Avast Free Antivirüs MOM exe'yi Engelledi

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


TEGİN

Profesör
Katılım
13 May 2009
Mesajlar
2,039
Puanları
48
Avast Free Antivirüs kullanıyorum. Az önce bir bildirim çıktı ve yanlış okumadıysam MOM exe diye bir şeyi engellediğini söyledi. O esnada nedir, ne değildir diyerek internette aramaya çalışırken bildirim kayboldu. Pek bir şey bulduğumu söyleyemem mom exe hakkında. Avast ı açıp bildirimler simgesine tıkladım ve bildirimlerde duruyordu o bildirim ama tıklanmıyordu sadece listeden kaldırabiliyordunuz. Engellenenin detayları hakkında bilgi alamadım. Ama karantina bölgesine vb. yerlere baktım boştu. Sonuç olarak ne olduğunu tam bilmiyorum.

Dizüstü bilgisayar - Windows 7 Home Basic - 64 Bit

Sorularım şunlar:

1) MOM exe nedir, ne işe yarar?

2) Engellenmesi bir sorun yaratır mı?

3) Engellenmişse Avast' ın içinde nerede bulabilirim ve geri getirebilirim? Veya geri getireyim mi?

Teşekkürler.
 

Samet UCA

Profesör
Katılım
3 Ağu 2012
Mesajlar
2,251
Puanları
113
Konum
İstanbul
Mom.exe Ati ile alakalı görünüyor. Ancak başka bir uygulamanın ismide olma ihtimali var.
Genel olarak anti virüs uygulamalarında ana panel üzerinde "Karantina" kısmı olur. Bu bölümden karantinaya alınan dosyaları geri gönderebiliyorsunuz.
Daha sonra güvenli olarak işaretle gibi bir seçenek varsa aynı problemi yaşamamak için dosyayı güvenli olarak göstermek gerekiyor.
 

Umut YAZGAN

Turn and look around
Yönetici
Moderatör
Katılım
9 Mar 2016
Mesajlar
1,937
Puanları
113
Konum
İstanbul / Beyoğlu
@Samet UCA gereken cevabı vermiş. Evet ekran kartınız ATI oluyor bu durumda ayrıca. Mom.exe uzantısı, ATI'nin Catalyst Control Center'inda yani katalizöründe çalıştırdığı bir servis. Dolayısıyla bunun için şüphe verici bir durum yok yani öyle görünüyor. Yine de durumu garantiye almak isterseniz görev yöneticisinde arka planda çalışan Mom.exe servisini bulun ve detaylarına bakın. Örneğin, hangi konumda aktif? imzaları, sertifikaları gözüküyor mu? veya ne kadar veri tüketiyor makinede gibi. Yani Avast'ın niye bu official uzantı konumundaki şeyi engellediği kafanızı karıştırıyorsa dediklerimi yapabilirsiniz.
 

kilicbaligi

Profesör
Onursal Üye
Katılım
3 Şub 2018
Mesajlar
3,768
Puanları
113
MOM exe diye bir şeyi engellediğini söyledi
tam adını ve konumunu bilmeniz önemli; ekran kartı exe dosyası ise, böyle bir bilindik bir şeyin engellemesi de garip açıkçası, şüphe uyandırıyor. Eğer dosyaya ulaşırsanız mutlaka Virustotal'de de taratın, bu bir fikir verebilir.
Engellenmesi bir sorun yaratır mı?
AMD Catalyst Control Center açılışında ve ayarlarında bir sıkıntı yoksa, sorun yaratmazdır muhtemelen.
Konuda yazılanlara katılmakla birlikte, eğer bu durum sizi tedirgin ettiyse, Process Explorer ile hangi program hangi dosya veya dizini açıyor, görev yöneticisinden biraz daha ayrıntılı şekilde bakabilirsin. Ayrıca, avast free'yi güncelleyip sistemi tam tarama (full scan) yapın.
 
Üst
stat counter