Apple, Steve Jobs’suz yapabildi mi?

Sizce Steven Paul Jobs'mı ya da Tim Cook'mu?

• Steven Paul Jobs

Kullanılan: 21 87.5%
  • Tim Cook

Kullanılan: 4 16.7%

• Kullanılan toplam oy
    24

Bu konuyu okuyanlar

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
steve-jobs-tim-cook-billboardbiz-650.jpg

Apple
'ın Steve Jobs ile elde ettiği başarı acaba Tim Cook zamanında da devam ettimi detaylar haberimizde:
Apple’ın kurucusu ve vizyonuyla birçok teknoloji şirketini, yöneticisini ve meraklısını etkileyen Steve Jobs öleli 5 yıl oldu. Ondan sonra yerine geçmesini istediği Tim Cook ise kaçınılmaz bir şekilde Steve Jobs ile kıyaslanıyor.

Tüm zamanların en kârlı dönemini yaşayan Apple, Cook’un CEO koltuğuna oturduğu 2011’den bu yana hisse fiyatlarını iki katından fazla artırdı. Her ne kadar gelir ve kâr 2016’da düşüş gösterse de, Apple, 2011 yılından beri kesintisiz şekilde dünyanın en değerli şirketi olmayı sürdürüyor.

Cook dönemindeki Apple’a yöneltilen en önemli suçlama ise, şirketin yaratıcı dehasını yitirdiği yönünde. Apple, akıllı saati Watch, 12,9 inçlik iPad Pro ve iPhone 7 ile eleştirilerden nasibini aldı. Yine de, geçen yılın Ekim ayındaki MacBook Pro’ya dönük eleştirilerin ulaştığı noktayı hiçbiri geçemedi.

Son dört yıl içerisinde gerçekleşen ilk büyük MacBook Pro değişikliği, kendini Apple’a vermiş geliştiriciler ve yaratıcı dünya tarafından, güçsüz, önemli yuvalardan yoksun, yüksek fiyatlı olması; en önemlisi de, Apple’ın profesyonel kullanıcılarının ihtiyaçlarını anlamadığı gibi gerekçelerle yerin dibine sokuldu.

Peki bu kadar eleştiri Jobs döneminde yok muydu? Elbette vardı, ancak belki de Apple, şu aralar olan her şey gibi, gündemdeyken bu kadar konuşacak kimse yoktu.

Tim Cook’a dönersek, bir yandan en kârlı dönemi getiren, diğer yandan da (kaçınılmaz bir şekilde) eleştirilen CEO’nun döneminde şirketin neler yaptığını sizin için özetledik.
2011
Ağustos 2011’de göreve gelen Cook, Ekim 2011’de ilk tanıtımı için sahneye çıktı. Apple, sesli asistanı Siri’yi ve onunla yüklü gelecek ilk telefon olan iPhone 4s’yi tanıttı. 2011, aynı zamanda Steve Jobs’u kaybettiğimiz bir yıl oldu.

Yıllık gelir: 108,2 milyar dolar
Yıllık kâr: 25,9 milyar dolar
2012
Şirket, 2013’ten itibaren tüm veri merkezlerini yenilenebilir enerjiyle çalıştıracağını duyurdu. Eylül ayında Apple ilk 4 inç ekranlı ve Lightning yuvalı akıllı telefonu iPhone 5’i tanıttı. Tanıtımdaki bir yenilik de Apple Haritalar’dı, ancak tanıtımdan dört gün sonra Cook, uygulamanın kötü performansı için özür diledi. Kasım ayında, ilk iPad mini ile tanıştık.

Yıllık gelir: 156,5 milyar dolar
Yıllık kâr: 41,7 milyar dolar
2013
Yves Saint Lauren Başkanı ve CEO’su Paul Deneve’yi başkan yardımcısı, Çevre Koruma Ajansı’nın eski başkanı Lisa Jackson’ı ise çevre girişimlerinden sorumlu başkan yardımcısı olarak göreve geldiler.

Apple, Eylül’de ilk kez iki telefon modelini aynı anda tanıttı. Touch ID özelliğini taşıyan iPhone 5s ile daha uygun fiyata sahip iPhone 5c, yeni mobil işletim sistemi sürümü iOS 7 yüklü geldiler. Bu yılın uygulaması da iTunes Radio oldu.

Burberry CEO’su Angela Ahrendts’in 2014 yılı ortasında kıdemli başkan yardımcısı olarak şirkete katılacağı da Ekim ayında duyuruldu.

Yıllık gelir: 170,9 milyar dolar
Yıllık kâr: 37 milyar dolar
2014
Uzun süredir satın alma ile gündeme gelmeyen Apple, Beats Electronics ile 3 milyar dolara anlaştığını açıkladı.

Eylül ayında yine iki iPhone modeli karşımıza çıktı. iPhone 6’nın 4,7 inçlik, iPhone 6 Plus’ın ise 5,5 inçlik bir ekranı vardı. Uzun süredir hakkında spekülasyon yapılan Apple Watch da, bu lansmanda görücüye çıktı.

