Atatürk'ün gizli vasiyeti

Konusu 'Atatürk Köşesi' forumundadır ve |SeYYaH| tarafından 24 Ocak 2013 başlatılmıştır.


Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. |SeYYaH|

  |SeYYaH| Rektör

  Katılım:
  12 Mart 2011
  Mesajlar:
  12.571
  Beğenileri:
  1.040
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  İstanbuL

  - Atatürk'ün gizli vasiyeti

  Atatürk'ün gizli vasiyetiyle ilgili bomba iddia


  [​IMG]


  Atatürk'ün notlarının üzerindeki gizlilik kararının 2013 yılının Kasım ayında kalkacağını belirten Aytunç Altındal, vasiyetin açıklandığı gün yer yerinden oynayacak yorumunu yaparak Atatürk'ün vasiyetinde Türkiye için bir hilafet projesi önerdiğini söyledi.


  ATATÜRK'ÜN GİZLİ VASİYETİNDE HİLAFET PROJESİ Mİ VAR?
  Atatürk'ün Türkiye'nin geleceğine yönelik siyasi öngörülerini ve tavsiyelerini içeren notlarının üzerindeki gizlilik 2013 yılının Kasım ayında kalkacak. Konu üzerine uzun yıllardır araştırma yapan Aytunç Altındal A Haber'de Jurnal yayınına katılarak, vasiyetin açıklandığı gün yer yerinden oynayacak yorumunu yaparak Atatürk'ün vasiyetinde Türkiye için bir hilafet projesi önerdiğini söyledi.

  "1958'TE HİLAFETE İLİŞKİN VASİYET OLDUĞU KONUŞULMAYA BAŞLANDI"
  Atatürk'ün gizli vasiyetini 12 Eylül'den sonra Kasım ya da Aralık ayında yazdığım bir yazıda dile getirmiştim. Kastedilen Atatürk'ün siyasi vasiyetidir. Atatürk'ün şuna beş lira verin şuna on lira verin vasiyetinden bahsetmiyorum. Evrak-ı Mahsusası'ndan bahsediyorum. Cumhuriyet devletinin geleceğiyle ilgili neler yapılması gerektiği konusundaki görüşlerini not ettiği vasiyetinden bahsediyorum. 1958'den itibaren bilinen bir olay. 1958'de Rahmetli Adnan Menderes, eğer isterseniz hilafeti de getirebiliriz dedi. 27 Mayıs'a giden darbede en büyük etkenlerden biri de Rahmetli Menderes'in bu açıklamasıydı. Menderes Türkiye'de laiklik konusundaki yasalarda değişiklikler yapmayı planlıyordu. 1958'de başlayan 1961'de de dile getirilen bir olaydır.

  "ATATÜRK'ÜN VASİYETİNDE HİLAFET YÖNÜNDE PROJESİ VAR"

  Bunu ben keşfetmedim. Vahiy yoluyla gelmedi bana. 1960'larda bu çok konuşulan bir konuydu. 1963'te ben bir yazar adayı olarak Doğan Avcıoğlu grubu içinde bu olaylar çok konuşulan olaylardı, biliniyordu. Öyle bir tasavvuru olduğu, Kemal Paşa'nın böyle yeniden bir hilafet kurulabilir yönünde tasavvuru olduğu yönünde konuşmalar oluyordu. 1924'te Türkiye'de hem cumhuriyet hem hilafet var. Atatürk'ün konuşmada saltanata hayır ancak hilafeti korumalıyız diyor. Hilafeti öven yazısı var. Ben bu yazıyı çevirterek 1980'de yayınladım ve dedim ki Kemal Paşa'nın Nutuk'ta da belirtilen hilafet yönünde bir projesi var.

  "HİLAFET MUSTAFA KEMAL'İN ÖNGÖRDÜĞÜ ŞEKİLDE KURULURSA TÜRKİYE BM'DE 6. DAİMİ ÜYE OLABİLİR"
  Bu proje babadan oğla intikal eden bir hilafet olamaz diyor ve ekliyor, bugün dünyada üç Müslüman ülke var, Afganistan, Türkiye, İran. İleride bunların sayısı artarsa kendi aralarında şura oluştururlar ve beş ülkeyi daimi yönetici olarak seçer ve bunların meclisleri rotasyon usulüyle hilafet makamını temsil eder diyor. Bunlar Nutuk'ta var. Şahsa yönelik değil. Ben bunu 2009 ve 2006'da 10 Kasım'dan önce Türkiye'ye gelen İngiliz istihbaratçılar bu yönde açıklamalar yapınca ben de dile getirdim.

