Bana Linux Demeyin Bir Daha!

Bu konuyu okuyanlar

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Bilgisayarınızın ethernet kablosuyla modeme bağlanıp internete girme imkanı var mı ?

Mobil cihazımı modem yapıp geçici olarak bağlayabiliyorum ama sürekli olarak kabloyla bağlamam maalesef mümkün değil.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Manjaro hangi sürüm, KDE mi XFCE mi ?
--- Gönderi Güncellendi ---
Eğer KDE kullanıyorsanız Software Manager üzerinde bir kurukafa simgesi olacak, XFCE kullanıyorsanız da Enable AUR seçeneği olacak.
Bu seçenek, Arch Linux komitesinin paket veritabanından indirme yapmanızı sağlıyor.
mt7630
şeklinde arayın, sonuç çıkarsa yükleyin.
Yükleme yaparken sizi konsola yönlendireyim mi derse, Y tuşuna (Yes) basın.
Konsolda Edit yapayım mı diye sorunca N diyin, geri kalanlara Y diyin.

Eğer sonuç çıkmazsa kaynak kodundan yükleyeceğiz.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
Linux Mint daha iyi ki...
Ekran görüntüsü_2017-10-29_20-40-53.png

Ekran görüntüsü_2017-10-29_20-42-35.png

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Manjaro hangi sürüm, KDE mi XFCE mi ?
Eğer KDE kullanıyorsanız Software Manager üzerinde bir kurukafa simgesi olacak, XFCE kullanıyorsanız da Enable AUR seçeneği olacak.
Bu seçenek, Arch Linux komitesinin paket veritabanından indirme yapmanızı sağlıyor.
mt7630
şeklinde arayın, sonuç çıkarsa yükleyin.
Yükleme yaparken sizi konsola yönlendireyim mi derse, Y tuşuna (Yes) basın.
Konsolda Edit yapayım mı diye sorunca N diyin, geri kalanlara Y diyin.

Eğer sonuç çıkmazsa kaynak kodundan yükleyeceğiz.

Hocam biz bunu denedik sanırım @eronis le ama olmadı.

Bir de, şu anda şu nedenden dolayı yapamıyorum;

29-10-2017 (3).jpg

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
https://github.com/neurobin/MT7630E/archive/release.zip

İndirin.
Açın.
Kernel headers paketini, paket yöneticisi ile aratıp yükletin. (Tam ismini size birkaç dakika sonra söyleyebilirim)

su -
komutuyla konsolu yönetici yetkileriyle açın.

chmod +x install test uninstall bpatch
komutuyla, 4 adet dosyaya(install, test, uninstall, bpatch) çalıştırma yetkisi verin.

./install
komutuyla yükleyin.

make dkms
komutuyla kernel dynamic module içine gömün ki kernel güncellemesi geldiğinde sürücü silinmesin.

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135

İndirin.
Açın.
Kernel headers paketini, paket yöneticisi ile aratıp yükletin. (Tam ismini size birkaç dakika sonra söyleyebilirim)

su -

komutuyla, 4 adet dosyaya(install, test, uninstall, bpatch) çalıştırma yetkisi verin.

./install
komutuyla yükleyin.

make dkms
komutuyla kernel dynamic module içine gömün ki kernel güncellemesi geldiğinde sürücü silinmesin.

Tamamdır hocam. Sanırım yarın akşam Manjaro'ya girebileceğim, girdiğimde yapıp size haber vereceğim.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Olmazsa sizin Linux'e benim Windows üzerinden ssh protokülüyle bağlanabilirim ama modeme giriş yetkiniz olması lazım, port forwarding yapabilmek için.

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Olmazsa sizin Linux'e benim Windows üzerinden ssh protokülüyle bağlanabilirim ama modeme giriş yetkiniz olması lazım, port forwarding yapabilmek için.

Modem?

