Bakanlık bu ürünleri toplatıyor

Bu konuyu okuyanlar

zatura

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
[h=2]9 ürün piyasadan kaldırılıyor. İşte o ürünler...[/h]Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, bu yılın ilk 6 ayına ait sanayi ürünleri denetim sonuçlarını açıkladı. Bakanlık, toplam 13 bin 211 farklı marka ve modelde sanayi ürününü denetlerken; bu ürünlerin bin 131'i uygunsuz bulundu. Uygunsuz ürünlerin 51'i teste gönderilirken, 9 farklı marka ve modeldeki ürün hakkında toplatma kararı verildi. Bakanlık, 582 üründeki uygunsuzluğun giderilmesi için firmalara süre verdi. Bakanlık, ürünleri uygunsuz bulunan firmalara 286 bin 991 TL ceza kesti. Bakanlığın en fazla toplatma kararı verdiği elektrikli ekipman üreten firmalara 74 bin TL'lik cezai işlem uygulandı.

ODA ISITICILARINA DİKKAT

Bakanlığın denetimlerinde toplatma kararı verilen 9 ürün arasında; oda ısıtıcıları, gece lambası, tost makinesi, çay kazanı ve yangın söndürme cihazları yer aldı. Bakanlık, ilk defa toplatılan ürünlere ilişkin olarak teşhir sistemini kullanarak marka açıkladı.

İŞTE RİSKLİ ÜRÜNLER!

Bakanlığın açıkladığı ürünler ve taşıdığı riskler şöyle: Eska gaz alarm cihazı: Can ve mal güvenliği açısından tehlikeye neden olabilir.
Seikon infrared oda ısıtıcısı: Yangın riski taşıyor.
Sinbo infrared oda ısıtıcısı: Aşırı ısınıyor ve ürün standartlara uymadığı için devrilerek yangına yol açabiliyor.
Net Flash oda ısıtıcısı: Cihazın ve çevresindekilerin aşırı ısınması nedeniyle yangın riski var.
Isımatik ısıtıcı: Bağlantı yerlerinde gevşeklik ve ürün yapısında kullanılan malzemenin yanması sonucu yangın riski var.
Fetih gece lambası: Cihaz aşırı ısındığı için yangın tehlikesi yaratıyor ve ampul değiştirilirken elektrik çarpma riski var. Lambanın fiş kısmı alev alabiliyor.
Felix tost makinesi: Aşırı ısınma ve dokunma sonucu cihazda ateş karşısında yaralanma riski var.
Meşale gazlı ve elektrikli çay kazanı: Dokunma sonucu elektrik çarpma riski var.
Rota toz tip yangın söndürme cihazı: Yangın söndürme performansı yok. Tüp, can ve mal güvenliği riski oluşturuyor.

Kaynak

cuhadar

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Seikon infrared oda ısıtıcısını 3 yıl kadar önce almıştım. Felaket bir fatura ile kaşılaştım. 5 ayda ödediğim faturayı bir ayda ödeyip buz gibi oldum. Allahtan hiç kimseye zarar vermeden ısı yayan yer patladı da kurtuldum. :) Üretim aşamasından sonra ticaret bakanlığı onaylı değilmi bu ürünler de 5 yıl sonra denetleniyor.

Akıl karı değil.

angel75

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
18
bu markalar nasıl üretim için izin falan alabiliyorlar?
artık herşeye "acaba" diye bakacağız... yazık...
[MENTION=20402]imrancuhadar[/MENTION]; arkadaşım sana da geçmiş olsun...

burns206

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
sinbonun herseyini toplasinlar son 10 yildir sinbo marka ne aldiysak en az bikez bozuldu kalitesi cok kotu ve resmen hurda satiyolar :p

zatura

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
çok ilginç 5 yıl sonra tehlikeli olduğu ortaya çıkmış .. :)

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
@angel75 kimsenin bişey denetlediği yok adam merdiven altında üretim yapıyor piyasaya sürüyor işte...

İş yerine bir su ısıtıcısı aldık Vatan Bilgisayardan
En ucuzunun biraz pahalısını aldık dedik 1-2 sene dayansın.

Tek yaptığımız sabah 1 kere su ısıtmak günde taş çatlasın 2 kez çalışıyor.
Bir ay sonra altında su kaçırdı direk servise gönderdim
7 iş günü içinde yenisi ile değişti.

tam 1 ay sonra yine aynen su kaçırdı, yine servis yine 7 iş günü sonunda yenisi geldi.
Tam 1 ay sonra yine su kaçırdı, yazılı dilekçe yazdım resmi bir dille saydırdım giydirdim 1 hafta sonra yine yenisi geldi.

Tam 2 ay sonra (ramazan dolayısıyla 1 ay uzun ömürlü oldu) yine altından su kaçırdı.

Vatan Bilgisayara şikayet ettim elimizden bişey gelmez 3-5 ay geçmiş dedi.

Sinbo yu aradım yetkiliye ulaşamadım.
Ürünün her yerine etiket yapıştırdım iade istiyoruz falan diye servise gönderdim 1 haftadan fazla oldu ne gelen var ne giden.

Bir arıyayım kavga edeyim biraz :D

zatura

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Sinbodan sabun dispenseri sensörlü almış idim. ( 2 adet) bir tanesini bir yıla yakın kullandım ama arıza yaptı .. gönderdim garanti kapsamında değiştirdiler ..
ikinicisi daha sonra bozuldu onunda gönderdim değiştirdiler ..
Daha sonra yine bozuldular . müşteri hizmetleri ile konuştum garanti kapsamında değiştirme yapamayacaklarını belirttiler. Tamir için bize gönderin dediler..
bende ücretsiz kargo ile tamir edilmesi için gönderdim.Kutuların içine , tamir yapılmadan önce, tamir ücretini tarafıma bildirmelerini ve ona göre tamir yapmalarını
talep ettim. Arada birkaç kez aradım işte bahaneler uydurdular ama 1 ay sonra 2 adet yeni sabunluk gönderdiler .. ( Tamirini yapamadıkları için herhalde )
ne diyelim bilmem ki … :)

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Sinbodan sabun dispenseri sensörlü almış idim. ( 2 adet) bir tanesini bir yıla yakın kullandım ama arıza yaptı .. gönderdim garanti kapsamında değiştirdiler ..
ikinicisi daha sonra bozuldu onunda gönderdim değiştirdiler ..
Daha sonra yine bozuldular . müşteri hizmetleri ile konuştum garanti kapsamında değiştirme yapamayacaklarını belirttiler. Tamir için bize gönderin dediler..
bende ücretsiz kargo ile tamir edilmesi için gönderdim.Kutuların içine , tamir yapılmadan önce, tamir ücretini tarafıma bildirmelerini ve ona göre tamir yapmalarını
talep ettim. Arada birkaç kez aradım işte bahaneler uydurdular ama 1 ay sonra 2 adet yeni sabunluk gönderdiler .. ( Tamirini yapamadıkları için herhalde )
ne diyelim bilmem ki … :)

Çünkü üretici değiller ithalatçılar. Ürünleri Çin'den geliyor. Burda tamiri mümkün şeyi yapıyorlar değilse direk yenisi geliyor.

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Bu ürünler ilk önce satılıyor.Vatandaş kobay olarak kullanılıp ürünleri test ediyoruz.Yanıp ölen olursa bakanlık devreye giriyor.Bakanlığın görevi bu değil bence.

angel75

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
18
[MENTION=287113]sebastiantr[/MENTION]; kavga kısmına çok güldüm... muhakkak et... deşarj olursun :)

bu arada bende 1 sene önce ofise sinbo'dan kettle almıştım.. hala bana mısın demiyor.. gayet iyi çalışıyor.. şansıma sanırım... :)

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
@sebastiantr; kavga kısmına çok güldüm... muhakkak et... deşarj olursun :)

bu arada bende 1 sene önce ofise sinbo'dan kettle almıştım.. hala bana mısın demiyor.. gayet iyi çalışıyor.. şansıma sanırım... :)

Belliki bizim ürün üretim hatalı. Gönderiyorlar 30-35 kez kullanıyoruz altından su kaçırıyor.

Teknik servisi aradım cevap veren yok. Yemek paydosu falan herhalde. Sonra tekrar arayacağım.:hammer:

by_matrix

Doçent
Reaksiyon puanı
3
tahmin ediyorum sinbodan alınan 10 üründen sadece 1 tanesi sağlam çıkıyor.blender aldık 1 ayda motoru yandı.

burns206

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
@sebastiantr; kavga kısmına çok güldüm... muhakkak et... deşarj olursun :)

bence sana kiyak gecmisler baska bi kettle alip ustune sinbo etiketi yapistirip gondermislerdir :p

zatura

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
tanıdıklar malum tekonasadan arzum kettle almışlar .. üst tarafı otoamtik kapaklı , ama otomatik kapak , otomatik açılmıyor , ehh ne yapsınlar teknosaya gitmişler .. teknosa almamış , servisten yazı getirin vs demişler kettle değeri 45 tl , servise gitmişler , servis bakmış vs kapak bozuk iade yazısı vermiş ( tabi hemen vermemiş 3 gün sonra ) , teknosadan paralarını almışlar ama harcadıkları ek pararalar da havaya gitmiş.... aklınızda bulunsun arzum kettle otomatik kapaklı alırken dikkat .. .. tabi birde malı aldığınız yere...

