Black Friday (Kara Cuma) Rezaleti

Bu konuyu okuyanlar

TurX

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Arkadaşlar farkında mısınız? ABD'de uygulanan "Back Friday" (Kara Cuma) günü var... Anlamsal olarak aşırı derecede sübniminal ve negatif bir algı içeriyor. ;Bu aralar televizyonlarda sürekli Kara Cuma lafları geçmeye başladı. Ben size şöyle açıklayayım.

Normalde dışarıdan gelen yabancı kelimeler Türkiye'de çoğu zaman o dilde okunarak özenti bir şekilde kullanılmıştır. Nedense Back Friday olarak değilde sürekli vurgulanarak Kara Cuma şeklinde söylemeleri harbiden düşündürücü...

O kadar gün var... Cumartesi ve pazar diğer dinler için kutsalken Cuma günü Kara Cuma adıyla dünyada bence bir algı yaratılmaya çalışılıyor.Haftada 7 gün var... Sizce neden Cumartesi ve pazar tatilken Cuma'yı tatil ettiremedik bir düşünün bakalım...

Burak_07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Kara Cuma olarak düşünüldüğünde dinsel açıdan sanki bana da bir çarpıtma var gibime geliyor ancak bizde kampaya yapan firmalar bu kampanyanın adını "Efsane Cuma" olarak adlandırıyor. Herşeyi de fazla kafaya takmamak lazım :)

Reaksiyon puanı
10,324
Dünyayı teröre boğan kahrolası ABD bununla yetinmiyor bir de mukaddes bildiklerimize hakaret ediyor, algı yaratarak kutsallarımızı tarumar etmeye çalışıyor. Kafaya takma diyen arkadaş niye Cumartesi, niye Pazar değil de Cuma? Şükür ki halkımızın hassasiyetini bilen ülkemizin ticaret erbabı Karayı efsaneye çevirerek çok güzel bir iş yapmışlar.

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
Kimsenin Cuma'ya dokunduğu yok. Hayatınıza olduğu gibi devam edin, indirimlerin tadını çıkarın.

ufukceylan

Asistan
Reaksiyon puanı
84
Dalga mı geçiyorsunuz ? Are you kidding us ? Arkadaşlar amerikada perşembe günü şükran günü ertesi günde indirim yapmışlar çok fazla kuyruk ve izdihamın olmasından kaynaklı black friday demişler. İşileri güçleri yok başka sanki nasıl bir algı gücünüz var anlamış değilim..o_O

ongbey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
46
Bu saçma sapan komplo teorilerinden ne zaman kurtulacağız merak ediyorum...

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
Galyana gelmenin gereği yok, @rawkid 'inde dediği gibi kimsenin cumaya dokunduğu da yok. Herşey bitti bunu mu tartışalım? Çok mantıksız. İndirimlerin tadını çıkartmaya devam edelim.

Reaksiyon puanı
10,324
İyi iyi, siz indirimlerin tadını çıkarın, biz de Cuma'nın 'KARA'sını çıkarıp badanasını değiştirmeye çalışalım. Bak KARAyı beyaza çevirip BEŞİKTAŞ gibi EFSANE yapmışız bilem. :D (Bu arada ben FB'liyim. :) )

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
imajes2.asp

Bunların hepsi İsrail'in oyunu panpa.

Reaksiyon puanı
16,118
o beğenmediğiniz Vestel Hayırlı Cumalar diyor...
Screenshot_20171124_145153.png

resim büyütüldü...

Reaksiyon puanı
16,118
yokya her ürünü yüksek kalitede çıkıyor fabrikadan ...