Avea 3g'i iPhone ile bağlayacağım hocam. :D

Sudo

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Olay şu ki, Mediatek MT7630E diye bir chipseti var Wifi ve Bluetooth için. Adamlar Linux'a sıfır destek veriyorlar ve kullanım miktarı da çok düşük bu tip chipsetlerin. Baya nadir bir donanımı var adminin. Sürücülerin alayı 14.04 zamanından kalma. Kernel 3.4 ve 3.6 için yapılmışlar. Üstünü desteklesin diye kullanıcılar bir şeyler yapmışlar ama kernel hızlı gelişiyor. 4.9 kerneli ile çalıştıramadık.
Sürücüler Kernel 3.4 ve 3.6 için yapılmış ise @eronis sence Linux Mint Debian Edition ,Devuan veya ubuntu 14.04 sorunsuz çalışırmı?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382

İndirin.
Açın.

su -

./install
komutuyla yükleyin.

make dkms
Zaten bunu hem Ubuntu, hem de Manjaro tarafında denedik. Ama yemedi malesef :cool:
Sürücüler Kernel 3.4 ve 3.6 için yapılmış ise @eronis sence Linux Mint Debian Edition ,Devuan veya ubuntu 14.04 sorunsuz çalışırmı?
Çalışmaz, çünkü kernel 4.4'de de klavye ve touchpad çalışmadı :D
Donanımda bir kötülük var. Satıcı münafıktır belki :p
Hocam denedik ya, Linux moderatörünü 2 gün esir aldım. Yazdı tüm forumlara da, olmadı. :D
Gecenin 3'ünde uyutmadı, sana uyku yasak dedi, taciz mesajları attı, anovvvv.... :p

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Doğru yoldasın, Xfce kullanın :D
Acayip güldüm yanlız varya :D ilk üretilen klavye heralde :D
Ama en iyi klavyelerden biri. İlk üretilen klavyeleri görmek istiyorsan Apple II, Commodore gibi bilgisayarlara bak :D
Sormayın sakın html ile linuxun ne alakası var diğe :d Orayı nasıl yaptım anlamadım bende :D
Belki GitHub'u onun yerine koyabilirdin. Yada OpenStacks logosu falan olsaydı onu kullanabilirdin :)

Kalenderadam

Doçent
Reaksiyon puanı
205
Herkese merhaba;

Yaklaşık 2 gün önce bilgisayarım çöktü. Windows 10 kullanıyordum.

Bilgisayar çöküp, tüm resimlerim gidince, bir de üstüne Windows 10 iso indirmesi yaklaşık 4 saat boyunca tamamlanamayınca, @eronis 'e yazıp bana Linux öner dedim. Kendisi de bana Xubuntu sistemini önerdi.

Kurduk. Wifi ve Bluetooth sürücüsü çalışmadı. Tam altı saat uğraştık, ısrarla olmadı.

Nasılsa yaparız diye, ben biraz kurcalayıp veri kurtarma programı çalıştırdım. 500 GB'dan fazla bir veriyi kurtardı 10 saatte. Ertesi sabah uğraştık uğraştık, Wifi'yi yine kuramadık.

Sonra, lazım değil Windows 10'a geri döneyim dedim. İndirdim, Windows'a geçtim. Ama Tolga ile düşündük ki, belki Manjaro çalıştırır. Hayır, o da olmadı.

Yani, Manjaro ve Xubuntu'da iş yok arkadaşlar.

Ne varsa Microsoft'ta var. YAŞASIN WİNDOWS 10!
Bi ara bende bu tür sorunla karşılaştım fakat

imhotep

Müdavim
Reaksiyon puanı
192
20TL fiyata jet modem al huawei E1820 modeli her dağıtımda çalışır...

ygtars

Asistan
Reaksiyon puanı
55
OO manjaro anakartınızın modelini üzerinde eğer farklı bir usb yongası kullanıyorsanız onu atarsanız hemen yardımcı olayım :)

imhotep

Müdavim
Reaksiyon puanı
192
dandik donanım üreticisinin suçunu niye Linux dağıtımlarına yıkarlar ki?

