Arch Linux insanların söylediği kadar kararsız ya da güncel değil

Favori dağıtım tabanınız nedir ?

• Kullanılan toplam oy
    17

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Kod:
[eronis@Workstation:~]$ gnome-shell --version                     (04-12 23:46)
GNOME Shell 3.22.3
Bugünlerde internette insanların GNOME 3.24 ekran görüntülerini, GNOME 3.24 konularını görüyorum. Hatta 3.26'dan konuşan, 3.26 ile ilgili tanıtımlar yapan ve 3.26 ekran görüntüsü atanlar var. Arch Linux'un testing depoları açık değil, yani kararlı depolar sadece aktif durumda. Sistemim tamamen güncel ve şu an sistemimde 3.22.3 sürümü yüklü durumda. Ubuntu 17.04 (Yani yarın/bir kaç saat içinde çıkacak olan sürüm) ise GNOME 3.24 kullanıyor. Şu an dahi Google'dan 17.04 yazılarak indirilebilir. İnsanlar yuvarlanan sürümden, Arch'tan çok yeni paketleri henüz hazır olmadan resmi depolara sürüp sistemi kararsız hale getirdiği iddiası ile korkuyorlar ama tam tersini bir süredir görüyorum. Ubuntu'da Arch'tan çok daha yeni yazılım bulmak ya da edinmek de mümkün. Kısaca bence Arch kararlılık ile güncellik arasında iyi bir uyum yakalamış :)

Son düzenleme:

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Ortada bir yanlışlık göremiyorum, sonra Zorin kullanan ayrı, Linux Lite ya da PepperMint kullanan ayrı isteyebilir bunu ama o zaman hangi dağıtmı ekleyelim ? Kısaca taban dedim böylece mint'de girdi, elementary de :)
Tamam. O zaman Ubuntu. :)

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Zaten yuvarlanan sürüm demek kararsız demek değil.
Stabil sürümlere göre hata çıkma ihtimali az miktar daha fazla olsa da pratikte genelde tam tersi oluyor.
Çünkü misal paketlerin bir kısmının güncellenmesi ve bir kısmının eski versiyonda kalması(özellikle kütüphaneler) güncellenen bazı programlarda sıkıntı çıkarabiliyor ama hepsi tek seferde güncellenince bu durum yaşanmıyor.
Eskiden openSuse'nin tabanına hayrandım ama Novell satıldıktan sonra eridiler, şu an Arch'ın tabanı en iyisi diye düşünüyorum.
Lakin yeni başlayanlar kesinlikle doğrudan Arch değil Arch tabanlı Manjaro ile başlasınlar, geçen yıl Linux Mint kurmuştum, bu yıl ben de Manjaro'ya geçtim Ocak ayında.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Yayım Linux Mint 18.1 Serena 64-bit
Kernel Linux 4.8.0-46-generic x86_64
MATE 1.16.1
favrorim bu bana yeten de...

tachyon

Doçent
Reaksiyon puanı
59
Mint'in olması gerekiyor. Yani taban nitelemesi yapılıyor ise o zaman Ubuntu ve Fedora'nın da olmaması lazım. Ubuntu herkesin bildiği gibi Debian, Fedora ise RedHat tabanlı. Bazı kaynaklarda bağımsız görünse de RedHat'in test ortamı diyebiliriz. Nitekim RedHat kurumlara yönelik ve paralı olduğu için Fedora'yı test ortamı gibi kullanması normal.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@tachyon bu dediğin yanlış algı malesef toplulukta çok yaygın. Red Hat 7 Fedora 19 tabanlıdır. Fedora bir test yatağı değil, ciddi bir iş istasyonu ve server işletim sistemidir hatta mühendislerden tut oyunculara kadar, bilimsel dallar için bile sürümleri ve araçları mevcuttur. Fedora Leading Edge bir dağıtımdır yani yeniliklerde öncü olmayı hedeflerler. Eğer Ubuntu'ya bir bug bildiriminde, bağışta, katkıda bulunursan bu katkıdan sadece Ubuntu tabanlı dağıtımlar faydalanırken eğer Fedora'ya yardım edersen bir Arch Linux kullanıcısı olarak ben de yardımından yararlanırım. Fedora tamamen bir topluluk dağıtımı, Red Hat sadece sponsor. Ayrıca Red Hat Cent OS'a da sponsor olup ücretsiz işletim sisteminin gelişimine katkıda bulunuyorlar. Fedora'da Red Hat'in çok söz sahibi olmadığını söyleyebilirim, yani kullanıcı tam olarak istediğini alıyor. Varsayılan olarak sadece özgür ve açık kaynak kodlu yazılımlar geliyor, bu konuda titizsen ve Stallman'ın felsefesini seviyorsan da Fedora iyi bir tercih olabilir.

