Atmosferik motor.

Bu konuyu okuyanlar

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Atmosferik motorlar artık günümüzde neredeyse yok olmaya yüz tuttular. Turbo teknolojisinin ucuzlaması ve yaygınlaşması sayesinde aşırı beslemeli ve özellikle de turbolu motorlar atmosferik motorların yerini aldılar. Aşırı besleme sistemi atmosferik bir motora monte edilen ve yüksek basınçla ve daha fazla hava emilmesini sağlayan bir motor parçası. Kabaca atmosferik bir motora aşırı besleme sistemi takılırsa turbo veya kompresörlü motor elde ediyoruz. Bu yapı bir çok avantajı da beraberinde getiriyor. Diğer taraftan turbo besleme sistemleri kompresörlü sistemlere göre çok daha yaygın.
Atmosferik motor ile turbo motor arasındaki farklar nelerdir? | sekizsilindir.com

Durmuşkandemir

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,098
Atmosferik motorlar artık günümüzde neredeyse yok olmaya yüz tuttular. Turbo teknolojisinin ucuzlaması ve yaygınlaşması sayesinde aşırı beslemeli ve özellikle de turbolu motorlar atmosferik motorların yerini aldılar. Aşırı besleme sistemi atmosferik bir motora monte edilen ve yüksek basınçla ve daha fazla hava emilmesini sağlayan bir motor parçası. Kabaca atmosferik bir motora aşırı besleme sistemi takılırsa turbo veya kompresörlü motor elde ediyoruz. Bu yapı bir çok avantajı da beraberinde getiriyor. Diğer taraftan turbo besleme sistemleri kompresörlü sistemlere göre çok daha yaygın.
Atmosferik motor ile turbo motor arasındaki farklar nelerdir? | sekizsilindir.com
Güzel kardeşim güzel yazmışsın konu ile alakası Yok ama bir sorum olacak beni 1.6 corolla zorluyor biraz fiyat olarak sıfır araç alacam araştırdım 1.33 motor seçeneği varmış genel de her sene uzun yol yaparım mersin Ankara Antep Hatay gibi yerlere çok giderim. Sorum şu acaba o motor o kasayı rahat taşırmış öyle şekil hız peşin de olan biri değilim ama rampada yormasın beni istiyorum. Zaten artık radar sistemi çoğaldı hız ihlali yapmak da iyi değil de zaten imkansız hale geliyor yavaş yavaş. Son olarak ben bu arabayı uzun yıllar kullanmak istiyorum

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
senin yazın üzerine internetten baktım işin doğrusu bahsettiğin arabayı bilmiyordum ama genel olarak uzun yol yaptığını düşünürsek ağır kasayı taşımakta güçlük çıkarabilir gibi duruyor ama daha iyi bilen bir arkadaş yorumlarsa daha iyi olur derim

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
Güzel kardeşim güzel yazmışsın konu ile alakası Yok ama bir sorum olacak beni 1.6 corolla zorluyor biraz fiyat olarak sıfır araç alacam araştırdım 1.33 motor seçeneği varmış genel de her sene uzun yol yaparım mersin Ankara Antep Hatay gibi yerlere çok giderim. Sorum şu acaba o motor o kasayı rahat taşırmış öyle şekil hız peşin de olan biri değilim ama rampada yormasın beni istiyorum. Zaten artık radar sistemi çoğaldı hız ihlali yapmak da iyi değil de zaten imkansız hale geliyor yavaş yavaş. Son olarak ben bu arabayı uzun yıllar kullanmak istiyorum
Yıl 2017 atmosferik bir araba bu devirde asla önermem ki, 1.33 ün çekişi seni tatmin etsede rampada üzer . ekonomik bir araçta değildir . Araç çekişten düşünce sende gaza dokununca hertürlü yakıt tüketimini etkileyecektir. Uzun yol aracı değildir kısa mesafeler için kullanırsan sakin sürersen üzmez .
--- Gönderi Güncellendi ---
bu uygulama düz dizeller için geçerlimidir hocam merak ettim :)

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
dizel demiyelimde içten yanmalı motorlar için gecerli diyelim genelleme yapalım

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
dizel demiyelimde içten yanmalı motorlar için gecerli diyelim genelleme yapalım
H100-L300 gibi düz dizellere uygulansa çok güzel verim alınır bence . araçta 2.5D motor var ama 75HP gücünde :D yazılım zaten atılmıyor . Turboyu sonradan yaptırsan ki oda çok zor , baya sıkıntılar açar :) bu araçlar bu yüzden piyasadan yavaş yavaş kaldırıldı . Doblo gibi bir araç 1.3M.Jet 90 HP yapıyorsa Mitsubishi gibi sağlam marka nasıl olurda o kara dizeli o araca koyar diye düşünmekteyim :)
saygılar