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
donanım üreticisi sürücü yazıp vermesin Linux vakfı olara sürücü yazsın saçma bir istek...
Saçma olan şey linux kernelin yapısı. Eğer monolitik çekirdek yerine adam akıllı microkernel yazılsaydı donanım üreticileri linuxa bu kadar soğuk bakmazlardı. Bu yüzden olması gerektiği gibi, monolitik kerneli ortaya atan aklı evvel taraf çekirdeğin içerisine driverların gömülmesinden sorumludur.

imhotep

Müdavim
Reaksiyon puanı
192
Saçma olan şey linux kernelin yapısı. Eğer monolitik çekirdek yerine adam akıllı microkernel yazılsaydı donanım üreticileri linuxa bu kadar soğuk bakmazlardı. Bu yüzden olması gerektiği gibi, monolitik kerneli ortaya atan aklı evvel taraf çekirdeğin içerisine driverların gömülmesinden sorumludur.
Linus mu aklı evvel ondan sonra devam edenler niye değiştirmemiş? sorun tamamen donanım üreticilerinden kaynaklanıyor... kerneli yazanların donanım sürücüsü yazmak gibi işlerle uğraşma mecburiyeti yok... windows için adamlar kendileri yazıyor... donanım üreticileri windows için sürücü yazıp Linux dağıtımlarını görmezden geliyor... + LINUX unix türevi... originali çok farklı değil... oda mı saçma?

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Linus mu aklı evvel ondan sonra devam edenler niye değiştirmemiş? sorun tamamen donanım üreticilerinden kaynaklanıyor... kerneli yazanların donanım sürücüsü yazmak gibi işlerle uğraşma mecburiyeti yok... windows için adamlar kendileri yazıyor... donanım üreticileri windows için sürücü yazıp Linux dağıtımlarını görmezden geliyor... + LINUX unix türevi... originali çok farklı değil... oda mı saçma?
Linux'u zaten Linux yapan şey monolitik yapısından öte değil. Bütün istenilen şeyleri kendi içerisinde barındırması daha hızlı ve kararlı bir çekirdek yapısı ortaya koyuyor lakin bu çekirdeğe dışarıdan müdahaleyi fazlasıyla zorlaştırıyor. Yani windowsta olduğu gibi dışarıdan modül olarak ekle o da sistemi etkilesin durumu söz konusu değil. Kurulacaksa bütün çekirdeğin içerisine uygulama alınır ve ya sistemi eline alırsın ya da bir ihtimal sürücüler hiç beklemediğimiz şekilde takır yakıt çalışır. Şimdi sonradan gelenler niye değiştirmedi diyorsun, bakalım zamanında Linux'tan topyekûn kurtulmak için nelere girişildi... Epey şey. GNU/Hurd bir örneği. İyi olan Linux değil, Linux komünitesi. Eğer aynı desteği BSD alsaydı muhtemelen pek çok oyun çıkıyor olabilirdi. Neden destek almadı? Richard Stallman'a sor.

Linux çekirdeğinin sürekli güncellenen yapısı oldukça kararsız bir yapı sunmakta ve bu Linux çekirdeğine uyum sağlamak için bütün uygulamalar güncelleniyor. Dışarıdan modül olarak eklenen uygulama yazmak müthiş zor ve bir kaç aya bu uygulama geçerliliğini kaybedecek. Driverları çekirdeğe gömmek daha mantıklı, tabii bu aynı zamanda ucube büyüklükte ve karmaşıklıkta bir çekirdek demek ve pek iyi bir tercih denemez ama başka yol yok.
Ayrıca güldürmeyin beni. Linux Unix türevi diye bütün altyapısına sahip demek değil. Unix başka, Linux bambaşka. Linux ilk çıktığında bayağı amatör bir iş olarak değerlendirilmişti Andy Tanenbaum tarafından. Linus Torvalds sadece senin işletim sistemin daha iyi mi diye eleştirmekle yetindi.

root61

Müdavim
Reaksiyon puanı
459

Uygun zemin hazırlamak onların işi değil mi?