  "BU YIL 10 KASIM'DAN SONRA MÜHÜR AÇILACAK"

  Bu yıl gizlilik kalkıyor, Atatürk'ün ölümünün 50. Yılında 25 yıl daha gizlilik kararı alınmış ve bu yıl kaldırılıyor... Kenan Evren emriyle 88'de 25 yıl daha yasaklanması kararı çıktı. 8- 10 ay sonra 10 Kasım'dan sonra bu mühür açılacak. O zaman da yer yerinden oynar. Türkiye kendi ayakları üzerinde durmayı öğreniyor. Türkiye'nin yapması gereken daha büyük işler var. Dünya çapında yapması gereken işler var. Bunların arasında İslam âleminde, Sünni İslam'da liderlik Türkiye'dedir. Deniyor ki bana hilafet kaldırıldı, hilafet kaldırılmış değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda Cumhuriyet Meclisi'nde Abdulmecit Efendi halife olmuş, sonra unvan yine meclis kararı ile kaldırılmış. Kaldırılan Halifelik unvanı, bu bir. İkincisi ilga edildi diyorlar, ilga edilen şerie makamıdır. Şeriat ile yönetim ilga edilmiştir. Halifelik alınmış ancak hilafet olduğu yerde duruyor. Hilafeti başka bir kişiye devretmeniz gerekiyor. Bu biat törenine 2000 ulemanın gelmesi gerekiyor, elinizdeki kutsal emanetlerin de verilmesi gerekiyor. Ortada halife yok. Tüm kutsal emanetler Türkiye'de. Hilafet de TBMM şahsında mündemiç duruyor. Olay bu.

  "KENAN EVREN ATATÜRK'ÜN VASİYETİNDE GÖNÜL MACERASI OLDUĞUNU SÖYLEDİ"
  Daha önce Kenan Evren ve Özal gördü bu vasiyeti. Kenan Evren dedi ki 400 sayfa notlar var dedi. Bunları ben gördüm, Mustafa Kemal Paşa, bir Fransız gazeteci hanımla bir gece geçirmiş onları yazmış dedi, bunu deyince benim tepem attı, bir hanımla gece geçirip 400 sayfa ne yazılır, böyle abukluk olur mu dedim. Kenan Evren kızdı bana. Kamasutra bile 90 sayfa. Kenan Evren bunları okudu, gördü, 25 sene daha yasak koydurdu. Beni mahkemeye vereceğini söyledi ama vermedi. Türkiye şuna hazır, buna hazır değil diye karar verirler, böylece Türkiye'nin neye hazır olup olmadığını yetkili ağızlardan öğrenmiş oluruz. Türkiye Komünist Partisi'ne hazır değil dendi, komik hallere geldi. Bu karar da böyle. Memleket bunlara hazır değil denildi ve böyle gizlilik kararını uzattı.

  "MEMLEKET ATATÜRK'ÜN GİZLİ VASİYETİNİ ÖĞRENMEYE ARTIK HAZIR"
  Türkiye daha farklı olaylara hazır hale geliyor. Gelmek zorunda. Hazır olmazsa Türkiye dağılır. Dünya siyaseti belirleyen arasına katılmak. Türkiye'nin hakkıdır. Türkiye dünyada siyasetin belirlendiği siyaset arenasında dünyadaki siyaseti belirleyen güçlerden biri olmak zorundadır. BM'de 5 daimi üye var Türkiye niye olmasın, orada Müslümanlar yok. Hilafet Mustafa Kemal'in öngördüğü şekilde kurulursa Türkiye BM'de 6. Daimi üye olabilir.


  kaynak
   


 2. Ben Kenobi

  Ben Kenobi Dekan

  Katılım:
  6 Kasım 2011
  Mesajlar:
  6.321
  Beğenileri:
  2.292
  Ödül Puanları:
  113
  Atamıza atılan iftiranın haddi hesabı yok.
   
 3. |SeYYaH|

  |SeYYaH| Rektör

  Katılım:
  12 Mart 2011
  Mesajlar:
  12.571
  Beğenileri:
  1.040
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  İstanbuL
  @Ben Kenobi, bu iddia bir iftira mı sence?
  hem niye iftira olsun ki, bu Atatürk'ün büyüklüğünü, devlet adamlığını, ileri görüşlülüğünü göstermiyor mu?
  hem bunu söyleyen öyle sıradan biri de değil, aytunç altındal cidden önemli bir adam, boş konuşmayacak biri yani.

  yazının tamamını dikkatli bir gözle okursan çok daha farklı düşüneceğini zannederim.
   