https://fedoraproject.org/w/uploads/a/aa/Interviews-flyer.pdf

Statistics - FedoraProject
--- Gönderi Güncellendi ---
Ayrıca Ubuntu Debian tabanlı olabilir ama iki dağıtım birbirinden çok farklılar bugün. Ubuntu tek başına bir taban sayılabilecek kadar değişti.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Linux Mint'in açılış Temasını silerseniz, açılırken Ubuntu olarak açılıyor. Arada bir ilave yazılım deposu ve bir de tema farkı var. Ana diğer tüm yazılım depoları aynı. Debian yazılım depoları ise farklı ve Debian paketleri Ubuntu'da çalışmayabiliyor, çünkü arada sadece bir tema dan öte bir yapılandırma farkı var.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Linux Mint'in açılış Temasını silerseniz, açılırken Ubuntu olarak açılıyor. Arada bir ilave yazılım deposu ve bir de tema farkı var. Ana diğer tüm yazılım depoları aynı. Debian yazılım depoları ise farklı ve Debian paketleri Ubuntu'da çalışmayabiliyor, çünkü arada sadece bir tema dan öte bir yapılandırma farkı var.
Debian'ı ilk denediğimde kullanamama nedenim deb dosyalarımın hiçbirinin Debian'da çalışmamasıydı :D Denememin sebebi de Debian'ın Ubuntu'dan hızlı olduğunu söylemeleriydi ama şimdi bakıyorum aralarında abarttıkları kadar bir fark yokmuş :D

tachyon

Doçent
Reaksiyon puanı
59
RedHat'in sadece sponsor olduğu doğru değil. Fazla uzatmaya gerek yok. Aşağıda ki bağlantılardan Fedoranın RedHat testi için açık kaynak projesine dahil oluşu Fedoranın resmi sitesinde yazıyor. Tarihçenin en alttan ikinci şıkkında da rahatlıkla görülüyor.

History of Red Hat Linux - FedoraProject

"Fedora benefits from the sponsorship and feedback from Red Hat. In turn, Red Hat can bring leading-edge innovation to the broader community for collaboration, enabling a rapid maturation of the technology.

The size and expertise of the Fedora community make Fedora an ideal incubator and proving ground for features that eventually get incorporated into Red Hat Enterprise Linux"

Yani
"Fedora, Red Hat sponsorluğundan ve geri bildirimden yararlanmaktadır. Buna karşılık, Red Hat, teknolojinin hızlı bir şekilde olgunlaşmasına olanak tanıyan, işbirliği için daha geniş bir topluluğa öncü yenilik getirebilir.

Fedora topluluğunun boyutu ve uzmanlığı Fedora'yı ideal bir inkübatör haline getirir ve sonunda Red Hat Enterprise Linux'a dahil edilen özellikler için zemin hazırlar."

Yukarıda bir kısmından alıntı yaptığım aşağıda linki bulunan makalede ise RedHat Fedora ilişkisinin daha detaylı açıklaması var.

