Bakan Berat Albayrak: Her Hanenin Geliri 3 Kat Arttı

Bu konuyu okuyanlar

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,303
5 lira kazanırken 10 lira kazanırmış gibi yaşarsan hangi ülkede yaşarsan yaşa sıkıntı çekersin.
Merhaba, merak ettiğim bir konu var. Açıklık getirmenizi diliyorum.

Açlık sınırı ile asgari ücret arasında ki farkı bana anlatabilir misiniz? Bu nereden kaynaklanmaktadır? Açlık sınırının üzerine bir asgari ücretli nasıl çıkabilir?

Teşekkürler.

mapavrili

Profesör
Reaksiyon puanı
1,444
Ondan eleştirilerin bazıları boş ama 3 kat artmadı kimsenin geliri ve kimse kimseyi çocuk yerine koyamaz işte bunu eleştirmeliyiz bence
Madem ki kimse kimseyi çocuk yerine koyamaz neden insanlar istatistiki bir açıklamayı bireyselleştirip burada dalga konusu yapıyor...Kişi başına düşen milli gelir o zaman 3.500$ dı şimdi sanırım 11.000$ olayın aslı bu.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Merhaba, merak ettiğim bir konu var. Açıklık getirmenizi diliyorum.

Açlık sınırı ile asgari ücret arasında ki farkı bana anlatabilir misiniz? Bu nereden kaynaklanmaktadır? Açlık sınırının üzerine bir asgari ücretli nasıl çıkabilir?

Teşekkürler.
Bir ailede tek kişi çalışıyor ve asgari ücret alıyorsa, açlık sınırı altında yaşıyor. Aynı ailede 2 kişi çalışıyorsa, o sınırın üstünde bir ortak gelir elde ediliyor. Açlık sınır 4 kişilik bir aileye göre hesaplanmış. Asgari ücretle aile geçindirmek zor bir iş.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Bir günü bekliyorum. O gün okadar güzel olacak ki... Allah dışındakilere tapanlar sadece bakacak.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,303
Bir ailede tek kişi çalışıyor ve asgari ücret alıyorsa, açlık sınırı altında yaşıyor. Aynı ailede 2 kişi çalışıyorsa, o sınırın üstünde bir ortak gelir elde ediliyor. Açlık sınır 4 kişilik bir aileye göre hesaplanmış. Asgari ücretle aile geçindirmek zor bir iş.
O zaman o matematiğe göre benim çocuklarımı da çalıştırmam gerekiyor ki, açlık sınırının üstüne çıkabileyim.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Madem ki kimse kimseyi çocuk yerine koyamaz neden insanlar istatistiki bir açıklamayı bireyselleştirip burada dalga konusu yapıyor...Kişi başına düşen milli gelir o zaman 3.500$ dı şimdi sanırım 11.000$ olayın aslı bu.
O zaman açıklama ucu açık bir şekilde degil bunu anlatacak şekilde anlatılmalı çünkü ben bunu okuduğumda ve dinlediğimde anladığım asgari ücretin 1 yılda bu artışı yaşadığı kanısın varıyorum açıkçası ve ben bu şekilde değerlendiriyorum, eğer senin dediğin gibiyse olay bilemiyorum çünkü bunun etkisini halkın orta ve üst kesmi (kısaca bizler) yaşayacağız veya yaşıyoruz, kimse garibanı düşünmüyor emin olduğum tek nokta bu

mapavrili

Profesör
Reaksiyon puanı
1,444
O zaman açıklama ucu açık bir şekilde degil bunu anlatacak şekilde anlatılmalı çünkü ben bunu okuduğumda ve dinlediğimde anladığım asgari ücretin 1 yılda bu artışı yaşadığı kanısın varıyorum açıkçası ve ben bu şekilde değerlendiriyorum, eğer senin dediğin gibiyse olay bilemiyorum çünkü bunun etkisini halkın orta ve üst kesmi (kısaca bizler) yaşayacağız veya yaşıyoruz, kimse garibanı düşünmüyor emin olduğum tek nokta bu
Etrafta garibandan çok , gariban edebiyatı yapan var, oturduğum mahalle varoş bir mahalle sayılır ama sokaklarda araba park edecek yer yok, yolları bırakın kaldırımlar bile dolu, yalnız çık iki muhabbet etmeye kalk birisiyle herkes gariban herkes aç.

