Avast Free Antivirüs MOM exe'yi Engelledi

Bu konuyu okuyanlar

TEGİN

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Avast Free Antivirüs kullanıyorum. Az önce bir bildirim çıktı ve yanlış okumadıysam MOM exe diye bir şeyi engellediğini söyledi. O esnada nedir, ne değildir diyerek internette aramaya çalışırken bildirim kayboldu. Pek bir şey bulduğumu söyleyemem mom exe hakkında. Avast ı açıp bildirimler simgesine tıkladım ve bildirimlerde duruyordu o bildirim ama tıklanmıyordu sadece listeden kaldırabiliyordunuz. Engellenenin detayları hakkında bilgi alamadım. Ama karantina bölgesine vb. yerlere baktım boştu. Sonuç olarak ne olduğunu tam bilmiyorum.

Dizüstü bilgisayar - Windows 7 Home Basic - 64 Bit

Sorularım şunlar:

1) MOM exe nedir, ne işe yarar?

2) Engellenmesi bir sorun yaratır mı?

3) Engellenmişse Avast' ın içinde nerede bulabilirim ve geri getirebilirim? Veya geri getireyim mi?

Teşekkürler.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Makinedeki grafik biriminiz ATI'ye mi ait?

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
Grafik birimi deyince karıştı galiba ekran kartınız yani ATI Amd mi diye sordum.

TEGİN

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Grafik birimi deyince karıştı galiba ekran kartınız yani ATI Amd mi diye sordum.

Tam bilmemekle beraber ATI sanırım. Umarım doğru yerlere bakmışımdır. Laptobun üzerindeki çıkartmada Radeon Graphics yazıyor. :)

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,913
Mom.exe Ati ile alakalı görünüyor. Ancak başka bir uygulamanın ismide olma ihtimali var.
Genel olarak anti virüs uygulamalarında ana panel üzerinde "Karantina" kısmı olur. Bu bölümden karantinaya alınan dosyaları geri gönderebiliyorsunuz.
Daha sonra güvenli olarak işaretle gibi bir seçenek varsa aynı problemi yaşamamak için dosyayı güvenli olarak göstermek gerekiyor.

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
@Samet UCA gereken cevabı vermiş. Evet ekran kartınız ATI oluyor bu durumda ayrıca. Mom.exe uzantısı, ATI'nin Catalyst Control Center'inda yani katalizöründe çalıştırdığı bir servis. Dolayısıyla bunun için şüphe verici bir durum yok yani öyle görünüyor. Yine de durumu garantiye almak isterseniz görev yöneticisinde arka planda çalışan Mom.exe servisini bulun ve detaylarına bakın. Örneğin, hangi konumda aktif? imzaları, sertifikaları gözüküyor mu? veya ne kadar veri tüketiyor makinede gibi. Yani Avast'ın niye bu official uzantı konumundaki şeyi engellediği kafanızı karıştırıyorsa dediklerimi yapabilirsiniz.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
MOM exe diye bir şeyi engellediğini söyledi
tam adını ve konumunu bilmeniz önemli; ekran kartı exe dosyası ise, böyle bir bilindik bir şeyin engellemesi de garip açıkçası, şüphe uyandırıyor. Eğer dosyaya ulaşırsanız mutlaka Virustotal'de de taratın, bu bir fikir verebilir.
Engellenmesi bir sorun yaratır mı?
AMD Catalyst Control Center açılışında ve ayarlarında bir sıkıntı yoksa, sorun yaratmazdır muhtemelen.
Konuda yazılanlara katılmakla birlikte, eğer bu durum sizi tedirgin ettiyse, Process Explorer ile hangi program hangi dosya veya dizini açıyor, görev yöneticisinden biraz daha ayrıntılı şekilde bakabilirsin. Ayrıca, avast free'yi güncelleyip sistemi tam tarama (full scan) yapın.