Asp.Net Video Çeviri ?

Bu konuyu okuyanlar

gurcemal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
File Upload İle Yüklediğim Videoları .flv olarak Yayınlamak İstiyorum. Gönderdiğimiz Video Türü Ne Olursa Olsun .flv ye Dönüştürülerek Kaydedilecek.
Bu Konuda Bilgisi Olan Varmı Acaba ?

Reaksiyon puanı
188
kimsenin bilgisi olsa bile pek kolay kolay paylaşacağını sanmam. çok önemli bir bilgi bence... (bilgi paylaşmak içindir yalanını kendinize saklayın. her bilgi paylaşılmaz)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Bu konuda bir medya sunucusu olmadan bir şey yapabileceğini hiç zannetmiyorum. Önce sunucu üzerinde, medya kodlayacak bir yazılım kuracaksın, daha sonra da bununla ilgili programı da kendin yazacaksın. Kısacası bunun herhangi bir programlama dilinde üç beş satır kodla yapılabilecek bir olayı yok.

Bu konuda Adobe yazılımlarına bir göz atabilirsin:
Adobe - Flash Media Live Encoder 3

ExCeLLeNT

Dekan
Reaksiyon puanı
17
Yani abilerin dediği şey meslek sırrı...

İşin zora benziyor kolay gelsin.

gurcemal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu konuda bir medya sunucusu olmadan bir şey yapabileceğini hiç zannetmiyorum. Önce sunucu üzerinde, medya kodlayacak bir yazılım kuracaksın, daha sonra da bununla ilgili programı da kendin yazacaksın. Kısacası bunun herhangi bir programlama dilinde üç beş satır kodla yapılabilecek bir olayı yok.

Dediğinize Göre Bunu Yapabilmem İçin Sadece ASP.NET Yeterli Değil.Sorduğum Sorunun Gerçekten Önemli Olduğunu biliyodum ama Bu Kadar da Karmaşık Olduğunu Tahmin Etmedim

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Hayır, ASP.NET veya başka bir programlama dili bunun için yeterli değil. Mutlaka ya modül desteği (ki ben hiç duymadım) ya da medya kodlayan (encoding) ayrı bir sunucu lazım. Örneğin Nero'da bir videoyu seçip VCD yazdırmak istersen, "Video enkode ediliyor" gibi uyarı çıkarır ve yazma işlemine başlamadan önce uzun bir süre o videoyu dönüştürür.

İşte bunun gibi, videoları sunucu üzerinde dönüştürmek için kodlama motoru olması lazım. Bu da en kısa yoldan bir medya sunucusuyla olur; yukarıda örnek verdiğim Adobe yazılımı gibi. Hatta o sitede bu şekilde hazırlanmış bir video sitesi örneği de mevcut.

mrcoder

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Her zaman yapılan hatalar işleri çok fazla ileri derecede düşünmektir kanımca.

Soruyu soran arkadaşım Asp.Net en az 2.0 sürümünü kullanıyorsanız FFMPEG isimli kodek internette mevcuttur ve HD filmlere kadar kodlama yapabiliyor ve konsol şeklinde çalışıyor önce bu FFMPEG.exe dosyasını projenize dahil edeceksiniz sonra şuna benzer bir kod ile hem filmin istediğiniz zamanından otomatik Thumb(küçük resim önizlemesi) istediğiniz kadar alabilir, istediğiniz en ve boyda render ettirebilirsiniz ve daha birçok özelliği var

İşte Örnek olabilecek bir Kod

Process ffmpeg; // Yeni Process

protectedvoid Onizleme_Click(object sender, EventArgs e)
{
//Önizleme
string video = Page.MapPath("avi\\test.avi"); //Kaynak dosya ;
string Onizleme = Page.MapPath("") + "\\flv\\Onizleme.jpg"; //Önizleme (Hedef Dosya)
ffmpeg = newProcess();
ffmpeg.StartInfo.Arguments = " -i \"" + video + "\" -s 108*80 -vframes 1 -f image2 -vcodec mjpeg \"" + Onizleme + "\""; //Önizlemenin alınmasını sağlayan parametreler.
ffmpeg.StartInfo.FileName = Page.MapPath("ffmpeg\\ffmpeg.exe");
ffmpeg.Start();
}

protectedvoid convert_Click(object sender, EventArgs e)
{
//flv convert video
string video = Page.MapPath("avi\\test.avi"); //Kaynak dosya ;
string flv = Page.MapPath("") + "\\flv\\video.flv"; //flv Convert (Hedef Dosya)
ffmpeg = newProcess();
ffmpeg.StartInfo.Arguments = " -i \"" + video + "\" -ar 22050 -acodec mp3 \"" + flv + "\""; //Convert′i sağlayan parametler; daha farklı çeşitlerini bulup istediğiniz şekilde Convert yapabilirsiniz.
ffmpeg.StartInfo.FileName = Page.MapPath("ffmpeg\\ffmpeg.exe");
ffmpeg.Start();
}

