Arkadaşlar yarın bir sistem almam gerekiyor. Yardım gerekli

Bu konuyu okuyanlar

sherlock18

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle herkese merhabalar, uzun zamandır takip etmeme rağmen yeni kayıt oldum. Kayıt olur olmaz başınızı şişirmem gerekiyor :). Durumu açıkmam gerekirse şöyle ; bir bilgisayara ihtiyacım var, zira şuan sahip olduğum laptop' ın 768mb ram ve windows xp gibi özellikleri bulunuyor :) . Bilgisayar seçimim de bir masaüstü alma kararı aldım siz de tahmin edecek olursunuz ki bu konuda pek bilgili değilim ama şunun sanırım ki farkındayım, bilgili arkadaşların en çok yakındığı konu tavsiye isteyen arkadaşların yetersiz bilgi veriyor oluşu konuyu uzatmadan elimden geldiğince nelere ihtiyacım oldugundan bahsedeyim.Öncelikli olarak inşaat mühendisliği öğrencisiyim beni bu mühendislik programlarında zorlamadan sıkılmadan taşıyabilmesi gerekiyor(autocad,solidworks,... ben biraz meraklı olduğumdan henuz bilmediğim programlarada el atabilirim)ve tabikide işin oyun kısmı var.Genel olarak oyun oynamayı severim ve cs:go, pubg ,battlefield gibi oyunları oynamayı planlıyorum. Bir cilgin istegim de anladıgım kadarıyla ekran kartı çıkışı müsait ise 2 ekran kullanabiliyormusuz ben de 2 ekran takılmak istiyorum. Sanırım şimdiye kadar öğrenciliğim oyun alanlarım ve cilgin zevklerimden bahsettim simdi de işin duygusal boyutuna geleyim.Bütçem sadece kasa icin 6.000-6,500 tl ve bunun ustune cıkmam zor. Başta da bahsettiğim gibi bu işlerden pek anlamıyorum.Bana sistem toplamda yardımcı olacak kimse olmadığından da hazır satılan sistemlere yoğunlaştım.Burada kendi kendime bulduğum bi kaç hazır toplama pc linkini koyayim.
AMD RYZEN5 2600-ASUS DUAL-GTX1060-O6G-ASUS PRIME B450M-K- CRUCIAL 8GB RAM - Vatan Bilgisayar

SENTRY - 1600 / AMD RYZEN 5 1600 / MSI GTX1060 GAMING X 6GB / 8GB DDR4 / 1TB Disk / Gaming Bilgisayar | ITOPYA

umarım linkleri eklemeyi başarabilmişimdir. Şimdi olayın en ilginç kısmına gelmem gerekiyor simdi diyeceksiniz ki böyle uzun uzun yazmışsın ama benim bilgisayarı yarın almam gerekiyor :) evet yani şart gibi bi şey. Şimdi itopya ile henüz konuşmadım gidip yerinden alma konusu ile ama anladığım kadarıyla vatandan isteğimiz parçalarla bir sistem kurup orada toplayabiliyoruz. Ben vatandan linkteki sistemi ya da sizlerin vatandan vereceği bir sistemi alırsam ki sanırım öyle olacak ne kadar zarar ederim tahmini? Son sorum olarakta windows u kurma işi orada paralı mı yoksa dışarıda yapmanın kolay bir yolu var mı? Kafanızı çok şişirdim kusuruma bakmayın.Durum böyle herkesin bayramını şimdiden kutlarım. :)

Reaksiyon puanı
5,172
Öncelikle herkese merhabalar, uzun zamandır takip etmeme rağmen yeni kayıt oldum. Kayıt olur olmaz başınızı şişirmem gerekiyor :). Durumu açıkmam gerekirse şöyle ; bir bilgisayara ihtiyacım var, zira şuan sahip olduğum laptop' ın 768mb ram ve windows xp gibi özellikleri bulunuyor :) . Bilgisayar seçimim de bir masaüstü alma kararı aldım siz de tahmin edecek olursunuz ki bu konuda pek bilgili değilim ama şunun sanırım ki farkındayım, bilgili arkadaşların en çok yakındığı konu tavsiye isteyen arkadaşların yetersiz bilgi veriyor oluşu konuyu uzatmadan elimden geldiğince nelere ihtiyacım oldugundan bahsedeyim.Öncelikli olarak inşaat mühendisliği öğrencisiyim beni bu mühendislik programlarında zorlamadan sıkılmadan taşıyabilmesi gerekiyor(autocad,solidworks,... ben biraz meraklı olduğumdan henuz bilmediğim programlarada el atabilirim)ve tabikide işin oyun kısmı var.Genel olarak oyun oynamayı severim ve cs:go, pubg ,battlefield gibi oyunları oynamayı planlıyorum. Bir cilgin istegim de anladıgım kadarıyla ekran kartı çıkışı müsait ise 2 ekran kullanabiliyormusuz ben de 2 ekran takılmak istiyorum. Sanırım şimdiye kadar öğrenciliğim oyun alanlarım ve cilgin zevklerimden bahsettim simdi de işin duygusal boyutuna geleyim.Bütçem sadece kasa icin 6.000-6,500 tl ve bunun ustune cıkmam zor. Başta da bahsettiğim gibi bu işlerden pek anlamıyorum.Bana sistem toplamda yardımcı olacak kimse olmadığından da hazır satılan sistemlere yoğunlaştım.Burada kendi kendime bulduğum bi kaç hazır toplama pc linkini koyayim.
AMD RYZEN5 2600-ASUS DUAL-GTX1060-O6G-ASUS PRIME B450M-K- CRUCIAL 8GB RAM - Vatan Bilgisayar

SENTRY - 1600 / AMD RYZEN 5 1600 / MSI GTX1060 GAMING X 6GB / 8GB DDR4 / 1TB Disk / Gaming Bilgisayar | ITOPYA

umarım linkleri eklemeyi başarabilmişimdir. Şimdi olayın en ilginç kısmına gelmem gerekiyor simdi diyeceksiniz ki böyle uzun uzun yazmışsın ama benim bilgisayarı yarın almam gerekiyor :) evet yani şart gibi bi şey. Şimdi itopya ile henüz konuşmadım gidip yerinden alma konusu ile ama anladığım kadarıyla vatandan isteğimiz parçalarla bir sistem kurup orada toplayabiliyoruz. Ben vatandan linkteki sistemi ya da sizlerin vatandan vereceği bir sistemi alırsam ki sanırım öyle olacak ne kadar zarar ederim tahmini? Son sorum olarakta windows u kurma işi orada paralı mı yoksa dışarıda yapmanın kolay bir yolu var mı? Kafanızı çok şişirdim kusuruma bakmayın.Durum böyle herkesin bayramını şimdiden kutlarım. :)
Bence laptop almalısın:)

sherlock18

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam çok teşekkur ederim zahmet verdim, fakat ssd yi çıkarmam dahilinde bile bütçemi aşıyor.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Bence laptop almalısın:)
Tavsiyeniz varsa öneriye açığım hocam :)

Son düzenleme:

sherlock18

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam çok teşekkur ederim şuan için aklımda paylaştığım vatandaki
bu bilgisayarla sizin öneriniz var.Vatandaki bu pc alırsam tatmin eder mi acaba ne düşünüyorsunuz?

MrKadir

Müdavim
Reaksiyon puanı
371
Sizin karariniz

Açıkçası 80 plus olmayan güc kaynaklı bir sistem almazdım

Son düzenleme:

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,140
Sinerji Bilgisayar

İşlemci
AMD Ryzen 5 2600 3.40 Ghz 19MB AM4 12nm İşlemci
197,00 USD + KDV

Anakart
Asus B450M-K Prime 2133mhz-3200mhz(OC) AM4 mATX Anakart
84,50 USD + KDV

Bellek
Corsair 8GB Vengeance Lpx Siyah 3000mhz CL16 DDR4 Ram (CMK8GX4M1D3000C16)
83,43 USD + KDV

Ekran Kartı
Gigabyte GeForce GTX1060 Aorus 6GB GDDR5 192 Bit Ekran Kartı
352,92 USD + KDV