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Ve evet bahsi geçen ketılım 9.10 gün sinbo dan geri geldi.
Yüzümde bir gülümseme ile kutuyu açtım baktım yine aynı ürün.

En nihayetinde benim malım değil, hadi neyse dedim aldım yerine koydum tam mutfaktan çıkıyordum ki aklıma geldi dur deniyeyim çalışıyormu?

Fişe taktım direk cihaz çalıştı ışıkları yandı. Susuz çalışmasın düğmesine basayım dedim cihazın düğmesi çalışmıyor kapanmıyor alet :D :D

Ben bunu servise göndercem gene bi 7-10 gün yok. Gitse gelse yine aynı ürün gelecek 30-35 gün sonra yine bozulacak.

Ben şimdi bunlara ne yapayım?
Dilekçe yazdım şikayet ettim bir Allah'ın kulu aramadı bile. Ürünün kutusuna kutuyu geç kendi üzerine bile kocaman çıkartma yapıştırdım aynı problemden 4. kez servise geldi alın bunu parası neyse verelim başka ürün yollayın dedim cevap dahi vermiyorlar.
Ürünün yenisini gönderip gönderip duruyorlar.

bu üründe arızalı 30-35 kullanmadan sonra altından su kaçırıyor sürekli

Model no SK-2390 mış bu arada aklınızda olsun.

angel75

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
18
[MENTION=287113]sebastiantr[/MENTION]; tuketici mahkemesine sikayet et bence...

St. Benoit

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
marka zaten beni alma diye bağırıyor. Seikon nedir ya ?

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Evet beyler bayanlar ürün servise yollanıyor :D

dfgmm.jpg

dfgmx.jpg

dfgnb.jpg

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Yarın ellerinde olacak, Haftaya değil bir sonraki salı 7. iş günü oluyor. Salı kargoya verseler çarşamba bende olur.

Benim tahminim telefon dahi açmadan direk ürünün yensini gönderecekler :D

burns206

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
bence acarlar . :p
eger okadar cimri olmasalar bi 3 liralik teknoloji daya ekleyip hicolmazsa iseyarar bisey satarlardi :p

Max2Life

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Minton ev telefonlarından SC-6023 var oda benzer halt. 3 defa değişti yenisini verdiler 15 gun içinde tekrar zil sesinde hata veriyor. Alacaksan paraya kıyıp sağlam ürün alacan arkadaş ucuz mal daha pahallıya patlıyor.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
4 veya 5 kez servise gönderdik ısıtıcıyı.
Hep aynı sebep altından su kaçıyor ve tam 30-35 kullanımdan sonra kaçırıyor. Yine yeni ürün gönderdiler anahtarı bozuk çıktı çalışmıyor.
Bende bastım üzerine komple koydum tekrar kutusuna.

Daha önce şikayet ettim, telefon açtım, not yazdım.
Yapmadığım tek şey küfür etmek kaldı yani yokmu orda bir yetkili, bu ürün kaç kez gidip gelecek diyorum, alın bunu göndermeyin neyse parasını verelim başka ürün gönderin diyorum, telefonumu bırakıyorum tık yok. Bir Allah'ın kulu aramadı bugüne kadar.

burns206

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
4 veya 5 kez servise gönderdik ısıtıcıyı.
Hep aynı sebep altından su kaçıyor ve tam 30-35 kullanımdan sonra kaçırıyor. Yine yeni ürün gönderdiler anahtarı bozuk çıktı çalışmıyor.
Bende bastım üzerine komple koydum tekrar kutusuna.

Daha önce şikayet ettim, telefon açtım, not yazdım.
Yapmadığım tek şey küfür etmek kaldı yani yokmu orda bir yetkili, bu ürün kaç kez gidip gelecek diyorum, alın bunu göndermeyin neyse parasını verelim başka ürün gönderin diyorum, telefonumu bırakıyorum tık yok. Bir Allah'ın kulu aramadı bugüne kadar.
yaninda esantiyon baska hurda da gonderseydin 3 5 bisey kazansin asamlar satip :p

bide suyun hepsi bitmiyosa kullansaydin oyle ya :p
en azindan calisiyomus yat kalk duga et. benim aldiklarim 2-3 ayda toptan pert oluyo %99 ihtimalle :p

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
yaninda esantiyon baska hurda da gonderseydin 3 5 bisey kazansin asamlar satip :p

bide suyun hepsi bitmiyosa kullansaydin oyle ya :p
en azindan calisiyomus yat kalk duga et. benim aldiklarim 2-3 ayda toptan pert oluyo %99 ihtimalle :p

Elektrik bağlantısının ordan su kaçıran kettle'ı mı kullanalım yani :blink:

angel75

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
18
[MENTION=287113]sebastiantr[/MENTION]; hiç üşenmeden kırıp gönderiyorsun ya helal sana :):)

iyi güldüm bu saatte :):)