Son olarak sayfada gördüğünüz komutlar kafanızı karıştırmasın birçoğu ffmpeg komutu onlarıda öğrenmek zor değil az var zaten onuda araştırırsanız rahatlıkla bulursunuz.

Hürmetler
Volkan

mrcoder

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hayır, ASP.NET veya başka bir programlama dili bunun için yeterli değil. Mutlaka ya modül desteği (ki ben hiç duymadım) ya da medya kodlayan (encoding) ayrı bir sunucu lazım. Örneğin Nero'da bir videoyu seçip VCD yazdırmak istersen, "Video enkode ediliyor" gibi uyarı çıkarır ve yazma işlemine başlamadan önce uzun bir süre o videoyu dönüştürür.

İşte bunun gibi, videoları sunucu üzerinde dönüştürmek için kodlama motoru olması lazım. Bu da en kısa yoldan bir medya sunucusuyla olur; yukarıda örnek verdiğim Adobe yazılımı gibi. Hatta o sitede bu şekilde hazırlanmış bir video sitesi örneği de mevcut.

Değerli Arkadaşlar Allah Aşkına bilmeden insanları yönlendirmeyin Flash media encoder nerden çıktı ayrıca asp.net ile nasıl yapamazmışsınız işte örneğinide verdim. Asp.net gezegendeki en güçlü dili kullanıyor C# ? bilinen binlerce bileşen bu dille yazılmıştır. Çok kızıyorum KESİN konuşmasanızda en azından benim fikrim deseniz insanları korkutmasanız şu işlerden. Ben 14 yıllık yazılımcıyım ve kendilerini insanlar geliştiremiyorsa yazılımda bu sebeplerden geliştiremiyor. Nerden biliyorsunuz asp.net ile olmayacağını ??? C# öyle güçlü bir dildir ki sıfırdan oturup bir medya kodlayıcısı yazılabilecek kadar güçlüdür. Lütfen insanları sırf yazı yazmak amacıyla yanlış bilgilendirmeyiniz.

Hürmetler
Volkan

novaege

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Buradan yeterli bilgiye ulaşabilirsin. Bir örnek mevcut. Oldukça kolay. Orjinal videoyu da upload ediyor. Koda ufak ekleme ile yüklenen orjinal videoyu dönüştürme sonrasında silebilirsin.
Kendi sitemde kullanıyorum. Oynatmak için ise bunu kullanıyorum. Farklı oynatıcılar kullanabilirsin.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Selamlar.

Değerli Arkadaşlar Allah Aşkına bilmeden insanları yönlendirmeyin ... Çok kızıyorum KESİN konuşmasanızda en azından benim fikrim deseniz insanları korkutmasanız şu işlerden.

Zannediyorum arkadaşım bu konuda "kızmak" senin haddin değil. 14 yıllık programcısın, fakat üç satırlık bir yazıyı dahi okumamış ve hemen cevap verip rezil etme niyetiyle heyecan yapıp üye olmuşsun.

Ne demişsin mesajında: "önce bu FFMPEG.exe dosyasını projenize dahil edeceksiniz"

Peki ben ne demiştim: "Mutlaka ya modül desteği (ki ben hiç duymadım) ya da medya kodlayan (encoding) ayrı bir sunucu lazım"

Yani neymiş? ASP.NET'in tek başına yeterli olmadığını, mutlaka ayrı bir modül olduğunu hem kendin söylemiş ve benim mesajımı doğrulamışsın, hem de yanlış yönlendirme demişsin.

Sonra yine ne demişsin: "C# öyle güçlü bir dildir ki sıfırdan oturup bir medya kodlayıcısı yazılabilecek kadar güçlüdür."

Peki ben ne demiştim: "Kısacası bunun herhangi bir programlama dilinde üç beş satır kodla yapılabilecek bir olayı yok."

