linux versiyonu var) bu saydığım oyun motorları çevresinde döneceksiniz :D

M

Murat Burç

SDN Okuru
Not: Cry engine şuan hala grafikleri ile çoğu oyunu çatırdatan, ekran kartlarını 4kda inim inim inleten Crysis 3ün yapıldığı oyun motorudur.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Not: Cry engine şuan hala grafikleri ile çoğu oyunu çatırdatan, ekran kartlarını 4kda inim inim inleten Crysis 3ün yapıldığı oyun motorudur.
Ve ayrıca anladığım kadarıyla Cry Engine'in bir türk asılı da var :)
Bugün en iyi grafikleri sunan oyun motorları sırayla;
1- Unreal Engine
2 - Cry Engine
3 - Unity Engine
.
.
.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Ve ayrıca anladığım kadarıyla Cry Engine'in bir türk asılı da var :)
Bugün en iyi grafikleri sunan oyun motorları sırayla;
1- Unreal Engine
2 - Cry Engine
3 - Unity Engine
.
.
.
Crytekin başındaki adamlar 3 kişi onlar Türk , Yerli kardeşler.

ahmetefe arabacı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
yani genel olarak windows daha mantıklı dogrumu düşünüyorum ?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Blade and Soul (Unreal Engine yapımı)
yani genel olarak windows daha mantıklı dogrumu düşünüyorum ?
Benim şahsi fikrim bu, sen de katılıyorsan senin için doğru budur. En iyi platform her zaman bir fantezi, geliştiricilerin arasında bir tartışma olmuştur. Emacs mı vim mi, Cry Engine mi, Unreal mı, Unity öğrenmesi daha kolay ama Unreal Engine daha avantajlı da, falan fıstık herkesin ağzından bir şey çıkıyor. Çok fazla dinleme, işin içinden çıkamazsın. Nedenlerim kafana yattı mı ? Tamam :D

ahmetefe arabacı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Blade and Soul (Unreal Engine yapımı)

Benim şahsi fikrim bu, sen de katılıyorsan senin için doğru budur. En iyi platform her zaman bir fantezi, geliştiricilerin arasında bir tartışma olmuştur. Emacs mı vim mi, Cry Engine mi, Unreal mı, Unity öğrenmesi daha kolay ama Unreal Engine daha avantajlı da, falan fıstık herkesin ağzından bir şey çıkıyor. Çok fazla dinleme, işin içinden çıkamazsın. Nedenlerim kafana yattı mı ? Tamam :D
evet yattı ve ekstra daha sizden bilgiler edine bildim oyun motorlarını öğrene bildim sayenizde bu söylediğiniz programların 2 tanesini biliyordum şuan tonla bildim dediğim gibi daha yeniyim 1. sınıf bile değilim hazırlık okuyorum uzun bi beklemenin ardından bu alanı tercih ettim 8 senedir dövmecilik yapıyorum resim ile haşır neşir oldum ama hiç grafik tasarım olayına girmedim. ama bu üniverste fikrim hem kariyer olarak hemde daha fazla şeyler öğrenme arzusu baya bi aklımı karıştırdı açıkcası :D ama sonunda artık birşeyler aklımda netleşti.
evet yattı ve ekstra daha sizden bilgiler edine bildim oyun motorlarını öğrene bildim sayenizde bu söylediğiniz programların 2 tanesini biliyordum şuan tonla bildim dediğim gibi daha yeniyim 1. sınıf bile değilim hazırlık okuyorum uzun bi beklemenin ardından bu alanı tercih ettim 8 senedir dövmecilik yapıyorum resim ile haşır neşir oldum ama hiç grafik tasarım olayına girmedim. ama bu üniverste fikrim hem kariyer olarak hemde daha fazla şeyler öğrenme arzusu baya bi aklımı karıştırdı açıkcası :D ama sonunda artık birşeyler aklımda netleşti.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Final Fantasy 7 Remake

Bu arada Unreal Engine'in iyi reklamını yaptım farkındayım ama bence en iyisi Unreal grafik olarak :D Geliştiricinin bakış açısının bilmiyorum ama göze bence en hoş gelen grafikler Unreal Engine'in :D

Not: Hayır, Unreal'ın reklamcılık ve pazarlama bölümünde çalışmıyorum ama tekliflere açığım... :p

ahmetefe arabacı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
ben anladım onu meslekten ötürü olusan zarar mı derler ona ( tam olarak karşılıgını bilmediğim için) çaktırmadım :D