Dora

Dekan
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Kredi ile alınan arabayı, evi zenginlik göstergesi olarak mı görüyorsun? Eskiden her şeyde nakit para dönerken şimdi bir kombi taktırmak için bile kredi batağına girmek zorunda kalıyorsun. Varoş veya zengin bankaya, devlete borcu olmayan kaç insan gösterebilirsin bana? Ben diyeyim her yüz insandan birisi.

mapavrili

Profesör
Reaksiyon puanı
1,444
Kredi ile alınan arabayı, evi zenginlik göstergesi olarak mı görüyorsun? Eskiden her şeyde nakit para dönerken şimdi bir kombi taktırmak için bile kredi batağına girmek zorunda kalıyorsun. Varoş veya zengin bankaya, devlete borcu olmayan kaç insan gösterebilirsin bana? Ben diyeyim her yüz insandan birisi.
İyide o krediler ve kredi kartları ödeniyorsa demek ki para var, ha yok ödenmiyorsa o arabalar evler ya icra ile ellerinden alınırdı yada şahıslar hapse girerdi, oysa bu kimseler 3-5 gün tatilde hemen hoop tatile gezmelere gidiyorlar.:) benden bu kadar nasıl olsa sizler burada garip gureba edebiyatı yapmaya devam edeceksiniz, tutmamayım ben sizi:)

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,303
Sıkıyı görünce tabanları yağlar da kaçarım. Dur bakalım otur bir kaç kelam edelim, çay ısmarlayalım muhabbetimizi arttıralım.

Hemen edebiyat yapıyorsunuz deyip kaçıyorsunuz, aslına bakarsanız sizin yapmış olduğunuz ucuz edebiyat.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
O zaman o matematiğe göre benim çocuklarımı da çalıştırmam gerekiyor ki, açlık sınırının üstüne çıkabileyim.
Asgari ücretle mi çalışıyorsun? Aç kalan kaç kişiyi tanıyorsun? Bir kişiyi göster, yeter. Sana hak vereceğim.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,303
Asgari ücretle mi çalışıyorsun? Aç kalan kaç kişiyi tanıyorsun? Bir kişiyi göster, yeter. Sana hak vereceğim.
Mantık demek ki o şekilde yürüyor.

Ben sadece açıklama istedim, kişileri hedef göstererek onları ifşa etmek istemedim. O zaman açlık sınırı değişecek arkadaş, bu sistemde bir yanlışlık var o zaman.

Sen ülkenin vatandaşına ver asgari ücreti açlık sınırı altında, ondan sonra "Bak gördün mü? Aç kalmıyorlar işte, kendi yağlarında kavruluyorlar." de..

Sonra bir arkadaşım gelsin benden "kim aç kalmış göster bakem" desin. Bende elalan ifşa etmemi beklesin.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Herkes dört kişilik bir aileye tek başına asgari ücretle bakmıyor ki. Açlık sırınır bir ölçüm standardı. Bu şekilde refah ölçülmeye çalışılıyor. Ne seviyede düştüğünü veya arttığını sağlıklı bir şekilde göremezsek, yanlış kanılar olur.

Mesela ben ortalama bir günlük harcama belirliyorum ve ne kadar üstüne çıktığımı veya ne kadar altında kaldığımı ve kaç gün düşük harcama veya yüksek harcama yaptığımı hep kafamda canlandırıyorum. Böylelikle ay sonu artcak parayı hesaplıyorum. Veya ay sonuna kadar harcamalarıma ne kadar gerektiğini hesaplayarak hariçi harcamalarımı yapıyorum. Devletin kurumlarının da ileriyi doğru tahmin edebilmek için kendi hesap yöntemleri var. Ve hiç bir zaman bir gün, diğeriyle aynı geçmez.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,303
Herkes dört kişilik bir aileye tek başına asgari ücretle bakmıyor ki.
Şuan ben 4 kişilik bir aile babasıyım, daha kızım 3. ayında. Kendisi geldiği ertesi gün arabamı satmak zorunda kaldım (kredi ile aldığım). Sürekli acaba ben mi yanlış yapıyorum diye düşündüm, bir asgari ücret ile önceden aileler geçinirdi (kıt kanaat) şimdi ise alım gücünün olmadığı bir dönem içerisinde bir ailenin asgari ücret ile geçinmesini beklemek çok zor.

Benimde anlamak istediğim aslında hesap yöntemi demişsiniz ya, o sizin bahsi konu hesap yöntemi açlık sınırının sadece asgari ücretliyi ilgilendiren bir durum değil, bunun içerisinde zengini, fakiri, emeklisi, işçisi vs. tüm hepsini katarak yapılan bir hesaplama.

Şimdi beni Acun Ilıcalı yada Ali Ağaoğlu (şuan piyasada gözükmeyen) gibi insanlar ile bir tutup bir hesap yönetimine dahil ediyorsa, bu benim hatam değil. Bu hesabı yapanda olduğunu düşünürüm.

Ben mi yanlış anlatıyorum acaba, anlayamadım da.. Neyse siyaset işi bana göre değil arkadaş, ben onu anladım.. :)