Asus Zenfone Zoom S Kullanıcı Deneyimim

Zenfone Zoom S alır mısınız?

• Alırım.

• Almam

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Bu konuyu okuyanlar

uufuukyilmaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese selamlar dostlar ! Bugün sizlerle Zenfone Zoom S hakkında edindiğim bilgileri paylaşmak istiyorum. Cihazı yaklaşık 3-4 haftadır kullandım. Maalesef kutu açma ve inceleme videosu çekmedim. Ne yalan söyleyeyim tek başına video çek montaj falan zor geldi.
1f642.png
:) Öncelikle cihaz hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum.
-Qualcomm Snapdragon 625 İşlemci
-4 GB Ram/ 64 GB Hafıza
-5000 mAh Pil
-Arkada 2 tane 12 MP Kamera 3x Optik Zoom Toplam 12x Zoom
Detayları yazının ilerleyen bölümlerinde paylaşacağım. Küsürat bilgiler istiyorsanız google diye birşey var değil mi ama?
Yazıya geçmeden önce cihazın fotoğrafları ve cihaz ile çektiğim fotoğrafları ve ekran sürelerini paylaşayım efendim
1f642.png
:)

https://drive.google.com/…/fo…/0B-Y2xMb2_cNKM3ppR2RLQTMzWmc…

Evet geçelim şimdi detaylara
1f642.png
:) Öncelikle yazı biraz uzun olacak. Bu yüzden konu başlıkları altında bilgilere vermeye çalışacağım. En sonda ise cihaz hakkında genel bir yorum yapacağım. Çok uzun bulup okumak istemeyenler direk orayı okuyabilir.

*Kutu İçeriği:
USB Type C Kablosu (Standart uzunlukta ne çok uzun ne çok kısa)
Şarj Aleti (Hızlı Şarj desteği Zenfone 2 ile aynı)
Kulaklık (Klasik Zenfone Kulaklığı)
Şeffaf Kılıf (Kutu içerisinden böyle şeyler çıkması beni mutlu ediyor)
İğne (Sim kart ve micro sd kart slotunu çıkarmak için bildiğimiz fikfik işte
1f603.png
:D )

*Tasarım: Arkadaşlar cihaz, fotoğraflardan da anlayacağınız üzere biraz iPhone 7 Plus'u andırıyor (Ne andırması yahu direk aynısı diyebiliriz
1f603.png
:D ) Ön taraf klasik 3 serisi gibi. Üst ve alt tarafta ki çerçeveler oldukça kalın. (Yahu şunları biraz ince tutun.) Alt tarafta Type C girişi, 3.5mm jack girişi ve hoparlör... Hoparlörü beğendim Zenfone 3 ile aynı büyük ihtimal .(Bangır bangır
1f603.png
:D ) Yan taraflarda ise klasik ses aç/kapa power, Diğer tarafta ise Zenfone 3'te gördüğümüz slot (Bu sefer NANO SİM
1f642.png
:) )
1 Nano Sim / Micro Sd
2 Nano Sim (Micro SD Karttan feragat edeceksiniz maalesef
1f641.png
:(
)
Arkada ise Sol üstte kamera flaş vb. tam orta üst tarafta ise parmak izi okuyucu
Renk olarak ise cihazda tek renk seçeneği var. Metal Siyah
1f642.png
Bence gayet güzel bir renk koyu renk severlerin bayılabileceği bir renk olmuş
Tasarım hakkında toparlamak gerekirse oldukça şık bir cihaz iPhonevari görüntü oldukça premium bir cihaz hissiyatını veriyor. Başarılı bir tasarım.

*İşlemci, Arayüz ,Şarj ve Oyun
Cihazda Snapdragon 625 işlemcisi bulunuyor. Oldukça iyi görev yapıyor. Zaten sevdiğimiz bir işlemci. Çok fazla kasma takılma yaşamadım açıkçası. Isınma konusunda ise cihaz ısınmıyor. (İzmir sıcağında cayır cayır full parlaklıkta oyun oynadım. Yok arkadaş ısınmıyor.)
Kasma takılma ise bazen anlık takılmalar yaşadım. Dead Trigger 2 oyununda Low ayarlarında dediğim gibi yarım saniye 1 saniye takılmalar oldu. (Gayet normal böyle bir oyun için)
Şarj konusu ise müthiş. Cihaz kamera odaklı bir telefon ve sürekli fotoğraf çekiyorsunuz (Ay şu açıdan bir de bu açıdan çekeyim derken saatlerce kamera ile uğraşabiliyorsunuz.)
Buna rağmen cihaz rahatlıkla 8-9 saat üstüne çıkabiliyor. Ben kullanırken genelde full parlaklık Wi-Fi veya Mobil veri açık. Konum etkin bir şekilde kullandım 8-9 saat arası ekran süreleri almayı başardım. Eğer konum kapalı. Parlaklık otomatikte kullanırsanız 10 saat üstüne kesinlikle çıkarsınız.
Basit bir senaryo ile:
Sabah 8'de evden çıkıp işe giden biri iş yerinden akşam 7 de çıksa gece de bir yerlerde takılsa saat 10-11 gibi eve dönse.. Gece de 2-3'e kadar otursa. Bu senaryoyu sorunsuz tamamlar. Zaten akıllı telefonları her gün şarj etmeye alıştığımız için bir problem yok.
Şarj etme demişken cihazın kötü yönlerinden biri maalesef şarj süresi. Cihaz 5000 mAh pile sahip olduğu için şarj süresi maalesef biraz uzun. Ortalama olarak cihaz 3 saatte fulleniyor. %80 seviyelerine ise 2.5 saatte çıkabiliyor. (Cihaza hiç dokunmadan)

*Ekran: Cihazın ekranı oldukça başarılı. Kullanım sürem boyunca genelde hep full parlaklıkla gezdim. Güneş altında ekrana bakarken zorlanmıyorsunuz. Oldukça net bir şekilde ekranı görebiliyorsunuz. Olması gereken bir ekran olmuş. Bu arada ekranımız Full HD
1f642.png

*Hoparlör ve Kulaklık Performansı
Cihazın hoparlörü Zenfone 3 ile aynı gibi geldi bana. Mono bir hoparlör ve oldukça tatmin edici. Kullanan bir kişi hoparlör çok az ses veriyor gibi bir şikayette bulunamaz. Bass/Tiz konusunda ise yeterli seviyede. Mutsuz etmez.
Kulaklık kısmı ise Zenfone 3'ün aynısı galiba. Yalnız uzun kullanımda kulakta hafifte olsa bir ağrıya neden olabiliyor.
Genel olarak ses performansı oldukça iyi ...

*Sim Kart ve Kablosuz Teknolojiler
Cihazda tasarım kısmında belirtmiş olduğum gibi Nano sim kullanılıyor. Cihaza sim+micro sd kart ya da çift sim takabiliyorsunuz.
Ne yazık ki 2. sim kart slotu 4G desteklemiyor.
1.Slotta 4G var fakat 2. Slotta en fazla 3G bulunuyor. Hangi bant seviyesini desteklediği konusunda maalesef bir bilgi bulamadım. Meraklısına Wifi 802.11b/g/n destekliyor Bluetooth 4.2 var.

*Parmak İzi:
Parmak izi konusunda söyleyeceklerim. Sensör oldukça iyi çalışıyor. Kare bir şekil almış. Zenfone 3'te ki gibi 360 derece okuma özelliğine sahip. Hızı Zenfone 3'te ki gibi oldukça hızlı. ancak arada el ıslakken, ıslaktan kastım: Dolaptan bir şişe alınca üstü biraz terli olur ya , eh işte ona dokununca okumayabiliyor. Üstüne üstlük eli kurulayıp deneyince de okumuyor. Ekranı kapatıp açmak gerekiyor. Ben böyle denk geldim. Belki de kullandığım cihaz ile ilgili bir sıkıntı olabilir.

*Kamera
Gelelim şimdi işin en önemli kısmına. Telefon bildiğimiz gibi kamera odaklı bir telefon. Cihazda birbiriyle senkron bir şekilde çalışan 12 MP çözünürlüğünde 2 adet sensör bulunuyor. 2. kamera sayesinde 3x Optik zoom yapabiliyoruz. (Bu demek oluyor ki. 3x zoom yapınca sensör ilerliyor. Bu da görüntünün dijital zoomdan daha az bozulacağı anlamına geliyor.) Zoom konusunda size en başta vermiş olduğum linkte ayrı bir klasör var. Oraya bakabilirsiniz.
Bu kamera ile portre modu sayesinde Bokeh efektli fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Kısacası: Sizin de prorofesyonel kamera ile çekilmiş gibi arkası flu, artistlik fotoğraflarınız olacak
1f603.png
:D Portre moduna alışmak biraz zaman alıyor. Doğru diyafram değerlerini yakalamanız için kamera ile haşır neşir olmanız gerekecek. Aynı objeyi farklı diyafram değerleri ile çekerseniz bir süre sonra olayı kavrayabilirsiniz. Cihaz gündüz oldukça muhteşem fotoğraflar çekebiliyor. Gece fotoğraflarında ise oldukça hayal kırıklığına uğratan bir hatayla karşılaştım. Az ışıklı ortamlarda özellikle sokak lambalarının bulunduğu ortamlarda cihazın kamerası dehşet bir şekilde kasıyor. Normal mod, HDR mod, özellikle düşük ışık modunda fotoğraf çekmek istiyorsanız kafayı yiyebilirsiniz. Zira görüntü takılarak ilerliyor. Bu fiyatta bir telefon için oldukça can sıkıcı
1f641.png

