Apartda kalıyorum interneti kendime nasıl çekerim(modem ayarlarına girdim)

Bu konuyu okuyanlar

rapower

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Üniversite öğrencisiyim kaldığım yerde internet ara ara çok yavaşlıyo.Birisi tüm neti kendine çekiyo.192.168.1.1 den admin olarak giriş yaptım modem ayarlarına erişebiliyorum şuanda.(Markası tılgın).İnterneti nasıl hızlandırabilirm yardım lütfen
DSC_0005.JPG
DSC_0006.JPG

rapower

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar yardım lütfen

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Böyle bir konuda yardım beklemeniz doğru değil, yardım edenler de yanlış yapacaklar. İnternette bir sorun varsa apart sahibiyle görüşün o halletsin, sizin hakkınız yeniyor olabilir ama bu sefer de siz başkalarının hakkını yiyeceksiniz.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Birisi tüm neti kendine çekmez.
Öyle bir şey yoktur.
Ancak birisi torrent üzerinden indirme yapıyorsa ve modeme de yakınsa bu durum diğer kullanıcıları aşırı etkiler.
Kullandığınız apart üzerinde torrentin yasaklanmasını talep ederseniz sorun kendiliğinden hallolacaktır.

rapower

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yanlış anlattım galiba kimsenin netini etkilemek istemiyorum.Tek istediğim burda kendime öncelik verme gibi bi durum oluyomu.Öbürlerine karışmıyacağımki

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Kendine öncelik vermek demek öbürlerinin önceliğini almak demek yani öbürlerininkine karışmak demek.
Senin kafan karışmış.
Böyle bir durum mümkün değil.
Mümkün olan ancak herkese hız limiti koymak olabilir.
Ancak o hız limitleri dahi için herkesin bilgisayarını tespit edip onların MAC adreslerini sisteme girip geri kalanı erişime kapatıp işlem yapmak gerekir yoksa yeni bir bilgisayar alan limiti deler.
Zaten limit de çözmez çünkü torrent protokolünün karmaşıklığından ötürü bu tür limitler ona işlemez.
Sorunun kayanğı torrent indirenler olduğu için onlar hariç herkes yavaşlar, bu durum onların daha fazla işine yarar.
Tek çare torrent protokolünü engellemek bu tür toplu internetlerde yoksa o internet hızı başka şekilde iflah olmaz. Nokta.

rapower

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Nasıl halledebilirim bu torrent protokolünü

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Tılgın marka modemde nasıl olur bilmiyorum, ilk defa duyduğum bir marka.
Ama mutlaka vardır, protokol engelleme eski modemlerde bile var çünkü.
Torrent engelleme ile sonuç bulamazsan yerine P2P engelleme şeklinde de aratabilirsin Google'da. İngilizce arama da yapabilirsin sonuç bulamazsan.
P2P(Peer to Peer) ismi torrentin dahil olduğu daha geniş bir protokol. Windows 10 işletim sistemi güncelleme yaparken bu protokolü kullanıyor sanırım, Windows 10 güncellemelerinde sıkıntı çıkarabilir bunu kapatmak ama Torrent ile ilgili bulamazsan mecburen buna bakacaksın.
--- Gönderi Güncellendi ---
Aklıma gelmişken sistemde fazla Windows 10 kullanıcısı varsa internet yavaşlığının sebebi bu olabilir.
Windows 10 güncelleme yaparken https protokolü yerine p2p protokolü kullandığından ayrıca güncellerken download yapan herkes aynı zamanda upload yapma zorunluluğu olduğundan internet trafiğini çok işgal eder Windows 7 ve 8 güncellemelerine göre.

rapower

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tılgın marka modemde nasıl olur bilmiyorum, ilk defa duyduğum bir marka.
Ama mutlaka vardır, protokol engelleme eski modemlerde bile var çünkü.
Torrent engelleme ile sonuç bulamazsan yerine P2P engelleme şeklinde de aratabilirsin Google'da. İngilizce arama da yapabilirsin sonuç bulamazsan.
P2P(Peer to Peer) ismi torrentin dahil olduğu daha geniş bir protokol. Windows 10 işletim sistemi güncelleme yaparken bu protokolü kullanıyor sanırım, Windows 10 güncellemelerinde sıkıntı çıkarabilir bunu kapatmak ama Torrent ile ilgili bulamazsan mecburen buna bakacaksın.
Aklıma gelmişken sistemde fazla Windows 10 kullanıcısı varsa internet yavaşlığının sebebi bu olabilir.
Windows 10 güncelleme yaparken https protokolü yerine p2p protokolü kullandığından ayrıca güncellerken download yapan herkes aynı zamanda upload yapma zorunluluğu olduğundan internet trafiğini çok işgal eder Windows 7 ve 8 güncellemelerine göre.
Anladım hocam çok teşekkürler
Şimdi apartmanın müdürüyle konuştum adam 50 yaşında dediklerimden bişey anlamadı.Herkezin günlük internetini kısıtlıyayımmı dedim yapabiliyosan yap dedi.Böyle bişey mümkünmü nasıl yaparım?