NaZzOZz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Vestel in beyaz eşya tv olmak üzere teknolojik anlamda her ürünü bariz olarak kötü kalitesiz herşeyini 2 ayrı evde farklı modelleriyle kullanmış biri olarak söylüyorum kumaşçıydı kumaşçı kalsaydı keşke
--- Gönderi Güncellendi ---
Black Friday indirimlerinde tavsiye edilen kaçırmayın denilen bişey var mı diye foruma girdim yazılanları okuyunca beynim yandı neyse ki bi arkadaş neden kara cuma olduğunu açıklamış konuyu bilmeyenler araştırma yapma zahmetine de girmeyenler en azından aydınlanır :))hâlâ nelerle uğraşıyoruz :))

AsLog

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar farkında mısınız? ABD'de uygulanan "Back Friday" (Kara Cuma) günü var... Anlamsal olarak aşırı derecede sübniminal ve negatif bir algı içeriyor. ;Bu aralar televizyonlarda sürekli Kara Cuma lafları geçmeye başladı. Ben size şöyle açıklayayım.

Normalde dışarıdan gelen yabancı kelimeler Türkiye'de çoğu zaman o dilde okunarak özenti bir şekilde kullanılmıştır. Nedense Back Friday olarak değilde sürekli vurgulanarak Kara Cuma şeklinde söylemeleri harbiden düşündürücü...

O kadar gün var... Cumartesi ve pazar diğer dinler için kutsalken Cuma günü Kara Cuma adıyla dünyada bence bir algı yaratılmaya çalışılıyor.Haftada 7 gün var... Sizce neden Cumartesi ve pazar tatilken Cuma'yı tatil ettiremedik bir düşünün bakalım...

Çünki ;
Yahudilerin İbadet Günü Cumartesi
Hristiyanların İse Pazar Günü

Genel Ayinleri Bulunur

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Tüh be Amerika'nın büyük oyununu çözdünüz :D :p
Ayrıca Türkiye'de indirim filan olduğu yok. Bizim esnaf çakallık peşinde.

root61

Profesör
Reaksiyon puanı
459
Dalga mı geçiyorsunuz ? Are you kidding us ? Arkadaşlar amerikada perşembe günü şükran günü ertesi günde indirim yapmışlar çok fazla kuyruk ve izdihamın olmasından kaynaklı black friday demişler. İşileri güçleri yok başka sanki nasıl bir algı gücünüz var anlamış değilim..o_O

He he sevgililer günü de sevgililer için Azizler günü değil tabi özünde.
-----

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,361
Burda Adı Efsane Cuma olarak geçiyor Rezil gibi bir durum yok

TurX

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Yok diyen arkadaşlar TV'de bas bas KARA Cuma diye bağırıyorlar. Sanki onlar bu halkın değerlerinden habersiz...

Örnek veriyorum. biz 4 kişilik bir arkadaş grubuyuz ve senin doğum günün 20Kasım olsun Ben senin o günün doğum günü olduğunu değer verdiğini biliyorum ama ben senin yanında sürekli 20 kasım kara gün diyorum. Bunu yüzüne sürekli söylersem ne olur?

Orada o amaçlı çıkmadıysa burda o amaçlı kullanılması saptırılması çok büyük bir ihtimal. Dünyada bir çok örneği var. 100 km gidiliyor sonra beynimiz sıfırlanıyor. Ardından 100 km daha sonra sıfırla... 1000 km öteye gidemiyorsunuz olay budur.

Birde burda EFSANE CUMA diye değiştirmişler? Madem öyle neden değiştirme gereği duydular? Yahu akıl var mantık var. Siz basit düşünmüyorsunuz...
Tamda öyle kardeşim bu kadar basittir olay. Harbi diyorum bak. Zor düşünmeye gerek yok. Aslında sıkıntı o değil istediklerini desinlerde bizim halkımızında ses çıkarmaması ayrı bir vaka... Koyan o adama... Anlatabiliyor muyum... Yoksa banane o zaman. Sen bir şey yapamıyorsun ona ama o sana her bir şeyine girebiliyor.

