Apple'daki hatalar | Bunları Apple'a Nasıl Bildirebilirim?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


halil007

Doçent
Katılım
8 Ağu 2012
Mesajlar
513
Puanları
43
Konum
Afyonkarahisar
Merhaba,
iOS üzerinde Türkçe gramer hataları var. Misal, Anımsat-mak kelimesi. Kökü malum olduğu üzere an-mak'tır. an-im (anım) ise, anılan şey demektir. "anımsat" da "andır" gibi manaya geliyor ki yanlış kullanılmış oluyor. Bu kelime bazı Devrimbazlar tarafından "hatır-lamak" kelimesinin yerine uydurulmuştur. Sırf Arapça kökenli diye bin yıldır kullandığımız ve dilimize mal olmuş, Türkçe ile zenginleşmiş bir kelimeyi atıp yerine bu nevi soysuz kelimeleri koymaktan hiç utanmamışlar. Anımsatıcı yerine "hatırlatıcı" olması lazımdır. Böyle kelimeler çoktur. Lakin direkt bunu gördüğüm için beyan ettim.
Biri de "Mail" uygulamasının ismidir. Bu kelimenin dilimizde karşılığı varken niçin yabancısı kullanılır. Uygulamanın ismini "Posta" yapmak lazım gelir.
Son olarak fazla uzatmadan, "yarat"mak kelimesi. Bizler bu kelimeyi umumi olarak Yaradan'ın bir işi olarak kullanırız. Dahası bazı hassasiyeti zedeler gibidir. Bunun yerini "Ol-uş-tur"mak kelimesi, hem daha yumuşaktır, hem zedelemeler peyda etmez.
Apple'ın bu nevi hataları etmesi çok garip geliyor. Bunları Apple'a nasıl bildirebiliriz. Aramızda Developer hesabı olanlarımız var ise yardımcı olabilirler mi?
Teşekkür ederim.
 

lutfuhoca

Asistan
Katılım
5 Mar 2012
Mesajlar
240
Puanları
28
Daha önce hataları bulanlar vardı onların nasıl ulaştığı ile ilgili google'da araştırma yaptınız mı ?
 

halil007

Doçent
Katılım
8 Ağu 2012
Mesajlar
513
Puanları
43
Konum
Afyonkarahisar
başka bir yerden (Sign In - Apple) adresini tavsiye ettiler. Hep birlikte yapalım da düzelsin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

apple neyi doğru yapmış ki... apple bozuk hatalı demektir...
Hangisi öyle değildir ki? Samsung, Google falan. Deneme yanılma yapıyorlar. En azından Apple daha sağlam adımlar atıyor. Size iPhonedo'dan "Aa Apple" parçasını armağan ediyorum. Dinleyiniz. :)
 
Katılım
2 May 2019
Mesajlar
14
Puanları
3
Konum
France
Merhaba, öncelikle bir iOS kullanıcısı olarak yazdıklarınıza katılıyorum. Apple'a geri bildirimde bulunmak için artık Developer hesabına sahip olmanıza gerek yok. 'Feedback' linkine tıklayarak yaşadığınız sorunları Apple'a gönderebilirsiniz. İyi günler :)
 
Üst
stat counter