Bana Linux Demeyin Bir Daha!

Bu konuyu okuyanlar

by efsane

Rektör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Herkese merhaba;

Yaklaşık 2 gün önce bilgisayarım çöktü. Windows 10 kullanıyordum.

Bilgisayar çöküp, tüm resimlerim gidince, bir de üstüne Windows 10 iso indirmesi yaklaşık 4 saat boyunca tamamlanamayınca, @eronis 'e yazıp bana Linux öner dedim. Kendisi de bana Xubuntu sistemini önerdi.

Kurduk. Wifi ve Bluetooth sürücüsü çalışmadı. Tam altı saat uğraştık, ısrarla olmadı.

Nasılsa yaparız diye, ben biraz kurcalayıp veri kurtarma programı çalıştırdım. 500 GB'dan fazla bir veriyi kurtardı 10 saatte. Ertesi sabah uğraştık uğraştık, Wifi'yi yine kuramadık.

Sonra, lazım değil Windows 10'a geri döneyim dedim. İndirdim, Windows'a geçtim. Ama Tolga ile düşündük ki, belki Manjaro çalıştırır. Hayır, o da olmadı.

Yani, Manjaro ve Xubuntu'da iş yok arkadaşlar.

Ne varsa Microsoft'ta var. YAŞASIN WİNDOWS 10!

NorthWonder

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Ahahaha eronis hocam bile yardımcı olamadıysa , açıkcası çözümü olacağını sanmıyorum :D bana Manjaro önermişti ve hala sorunsuz kullanıyorum ama yinede dualboot yaptım windows dan vaz geçemedim :D bu arada linux stabilite konusunda dedikleri kadar var gerçekten çok hafif ve sağlam bir işletim sistemi özellikle manjaro dedikleri kadar varmış, keşke nasip olsaydı bir kullansaydınız :) .

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Eğerki Windows 10 iso dosyasını indirmek isterseniz aşağıdaki siteyi kullanabilirsiniz, Microsoft'un sunucularından indiriyor.
https://tb.rg-adguard.net/
Gelelim konuya. @eronis 'in neden Xubuntu'yu önerdiğini pek anlamadım. :) Acaba siz @eronis 'ten sistem kaynaklarını az kullanan Linux dağıtımı mı istediniz?
Ben Linux'u ilk kez kullanacak olanlara Linux Mint'i öneririm. Ama anlaşılan sorun Linux dağıtımının driver vb. sorunlar çıkarması.
Manjaro'ya laf yok. :p Ben hem Windows hem de Manjaro Gnome kullanıyorum. Ve Manjaro Gnome'da sorun yaşamadım. Sizin yaşadığınız sorunları sadece denediğim bir Linux dağıtımında yaşamıştım. WiFi sıkıntısı çıkartıyordu.

lgsever

Profesör
Reaksiyon puanı
1,459
Ne diyelim mesela mahmud mu diyelim

nextman

Profesör
Reaksiyon puanı
567
olmadı ama şimdi hüseyin kardeşim bence ayarlarda bir sorun var.Yoksa inan alper kardeşim linux sıkıntısız bir sistemdir.Sen bence bir daha düşün fatih kardeşim :D

ckarakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
24
Zaten bu şekilde sistem kullanan birinin Linux kullanmasına karşıyım. Kurmayın kullanmayın.

Zaten en başta Disk'in ikinci bölümüne kurup kullanmalıydınız.

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
Herkese merhaba;

Yaklaşık 2 gün önce bilgisayarım çöktü. Windows 10 kullanıyordum.

Bilgisayar çöküp, tüm resimlerim gidince, bir de üstüne Windows 10 iso indirmesi yaklaşık 4 saat boyunca tamamlanamayınca, @eronis 'e yazıp bana Linux öner dedim. Kendisi de bana Xubuntu sistemini önerdi.

Kurduk. Wifi ve Bluetooth sürücüsü çalışmadı. Tam altı saat uğraştık, ısrarla olmadı.

Nasılsa yaparız diye, ben biraz kurcalayıp veri kurtarma programı çalıştırdım. 500 GB'dan fazla bir veriyi kurtardı 10 saatte. Ertesi sabah uğraştık uğraştık, Wifi'yi yine kuramadık.

