Apple Marka Dizüstü Bilgisayarlar Hakkında

Bu konuyu okuyanlar

MertKarabay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hepinize iyi günler arkadaşlar.
Hukuk fakültesinde okuyorum malumunuz not tutmam gerekiyor bunun içinde:
1)küçük taşınması kolay
2)kaliteli
3)kablosu az,şarjı uzun ömürlü
... özellikleri taşıyan bilgisayar almak istiyorum.
Marka olarak Apple markasında karar kıldım.Macbook Pro ile ilgileniyorum.Arada film izlerim oyun oynarım diye düşünüyorum. 2-3 saatlik sarj farkı için ekranın kalitesinden vermek istemiyorum yani macbook air düşünmüyorum.Her türlü bana macbook pro'nun sarjı yeter diye düşünüyorum.
Gelelim soruya :) bütçem yani en fazla 5.500 civarı.İnternette bakıyorum sürekli değişik modeller bir tanesinin ghz yüksek bitanesinin hafızası bide bu tip bilgisayarlarda model yanı çıkış yılıda önemli olduğunu duydum yani bu bütçeme bu ve benzeri özellikleri barındıran 1 adet apple macbook pro önerinizi almak istiyorum.
Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum tekrar iyi günler dilerim.

unsur

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Gerçekten çok kaliteli ve çok uzun süre ilk aldığınız günkü gibi hemen hemen aynı performansla kullanılabilecek markadır, macbook'lar. Sanırım araştırmışsınız ancak döviz kurunun yüksekliğinden kaynaklı son yapılan zamlarla sitesinde 6000 TL'yi buldu diye biliyorum en düşük 13" ekranlı modelleri, çıkış yılı ne kadar yeniyse o derece uzun destek alır. Ben 13" macbook air kullanıyorum 4 yıldır ve hala işletim sistemi de dahil destek alacak sanırım, sadece 1 kez recovery yapma gereksinimi duydum (ilk aldığımda çok kurcalayınca) ilk aldığım günkü performansa yakın kullanıyorum hala.

MertKarabay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@unsur teşekkür ediyorum cevabın için.Benim merak ettiğim konulardan bir taneside şu: Arkadaşımdan duymuştum her cihazın olduğu gibi apple'ın da bataryası eskiyor.
1)3-4 yılın sonunda kullandığınız cihazda sarj performansı nasıldır?
2)sarj performansı düştüyse servise götürüp yeni batarya taktırabiliyor muyuz?
3)modelin çok eskimesi durumunda söz konusu cihaza ilişkin batarya ellerinde bulunuyor mu yoksa olumsuz bir sonuç alabiliyor muyuz? (mesela:model eski olduğundan dolayı bu tipte bataryamız mevcut değil gibi)

unsur

Asistan
Reaksiyon puanı
106
@unsur teşekkür ediyorum cevabın için.Benim merak ettiğim konulardan bir taneside şu: Arkadaşımdan duymuştum her cihazın olduğu gibi apple'ın da bataryası eskiyor.
1)3-4 yılın sonunda kullandığınız cihazda sarj performansı nasıldır?
2)sarj performansı düştüyse servise götürüp yeni batarya taktırabiliyor muyuz?
3)modelin çok eskimesi durumunda söz konusu cihaza ilişkin batarya ellerinde bulunuyor mu yoksa olumsuz bir sonuç alabiliyor muyuz? (mesela:model eski olduğundan dolayı bu tipte bataryamız mevcut değil gibi)

Tabi ki eskiyor, bataryaların ömrü belli, kullanıma göre sürenin uzunluğu değişir. E! ülkemizde Elektrik dağıtımı yapan Tedaş sağolsun onunda katkısı büyük bu konuda (Yedaş vs. bölgeye göre değişiyor). Benim gibi hor kullanırsanız, mesela uyanma problemimden ötürü gece sabaha kadar şarj cihazı takılı, sırf alarm için :) ilk aldığımda 2013 'te ilk aldığımda 10 saati rahat geçiyordu, yakın zamana kadar 3-4 saat rahat götürüyordu şarjı. Sağ olsun Tedaş'ın da yardımıyla bir ara devamlı voltaj artıp, düşüyordu. o ara bataryada problem oluştu. Şimdi 2- 2.5 saati anca buluyor. Dediğim gibi kullanımla da alakalı.

Diğer soruna cevap ise; batarya takılma olayını bilmiyorum. Bugüne kadar gereksinim duymadığım için araştırmadımda. Geçenlerde bayağı eski model cihazlar için donanım desteğini kestiğini açıkladı, 2010'dan önceki modellerdi sanırım, hatırlayamadım şu an.

Şu olaya şahit oldum. Telefonda mesela iphone'da tamamen benim uydurduğum bir sebeple telefonumu servise yolladım, geri dönüşü sıfır telefon oldu. Macbook içinse bilmiyorum açıkçası.