The relationship between Fedora and Red Hat Enterprise Linux

Diğer taraftan Ubuntu'nun Debian tabanlı olduğu ve tabana göre nitelenecek ise kesinlikle listede olmaması gerektiğini düşünüyorum.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Diğer taraftan Ubuntu'nun Debian tabanlı olduğu ve tabana göre nitelenecek ise kesinlikle listede olmaması gerektiğini düşünüyorum.
Peki Debian depolarından tut, Debian için tasarlanmış bir paket Ubuntu'da çalışıyor mu ? Herhangi bir Ubuntu versiyonu için tasarlanmış bir deb paketi Debian'da çalışıyor mu ? Debian ve Ubuntu depolarını karşılaştır, paketlerden versiyonlara kadar aynı mı ? Çünkü Mint ile Ubuntu aynı ve Mint güncellemelerini Ubuntu'dan alıyor. Ubuntu ise paketlerini Debian Unstable'dan alıyor ve bunları kendi sistemine entegre ediyor, performans ve kararlılık konusunda iyileştiriyor. Bu durumda Ubuntu, Debian tabanlıdır ama Debian ile tamamen farklı felsefeleri, tamamen farklı amaçları, tamemen farklı bir hitap kitleleri var.

Aşağıda ki bağlantılardan Fedoranın RedHat testi için açık kaynak projesine dahil oluşu Fedoranın resmi sitesinde yazıyor. Tarihçenin en alttan ikinci şıkkında da rahatlıkla görülüyor.
Burada benim tek okuduğum Red Hat'in Fedora'ya sponsor olduğu. Orjinal metinden de, senin çevirinden de :D
"Fedora, Red Hat sponsorluğundan ve geri bildirimden yararlanmaktadır. Buna karşılık, Red Hat, teknolojinin hızlı bir şekilde olgunlaşmasına olanak tanıyan, işbirliği için daha geniş bir topluluğa öncü yenilik getirebilir.

Fedora topluluğunun boyutu ve uzmanlığı Fedora'yı ideal bir inkübatör haline getirir ve sonunda Red Hat Enterprise Linux'a dahil edilen özellikler için zemin hazırlar."
Red Hat 7 Fedora 19 tabanlıdır.
Red Hat Fedora'ya destek oluyor ve karşılığında da Fedora'daki yenilikleri kendi işletim sistemine entegre ediyor. Kısaca çıkar ilişkisi de diyebiliriz. Senin değidiğin gibi olsa Linus Torvals niye kullansın ? NASA niye kullansın Fedora'yı ? :D

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Onlar kullanıyor diye biz de mi Fedora kullanalım? :)
Bazı kaynaklarda bağımsız görünse de RedHat'in test ortamı diyebiliriz. Nitekim RedHat kurumlara yönelik ve paralı olduğu için Fedora'yı test ortamı gibi kullanması normal.
Red Hat Fedora'ya destek oluyor ve karşılığında da Fedora'daki yenilikleri kendi işletim sistemine entegre ediyor. Kısaca çıkar ilişkisi de diyebiliriz. Senin değidiğin gibi olsa Linus Torvals niye kullansın ? NASA niye kullansın Fedora'yı ? :D

tachyon

Doçent
Reaksiyon puanı
59
Bak orada " Geri bildirimlerinden yararlanmaktadır" yazıyor. Kusura bakma ama bariz şekilde RedHat görünüyor. Test sürümü değilse neden geri bildirim versin RedHat? Biraz mantık lütfen. Nitekim linkini verdiğim Resmi Fedora sitesinin en aşağıda ki Copyright kısmında bile nedense Fedora yazmıyor da RedHat yazıyor. Yani senin hesabına göre sadece sponsor olan bir firma nasıl olur da Fedoranın resmi sitesinin de aynı zamanda sahibi olur?

History of Red Hat Linux - FedoraProject

Eminim Linus Torvals ve Nasa sadece tek bir Linux dağılımı kullanmıyordur. Kullansalar bile benim dediğim şekilde neden kullanmasınlar? Ne engel var?

