Apple, Sosyal Alışveriş Sitesi The Fancy ile İlgileniyor

Bu konuyu okuyanlar

-Beneficence-

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Xce4h.jpg

Apple hızla büyüyen sosyal alışveriş sitesi The Fancy’i satın almaya hazırlanıyor. Business Insider‘ın haberine göre büyüyen elektronik ticaret pazarında yerini sağlama almak isteyen Apple, 400 milyondan fazla kullanıcısının iTunes’da kayıtlı kredi kartlarını alişverişe çevirmeye çalışıyor.

Henüz ezeli rakibinin gerisinde olsa da, The Fancy de aynı Pinterest gibi kullanıcılarına ilginç buldukları içerikleri listeleme imkanı sunuyor. Yine de kurucu ortak ve CEO Joe Einhorm’un başında olduğu 20 kişilik ekip kullanıcılarını etkileşime sokma konusunda daha etkili, The Fancy her satın almadan %10 pay alıyor.
Bu yılın başında Allen& Co.’s Sun Valley Konferansı’nda Einhorn’la karşılaşmasının hemen ardından, hiçbir sosyal ağda hesabı bulunmayan Apple’ın Ceo’su Tim Cook’un The Fancy’i kullanmaya başlaması tesadüf olmasa gerek.
Gucci’nin ardındaki Fransız lüks şirketler grubu PPR tarafından 10 milyon dolar yatırım alarak değerini 100 milyon dolara çıkaran The Fancy daha önce de Allen& Co’dan altı milyon dolar yatırım almıştı.
Twitter kurucu ortağı Jack Dorsey ve Facebook kurucu ortağı Chris Hughes ‘ın yönetim kurulunda yer aldığı şirkete Allen & Co’dan LeRoy Kim ve Boston Celtics’in sahibi James Pallotta, Andreessen Horowitz’in kurucu ortakları Marc Andreessen ve Ben Horowitz de yatırım yaptılar.
Apple’ın e-ticaret tarihi, ilk online mağazasını açtığı 10 Kasım 1197 tarihine dek uzanıyor. 2003 yılında iTunes Music Store ile dijital ticarete geçişle birlikte iPhone App Store’un önü açıldı ve Apple’ın mobil cihaz satışındaki artışa paralel olarak kredi kartıyla kaydolan online müşterilerin sayısı da arttı.
Fakat genel e-ticarete yönelik denemelerden de anlaşılabileceği gibi, söz konusu müşterileri alışverişe yönlendirmek çok da kolay değil. iOS’un son versiyonunda tanıtılan yeni online cüzdan PassBook kullanıcılara indirim, hediye kartı ve uçak bileti sunsa da kredi kartlarıyla harcama yapma imkanı sunmuyor. İşte bu yüzden, kişilerin ilgi alanlarını satışa yönlendirmek açısından The Fancy, Apple’ın yolunu açabilir.
İşletim sistemine e-ticaret katmanı inşa eden Apple da geliştiricilere para kazanmak için, reklamın yanısıra farklı kapılar açabilir.

Haber Kaynağı: