Aykut Kocaman soruları yanıtlıyor

Bu konuyu okuyanlar

leroy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
17845804.jpg

[h=2]Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman önemli açıklamalar yapıyor...[/h]

spacer.gif

Sarı lacivertli takım hakkında merak edilenler ve son günlerde çok konuşulan kadro rotasyonuyla ilgili tüm sorulara ilk ağızdan cevap verecek olan Kocaman aynı zamanda, UEFA Avrupa Ligi’ndeki rakiplerini de değerlendiriyor.

ALTAN TANRIKULU KOCAMAN'I DEĞERLENDİRDİ

İşte Maraton Özel'e katılan tecrübeli teknik adamın açıklamalarından önemli satırbaşları;

* Aykut Kocaman sözlerine vefat eden Ediz Bahtiyaroğlu ile başladı...

"Bu kadar genç ve hayat dolu bir arkadaşımızın aramızdan ayrılması çok üzücü. Allah ailesine ve sevdiklerine sabır versin. Ayrıca tüm şehitlerimizin ailesine de Allah'tan sabırlar diliyorum. Ülkemizin içinde bulunduğu bu acı ortamda futbol konuşarak soruları cevaplamaya çalışacağım."

* Fenerbahçe'nin şampiyonlar ligi'ne veda ettikten sonra Raul Meirelles'in takıma katılmasını değerlendirdi.

Fenerbahçe daha önce bu şekilde transferler yapmıştır. Vaslui'ye elendikten sonra Yobo ve Krasic gelmişti. Yobo'nun transferi kulüple ilgili nedenlerden sonra Vaslui maçının sonrasına kaldı. Hem Mehmet Topal hem de yanındaki oyuncu için çok erkenden hareket geçmiştik. Ama bu transferler bugüne kaldı.

Takımın kapasitesinin yukarı çıkacağına inancım nedeniyle Meirelles transferi biraz gecikti. Meirelles geldikten sonra yapılan diğer 7 transfer çöpe atılıyor. Son gün transferleri tüm dünya kulüpleri için geçerli. Haziran ayında ayrılan oyuncularımız yerine doğru oyuncuları transfer ettik ve derinlikli bir kadro haline geldik.
* Türkiye futbolunda İnatla ve sabırla yapılan yatırımın karşılığının alınmadığını düşünüyorum. Yatırım ve verimlilik arasında doğru orantı yok. Transferler ile ilgili birinci sınıf oyuncuları birinci sınıf zamanlarında getirmek çok zor. Dünya futbolunun merkezi değiliz. Biz en zor zamanlarımızda 3 tane 1. sınıf oyuncuyu getirmeyi başardık. Sow, Krasic, Kuyt ve Meirelles...

* Türkiye'deki futbol medyası takımlar ve futbolcular üzerinde çok etkili. Oyuncular bazen bu gücü arkasına alıyor bazen de altında ezilebiliyorlar.

* Türkiye'de çalışan antrenörlere doğru futbol iklimini sağlanmıyor. Biz ileri doğru değil gerilemek için kötülemek için yarışıyoruz. Bir daire içierinde birbirimiz ile didişip duruyoruz. O daire içerisinde futbolcular, yöneticiler, antrenörler medya bir yer edinmiş ve bu dairenin dışına çıkamıyoruz. Ülkemizde kulüpler yüzde yüz teknik direktörlerin kontrölünde değil. Takımlar bir antrenör takımı olamıyor.

* Avrupa Ligi'ndeki 6 maç çok önemli maçlar olacak... Gruptan çıkmayı başarırsak o kupanın favorilerinden oluruz.. Bugünkü takımla Young Boys ve PAOK maçına çıksaydık sahadan siler süprürüz. Bir değişim içerisindeyiz. Bu görülüyor ya da görülmüyor bilmiyorum. Ama ben farkındayım.

* Mondchengaldbach, Alman futbolu ile birlikte Avrupa'nın yükselen değerleri arasında. Çok önemli oyuncularını sattılar fakat çok temel özellikleri var. Alman takımı maç başına 130 km konuşuyor. Biz ise geçen sezon 98-99 km civarındayız. Vaslui ve Spartak Moskova maçlarında 112 km'yi bulduk. şampiyonlar ligi'nde yer almak isterseniz en az onlar kadar koşmak zorundayız. Türk futbolu ile Avrupa arasında makas açılıyor diyorlar. Bunun nedeni tamamen fiziksel...

