Apple telefonda virüs olduğu nasıl anlaşılır ?

Bu konuyu okuyanlar

QuaDrek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamlar daha 10 dakika önce appledan siparişiniz kargoya verilmiştir diye mail geldi mail ingilizceydi. PDF’e bastığımda normal bir PDF 21$’lık siparişiniz var dedi eğer sipariş etmediyseniz bu linke tıklayın dedi elim çarptı ve link açılar açılmaz direkt kapattım sayfa yüklenmedi bile. İnternetten baktım mail fakemiş. Sizce bir şey olmuş mudur ? Yoksa o link apple için fake bir login sayfası mıydı ? Yani sayfa yüklense bile şifremi girmediğim sürece bir şey olmaz mıydı ? Bu arada PDF telefona inmemiş diye biliyorum yani dosyalara girdiğimde yoktu mail uygulamasından önizleme olarak açıldı galiba. Çok korkuyorum lütfen yardımcı olun. Dediğim gibi link yüklenmeden direkt kapattım. Eğer telefonda bir virüs girdiyse nasıl anlayabilirim ?

QuaDrek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
iosa öyle mail yoluyla falan virüs bulaşmaz dert etme
Eyvallah hocam zaten biraz araştırdım maildeki link seni bi sayfaya yönlendiriyomuş oraya bilgilerini yazarsan gidiyomuş anca ben sayfa yüklenmeden direkt kapatmıştım çok sağ ol cevabın için

ufukceylan

Asistan
Reaksiyon puanı
84
Arkadaşın dediği gibi ios kapalı kutu içeriye sızamıyorlar. açık kaynak kodlu olmadığı için virüs imkansız değilsede yakındır.

POH

Asistan
Reaksiyon puanı
78
Selamlar daha 10 dakika önce appledan siparişiniz kargoya verilmiştir diye mail geldi mail ingilizceydi. PDF’e bastığımda normal bir PDF 21$’lık siparişiniz var dedi eğer sipariş etmediyseniz bu linke tıklayın dedi elim çarptı ve link açılar açılmaz direkt kapattım sayfa yüklenmedi bile. İnternetten baktım mail fakemiş. Sizce bir şey olmuş mudur ? Yoksa o link apple için fake bir login sayfası mıydı ? Yani sayfa yüklense bile şifremi girmediğim sürece bir şey olmaz mıydı ? Bu arada PDF telefona inmemiş diye biliyorum yani dosyalara girdiğimde yoktu mail uygulamasından önizleme olarak açıldı galiba. Çok korkuyorum lütfen yardımcı olun. Dediğim gibi link yüklenmeden direkt kapattım. Eğer telefonda bir virüs girdiyse nasıl anlayabilirim ?
Apple yollamamıştır onu Apple yollasa anlardın. Spam mailler. Jailbreak vs yapmadıysan iOS'a virüs bulaşması imkansız.

Utku0102

Asistan
Reaksiyon puanı
29
iOS a virüs bulaşması imkansız gibi bişey ama olurda herhangi açık varda bulaşırsa sıfırlarsın düzelir ayarları sıfırlasan dahi bi müddet o etkiler kalkar komple sıfırlarsan daha iyi olur tabiki ama android gibi açık kodlu olmadığı için bulaşma imkanı %5-10 en fazla

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Her işletim sistemine virüs bulaşabilir, bulaşabilmesi için gerekli izinlerin verilmesi gerekir. Bu izinleri tetikleyecek bir düzenek hazırlayıp tuzak kurulması imkansız bir şey değil.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Eyvallah hocam zaten biraz araştırdım maildeki link seni bi sayfaya yönlendiriyomuş oraya bilgilerini yazarsan gidiyomuş anca ben sayfa yüklenmeden direkt kapatmıştım çok sağ ol cevabın için
Phishing ise sorun yok.

İos,daha kapalı ve daha sıkı denetimli bir işletim sistemi olduğu için oraya virüs girmesi çok ama çok zor. Ama yinede imkansız değil.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Öyle bir virüs yazarlar ki ios un anasını ağlatırlar, haberiniz olmaz... Bunu işin uzmanları bilir, hiç bir sistem kırılmaz değildir. Çürük olduğu herkesçe bilinen androidden iyi olması demek mükemmel olduğu anlamına gelmiyor.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Öyle bir virüs yazarlar ki ios un anasını ağlatırlar, haberiniz olmaz... Bunu işin uzmanları bilir, hiç bir sistem kırılmaz değildir. Çürük olduğu herkesçe bilinen androidden iyi olması demek mükemmel olduğu anlamına gelmiyor.
Hiçbir şey mükemmel değildir. Mükemmel diyoruz sonra daha iyisi çıkıyor :)

Bundan dolayı hangisi daha önde ona bakmakla yetiniyoruz :/

Félicien Clément

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba, bugün kullandığınız ürünün hakkını alacaksınız. Kullandığınız yazılım 'Android' olmadığı için güvendesiniz, geçmiş olsun :)

Apocalypse_

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,271
Virüs bulaşmasa bile 21 dolar kesilebilir hattından

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Merhaba, bugün kullandığınız ürünün hakkını alacaksınız. Kullandığınız yazılım 'Android' olmadığı için güvendesiniz, geçmiş olsun :)
Nası bi bilgiye dayanıyor bu dediklerin :D Fanboy, trol ya da şirket çalışanı gibi bi görev mi üstlendin ? Belki hayal dünyanda mutlu olmaya çalışıyorsundur...

halil007

Doçent
Reaksiyon puanı
124
Nası bi bilgiye dayanıyor bu dediklerin :D Fanboy, trol ya da şirket çalışanı gibi bi görev mi üstlendin ? Belki hayal dünyanda mutlu olmaya çalışıyorsundur...
Bu arkadaş yeni. Yazdiklarina rast geldim. Senin dediğin aklımdan gecmedi değil.

Reaksiyon puanı
5,172
Bu konuyu yazan tüm herkes gibi sizde bir noktayı atlamışınız. Bu nokta virüs ile yazılımsal açığın farklı olduğu gerçeği. Mesela androidde virüs basit .apk dosyaları ile çoluk çocuk tarafından bile bulaştırılabilir. Bu virüs ile her şey çalınabilir. Ancak jailbreak bulunmayan bir ios u hacklemek için kaynak kodlarında bir açık bulmak gerekir ki bu tarz açıklar çok daha sıkıntılıdır. Aynı kaynak kodu diğer iphone cihazlardada bulunduğu için açık evrenseldir ve milyonlarca kişiyi etkiler tabi apple tarafından bu açıkların tespit ve müdahilesi daha kolaydır.

Kısaca apple tarafında bir düşman, rakip yada sizi sevmeyen biri iphone unuza bireysel bir eylem gerçekleştirmek istediğinde eğer Amerikan kurumlarına çalışmıyorsa milyonlara ihtiyaç duyacaktır.