Acaba 14 yıllık programcı olarak "sıfırdan medya kodlayıcısı" yazmak sana göre üç beş satırlık bir kod mu? Evet kardeşim, "insanları bilip bilmeden yönlendirmeyin" sözüne kesinlikle hak verdim şimdi. C# tabi ki güçlü bir dildir, fakat iki satır kodla koca bir medya kodlayıcısı yazılabilirmiş gibi de aldatmayalım insanları öyle değil mi?

Nitekim mesajımda şöyle demiştim: "en kısa yoldan bir medya sunucusuyla olur". Yani ben "kısa yol"unu söyledim sadece. Bu işlerden anlamayan birine otur C# ile sıfırdan medya kodlayıcısı yaz dersen, asıl o zaman korkup bırakır. Bir başlangıç noktası lazım. Ben de bunu bir programcı olarak söylüyorum.

Mesajımı da tekrar inceledim, biraz daha açılmaya ihtiyacı var evet. Ben video kodlama vb konularda tecrübe sahibi değilim, o yüzden bir referans vermek istedim. Hatta konuya yazmadan önce yanlış bilgi vermemek için biraz araştırma da yapmıştım. Yine de söylediğin gibi biraz eksiklik var ifadelerimde; benim görmediğimi söylediğim bir modülü buraya eklemişsin. Bundan ben de memnun oldum.

emrykn

Asistan
Reaksiyon puanı
4

Değerli Arkadaşlar Allah Aşkına bilmeden insanları yönlendirmeyin Flash media encoder nerden çıktı ayrıca asp.net ile nasıl yapamazmışsınız işte örneğinide verdim. Asp.net gezegendeki en güçlü dili kullanıyor C# ? bilinen binlerce bileşen bu dille yazılmıştır. Çok kızıyorum KESİN konuşmasanızda en azından benim fikrim deseniz insanları korkutmasanız şu işlerden. Ben 14 yıllık yazılımcıyım ve kendilerini insanlar geliştiremiyorsa yazılımda bu sebeplerden geliştiremiyor. Nerden biliyorsunuz asp.net ile olmayacağını ??? C# öyle güçlü bir dildir ki sıfırdan oturup bir medya kodlayıcısı yazılabilecek kadar güçlüdür. Lütfen insanları sırf yazı yazmak amacıyla yanlış bilgilendirmeyiniz.

Hürmetler
Volkan

Katılıyorum. + Flood yapıyon ..

ikxan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Yapacağım site için bende araştırma yapmıştım. Bunun için konsol programlarına ihtiyacın var. Aynı anda birden fazla dosya başlatabiliyorlar. Yada windows service i yazıp arkaplanda yapılmasını sağlayabilirsin, bittiğinde veritanına dönüştürme işlemi ilgili kayıt ekler.

"FFMPEG.exe" ile örnek verilmiş ama vidyo dönüştürme tamamlandığında karşı tarafın haberi olması gerek. İkinci ise işlemi thread olarak başlatmıyorsa (denemediğim için fikrim yok eğer böyleyse) kullanıcı o sayfada start komutunu verdiğinde vidyo dönüştürülene kadar bekler.

Aşağıda örnek bir program var, biraz değil çok pahalı.
Daha önce diğer bilgisayarımdan araştıma yapmıştım, linkler orda, elimde sadece bu var.

http://www.video-to-flash.com/flash_video_encoder_console/

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
şüphesiz asp.net ile yapılabilir. fakat video çevirme işlemciler için yorucu bir iştir. dolayısıyla ekstra bir sunucu yardımı ile yapılmasında fayda var. benimde benzer bir iş yapmam gerekiyor doğrusu bu işi başka bir sunucuda çalışan ve sitemin veritabanını kontrol edip çeviri yapan bir program ile halletmeyi düşünüyorum.

2-3 satır kodla halledebilmek için bu işi yapan bir component'i projeye dahil etmek lazım. eğer microsoft yazmadıysada ücretsiz bir component bulmak ayrı bir sıkıntı. dolayısıya kendiniz yazıp sorunu çözebilirsiniz nasıl olacağını bilemiyorum ama araştırdıkça çözülecektir.

benim ürettiğim kişisel çözümüm ayrı bir sunucuda sitenin veritabanının taranıp çevrilip geri gönderilmesi yönünde.