Durmuşkandemir

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,098
Yıl 2017 atmosferik bir araba bu devirde asla önermem ki, 1.33 ün çekişi seni tatmin etsede rampada üzer . ekonomik bir araçta değildir . Araç çekişten düşünce sende gaza dokununca hertürlü yakıt tüketimini etkileyecektir. Uzun yol aracı değildir kısa mesafeler için kullanırsan sakin sürersen üzmez .
--- Gönderi Güncellendi ---

bu uygulama düz dizeller için geçerlimidir hocam merak ettim :)
O zaman dizel hariç en fazla 70000 tl sıfır Öner'iniz ney olur istediğim şekilde corolla tarzı sedan araç istiyorum hani görüntü olarak ucube gibi durmasın diye özellikle sıfır tercihim 2. El sıktı artık elim deki parayı nakit verp gerisini taksite atacam

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
O zaman dizel hariç en fazla 70000 tl sıfır Öner'iniz ney olur istediğim şekilde corolla tarzı sedan araç istiyorum hani görüntü olarak ucube gibi durmasın diye özellikle sıfır tercihim 2. El sıktı artık elim deki parayı nakit verp gerisini taksite atacam
İlla sedan mı olacak HB düşünüyormusun ?

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
Evet ya dacıa falan da istemiyorum Toyota 1.33 de şekil olarak güzel ama motor olarak kararsız kaldım
İkinci El temiz hasarsız bir araba bakın bence sana Toledo`yu önericektim . Yanlışlık olmasın diye sitesine girdim nolur nolmaz yanlış fiyat biçmiyim diye 125 Bin tl olduğunu görünce işler değişti .. Orta kalite bir araç bile değilken bu fiyatlar şaşırtıcı ..
gerçi duble yollarımız var doğru ya :D

Durmuşkandemir

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,098
İkinci El temiz hasarsız bir araba bakın bence sana Toledo`yu önericektim . Yanlışlık olmasın diye sitesine girdim nolur nolmaz yanlış fiyat biçmiyim diye 125 Bin tl olduğunu görünce işler değişti .. Orta kalite bir araç bile değilken bu fiyatlar şaşırtıcı ..
gerçi duble yollarımız var doğru ya :D
Aslında 2. El hiç düşünmüyordum ama 3 yaşın da en fazla 4 yaşında az yol yapmış temiz arabalar da var mesela geçenler de 2015 honda cıvıc elegans full paketini gördüm 7000 tl ama işte 2. El de çakallar çok olunca maddi durumum da belli önemli bir arıza açsa altından kalkamam zaten kredi ye de girecem. Parama göre arabalara bakayım dedim 2005 model onda ya 40000 45000 tl istediklerini görünce hemen geri kapattım tek honda da değil Toyota'da Opel de hep aynı durum. Yani adamlar 10 liralık arabayı 14 satıyor satılıyor da ben anlamadım mantığı şuan 98 r19 var piyasa fiyatını isterken ben utanıyorum. Eğer hiç olmaZsa bir kaç yıl arabam ile idare edip nakit olarak arttırmaya çalışacam

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
Aslında 2. El hiç düşünmüyordum ama 3 yaşın da en fazla 4 yaşında az yol yapmış temiz arabalar da var mesela geçenler de 2015 honda cıvıc elegans full paketini gördüm 7000 tl ama işte 2. El de çakallar çok olunca maddi durumum da belli önemli bir arıza açsa altından kalkamam zaten kredi ye de girecem. Parama göre arabalara bakayım dedim 2005 model onda ya 40000 45000 tl istediklerini görünce hemen geri kapattım tek honda da değil Toyota'da Opel de hep aynı durum. Yani adamlar 10 liralık arabayı 14 satıyor satılıyor da ben anlamadım mantığı şuan 98 r19 var piyasa fiyatını isterken ben utanıyorum. Eğer hiç olmaZsa bir kaç yıl arabam ile idare edip nakit olarak arttırmaya çalışacam
Bencede öyle yapın yılbaşından sonra fiyatlar düşer sanırsam

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
aslında bu zamanda araba almak hata kirala 6 aylık paşa paşa kullan reklamı da var...

Charmander1903

Doçent
Reaksiyon puanı
160
Sıfır araba almak eğer ki engelli ötv sinden faydalanamıyorsan çok pahalı hondanın şuan civic aracında göçük sorunları mevcut bayi bile onaylıyor servis kullanıcı hatası diyor kaportacı yapıyor fakat bir süre sonra tekrar çöküyor araçta matematiksel bir sorun var gibi gözüküyor.
@Durmuskandemir
Araç olarak toyotalara bakma artık 2005 taş çatlasın 2008 den sonra toyota bozdu bana göre sorunsuz araba demesin kimse şuan otomatik dışında yeni olarak sorun çıkartacak araba yok hemen hemen bayidede baktım 1.8L elektrikli c hr yapmış tamamda 1.6 olaydı o daha iyi tutardı 1.8 olunca vergi artıyor araçta 2.0 vergisine giriyor araçta alpacinoya kesinlikle katılıyorum 1.33 araç seni düz yolda götürsede hafif dik rampada bayılıyor araç yakıt tüketimide yüksek aynı şekilde kasa büyük motor küçük 1.4d4d motorları dizel olup 6-7lt yakıyor halbu ki vw nin tdi renault dci motoru bile 4-5lt yakıyor araç sıfır alıncaksa bence bütçenize en uygun olan
Skoda rapid 1.6tdi olan modelidir hatchback isterseniz spaceback bakabilirsiniz.