Yıllık gelir: 182,8 milyar dolar
Yıllık kâr: 39,5 milyar dolar
2015
Şubat’ta yapılan bir açıklamaya göre, Apple, hisse değeri toplamı 700 milyar dolara ulaşan ilk Abd merkezli şirket oldu.

Mart ayında Pro ve Air modellerinin dışında konumlandırılan ilk MacBook tanıtıldı. Haziran’da Spotify’a rakip olan Apple Music karşımıza çıktı. Eylül’de ise 12,9 inçlik iPad Pro ile tanıştık.

Yıllık gelir: 233,7 milyar dolar
Yıllık kâr: 53,4 milyar dolar
2016
Tim Cook, FBI ve diğer ülkelerden gelen güvenlik amaçlı telefon kilidi kırma taleplerine tepkisini gösterdi ve iOS adlı mobil işletim sistemlerinde bir açık yaratarak bunu güvenlik otoritelerine vermenin tüm Apple kullanıcıları için bir tehdit olacağını söyleyerek, bir mahkeme emrine karşı çıktı.

Mart ayında Apple düşük fiyatlı telefon denemesini yineledi ve Apple iPhone 5s’nin tasarımını ve iPhone 6’nın teknik özelliklerini taşıyan iPhone SE’yi tanıttı.

Şirket, Abd’deki operasyonlarının ve veri merkezlerinin tamamının, küresel operasyonlarının ise yüzde 93’ünün yenilenebilir enerji kullandığını duyurdu.

Mayıs ayında, Çin’in Uber’i olarak tanınan Didi Chuxing adlı şirkete 1 milyar dolar yatırım yapan Apple, Eylül ayında ilk suya dayanıklı telefonları olan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ı beğenimize sundu. Ekim ayında ise Touch Bar özellikli MacBook Pro’larla tanıştık.

Yıllık gelir: 215,6 milyar dolar
Yıllık kâr: 45,7 milyar dolar

Mediatrend.mediamarkt.com.tr'den alıntıdır.

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
İkiside. Birisi kurdu diğeri daha da ileri götürdü. Bence ikiside arada sırada hatalar yaptı. İphone 5c ve bir ipod modeli vardı unuttum. Onlar çok başarılı olmadı. Onun dışında ikiside süperler.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
İkiside. Birisi kurdu diğeri daha da ileri götürdü. Bence ikiside arada sırada hatalar yaptı. İphone 5c ve bir ipod modeli vardı unuttum. Onlar çok başarılı olmadı. Onun dışında ikiside süperler.
Ben en çok Steven zamanlarını seviyorum ilk elime aldığım İphone'da şarj sıkıntısı diye bir şey hiç hatırlamıyorum.:)

tengribizmenemen

Profesör
Reaksiyon puanı
485
iPhone 6'dan sonra apple'ın (ipad hariç) yanından geçmeyi bile düşünmüyordum.Ha ama ümidim vardı biraz.6s güzel geldi,ama ios sürümleri gittikçe sorunlar çıkarmaya başladı.
Şu anda param olsa da iphone almam.Macbook pro da özellikle yeni modelde saçmaladı,tamam normal macbook'a type c getirilebilir daha kompakt olması açısından ama pro da olacak iş değil.type c de bir sürü modül falan almak gerekiyor yanlış bilmiyorsam ki kimse yanında bir sürü çoğaltıcıyla falan gezmek istemez.Ve bu pc 10000 tl.Yarı fiyatına çok daha işlevsel bir ultrabook alınabilir.Macbook pro'ya da o para verilmez.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Bence de yapamadı yıllık gelirlere falan bakarsak yaptı diye anlaşılabilir fakat Steve yenilikçiydi bu sayede "Apple" markası oluştu ve ünlendi böyle bir firmanın zaten önü açık Steve olsa da olmasa da.Buraya kadar olanlar bile bence Steve'in başarısı mezarında bile faydalı adam :)

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
Bazı şeyler Tim Cook'un suçu değil onu suçlamak gereksiz.Teknoloji bazı yerlerde darboğaz yapıyor.

pisst0n

Doçent
Reaksiyon puanı
180
Tim cook steven reisin ayakkabılarını taşır

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Maalesef eski Apple yok.:(
--- Gönderi Güncellendi ---
iPhone 6'dan sonra apple'ın (ipad hariç) yanından geçmeyi bile düşünmüyordum.Ha ama ümidim vardı biraz.6s güzel geldi,ama ios sürümleri gittikçe sorunlar çıkarmaya başladı.
Şu anda param olsa da iphone almam.Macbook pro da özellikle yeni modelde saçmaladı,tamam normal macbook'a type c getirilebilir daha kompakt olması açısından ama pro da olacak iş değil.type c de bir sürü modül falan almak gerekiyor yanlış bilmiyorsam ki kimse yanında bir sürü çoğaltıcıyla falan gezmek istemez.Ve bu pc 10000 tl.Yarı fiyatına çok daha işlevsel bir ultrabook alınabilir.Macbook pro'ya da o para verilmez.
Hiç sorma daha öncede söylemiştim resmen kendi paranla kısıtlanmak bakalım bu saçma politikayı nereye kadar sürdürecekler.