Ben 1998 yılından beri Çeşitli Linux dağıtımları kullandım. İlk kullandığım Linux dağıtımı Slakware dir. Daha sonra RedHat kullandım paralı Enterprise hale gelince bıraktım Fedora kullandım. O zamanlar RedHat'in bu hamlesi çok ses getirmiş ve şaşırtmıştı. Ancak açık kaynak olarak Fedora test sürümü olarak kullanacağını o dönemleri yaşayan herkes bilir. Daha sonra ilgi gösterenlerin bilmemesi çok normal. Bilmek için Linux gurusu olmaya da gerek yok. Sonra Mandrake/Mandriva, Debian, Ubuntu, Mint ve arada yüzlece belkide binlerce değişik dağıtım kullandım

Ubuntu konusunda ise benimle aynı fikirde olduğunu Debian tabanlı diyerek belirtmişsin daha neyi tartışıyoruz? Arch yada Gentoo gibi bağımsız mı değil? O zaman bu listede ne işi var? Bu liste de olmaması gereken iki dağıtım var biri Fedora diğeri de Ubuntu dur. Eğer bunlar olacaksa Mint de olmalı. Daha fazla tartışmaya gerek yok. Her şey linklerde belli. Size iyi çalışmalar.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Eminim Linus Torvals ve Nasa sadece tek bir Linux dağılımı kullanmıyordur. Kullansalar bile benim dediğim şekilde neden kullanmasınlar? Ne engel var?
Çünkü bu test alanı olarak kullanılıyor lafı toplulukta şu yanlış algıya neden oluyor. Red Hat Fedora'nın kararlılığına önem vermiyor ve Fedora kullanıcıları sadece bu yazılımı bedavaya test eden kobaylar. Bu Red Hat'in test yatağı lafı yanlış algıya neden oluyor çünkü Red Hat Fedora'ya çok iyi bir destek veriyor. Hakkının yenilmemesi gereken bir dağıtım olduğunu düşünüyorum Fedora'nın. Bu yüzden diyorum ki Red Hat Fedora'yı test yatağı olarak kullanmıyor.

Ubuntu konusunda ise benimle aynı fikirde olduğunu Debian tabanlı diyerek belirtmişsin daha neyi tartışıyoruz? Arch yada Gentoo gibi bağımsız mı değil? O zaman bu listede ne işi var? Bu liste de olmaması gereken iki dağıtım var biri Fedora diğeri de Ubuntu dur. Eğer bunlar olacaksa Mint de olmalı. Daha fazla tartışmaya gerek yok. Her şey linklerde belli. Size iyi çalışmalar.

Peki Debian depolarından tut, Debian için tasarlanmış bir paket Ubuntu'da çalışıyor mu ? Herhangi bir Ubuntu versiyonu için tasarlanmış bir deb paketi Debian'da çalışıyor mu ? Debian ve Ubuntu depolarını karşılaştır, paketlerden versiyonlara kadar aynı mı ? Çünkü Mint ile Ubuntu aynı ve Mint güncellemelerini Ubuntu'dan alıyor. Ubuntu ise paketlerini Debian Unstable'dan alıyor ve bunları kendi sistemine entegre ediyor, performans ve kararlılık konusunda iyileştiriyor. Bu durumda Ubuntu, Debian tabanlıdır ama Debian ile tamamen farklı felsefeleri, tamamen farklı amaçları, tamemen farklı bir hitap kitleleri var.
Kısaca ben haklıyım, ağzını kapat, beni yorma diyorsun ? Yukarıda yazdığımın yarısını okumamışsın ya da okudum diyebilmek için okumuşsun. İyi forumlar madem.

sonerooz

Doçent
Reaksiyon puanı
216
Mint, Ubuntu ve Debian kullandım. Favorim kesinlikle Ubuntu :)))

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
VirtualBox'ta kurduğum Manjaro'ya bir bakayım. :)