* Ben de futbolcuyken takımda koşmayan oyunculardandım. Futbolcu Aykut Kocaman benim şu anki takımımda asla oynayamazdı.

ALEX'İN DEMEÇLERİ ASILSIZDIR

* Alex'in 'Fenerbahçe Avrupa'daki hedeflerini tamamen küçülttü' şeklindeki demeci tamamen asılsızdır. Yapılan transferlere bir bakın.. Fenerbahçe bu yatırımları 10 yıl daha sürdürürse en az 7-8 yıl Avrupa arenasında kalıcı olur.

* Doğru düşünen F.Bahçelilerin geçtiğimiz sezona genel olarak bakmalarını istiyorum. Geçtiğimiz sezon Galatasaray'a karşı son 3 maçın 2'sini biz kazandık.

* Galatasaray'a karşı olan Süper Kupa final maçı benim için sadece Spartak Moskova maçının bir provasıydı. Benim kafamda sadece Avrupa vardı. Bütün hamleleri bunu için yaptım.

* Barcelona dışında dünyada Spartak Moskova'yı çok az takım dize getirebilirdi. Biz bunu başardık. Ama nedense ülkemizde bazı şeyler küçümseniyor.

*** Kocaman Fenerbahçe'yi korkak oynatıyor iddialarına yanıt veriyor...

* Korkak oynadığımız söylenemez.. Son 3 maça kadar gücümüz yettiği sürece rakipleri baskı altına almaya çalışarak oynadık. Son iki sezonda ligin en dominant takımı bizdik. Geçtiğimiz sezon oyanan Süper Final'de korkak ve etkisiz Fenerbahçe rakiplerine 4 puan fark attı.

* Son 4 maçta topa sahip olma ve pas sayımız azaldı. Çünkü oyuncu profili değişti. Bu sistem bizi hızlı top oynamaya götürürken ileride hem hızlı hem de topa daha fazla sahip olan bir takım olmya götürecektir.

KOCAMAN ALEX'İ KISKANIYOR MU?

* Kocaman'ın Alex'i kıskanıyormusunuz sorusunu yanıtladı.

Bu soruyla karşılaşacağım hiç aklıma gelmezdi. Ne kişiliğim ne de herhangi bir durum bana bu soruya cevap verdiremez. Cevap vermeye bile tenezzül etmiyorum...

Alex konusunda yüzde yüz istediklerimi uygulayamıyorum. Antrenörün herhangi bir oyunsuyla ilgili tasarrufunda medyanın büyük bir bölümü çok çabuk reaksiyon gösteriyor. Antrenörlere bu konuda çok büyük insafsızlık yapıyorlar. Sadece bana değil tüm antrenörlere.. Bir antrenör tercihlerinden dolayı ülkemizde olduğu kadar başka hiç bir ülkede bu kadar sert eleştirilmiyor. Alex futbol yaşamının sonlarına gelirken en çok topla buluştuğu en iyi oynadığı sezonu geçirdi. Alex geçtiğimiz sezon benim en büyük yardımcım olmuştu. Onunla ilgili sezon başında hiçbri tsarrufum yoktu. Antrenman döneminde mükemmele yakın bir antrenman yaptı. Hazırlık maçlarında çok istekli görünüyordu. Fakat İstanbul'a geldikten sonra bu halinden eser kalmadı. Ancak bütün bunlara rağmen ben yine de kendisiyle devam ettim. Spartak Moskova maçında taktiksel nedenlerden dolayı Alex'e ondan faydalanmayı düşünmediğimi ilettim.

KOCAMAN'IN ALEX KARARI...