BarKoda1010

Profesör
Reaksiyon puanı
353
Apple'ı seviyorsak sebebi Steve Jobs'tur. Tim Cook açıkçası benim için pek birşey ifade etmiyor, şirketini kar ettiren iyi bir CEO istatistiklere göre.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
ürünlerdeki gelişime bakacak olursak steve jobs'un girdiği riskler çok daha fazlaydı.
jobs döneminde başarılar da başarısızlıklar da büyük boyutlardaydı.
şimdi ise alınan riskler çok küçük dolayısıyla başarılar ve başarısızlıklar da küçük.
buda apple'ı diğer sıradan şirketlerin sınıfına düşürüyor.

jobs'un gelecek öngörüsü apple'ı farklı yapan şeydi. o olmadan apple'ın diğer firmalardan bir farkı yok.
jobs'un attığı fark da bir süre içinde kapanacaktır.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Hiç sorma daha öncede söylemiştim resmen kendi paranla kısıtlanmak ba
Apple'ı seviyorsak sebebi Steve Jobs'tur. Tim Cook açıkçası benim için pek birşey ifade etmiyor, şirketini kar ettiren iyi bir CEO istatistiklere göre.
Acaba istatistikler ne kadar doğru söylüyor?

Reaksiyon puanı
16,118
iphone5c'nin ikinci eli düşer o zaman keşke benimde 64gb iphone5c'm olsa...

ahmeetgungor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Steve, çoğu şeyi kendi çizdi, biçti, yarattı. En azından fikir verdi. Bu sebeepten ötürü Yaratıcılıkta: Steve > Tim Cook
Sadece yenilik yapıp satış arttırmadı, şirketin piyasadaki genel durumunu da yükseltti. Ve üstelik, gereksiz harcama ve çalışanlarla geçimsizlik yapmaması sebebiyle benim gözümde Yönetim alanında bir tık önde. Bu sebepten Yönetimde: Tim Cook > Steve Jobs

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Ah Lumia'lar gibisi var mı ya.:)
Iphone 6S Plus kullanıyorum ama Lumia 820' nin verdiği hazzı vermiyor. Bu telefonu almadan önce 950 XL alacaktım ama hiç bir yerde bulamadım. Bende bu telefonu aldım. Çok güzel harika ama gözüm ve aklım halen Lumia' da işte.

Reaksiyon puanı
16,118
Bill uncle hediye etse süper olurdu steve mcgarrett gibi kullanırdım hawaii five-0 da ...
3x2_32.png

microsoft lumia.

Apocalypse_

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
1,271
Stabillik konusunda haklısınız fakat, Ios 6 ve Ios 7 özellikleri ile devam etseydi emin olun kimse suratına bakmazdı.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Stabillik konusunda haklısınız fakat, Ios 6 ve Ios 7 özellikleri ile devam etseydi emin olun kimse suratına bakmazdı.
Ben ilk Apple ile tanıştığım zamanlarda bana şu deniliyordu İphone'larda donma yok diyorlardı ama şimdi bir bakıyorum yeni çıkan 7'yi satmak için çıkarttıkları güncellemeler ile içine ediyorlar.:(

inspiron

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
iOS 8 le birlikte stabilite olayı kötüye gitti. Evet halen androiddeki karmaşa neyi nereye koyduğunu bulamaman milyon tane gelen bildirim gibi şeyler iOS da yok kendini koruyor ama bir yandan da radikal değişiklikler olması lazım. Steve Jobs olmayacak denileni yapardı şu anda öyle bir vizyon olduğunu düşünmüyorum. Tahmin edilebilir bir şekilde devam ediyor Apple bu birkaç yıldır.

melik.bck

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Tim Cook başarılı biri bu bir gerçek. Şimdi Steve Jobs döneminde olan Apple'ı asla beklememek lazım zaten. Steve Jobs müthiş başarılı bir insandı. Tim Cook görev yaptığı sürede Apple'ın büyümesini sağladı , hisseleri daha değerlendi belki ama hiç devrim niteliğinde yenilik yapmadı. Steve Jobs zamanında Apple bir yenilik yapar diğer şirketlere öncü olurdu. Ama artık tam tersi. Diğer şirketler çoğu yeniliği Apple'dan çok önce yapıyor. Bu kesin bir gerçek artık. Ama hala pazar payında üst sıralarda yer alan çok başarılı bir şirket. Ah bir de şu iPhone'lara güncellemeleri adam akıllı verseler her şey daha da hoş olcak aslında ama...

Son mesajlar