B250 Anakart İle Overclock! Mutluluktan Uçuyorum.

Bu konuyu okuyanlar

BilgisayarUzmani

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
640
Merhaba, EX-A320 anakartım bios dışı aşırı voltaj işleminden dolayı bozulmuştu. Ve geçen günlerde Asus Rog Strix B250F Gaming alarak Intel tarafına geçiş yaptım. Ve dedim ki, abi niye bu anakartla OC yapılmıyor? Neymiş şuymuş buymuş. Donanım desteklemiyormuş, kısacası laga luga. Aynı A320 kafası. Ben kendime dedim ki, A320 ile OC yaptın B450 ile niye olmasın? dedim. Ve başladım çalışmaya. Bios bilindiği üzere assembly dili ile kodlanır. Assembly donanım dostu tek yazılım dilidir. Şimdi OK, assembly kullanacağız. Peki Bios'a nasıl ulaşacağız? İndirdim 1207 sürüm Bios. Adamlar eşitlenmesi diye bir şifrelemişler. Şifreyi de kırdıktan sonra, kodlara ulaştım. Bir baktım bir değişken. Dedim ki, Ohaa galiba aradığımı buldum. Bir aşağı satıra geçtim ne göreyim? Değişken de demiş ki çipseti kontrol et, eğer B250, H310 (diğer modeller)ise İşlemciden fazla çarpan çıkarmaya izin verme demiş. Normalde anakartla OC seçeneği var ama çarpanı yükseltemiyorsunuz. O değişken de bir kaç değişiklik yaptıktan sonra yükledim ve sonuç.
Bir kaç değişiklik yaptım ve dadana!

Bios çalıştı. Ama şimdi anakartı elime alırım diye çarpan değiştiremiyorum.

Ekli dosyalar

• PANO_20190804_170000.jpg
    PANO_20190804_170000.jpg
    94.2 KB · Görüntüleme: 381