Bundan sonraki periyotta Alex'in antrenman ve maç performansına bakacağım. Geçtiğimiz sezonu yakaladığı takdirde Alex bu takımın bir parçası olacaktır. Artık Fenerbahçe'nin menfaatleri benim için her şeyden önde geliyor. Hem Alex hem de diğer futbolcularFenerbahçe'nin geleceği için bir sorun yaratmadığı sürece hepsini değerlendireceğim. Alex ile konuşmamda artık öğretmen futbolcu olmasını istedim. Zaman zaman kulübede yanımda oturmalı. Alex gibi değerler bu şekilde davranmalı. Alex bundan sonraki süreçte sahada kaptan olarak yer alacak.

* Taraftarların aleyhte tezahüratlar...

Ben genelde sahada maça konsantre olurum.. Maçın başında 30-35 kişilik taraftar grubundan bu tezahüratlar geliyordu. 70. dakikadan sonra bütün stadyuma yayıldı ve bitmemesi için zorladılar. Bu andan itibaren organize olduğunu ve kasıtlı olarak yaptırıldığın düşündüm. Sonrasında ise Başkanımız kadın taraftarlarımızda kulübe sahip çıkmasını istedi.
* Sahada en sakin olmasaı gereken antrenördür. Bir teknik direktör karmaşa ve kargaşanın dışında kalıp oyunu izlemesi gerekiyor. Kişilik özelliğimden çok bu işin böyle yapılması gerektiğini düşünüyorum.

* Aykut Kocaman kendisini değerlendirirken en büyük sıkıntının altyapıdan bir iki oyuncuyu ilk 11'e yerleştirme konusunda yaşadığını belirtti.

* Geçtiğimiz sezon yaşadığı sıkıntılı sezonda takımın liderliğine soyunmamdaki tek neden mesleğim ve Fenerbahçeliliğimdir..

TRANSFERLERİ DEĞERLENDİRDİ

Oyunculara sihirbaz muamelesi yapmayalım. Bazı isimlerden istediğiniz verimi alabilirsiniz de alamayabilirsiniz de.. Manchester United'a bakın. Nani transferinde yıllardır kıvamına getirmek için çalıştılar. Ülkemiz için de aynı şeyler geçerli. Ne kadar titizlenirseniz titizlenin bazen transferler tutmayabilir. Sonuçlar da bunlar da insan makine değil. Transferlerde taraftarlar biraz daha sabırlı olmalı...

Takımda ana amacım iki yönüde oynayabilen isimleri takıma kazandırmak ve bu şekilde oynayamayan isimlerle yollarımızı ayırmaktır.

* Critian'da form düşüklüğü olduğu için kadro dışı bıraktım. Ama bir antrenör oyuncusunu kadro dışında bıraktığı zaman bu durum tam sayfa manşetlik bir haber değildir. Geçtiğimiz sezon ki performansının çok gerisinde kaldı.

* Selçuk Şahin antrenörler bir takım oyunculardan vazgeçemiyor ve her zaman tercih ediyorsa bir nedeni vardır. Hiddink, Aragones, Daum, Zico ve ben Selçuk'a değer veriyorsam taraftarlardan şunu beklerdim; "Bu kadar sisim Selçuk'u tercih ediyorsa demek ki bir bildiği vardır" şekilnde düşünmelerini beklerdim. Tüm sporlarındoğasında savunma vardır. Savunma gücü çok yüksek bir oyuncu. O yüzden tercih ediyorum..

http://www.hurriyet.com.tr/spor/futbol/21414819.asp

MasterFather

Müdavim
Reaksiyon puanı
59
boş konuşma aykut.zaten böyle giderse bu takımda ömrün fazla değil.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
millet röportajın sonunu okuyun konuyu terk edin kaçın...
"Hiddink, Aragones, Daum, Zico ve ben Selçuk'a değer veriyorsam taraftarlardan şunu beklerdim; "Bu kadar sisim Selçuk'u tercih ediyorsa demek ki bir bildiği vardır.
Selçuk dan bir ay kondisyon kazansam daha iyi oynarım her şeyine bahse girerim.
demek ki bu saydıkların ve sen anlamıyosunuz adamdan...
sinir oldum gece gece aykut bi defol git şu takımdan.

dadaist

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
herkese sallamış da özeleştiri yapılmış tek bir cümle yok.

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Takımın başında 2-3 sene daha kalsın.