 4. desperado64

  desperado64 Rektör

  Katılım:
  14 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  12.290
  Beğenileri:
  90
  Ödül Puanları:
  48
  gizli vasiyet denilen bir şey yok arkadaşlar...

  Yalnız böyle bir proje olsa idi iyi olurdu.
   
 5. erenberk

  erenberk Reis Onursal Üye

  Katılım:
  10 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  10.738
  Beğenileri:
  80
  Ödül Puanları:
  48
  Atatürk konularındaki sabotajı önlemek adına bu sefer baştan sözlü uyarımı yapayım. Bu konudaki haddini aşan ikili tartışmalarda direk ceza uygulanacaktır çünkü uyarı kısmını şu an yapıyorum. O yüzden ikili tartışmalara girmeyin!
   
 6. |SeYYaH|

  |SeYYaH| Rektör

  Katılım:
  12 Mart 2011
  Mesajlar:
  12.571
  Beğenileri:
  1.040
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  İstanbuL
  desperado64, olmadığını nereden bilebilirsin ki, hem niye olmasın.
  bu ayıp şey mi, kötü bişey mi yani?
  böyle bir vasiyet Atatürk için leke midir yani?
  bilakis, böyle bir vasiyet ancak bu devleti kuran, ülkenin geleceğini en çok dert edinen bir devlet adamına yaraşır diye düşünüyorum.
   
 7. desperado64

  desperado64 Rektör

  Katılım:
  14 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  12.290
  Beğenileri:
  90
  Ödül Puanları:
  48
  @|SeYYaH| abi ben böyle bir projenin olmasını istediğimi mesajımın ikinci satırında belirttim lakin ben gizli vasiyetlerle ilgili çıkan haberlere inanmıyorum. Çünkü vasiyet uygulamaya başlandığında mutlaka kendini belli edecektir. En azından açıklanmayan vasiyeti olduğu bilinirdi. :)
   
 8. webrettin

  webrettin Profesör

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.622
  Beğenileri:
  20
  Ödül Puanları:
  38
  Resmi belgeler, tarihi arşivler, tutanaklar vb tüm dökümanlar olduğu gibi açıklanmalı, milletimizin neyi kaldırıp kaldıramayacağına karar veren milletten daha aydın olduğunu zannedenler artık sınırlarını bilmeliler.
   
 9. Mai Nai

  Mai Nai Merhaba Dünyalı! Onursal Üye

  Katılım:
  23 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  21.811
  Beğenileri:
  140
  Ödül Puanları:
  63
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  İstanbul
  Bu kadarını bilen geri kalınını da bilir. Tabi gizli vasiyet denen bir vasiyeti varsa Atatürk'ün.
  Var olduğunu varsayalım, bunun kurumları bağlayıcı bir özelliği olmaz. Çıkar onca kişi bunu tartışırda tartışır.
  Ortaya çıkarılacak vasiyet gerçekten Ataya aitse elbet Atatürk o müthiş öngörüsüyle sezmiştir bir şeyler.

  Gerçi öyle bir devirdeyiz ki arkadaş gözünle gördüğün kulağınla duyduğun bile gerçek çıkmayabiliyor.
  İnşallah bu vasiyet olayı ortalığı karıştırmaz.
   
 10. |SeYYaH|

  |SeYYaH| Rektör

  Katılım:
  12 Mart 2011
  Mesajlar:
  12.571
  Beğenileri:
  1.040
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  İstanbuL
  bunu aytunç altındal gibi biri söylüyorsa mutlaka var bir bildiği diye düşünürüm hep.
  komplo teorisini, boş konuşmayı asla sevmeyen biridir, iyi bir yakın tarihçi ve analiz uzmanıdır.
  seni anlıyorum desperado64, haksız da sayılmazsın aslında...
  iyisi mi kasımı beklemek.
  ha sahiden varsa ve bu vasiyet açıklanırsa bu konuyu mutlaka gündeme taşıyacağım ama, güncelleyerek! :)
   
 11. cobra11

  cobra11 Profesör

  Katılım:
  28 Haziran 2009
  Mesajlar:
  4.668
  Beğenileri:
  15
  Ödül Puanları:
  38
  Atatürk'ün vasiyetiyle ilgili çıkan bu haberlerin hiçbirine inanmıyorum. Birçok şey atıp tutuyolar genelde. Bunlarla kafamızı karıştırmamak en iyisi bence. Açıklanınca herşeyi net bir şekilde görürüz.