Sabit Disk
Seagate 1TB Barracuda 64MB 7200rpm (ST1000DM010) Harddisk
44,29 USD + KDV

SSD Disk
Adata 120GB SU650 Okuma 520MB-Yazma 320MB SATA SSD (ASU650SS-120GT-C)
27,81 USD + KDV

Kasa
Aerocool Aero 300 500W 80+ Bronze Led Fan USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa
85,04 USD + KDV

sherlock18

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sizin karariniz

Açıkçası 80 plus olmayan güc kaynaklı bir sistem almazdım
80+ ne olduğunu siz yazınca öğrendim hocam, hakkınız var.600W ama gerçek 600w olmuyormuş.

Sinerji Bilgisayar

İşlemci
AMD Ryzen 5 2600 3.40 Ghz 19MB AM4 12nm İşlemci
197,00 USD + KDV

Anakart
Asus B450M-K Prime 2133mhz-3200mhz(OC) AM4 mATX Anakart
84,50 USD + KDV

Bellek
Corsair 8GB Vengeance Lpx Siyah 3000mhz CL16 DDR4 Ram (CMK8GX4M1D3000C16)
83,43 USD + KDV

Ekran Kartı
Gigabyte GeForce GTX1060 Aorus 6GB GDDR5 192 Bit Ekran Kartı
352,92 USD + KDV

Sabit Disk
Seagate 1TB Barracuda 64MB 7200rpm (ST1000DM010) Harddisk
44,29 USD + KDV

SSD Disk
Adata 120GB SU650 Okuma 520MB-Yazma 320MB SATA SSD (ASU650SS-120GT-C)
27,81 USD + KDV

Kasa
Aerocool Aero 300 500W 80+ Bronze Led Fan USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa
85,04 USD + KDV
Hocam allet ettim kullem ettim siteyi açamadım:weary:

Son düzenleme:

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,140
80+ ne olduğunu siz yazınca öğrendim hocam, hakkınız var.600W ama gerçek 600w olmuyormuş.

Hocam allet ettim kullem ettim siteyi açamadım:weary:
Linke tıklayın bende açılıyor şu anda.

MrKadir

Müdavim
Reaksiyon puanı
371
Iki sistemde guzel istedigini alabilirsin itopyada o kasa olmadigi icin corsair onerdim tek farki o

Aerocool aero 300 f/p kasası

Son düzenleme:

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,140

MrKadir

Müdavim
Reaksiyon puanı
371
Kasa berbatttt önünde hava alacak yer yok
Ayrica baya bir sesli

sherlock18

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ahhhh ne yaptın. Neyse hayırlı olsun artık. Aldığın kasa çok sıkıntılı. Bilgisayarın anormal şekilde ısınmasına neden oluyor. Hava sirkülasyonu hiç iyi değil. Mümkğnse değiştir bence.

Bilmiyordum valla hocam öyle oldugunu 3 tane önde 1 tane arkada fan olunca ben sandım ki ısınma sorunumuz olmaz ve malesef aldık topladık oyle bi şansım yok

Kasa berbatttt önünde hava alacak yer yok
Ayrica baya bir sesli

hocam fanlara aldandım, vatandaki satıcıda çok yi olduğunu söyledi ben de bi kaç kişinin bu kasayla topladığını görmüştüm tamam dedim, işte bilmeyince malesef böyle olmuş. Zamanım bahsettiğim gibi çok kısıtlıydı toplamak için

ama tabi ki bunlar bahane değil yani sonuçta ben bilmiyodum benden ötürü.

windows kurmayla ilgili bir şey danışmam gerek şimdi ben internette aratırdım orjınalı 800 tl ben de o kadar bütçe kalmadı ve windows un kendisi iso disk görüsü şeklinde paylaşıyormuş ben onu flash a atıp yüklesen ardından n11 den key alsamşöyle ;
Faturalı Garantili Windows 10 Pro Orjinal Lisans Anahtarı - n11.com

bu key i girsem ne olur yani böyle yapınca yasalolmuş olmuyor sanırım satıcı her ne kadar yasal desede ne gibi sorunlarla karşılarım böyle yapsam ya da başka türlü nasıl yapabilirim?

Son düzenleme: