Arabayı en pürüzsüz bir şekilde nasıl kaldırırız?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

MydVDZ

Üyecik
Öncelikle frene basarken birinci viteste debriyajı yavaşça çek ve arabanın devrinin 50-100 rpm kadar düştüğü noktayı hisset. Bu noktada kalkış yapmaya çalış. Başta iyi olmayacaktır ama zamanla alışırsın, mesele kas hafızası. Ayrıca, araba hareket etmeye başladığında hemen debriyajı bırakma. Örneğin debriyajla kalktın ve yaptığın pedal ayarında araba kalkarken kendini 1700 rpm'de sabitledi. Bu durumda 1. viteste 1700 rpm'e denk gelen hıza ulaşınca debriyajı sal, o zaman tamamem pürüssüz bir kalkış yapmış olursun. Arabanı tanıdıkça hangi viteste hangi devirde hangi hızda gittiğine zamanla alışacaksın.

umitarabaci

Asistan
Uygun biyer bul 1 saat dur kalk yap alışırsın ama başka araca binince aynı şeyler herkezin başına geliyor her aracın gaz debriyaj hassaiyeti aynı değil

habib723

Üyecik
Düz yolda dur kalk öğreneceksen eğer şöyle yap....

Önce debriyaja sonuna kadar bas, daha sonra gaz pedalıyla gaza yüklen 2000 devir 2500 devir o sana kalmış . Gaza yüklendikten sonra gazdan ayağını kaldırma gaz yesin ardından debriyajda hafif hafif ayağını kaldır(yarım debriyaj yapar gibi) aracın bi 10-15 metre gidene kadar kendini toparlayıp pürüzsüz oluncaya dek ayağını debriyajdan kaldırma baktın araç rahatladı ve yürüyor o zaman debriyajdan kaldır ayağını....

Şunu unutma debriyaj ve gazdan korkma çünkü ayağını debriyajdan ve gazdan aniden çekmediğin sürece problem yok bir de yarım debriyajla 10-15 metre aracı hareket etmen debriyaj balatasına zarar vermez (gaza bastığın sürece)... Baktın aracı stop edecek gibi olursa ayağınla debriyaja tam bas araç stop etmez viteste iken.

Umarım öğrenirsin..

Ben otomatikten manuele geçmiştim 1.5 haftada debriyaj balatasını dağıtmıştım. otomatikte gaza yüklenmeden araç direk gidebiliyor ya bende manuelde de var diye düşündüm debriyaja yarım basıyordum araç gidiyordu ancak bu şekilde 1.5 hafta debriyaj dayanabildi. Bu yüzden ilk öğrendiğim şey ne olursa olsun kalkış olsun vites değişimi(yukarı yönlü+artırma) olsun gaza yüklenecen kökleyecen yani.

Kısaca şunu unutma gaza yüklen hiç korkma gaza bas debriyajdan ayağını hafif kaldır ama hiç kaldırma 10-15 metre boyunca arac kendini toparlayana dek. 3 senedir bu şekilde kullanıyorum aracı ve 60 km yaptım hala debriyajım canavar gibi :D:D

Ufuk

majestic casual
Yönetici
Super Moderator
Debriyajı sağlıklı olarak kullanabilmek gerekir, nerede kalkacağını nerede harekete geçeceğini bildikten sonra hiç bir sorun kalmaz. Yada en iyisi benim gibi otomatik kullanacaksın. :) Bakacaksın rahatına.

|SeYYaH|

Rektör
en iyisi benim gibi otomatik kullanacaksın. :) Bakacaksın rahatına.
Kesinlikle...
Al benden de o kadar.
Bu ne ya, yok debriyajmış, yok adım başı vites değişmekmiş, yok şu devirde gazdan çekmekmiş... Daha neleeer neler! :)
Bir arkadaşım bi kaç kez benim arabaya bindi, otomatiğin rahatlığı dikkatini çekmiş olmalı... Ki, sonra o da arabasını satıp bir otomatik aldı. Ya adam şimdi benimle kavga ediyor, dünyada bu kadar kolaylık varmışken niye bana daha evvel zorlayıp otomatik aldırmadın diye. :D

Ufuk

majestic casual
Yönetici
Super Moderator
@|SeYYaH| hocam bende yaklaşık 5 ay önce otomatik ile tanıştım tam otomatik olmasa da easytronik kullanıyorum. Bu rahatlığı gördükten sonra bir daha ki asla manuel araç kullanmam. Geçen manuele bindim ne yapacağımı şaşırdım, bi 3dk sonra ancak kendime geldim ve kullanabildim. :)

stat counter