Araba almak için en doğru zaman

Bu konuyu okuyanlar

KamtariR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,697
Araba almak için en doğru zaman ne zamandır?

Piyasada bazı efsaneler var, "kışın fiyatlar düşer" vb. gibi.

Şu anda fiyatlar bariz bir şekilde yüksek. Sizce düşer mi?

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Düşmez.
2. el piyasası anca sıfır araç satışları artınca düşer. Bu ekonomik durumda ve bu vergiler ile sıfır araç alımları aşırı az bu yüzden 2. elde talep var veya insanlar araçlarını satmadığına yeni araç gelmiyor piyasaya ve 2. el fiyatları yükseliyor.
Fiyatlar anca düşerse devlet ÖTV indirimi üstüne esktra vergi indirimleri yapacak araba üreticileride biraz kar marjını kısıp kampanyalı araçlar flan verecek. Üstüne bankalar faiz oranlarını düşürecek anca öyle 2. el piyasası biraz canlanıp fiyatlar düşer.

Waddler

Profesör
Reaksiyon puanı
612
ben aksine biliyorum kışın daha yüksek oluyor fiyatlar, yaz sezonu ilanlar daha fazla oluyor çünkü. arkadaşım bazen kışın bazı arabalarda fiyatları yükseltiyor.

astegon

Profesör
Reaksiyon puanı
1,361
Hiç bir zaman iyi olmaz artık.

Sıfırları almış başını gitmiş. Polo yok ya koca ankara'da. Doğuş polo getirmeyecekmiş. 2020'de gelecekmiş.

Adam gibi araçlar 150'den aşağı değil. 2. eller ise 70-80-90 almış başını gitmiş.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Yılbaşı sonrası, ilk bahara kadar (Nisan) fiyatlar daha uygun olur. Çünkü kimse araba almaz. satmak isteyen mecburen fiyatını düşürür yada yazın başlamasını bekler.

KamtariR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,697
Eyvah eyvah. öyleyse hemen almak lazım...

Logithx

Profesör
Reaksiyon puanı
2,104
Piyasa çok kötü o fiyat etmeyecek araçlara çok yüksek paralar istiyorlar 7 sene önce 2004 cabrio e46 m3 almıştım 95 bin tl'ye utanmazlar şimdi araca 400 bin tl yazan var kızın felan fiyatlar düşmez ama bmw'den başka araba almam bmw fiyasasını bilirim en azından ankara'da kızın bmw'lerin fiyatları düşüyor yazın yükseliyor..

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Henüz fiyatlar düşmedi. Yıl başı sonrasını bekleyin. Ve isteyen değil, ödeyen fiyatı belirler. Pazarlık yapmayı ihmal etmeyin.

astegon

Profesör
Reaksiyon puanı
1,361
Henüz fiyatlar düşmedi. Yıl başı sonrasını bekleyin. Ve isteyen değil, ödeyen fiyatı belirler. Pazarlık yapmayı ihmal etmeyin.

Katılıyorum, sene sonu kampanyaları geliyor. Yılbaşından sonra en ölü dönem şubat tatiline kadar.

Gökhan Alkan

Asistan
Reaksiyon puanı
53
Ben araba almanin zamanidir diye bi zaman araligi hic gormedim. Bayram ve tatil oncesi piyasalar hareketlenir. Daha cok alim satim olur ama bariz yilin şu aylari diyebilecegim bi zaman hic olmadi

DKN NZY

Rektör
Reaksiyon puanı
10,146
Yeterli Paranız olduğu zaman

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Kimsenin parası olmadığı zaman kampanyalar başlar, fiyatlar düşer. İkinci el için kış en iyi mevsim. Yeni modeller için yıl başına kadar bazı satıcılar kota doldurmak zorunda. Galeriye göre farklılıklar olabilir.

KamtariR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,697
Şu aralar 2. el fiyatlarında düşüş var gibi, ne dersiniz?

Rint

Profesör
Reaksiyon puanı
360
Öyle bir zaman yok, araç alalı 4 ay olacak... Bende sizin gibi doğru bir zaman arıyordum ancak dediğim gibi öyle bir zaman yok!

Ülkemizde araç piyasası çok saçma bir hal almış durumda. Sıfır araç fiyatları çok ciddi rakamlara gelmiş ve o rakamları veremeyen herkes ikinci ele yöneliyor ve aracın değerini ilan siteleri belirliyor :) Hiç arabasını satmayacak birisi bile sitelere ilan verip acaba kaç para verirler deneyi yaptığı için fiyat yazarken gayet cömert davranabiliyor.

