Arşiv için 3TB Seagate HDD modeli önerisi? (Skyhawk, IronWolf, Barracuda)

Bu konuyu okuyanlar

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar iyi günler. Evde kullandığım bilgisayarda Windows 10'un çalıştığı 256GB SSD var. Arşiv için ise 3 yıldır kullandığım 3.5" 1TB WD disk var. Lakin bu diskin 7 senede 3. bozulması ve artık arşiv için WD disk almayacağım. Allahtan içindeki tüm verilerimi 3TB'lik harici diske kopyaladım.

Bu sefer boyutunu da büyüterek bilgisayar içine 3TB HDD takmaya karar verdim ve bu iş için Seagate'de karar kıldım ama arşivleme için hangi modelinin uygun olup olmadığına karar veremedim.

jj.jpg

Ayrıca Seagate'in Skyhawk, IronWolf ve Barracuda modellerinin RPM ve Cache değerleri, Hepsibura'daki ile tanıdığım başka bir tedarikçi firmanın sitesinde farklılık gösteriyor. Seagate'in resmi sitesinde de bu disklerin RPM ve Cache değerleri kısmını göremedim. Hangi sitenin değerleri doğru acaba?

1.jpg

Bu noktada siz olsaydınız uzun ömürlü arşivleme için hangisini alırdınız acaba?

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Sky hawk ve iron wolf daha çok ticari sistemler için kullanılıyor fire cuda ise iş istasyonları için tercih ediliyor kişisel kullanım için kullanılmaz kullanılır baracuda daha iyi bir seçenek baracuda'da 2.5 inç versiyonlarda 5400 rpm hız 2.5 inç pro verisonlar 7200 rpm hız veriyor 3.5 inçlik versiyonlarda 5400 rpm 7200 rpm olarak değişiyor modele göre hız farklılıkları var..

root61

Müdavim
Reaksiyon puanı
459
Ben de NAS için WD yerine 4 adet Seagate İronwolf seçtim. Disklerde bir adedi daha ikinci ayında baş sector hataları verdi.

Artık şans işimi bilmiyorum.Ama kimisi her markayı uzun yillar kullanir ya memnun ya bezmiş.
Uzun ömürlü arşivleme için raid 1 veya raid 5-6 nas cihazlar öneririm eğer veriler önemli ise.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. FireCuda modelinde 2TB üstü disk yok zaten. O yüzden diğer 3 model arasında seçim yapmak istedim.

O halde sizin tavsiyeleriniz doğrultusunda Barracuda serisi bir disk alacağım lakin almışken uzun vadeli olsun diye 3TB'mi alsam yoksa 4TB'mi alsam karar veremedim. Lakin WD'deki gibi arızası 2,3 sene sonra garanti bitimine denk gelirse parama yazık olur.

Aşağıdaki WD 3TB My Book 3.5" harici diskini arşivimi ekstra yedek almak için kullanıyorum. O yüzden bozulmak üzere olan dahili WD 1TB diskin yerine, gene bu harici diskim gibi 3TB bir disk alıp kullanmak istiyorum.

ffff.jpg

Ama 4TB'mi alsam 3TB'mi alsam karar veremedim. Zira 3TB 460TL, 4TB 690TL yani arada 230TL'lik azımsanmayacak bir fark var. En az 6,7 yıl beni sorunsuz götüreceğini bilsem hiç düşünmeden 4TB alırım ama sanmadığımdan 3TB Barracuda alacağım sanırım. Barracuda'nın normal versiyonuna kendi üretici firması olan Seagate bile 2 yıl garanti verdi ise pek bir şey beklememek gerek. Pro serisi 5 yıl garantili ama onun da 3TB'liği yok.

Son düzenleme:

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Seagate hdd en çok tercih edilen ve en dayanıklı hdd markası testlerin yalancısıyım samsung hard disk bölümünüde almışlardı..

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Seagate hdd en çok tercih edilen ve en dayanıklı hdd markası testlerin yalancısıyım samsung hard disk bölümünüde almışlardı..

Cevap için tekrar teşekkürler hocam. 600TL civarına Seagate Barracuda 4TB sipariş ettim. ST4000DM004 ile ST4000DM005 serisi arasında kararsız kaldım. Zira;

ST4000DM004: 5400 RPM - 256MB Cache - Çıkış Tarihi: 15/08/2017
ST4000DM005: 5900 RPM - 64MB Cache - Çıkış Tarihi: 19/07/2016

Bu noktada bu diski tek bölüm şeklinde sadece arşivleme üzerine kullanacağımdan ön bellek (Cache), devir sayısından (RPM) daha önem arz etti. Sonuçta diskin üzerinde bir işletim sistemi çalışmayacak, o iş için tek bölümlük SSD'im var zaten. Mekanik disklerin uzun ömürlü olması açısından da RPM'nin düşük olması daha iyi kanımca. 10GB'den büyük dosyalarda RPM farkı belli oluyor ki ben 3TB'lik harici diskimden 1 sefere mahsus 2.5 TB'lik dosyaları, bu yeni alacağım 4TB'lik diske kopyalayacağım için o farkı da her zaman görmeyeceğim sanırım. O yüzden ST4000DM004 modelini sipariş ettim. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz arkadaşlar?

Adsız.jpg

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Harici depolama için kullanacağından cache belleğin çok bir önem teşkil etmiyor hız konusuna gelecek olursakta aralarındaki hız farkı çok değil o yüzden klişe olacak güncel olan daha iyidir.. :)

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Harici depolama için kullanacağından cache belleğin çok bir önem teşkil etmiyor hız konusuna gelecek olursakta aralarındaki hız farkı çok değil o yüzden klişe olacak güncel olan daha iyidir.. :)

Teşekkürler o halde. Disk hayırlısıyla bir gelsin de, küsüratı ile son 15 yılın şahsi fotoğraf, video; güncel olarak da film, oyun, müzik, program vs arşivimin oluşturduğu 2.7TB'lik veriyi 3TB'lik harici diskten kasaya takacağım 4TB'lik bu dahili diske aktaracağım. Zira bugüne kadar misal gün boyu telefon ile çektiğim video ve fotoğrafları akşam eve geldiğimde hem 1TB'lik kasadaki dahili diske, hem de 3TB'lik harici diske eş zamanlı olarak kopyalıyordum ki birine bir şey olursa diğerinden kurtarabileyim ki son 4,5 aydır 1TB'lik diskte bad sector gözükmese de okuma yazma hatası olduğundan ha gitti ha gidecekti. 1TB'liğe şahsi foto ve video'dan başka film, program, oyun vs koymadığım için 3TB'lik ile son 4,5 yıldır anca yan yana götürdüm. Şahsi fotoğraf ve video dışında, oyun, film vs izlemek istediğimde her seferinde 3TB'lik diski USB'den çalıştırmam gerekiyordu ki o da bir süreden sonra aç-kapat bıktırıyordu. Deforme olmasın diye sürekli USB'yi de açık tutmuyordum. Bu 4TB'lik gelince özellikle şahsi video ve fotoğraflarımı gene hem 4TB'ye hemde harici 3TB'ye eş zamanlı kopyalamaya devam edeceğim ama en azından film, oyun vs ulaşmak istediğimde 4TB'de de olacağı için USB ile uğraşmayacağım :)

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Ben genel olarak kişisel verileri resim video gibi onları depolarım telefondan çekilen resimleri felan hemen eve gider gitmez depolarım harici diske depoluyorum ardından 1tb kinston usb belleği var ona ve son olarak buluta depoluyorum.. :)

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Ben genel olarak kişisel verileri resim video gibi onları depolarım telefondan çekilen resimleri felan hemen eve gider gitmez depolarım harici diske depoluyorum ardından 1tb kinston usb belleği var ona ve son olarak buluta depoluyorum.. :)

Disk geldi üstat. Eski bozuk diskim ile kıyaslama fırsatı da buldum. Benim 1TB disk de gitti gidecekmiş zira okuma yazma hatasının yanında bad sector de oluşmuş, bencmark testini bile tamamlayamadı. Her ne kadar WD bozuk olduğu için sağlıklı bir kıyaslama olmasa da kaba taslak demek ki RPM değil Cache daha önemli imiş, öyle ki şu haliyle 5400RPM'lik Seagate, 7200RPM'lik WD'den yarı yarıya daha hızlı. Üstelik anakartım sata 2 destekli. Sata 3 olsa çok daha iyi sonuç alacağımdan şüphe yok. Neyse buna da şükür diyelim :)

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Yüksek hız veriye daha çabuk ulaşıyor 5400 rpm 7200 rpm arasında tabiki fark vardır iki harddisk arasında çok hız farkı yoktu birde ona hard disk kutusu al tabi cihaza takılı kullanmayacaksan..

root61

Müdavim
Reaksiyon puanı
459
Hayırlı olsun. Bir hafta kadar önce Arena garantiye yolladığım bad sectör lü Ironwolf diskim yenisi ile degişmiş sekilde kargo ile teslim aldım. WD de garanti bu şekilde işliyormudur acaba?

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Hayırlı olsun. Bir hafta kadar önce Arena garantiye yolladığım bad sectör lü Ironwolf diskim yenisi ile degişmiş sekilde kargo ile teslim aldım. WD de garanti bu şekilde işliyormudur acaba?
Bilgisayar parçaları sorunluysa genelde yenisiyle değişir tamirle uğraşmazlar..