Son düzenleyen moderatör:

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
Bak geldi geçti işte. Kimse Cuma gününü engellemedi, namazımızı engellemedi, başımıza bir felaket gelmedi. Aksine millet uygun fiyatta milyon tane ürün aldı. Gerek yok böyle komplo teorilerine. Kendi inancınızın ve fikirlerinizin bu kadar basit şekilde değişmesinden korkuyorsanız dışarı çıkmayın bence. :rolleyes:

Reaksiyon puanı
16,118
acaba kara cumartesi olsa ne olurdu? yada pazar ne olurdu?

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
İndirim filan bahane. Din düşmanlığını açıkca bahane ediyorlar. Ne yazık ki Türkiye' de de buna uyan firmalar var.

WellTime54

Profesör
Reaksiyon puanı
1,000
Bazı arkadaşlar takılacak bişey yok işte indirim günü izdiham oluyormuşta ondan kara cuma deniyor takmayın demiş.Ben söylerken bile iki kere düşünüyorum kara cuma lafını Türkiye de bu isim altında indirim kampanyası başlatmak utanç vericidir bana göre.Elhamdülillah müslümanım diyebilen bir insan mübarek cuma günüyle kara kelimesini nasıl yan yana koyabilir ? Cuma müslümanın bayramıdır yapmayın arkadaşlar yazık bu ülke nereye gidiyo böyle ? Mal mülk para için hiç bişeyi umursamayan bi toplum haline geldik bu çok tehlikeli bi durum bu indirim kampanyasına katılan mağaza ve firmalardan ölsem bir iğne almam bir daha asla Allah islah etsin

Reaksiyon puanı
16,118
kara cuma diyen mağzaların e-postalarını spam yapıyorum...

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,361
Ya Din'e karşı bir hakaret yok burda sadece anlam hatası var Bizde O güne Efsane Cuma diyoruz

WellTime54

Profesör
Reaksiyon puanı
1,000
Burası Türkiye bunun açıklanabilir tarafı yok bu ülkede bu saatten sonra kim ne derse desin yani

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Kara'yı Efsane,Hayırlı olarak çevirdiler ya hani.Madem onlara özenmiyoruz bu indirimi sadece Kara Cuma(!) nın olduğu gün değil de her Cuma yapsalar ? :) Hani Amerikanın oyunları bunlar,Hani Biz müslüman bir ülkeyiz ya! :)

Ebuhasan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
İslam dini cuma günü alışveriş yapmayı yasaklıyor, bu gün kutsal bir gündür, tarihimizde'de önemli bir gündür, büyük Zafer'ler bu günde kazanıldı, ve birde Batı'da cumartesi pazar tatildir, bizim dinimiz'de ise perşembe cuma böyledir, komplo teorisi diyenlere gelince, böyle diyenlere 15 20 yıl önce FETÖ'den bahsetsen oda komplo teorisi olurdu, ama mesele Irak işgali olunca, (kitle imha silahları yoktu) kitle imha silahları gerçekti, bunlara inanırlar, mesele buz dağı'nın altını görmektir.

WellTime54

Profesör
Reaksiyon puanı
1,000
Kara'yı Efsane,Hayırlı olarak çevirdiler ya hani.Madem onlara özenmiyoruz bu indirimi sadece Kara Cuma(!) nın olduğu gün değil de her Cuma yapsalar ? :) Hani Amerikanın oyunları bunlar,Hani Biz müslüman bir ülkeyiz ya! :)
Bir adamın namazı niyazı sizi aldatmasın o adamın parayla olan ilişkisine bakın demiş peygamber efendimiz bizim ülkemizde adam 5 vakit namaz kılar yalan dolan işleri sever kumar haram der parasını bankaya faize yatırır tabi genelleme yapmıyorum ama bu ülkede böyle bi gerçek var hani demem o ki menfaatçiyiz arkadaşlar bedava veya ucuz bişey görmeyelim karşımızda ki kim bize ne anlatıyor ne amaçla bişeyler yapıyor diye sorgulamayız direk atlarız ucuza bedavaya yazık günah