  Konuya girmeden yeni bir belge vs bulunmuş yada ulaşılmış ordan yapılmış bi haber sandım ama öyle değilmiş. Burdada zaten tahmin yürütmüş nutuktan felan. Herkesin ulaşabildiği kaynaklardan bi mantık kurmuş, buda kimilerine göre doğru kimilerine göre yanlıştır.
   


 12. TBM

  TBM Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  28 Ekim 2008
  Mesajlar:
  5.984
  Beğenileri:
  136
  Ödül Puanları:
  63
  Meslek:
  Damardaki Ağu(zehir)
 13. Hsayathiya

  Hsayathiya Asistan

  Katılım:
  16 Kasım 2010
  Mesajlar:
  114
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  kendisi fazla önyargı da bulunmuş, henüz açılmamış olan bir mektup ve bu mektup üzerine kişinin kendi arzu, isteğine paralel olarak yaptığı yorumlar..

  umarım birileri bu mektup fenomeninin sonunda kendi çıkarlarına göre hakikatin üstünü örtüpte, millete tamamen çarpıtılmış bir belge/bilgi sunmaz...
   
 14. rashoaga

  rashoaga Asistan

  Katılım:
  7 Haziran 2012
  Mesajlar:
  151
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Mevzu bahis konuda resmi belgelerden ve bu belgelerin içeriğinin neler olabileceğinden bahsedilmiş. Malum yazıdaki iftira (!) kısmını çözemedim ben, çözen arkadaşlar varsa ve aydınlatırlarsa sevinirim...
  Ve umarım insanların özgürce fikirlerini beyan etmesi, sabotaj olarak algılanmaz.
  Ayrıca şunu belirtmeden de geçemeyeceğim;
  Tartışma kültürü, saygı çerçevesi içerisinde olduğu sürece zararlı değil aksine faydalıdır.
  Tehditlerde bulunarak insanların hür düşüncelerini ipotek altına almaya çalışmanın (aba altından sopa göstermenin) böyle köklü ve demokratik bir siteye yakışıp yakışmadığının takdirini sizlere bırakıyorum.
   
 15. tambjk

  tambjk Profesör

  Katılım:
  10 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  3.266
  Beğenileri:
  10
  Ödül Puanları:
  38
  Cinsiyet:
  Erkek
  İslamiyet'in Vatikanvari bir kuruma ihtiyacı bence yok.

  Hilafetin bu ülkeye siyasi anlamda belki faydaları olabilir belki ama zararı faydasından çok olur diye düşünüyorum.

  Atatürk'ün böyle bir fikri var mıdır yok mudur bilemiyorum, ama böyle bir fikri olsa icraatları da bu yönde olurdu, ama o kaldırmayı seçti. Eğer böyle bir fikri varsa da o onu bağlar :) Beni değil. Ben Hilafete karşıyım. Suistimal edilmeye, çıkarlar doğrultusunda kullanılmaya çok açık bir kavram.
   
 16. -Hewal-

  -Hewal- Dekan

  Katılım:
  27 Haziran 2008
  Mesajlar:
  5.213
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Her sene başında ayrı bir sallamasyon haber yok gerçek soyu yok Gizli vasiyeti geçin bunları Gerçekten şeffaf tarih istiyor isek koruma kanunu kaldırıp araştırmacıların akademisyen lerin tüm belgelere tam erişim izni vermek ile olur yoksa her sene birileri çıkıp yok vasiyet yok soy yok evladı deyince bunlara sadece gülüp geçiyoruz toplum olarak.
   
 17. MBrv

  MBrv Profesör

  Katılım:
  20 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.756
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  38
  Pek inandırıcı gelmedi bana. Sallamış sanki.
   
 18. hamza5806

  hamza5806 Profesör

  Katılım:
  17 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  3.659
  Beğenileri:
  20
  Ödül Puanları:
  38
  bence böyle bir şey olursa bile 10 kasıma kadar yaşamaz
   
 19. REDFOKS

  REDFOKS Kürşad'ın Kırkıncı Çerisi Ϝ ϓ ſ Ϟ

  Katılım:
  31 Ocak 2009
  Mesajlar:
  18.309
  Beğenileri:
  174
  Ödül Puanları:
  63
  Cinsiyet:
  Erkek
  Sallamasyon, suni gündem ve hit çekmek amaçlı yazılmış bir haber7 haberi olmaktan öteye gitmez.
   
 20. YeniJenerasyon

  YeniJenerasyon Asistan

  Katılım:
  3 Haziran 2012
  Mesajlar:
  270
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Eğer bu doğruysa -ki bence değil- bütün fikirlerim değişir. Hilafet lan. Bu devirde ne hilafeti allah aşkına.
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş