Atatrkn Dini Hayat Gizleniyor mu ?

Bu konuyu okuyanlar

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
laiklik : Din ve devlet işlerinin ayrı tutulmasıdır

sanırım bu söz yeter de artar bile

senelerce yutturulan koca bir balon :) hiç aklınız alıyor mu devlet ve din kavramının birbirinden ayrılmasını :) bu mantıkla diyanetin olmaması gerekiyor :)

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
senelerce yutturulan koca bir balon :) hiç aklınız alıyor mu devlet ve din kavramının birbirinden ayrılmasını :) bu mantıkla diyanetin olmaması gerekiyor :)

Sen buradaki ayrımı anlamadın sanırım. Atatürk'ün din ile alakalı yaptığı işler ibadetleri bizi ilgilendirmez. O bunu ayırabilmiş işte.

Kimisi yaptığı ibadetle anılıyor, kimisi yaptığı icraatla.

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Bakın bakalım çevrenize hocalar, hacılar, üfürükçüler, şeyhler, dervişler, tarikatlar nasılda yeniden türemiş hatta o kadar güçlenmişlerki devlet kararlarına bile etki eder olmuşlar.
Peygamber efendimiz

Yorum yazacaktım ama yazacak kelime bulamadım.

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
[MENTION=79673]shadow2[/MENTION] onu yazan adam var mı yok mu belli bile değil ki hatta konu hortladı üstüne devam ediyoruz.

Takılma şimdi oraya :)

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Geçiniz bunları. Tarihi kitaplardan öğrenin, oradan buradan değil.

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
Sen buradaki ayrımı anlamadın sanırım. Atatürk'ün din ile alakalı yaptığı işler ibadetleri bizi ilgilendirmez. O bunu ayırabilmiş işte.

Kimisi yaptığı ibadetle anılıyor, kimisi yaptığı icraatla.

pardon ama benim dediğim şeyle senin dediklerinin arasında bir bağ kuramadım :) konuya gelecek olursak yeryüzünde hiç bir varlık bir insanın dinini sorgulama hakkı yoktur. Zaten Kuran'da ayetlerle belirtilmiştir. Senin dini sana, benim dini bana. Hesap vereceğimiz tek yaradan Allah (c.c.) dır. o yüzden böyle boş işlerle uğraşmasın kimse. Ha illa din konusunda birilerini örnek almak istiyorsanız Peygamber efendimiz var sünnetine uyarsın olur biter.senin de dediğin gibi Mustafa Kamal Atatürk icraatlarıyla anılması gereken bir şahsiyettir. O yüzden kendisi ister budist ister sabetayist ister müslüman olsun Türk olup bu ülkeye yaptığı icraatları etkilemiyor :)