Arctic Silver 5 Termal Macun Aldım ,Kullandım,Yazıyorum

Bu konuyu okuyanlar

Wolker

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Merhaba Arkadaşlar Sizlerde benim gibi CPU'unuz Yüsek ısı değerinden şikayetciyseniz size süper bir önerim olacak.Ilk Olarak Sunu belirterek Başlayayım ben zalman 9500 cu bakır fan sahibiyim.Kutunun içerigi ile birlikte gelen termal macun kurumuş olarak çıktıgı için piyasada satılan standart beyaz macunlarla ve yeni fanım ile Dual Core i 915 olan işlemci ısımı 61 den 51 dereceye kadar düşürebilmeyi başardım.Ama her geçen gün belki biraz daha içimi yiyen belki biraz daha biraz daha işlemci ısını düşürebilirsin serzenişlerine kulak vererek Arctic Silver 5 Termal Macun sipariş ettim firebal.net sitesinden ürün bugun elime geçti ve az once sürüp kullanabilmek nasip oldu şu anda işlemci ısım boşta 51 derece iken 47 derece seviyesine kadar düşmüş durumda.Bu sıralar termal macun almak yada eskiyen macunu değiştirmek gibi düşünceleriniz varsa şiddetle size bu ürünü tavsiye ederim... Saygılarımla ilker

Assolistler :)

9500_s_p.jpg

AS5a_blue.jpg

intel_d_820

Urün incelemeler için :www.firebal.net

regedit

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
harika bir paylaşım bende zalman 9700 kullanıyorum ve termal macun ile o/c yapılmış işlemciyi 48den 43dereceye indirdim !!!
siparişide firebal.net'ten verdim :) çok hızlı ve güvenilir, herkese tavsiye ederim.

Wolker

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
işlemci ne vardı sende abi ?

regedit

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
AMD 64bit dualcore 3000MHz

amd ler intele göre daha düşük sıcaklıklarda çalışıyor, o/c yapmadan önce 32derecedeydi !!!

tabi kasanında etkisi çok oluyor, oda feelhurricane2

Wolker

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Bendede Aopen h600 b-12 var ama artık değiştirmenin zamani geldi diye düşünüyorum ^^ . Ama amd dualcore'lar cidden intellere gore cok az ısınıyorlar ...

sertdemiry

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben de bundan kullanıyorum, çeşitli şekillerde denedim, ısıda hiç fark yaratmadı. Belki su soğutma kullandığım içindir...

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
sertdemiry dedi ki:
Ben de bundan kullanıyorum, çeşitli şekillerde denedim, ısıda hiç fark yaratmadı. Belki su soğutma kullandığım içindir...

Eğer çok görmezsen bir iki soru sormak istiyorum.
Su soğutma için hangi kasa ve teçhizatı kullanıyorsun?
Nerden aldın ve ne fiyata?

Şimdiden teşekkürler. :)

sertdemiry

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Elmacik dedi ki:
sertdemiry dedi ki:

Eğer çok görmezsen bir iki soru sormak istiyorum.
Su soğutma için hangi kasa ve teçhizatı kullanıyorsun?
Nerden aldın ve ne fiyata?

Şimdiden teşekkürler. :)
Niye çok göreyim :)
Su soğutma kendi yapımım. Bu]http://forum.donanimhaber.com/m_7826218/tm.htm[/url]
Fiyatı yaklaşık yazıyor fakat kesin birşey diyemem, sonuçta sürekli değişiklikler yaptım...

regedit

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
harika bir çalışma olmuş, son hali profesyonel ürünlere benzemiş ;)
sıcaklık konusunda son çalışmanda bakır kapakların yerine saydam kapaklar kullanmışsın(öyle anladım) sıcaklık değerlerine çok fazla etki eder galiba, görselliğe önem vermişsin :)
aslında "Arctic Silver 5" senin sisteminde çok büyük rol oynuyordur, bence sorunun yüzey kalitesi, yeteri kadar düz bir yüzey elde edememendendir.

sertdemiry

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
regedit dedi ki:
harika bir çalışma olmuş, son hali profesyonel ürünlere benzemiş ;)
sıcaklık konusunda son çalışmanda bakır kapakların yerine saydam kapaklar kullanmışsın(öyle anladım) sıcaklık değerlerine çok fazla etki eder galiba, görselliğe önem vermişsin :)
aslında "Arctic Silver 5" senin sisteminde çok büyük rol oynuyordur, bence sorunun yüzey kalitesi, yeteri kadar düz bir yüzey elde edememendendir.