Kamera konusunu da toparlamak gerekirse, kamera oldukça iyi işler çıkarabileceğiniz bir kamera olmuş. Portre modu ile biraz haşır neşir olmak gerekiyor çözmek için. Sonucunda oldukça profesyonel işlere imza atabilirsiniz. Manuel mod başarılı. Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra muazzam kareler yakayabilirsiniz. Ancak düşük ışıkta yaşadığım sorunlar inşallah yazılımsaldır. Güncelleme ile düzeltilir. Eğer aksi bir durum ise cidden can sıkar. Zira telefonun fiyatını göz önünde bulundurduğumuz da bu tür sıkıntıları pek istemeyiz doğrusu.
*Fiyat: Cihazın fiyatı 2.500 TL. Ne yazık ki ülkemizde ÖTV, bunun üzerinden KDV ve üstüne bir de TRT Vergisi (%6>>%10) eklenince fiyat oldukça üst taraflara çıkıyor. Bu fiyat bana açıkçası bu cihaz için biraz fazla geldi. Fiyat olarak 1800 bandında olmalıydı. 2.500 TL bu cihaz için oldukça fazla
1f641.png
:(Eğer biraz bekleyip indirim falan yakalarsanız. Dediğim fiyatlarda kaçırılmayacak bir telefon.

***Genel Değerlendirme.
Asus Zenfone Zoom S, 12 MP çift kamera, parmak izi okuyucu, usb type c, 5000 mAh pil. 4 GB Ram ve 64 GB Hafıza ve Snapdragon 625 işlemci... Fiyat 2.500 TL
Kamerası ile biraz haşır neşir olduktan sonra muazzam fotoğraflar yakalayabilirsiniz. 3x optik zoom zor zamanda hayat kurtarır. Ayrıca çift kamera sayesinde portre modu ile arkası flu (bokeh) fotoğraflar yakalayabiliyorsunuz. Ama biraz kurcalamanız gerekiyor. 5000 mAh pil ile telefonu aktif bir şekilde kullanırsanız günü rahatlıkla çıkarırsınız. Çok aktif olmadan standart bir şekilde kullanım söz konusu ile 2 hatta 3 günü çıkarabilirsiniz. Ben fiyatı biraz fazla buldum. Eğer fiyat 2000 TL altında 1800 TL civarlarında olsaydı gerçekten orta-üst segment sınıfını darmadağın edebilirdi. Cihaz şık ve başarılı. Eğer 1800 TL bandında indirim ile yakayabilirseniz kaçırmayın derim....

Evet bir incelemenin sonuna daha geldik. Cihaz hakkında edindiğim bütün tecrübeleri yazdım. Cihaz hakkında başka merak ettiğiniz bir konu var ise yorum olarak yazarsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Zenfone 4 serisi yolda, onunla ilgili ufak haberler var. Bir an önce getirmeye çalışıyorlar. Geldiğinde onları da sizlerle paylaşacağız. Bi de bu gönderi altında sohbet etmezseniz sevinirim. Zira bu gönderi başa tutturulan gönderiye eklenecek. Temiz kalsın
1f642.png
Kendinize iyi bakın. Yeni incelemelerde görüşmek üzere
1f642.png

TeknoLee

Doçent
Reaksiyon puanı
135
Eğer Zenfone Zoom S te Snapdragon 820 olsaydı, önerebileceğim en iyi amiral gemilerinden biri olurdu.

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,458
Gayet güzel ve açıklayıcı bir yazı tebrikler telefonda gayet güzelmiş.

M

Murat Burç

SDN Okuru
. Eğer fiyat 2000 TL altında 1800 TL civarlarında olsaydı gerçekten orta-üst segment sınıfını darmadağın edebilirdi. Cihaz şık ve başarılı. Eğer 1800 TL bandında indirim ile yakayabilirseniz kaçırmayın derim....
İnceleme için teşekkür ederim.
Şu cümle direk herşeyi özetliyor. 820'li cihazlar varken bu fiyat baya bir fazla bence de

Sx105rRomules

Müdavim
Reaksiyon puanı
177
inceleme çok g üzel olmuş hiç bir sıkıntı yok , ama sıkıntı şurda o tlefon hiç bir zaman 2500 tl etmez

Kamerası da ahım şahım değil o fiyata s8 note 7 fe alınabilir ayrıca ben telefon alırken genel performans genel yeteneklere bakarım sadece 1 özellik için telefon almam ama hayırlı olsun ;)

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,458
inceleme çok g üzel olmuş hiç bir sıkıntı yok , ama sıkıntı şurda o tlefon hiç bir zaman 2500 tl etmez

Kamerası da ahım şahım değil o fiyata s8 note 7 fe alınabilir ayrıca ben telefon alırken genel performans genel yeteneklere bakarım sadece 1 özellik için telefon almam ama hayırlı olsun ;)
2500 e s8 nerede var sorması ayıp