Sonra, lazım değil Windows 10'a geri döneyim dedim. İndirdim, Windows'a geçtim. Ama Tolga ile düşündük ki, belki Manjaro çalıştırır. Hayır, o da olmadı.

windows uda yeni öğrenmiştiniz zamanında neden linux görür görmez kaçıyosunuz wi-fi driveri için bi sürü seçenek vardır benim başıma gelmedi ama şunu söyleyim windows tek çözüm varken linux da bir sörü çözümü vardır yoksa bile çıkar ben eski bilgisayar bile wi-fi problemi çıkarmıyordu
--- Gönderi Güncellendi ---
sen yine de vazgeçme linux candır windows ise zulüm

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ben bir insana xfce önermeye utanırım, iyi cesaret varmış. :D

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Wireless kartını söyle, kullanmak istediğin dağıtımı söyle, masaüstünü seç, ben bakayım sürücü paketlerine, hiç bulamazsak kaynak kodlarından kurarız.

lucilfeytan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Normalde win8 kullanirdim gucelleme yapmis bilgisayar win10 olmus cok sıkıntı çektirdi bana şuan win8 mutluyum şuan

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382

Arkadaş böyle diyor ama daha dün akşam sırf Linux kullanmak için bilgisayar satın almayı düşündüğünü söylemişti :D
Ahahaha eronis hocam bile yardımcı olamadıysa , açıkcası çözümü olacağını sanmıyorum :D bana Manjaro önermişti ve hala sorunsuz kullanıyorum ama yinede dualboot yaptım windows dan vaz geçemedim :D
Olay şu ki, Mediatek MT7630E diye bir chipseti var Wifi ve Bluetooth için. Adamlar Linux'a sıfır destek veriyorlar ve kullanım miktarı da çok düşük bu tip chipsetlerin. Baya nadir bir donanımı var adminin. Sürücülerin alayı 14.04 zamanından kalma. Kernel 3.4 ve 3.6 için yapılmışlar. Üstünü desteklesin diye kullanıcılar bir şeyler yapmışlar ama kernel hızlı gelişiyor. 4.9 kerneli ile çalıştıramadık.
Gelelim konuya. @eronis 'in neden Xubuntu'yu önerdiğini pek anlamadım. :) Acaba siz @eronis 'ten sistem kaynaklarını az kullanan Linux dağıtımı mı istediniz?
Ben Linux'u ilk kez kullanacak olanlara Linux Mint'i öneririm. Ama anlaşılan sorun Linux dağıtımının driver vb. sorunlar çıkarması.
İkisinin de ekran görüntüsünü gösterdim. Mint Xfce ve Xubuntu'nun. Hangisi hoşuna gitti dedim görünüş olarak. Xubuntu dedi :D Biraz da seveceği bir masaüstü olsun, çok fark yaratmaz zaten dedim.
Zaten bu şekilde sistem kullanan birinin Linux kullanmasına karşıyım. Kurmayın kullanmayın.

Ben birinci bölümüne kurdum ? :D
windows uda yeni öğrenmiştiniz zamanında neden linux görür görmez kaçıyosunuz wi-fi driveri için bi sürü seçenek vardır benim başıma gelmedi ama şunu söyleyim windows tek çözüm varken linux da bir sörü çözümü vardır yoksa bile çıkar ben eski bilgisayar bile wi-fi problemi çıkarmıyordu
Sorunun bulabildiğimiz bir çözümü yok ve internete mobil veriden sadece bağlanabiliyor bilgisayar :D
Aslında Xfce iyidir ama ben olsam Linux'u ilk kullanacak olanlara Linux Mint Mate'i önerirdim. Zorin OS'u da öneririm.
Hafif bir şey istedi arkadaş benden :D
Tabi candır lan, ne sandın :D O olmasa ben nasıl Skyrim'i yada Warframe'i oynayacam. Konsol satın alarak mı :p
Windows'un kendi güzellikleri var. Sadece çok fazla yanlışları var. Bu yüzden linux kullanıyorum ben :) Çünkü Linux'un da Windows'tan iyi yaptığı çok şey var. Oyun oynamak (Çoğu oyun şirketi maddi sıkıntıdan sadece en popüler sisteme çıkarıyor oyunlarını) ve sadece Windows için çıkarılmış programlar kullanmak istemeyen, işi ders çalışmak, film izlemek, sosyal medya olacak olan adam için cevherdir linux :) Tabi günlük kullanıcı alanında. Bir de profesyonel alan var, zaten o alanın hükümdarı :D

ygtars

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Keşke söyleseydiniz bizde yardımcı olurduk birlikten kuvvet doğar linux windows sizin tercihiniz çok eski bir bilgisayarınız olmadığı sürece kernel genellikle tanıyor kimsenin bütün dünyadaki chipsetleri linuxa tanıtma şansı yok :) genellikle chipset üreticileri linux driver çıkarıyor yada geliştiriciler üretiyor xubuntuda güzel ben slax kullanıyorum minik laptobuma (lg x300) hayatımdan memnunum yada işte yayın bilgisayarım ubuntu yada siz ne kullanırsanız kullanın güncel telefonlarda kullanılan linux base işletim sistemlerinden kurtulamiyacaksınız :) o . yüzden iğrenmeyin sevin sarılın

by efsane

Rektör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Ahahaha eronis hocam bile yardımcı olamadıysa , açıkcası çözümü olacağını sanmıyorum :D bana Manjaro önermişti ve hala sorunsuz kullanıyorum ama yinede dualboot yaptım windows dan vaz geçemedim :D bu arada linux stabilite konusunda dedikleri kadar var gerçekten çok hafif ve sağlam bir işletim sistemi özellikle manjaro dedikleri kadar varmış, keşke nasip olsaydı bir kullansaydınız :) .

Keşke. :)

Eğerki Windows 10 iso dosyasını indirmek isterseniz aşağıdaki siteyi kullanabilirsiniz, Microsoft'un sunucularından indiriyor.
TechBench by WZT (v4.1.1)

Manjaro'ya laf yok. :p Ben hem Windows hem de Manjaro Gnome kullanıyorum. Ve Manjaro Gnome'da sorun yaşamadım. Sizin yaşadığınız sorunları sadece denediğim bir Linux dağıtımında yaşamıştım. WiFi sıkıntısı çıkartıyordu.

Evet, öyle sanırım. Bizde hem Xubuntu hem de Manjaro sıkıntı çıkardı.

olmadı ama şimdi hüseyin kardeşim bence ayarlarda bir sorun var.Yoksa inan alper kardeşim linux sıkıntısız bir sistemdir.Sen bence bir daha düşün fatih kardeşim :D

:D :D

Bilgisayarım çökmüştü, disk bölümleme yapamadım. Öncesinde de hiç ihtiyacım olacağını düşünmemiştim.

--- Gönderi Güncellendi ---
sen yine de vazgeçme linux candır windows ise zulüm

Aslında hemen kaçmadım, 2 gün boyunca uğraştık ve 2 farklı sistem kurduk. En son @eronis bana çözüm yok dedi. Manjaro halen sistemde kurulu. Ama kullanamıyorum.

Wireless kartını söyle, kullanmak istediğin dağıtımı söyle, masaüstünü seç, ben bakayım sürücü paketlerine, hiç bulamazsak kaynak kodlarından kurarız.

@eronis veriler sende varsa versene abi.

Keşke söyleseydiniz bizde yardımcı olurduk birlikten kuvvet doğar linux windows sizin tercihiniz çok eski bir bilgisayarınız olmadığı sürece kernel genellikle tanıyor kimsenin bütün dünyadaki chipsetleri linuxa tanıtma şansı yok :) genellikle chipset üreticileri linux driver çıkarıyor yada geliştiriciler üretiyor xubuntuda güzel ben slax kullanıyorum minik laptobuma (lg x300) hayatımdan memnunum yada işte yayın bilgisayarım ubuntu yada siz ne kullanırsanız kullanın güncel telefonlarda kullanılan linux base işletim sistemlerinden kurtulamiyacaksınız :) o . yüzden iğrenmeyin sevin sarılın

Aslında foruma yazabilecek kadar bile bağlanamıyordum nete. :D Şu anda Manjaro sistemde kurulu, bir el atın da çözelim madem. :D

Reaksiyon puanı
2,146
Windows çökünce veriler silinmez ki, neden veri kurtarma programına ihtiyaç duydun?

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
Linux hakkında bazı mülahazatı şamildir :D

"Ne varsa Microsoft'ta var. YAŞASIN WİNDOWS 10!"

Şu cümledeki kurtulmuşluk ve huzur duygusunu hiçbir zaman anlamayacaksınız. :D :D :D

ynswtf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30
Tam olarak Aralık 2016'dan beri Linux kullanıyorum. Şirketdeki bilgisayarıma dahi linux kurdum ve bazen oturup "Biz bu güne kadar bilgisayar kullanmamışız yahu" diyip gülüyorum :) Keşke 2009'da ilk tanıştığımda bilgisayar ile direk linux kursaymışım. Boşa vakit harcamışız windowsda
o6OOkR.png