Teşekkürler iltifatlar için :)
Plexy kapaklarla çalışmak hem daha kolay, hem de belirttiğin gibi görüntü olarak daha güzel oluyor. Bu yüzden onlara geçtim. Bakır kapaklarla çalışmak çok zor ayrıca yeni takmatik rekorlara geçtiğim için kalın bir kapak kullanmam şarttı.

Aslında performansım çok iyi değil nedeni ise radyatörün performansının iyi olmaması. Radyatörü bir türlü iyi optimize edemedim. İlk şekliyle çok iyidi ama çok yer kaplıyordu. Bu yüzden kasa içine aldım fakat fan sorunu oldu. İki tane 120lik takmayı planladım ama büyük geldiler, iki 80'lik veya 90'lık taksam belki daha iyi olur. İlerde bunu denerim :)

Blokların tabanı oldukça düz ve güzel, neredeyse ayna gibi. Eskiden silikon macun kullanıyordum, sıcaklık yüksek çıkınca AS5 aldım, fakat hiçbir değişiklik olmadı. Belki 1-2 derece fark etmiştir ama daha fazla değil. Sonradan sorunun radyatör olduğunu anladım. Şu an pek zaman ve para bulamadığım için sistem öylece kaldı, daha fazla geliştirmem gerekli. El yapımı bir sistem için fena olmadı, aylardır hiçbir sorun yok, gayet güzel çalışıyor ve hiç bakım gerektirmiyor. ^^

Wolker

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Ellerine saglık ustam süper olmuş ^^

Mr.Fastfinger

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Her iki paylaşım içinde teşekkür ederim.Isı sorunu ile başı belada olan kişi benim asıl çünkü kullandığım işlemciyi soğutabilmek için gerçekten sağlam bir fana ihtiyacım var.Gigabyte 3D Rocket cooler almıştım zamanında eski oem soğutucuya göre ısı düşüşü yaşadım ama Zalman almadığıma pişmanım.Macun konusuna gelince işlemcideki sıcaklığı daha hızlı ve kolay şekilde soğutucuya iletebilme özelliğinden dolayı ısı düşüşünde gerçekten fayda sağlar.Alıp kullanacak olanlara bir tavsiye macunu işlemci yüzeyi dışında biryere bulaştırmamaya dikkat gösterin çünkü içinde bulunan metal parçacıklar kısadevre yaptırabilme yeteneğini sahiptirler :D

İşlemcim
P4 3.0 Ht 478

regedit

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
@Mr.Fastfinger senin işlemcinin bir diğer adı kara kazan :D malesef yüksek sıcaklıklarda çalıştığı için performans düşüklüğü yaşanıyor ve o\c den yoksun kullanılıyor >X<

ilk duyduğumda banada komik geldi ama ev arkadaşımın denemesi ile şok oldum, diş macunu ile mükemmel performans aldı, hatta AS5'ile aynı performansı
diş macununun en büyük dezavantajı 2 haftasonra ısı iletim özelliğini kaybetmesi ve eski macunsuz ısıya işlemcinin çıkması.

@sertdemiry takmatik rakorlar hem pratik hem güzel olmuş, bakır kapağın performansını gözardı etme. ben yine amatör bi su soğutma görmüştüm, onda radyatör fansız ve seninkinden biraz daha büyüktü.
çok ilgimi çekti çalışma, bende yapmak isterdim ama maliyeti yazmışsın sipariş alırsan bizde üründen yararlanırız :D

sertdemiry

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
regedit dedi ki:
@sertdemiry takmatik rakorlar hem pratik hem güzel olmuş, bakır kapağın performansını gözardı etme. ben yine amatör bi su soğutma görmüştüm, onda radyatör fansız ve seninkinden biraz daha büyüktü.
çok ilgimi çekti çalışma, bende yapmak isterdim ama maliyeti yazmışsın sipariş alırsan bizde üründen yararlanırız :D
Bakır kapak tabiki daha performanslı olurdu, fakat rekorların diş uzunluğu çok fazla olduğu için kalın birşeyler takmam gerekiyor, bu da plexy oldu. Yani 8-10mm kalınlığında bir bakır kapak düşünemiyorum :)
Sorunum da o zaten, radyatörden radyatöre fark var, mesela bazıları pasif iyi çalışırken, bazıları muhakkak fan istiyor. Bazılarında fanı üstüne üflersen iyi performans alıyorsun, bazılarında fan radyatörden hava çekince. Soğutmayı asıl gerçekleştiren Radyatör olduğu için siz siz olun, su soğutma yapacağınızda en çok parayı radyatör üstünde durun ;)