Sorunsuz 2012 i30 elit otomatik vites 38.500 km 83.000 TL aldım ve kendim almadım, bireysel olarak 57. arabası olan bir arkadaşımdan aldım. Yani bu işin bir de o boyutu var, aldığınız araçta çeşitli hileler ile kandırılma durumu var ki benim en büyük endişem bu olmuştur ki şükür karşılaşmadım. Umarım sizde de olmaz.

Son düzenleme:

DKN NZY

Rektör
Reaksiyon puanı
10,146
Bu sıralar gözle görünür düşüşler var 13 bin tl istefiği taunus u 9 bin e sattı

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Yılbaşı tatiline arabası ile gitmek isteyenler olur hesabı yapılmıştı, yılbaşı tatili bitti. Şimdi kar da geldi, herkes toplu taşıma kullanmaya başladı. Beklentiler ve kişisel hesaplar piyasayı etkiliyor.

Rint

Profesör
Reaksiyon puanı
360
Yılbaşı tatiline arabası ile gitmek isteyenler olur hesabı yapılmıştı, yılbaşı tatili bitti. Şimdi kar da geldi, herkes toplu taşıma kullanmaya başladı. Beklentiler ve kişisel hesaplar piyasayı etkiliyor.

Yok artık, arabası olan insanlar bu kadar kısa vadeli mi düşünüyor? Bende yeni araç sahibi oldum ve uzun vade planla aldım, tuhaf...

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
2020 sıfır oto stokları şimdiden tükenmiş diye bir altyazı okumuştum :)

Otomobil şirketleri 2020 yılına geçen yılın sonunda beklentilerinin çok üzerinde satış yapmaları nedeniyle stoksuz girdi. 2019'un son aylarında ön siparişlerin yoğun olması nedeniyle bazı markaların bayilerinde satılık araç bulunamıyor. Dünya Gazetesi'nin haberine göre ekim ayında bankaların kredi faizlerini indirmesiyle birlikte araç satışları hızlandı. 2019 yılını 479 binlik satış adediyle kapatan otomotiv sektörü tüm stoklarını eritti. Ayrıca bazı markalar ‘fiyat sabitleme’ gibi kampanyalarla ocak, şubat hatta mart adetlerini kapora alarak aylar öncesinden sattı. Kampanyalarının yoğun ilgi görmesi ve ithal araç tedariğinin uzun sürmesi nedeniyle bayilerde otomobil sayısı oldukça azaldı. Yeni araçların en erken şubat sonu Türkiye'ye gelmesi beklenirken, bazı markalarda tüketici en erken 1 Nisan’da araç alabilecek. Geçen yıl sıfır araç fiyatlarının yüksek seyretmesi nedeniyle ikinci elde 7 milyona yakın satış yapılarak rekor kırıldığı tahmin ediliyor. Yetkililer ise sıfır araçlardaki hızlı eriyişin ikinci el otomobile kayarak, ikinci el otomobil sektörünü hızlandıracağı düşünülüyor. Öte yandan uzmanlar ikinci el piyasasına geçiş yaşanması ile sektörde fiyat artışı da yaşanacağını belirtiyor.

alpacino_34

Profesör
Reaksiyon puanı
495
Şubat mart gibi düşüş oluyor 2.el piyasasında

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Şubat ayında ÖTV 0 kampanyası olacağı yönünde söylentiler var Haziran ayına kadar. Eğer öyle bir şey olursa sıfır araba almak isteyenler eski arabalarını elden çıkarmak isteyebilir o aralar piyasa canlanır tekrar. Ayrıca uygun kredi imkanlı sıfır araba kredileride olacaktır.

KamtariR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,697
inşallah öyle bir şey olur :)

şu anda çok yukarıda fiyatlar. normalde yüzüne bakmadığımız arabalar 45bin 50bin olmuş :(

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
şu anda çok yukarıda fiyatlar. normalde yüzüne bakmadığımız arabalar 45bin 50bin olmuş :(
35-60 bin TL arası piyasa çok sakat o arada pek bir şey olmaz. Arz talep genelde o aralıkta. 2005-2006 modeline 55-60 bin TL istenen arabalar var. Dİğer tarafta 85 bin TL ye 2019-2020 model sıfır araba satılıyor. Ne olursa olsun o piyasa düşmez.
Fiyatı ikinci elde düşecek olanlar 80 bin TL üstü olanlardır.