tachyon

Doçent
Reaksiyon puanı
59
Çünkü bu test alanı olarak kullanılıyor lafı toplulukta şu yanlış algıya neden oluyor. Red Hat Fedora'nın kararlılığına önem vermiyor ve Fedora kullanıcıları sadece bu yazılımı bedavaya test eden kobaylar. Bu Red Hat'in test yatağı lafı yanlış algıya neden oluyor çünkü Red Hat Fedora'ya çok iyi bir destek veriyor. Hakkının yenilmemesi gereken bir dağıtım olduğunu düşünüyorum Fedora'nın. Bu yüzden diyorum ki Red Hat Fedora'yı test yatağı olarak kullanmıyor.
Bende öyle bir algı yok. Forumlarda bu şekilde konuşanlar beni bağlamaz. Aksine benim Fedoraya büyük sempatim vardır. sebebi de RedHat'in Enterprise sürümü olması sebebiyle. Bu adamlar binlerce dolara Linux işletim sitemini satıyor. Bu kolay bir iş değil. Linux dünyası kapalı kaynak gibi değil. Yani geri bildirimler ve kararlı/kararsız sürümler her an kaşınıza çıkacak sorunlar ve bunu çözecek topluluklar mevcut. Bu yüzden test sürümü diye kabul edilse bile Fedora yada bir başka dağıtımının küçümsenmesi doğru değil. Diğer taraftan sana ne düşündüğümü de söyledim. Kes sesini falan şeklinde anlaşılacak bir şey de yazmadım. Tartışılacak bir konu olmadığını belirttim. Bunu bu şekilde değerlendirmek büyük insafsızlık. Ayrıca ben varsayımlara göre değil eldeki verilere bakarak yazıyorum.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Peki o zaman ben yanlış anlamışım, kabalaştığım için özür dilerim.
Bu yüzden test sürümü diye kabul edilse bile Fedora yada bir başka dağıtımının küçümsenmesi doğru değil.
İşte benim savunduğum görüş de tam olarak bu ! İnsanları Bleeding Edge, Beta gibi sözleri duyunca arkalarına bakmadan kaçıyorlar. Fedora'nın hele bu etiketi onu insanların gözündü çok daha kötü göstermesine kızıyorum.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Ortada bir yanlışlık göremiyorum, sonra Zorin kullanan ayrı, Linux Lite ya da PepperMint kullanan ayrı isteyebilir bunu ama o zaman hangi dağıtmı ekleyelim ? Kısaca taban dedim böylece mint'de girdi, elementary de :)
Taban diyorsanız ubuntuyu da kaldırmalısınız o da Debian türevi .

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Ama şimdi Fedora gerçekten etiketten bağımsız olarak pek kararlı değil.
Eskiye oranla büyük iyileşmeler var ama yine de misal bir iş kullanımı için ben Fedora'ya güvenmem.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Taban diyorsanız ubuntuyu da kaldırmalısınız o da Debian türevi .
Aynı şeyi önceki mesajlarda tartıştık, bence hiç girmeyelim :D
Ama şimdi Fedora gerçekten etiketten bağımsız olarak pek kararlı değil.
Eskiye oranla büyük iyileşmeler var ama yine de misal bir iş kullanımı için ben Fedora'ya güvenmem.
O da senin tercihin. Bir Arch kullanıcısı olarak Arch'ı gayet kararlı buldum ve Arch şu zamana kadar güvenebildiğim, kendimi evimde hissettiren ilk dağıtım oldu. Çoğu insan Arch'tan korkar misal güvenmez. Fedora'yı server'larında kullanan mazojistler bile tanıyorum :D Mazojistler işin espirisi tabi, normalde bu işi Debian'a ya da Cent OS'a bıraktığı için çoğunluk :D
Bu arada Cent OS'u ve Debian'ı bilinçli olarak koydum çünkü bunları genelde kullananlar server amaçlı kullanıyorlar ama iş istasyonu olarak da kullanan var. Bunları biraz daha bu sunucu işleri ile uğraşanların genel olarak ne kullandığını da merak ettiğimden koydum. Cent OS ve Debian'ı koymamın asıl amacı oydu. Yoksa genel masaüstü kullanımı için insanlar Fedora ya da Ubuntu kullanıyor.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@Halktan Biri Quidsup'un neden Ubuntu tabanından hala ayrılmadığını merak ediyorum. Gördüğüm kadarı ile Arch tarafına da bir sempatisi var. Yıllardır Ubuntu ile ilgili birşeylerden yakınıyor ama yıllardır kullanıyor. Sanki yıllardır nefret ettiği bir işletim sistemini kullanıyor gibime geliyor bu adam :D Açıkça söyledi, - Manjaro KDE şaşırtıcı şekilde hızlı ve kararlıydı, tek bir çökme raporu bile gelmedi. Öyle görünüyor ki Manjaro geliştirme ekibi bağımlılıklar konusunda Ubuntu'dan daha iyi bir iş çıkardılar.

7:05'ten sonra