Ani Su Isıtıcısı Tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

REDFOKS

Rektör
Reaksiyon puanı
201
Merhaba Arkadaşlar

Hafta sonu evdeki ani su ısıtıcı (elektirikli sofben) bozulmuş.Bozulan ihlas marka idi fenada değildi ama garantisi biter bitmez bozulmasına ayar oldum.Yeni bir tane almak istiyorum ama daha öncede arçelik olanda böyle bozulmuştu.

Şimdide "Arzum AR 012 Laguna" modelini almayı düşünüyorum.

arzum-ar-012-laguna-l.jpg

Öncelikli olarak bu model hakkında ve sonrasında genel olarak ani su ısıtıcılar hakkında ne düşünüyorsunuz ?

angel75

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
18
küçük ev aletlerinde Arzum iyidir..

mehmet0321

Doçent
Reaksiyon puanı
0

Termit reaksiyonu Alüminyum'un başka bir metal oksidi ile (özelikle Demir oksit) girdiği reaksiyondur. Bu maddelerin karışımına da Termit adı verilir. Ortalama 2370 °C (4200 F)'de gerçekleşen reaksiyon sonucunda Alüminyum oksit, diğer metalin element hali ve çok büyük miktarda ısı açığa çıkar.
Demir oksit'ten yapılan termitin en efektif karışımı kütlece %25.3 alüminyum ve %74.7 demir oksitten oluşur. Bu karışım Termit adı altında kaynak işlemi için ısı üretiminde kullanılmaktadır. Reaksiyon şu şekildedir:
Fe[SUB]2[/SUB]O[SUB]3[/SUB] + 2Al → Al[SUB]2[/SUB]O[SUB]3[/SUB] + 2Fe; ΔH = -851.5kJ/Mol
Termit 1893 yılında Alman kimyacı Dr. Hans Goldschmidt tarafından bulunmuştur. O yüzden reaksiyon bazen "Goldschmidt reaksiyonu" veya "Goldschmidt işlemi" olarak adlandırılır.
Termit ile yapılan bombalar, II. Dünya Savaşı'nda yangın çıkartmak için kullanılan napalmlerin yerine kullanılmıştır.
2006'da Brainiac adlı bilim programının testine göre termite dayanan tek metal Titanyum'dur. Termit buzu patlatabilir. Mythbusters adlı program 450 kg. termiti bir jip in üzerine yerleştirmiştir.Jipi 2 ye bölmeye çalışan ekip bir terslikten dolayı ön cama ulaşamamıştır.
-vikipedia-

REDFOKS

Rektör
Reaksiyon puanı
201
küçük ev aletlerinde Arzum iyidir..

Birde arzumu deneme tarafındayım bende bakalım nasıl çıkacak..

Termit reaksiyonu Alüminyum'un başka bir metal oksidi ile (özelikle Demir oksit) girdiği reaksiyondur. Bu maddelerin karışımına da Termit adı verilir. Ortalama 2370 °C (4200 F)'de gerçekleşen reaksiyon sonucunda Alüminyum oksit, diğer metalin element hali ve çok büyük miktarda ısı açığa çıkar.
Demir oksit'ten yapılan termitin en efektif karışımı kütlece %25.3 alüminyum ve %74.7 demir oksitten oluşur. Bu karışım Termit adı altında kaynak işlemi için ısı üretiminde kullanılmaktadır. Reaksiyon şu şekildedir:
Fe[SUB]2[/SUB]O[SUB]3[/SUB] + 2Al → Al[SUB]2[/SUB]O[SUB]3[/SUB] + 2Fe; ΔH = -851.5kJ/Mol
Termit 1893 yılında Alman kimyacı Dr. Hans Goldschmidt tarafından bulunmuştur. O yüzden reaksiyon bazen "Goldschmidt reaksiyonu" veya "Goldschmidt işlemi" olarak adlandırılır.
Termit ile yapılan bombalar, II. Dünya Savaşı'nda yangın çıkartmak için kullanılan napalmlerin yerine kullanılmıştır.
2006'da Brainiac adlı bilim programının testine göre termite dayanan tek metal Titanyum'dur. Termit buzu patlatabilir. Mythbusters adlı program 450 kg. termiti bir jip in üzerine yerleştirmiştir.Jipi 2 ye bölmeye çalışan ekip bir terslikten dolayı ön cama ulaşamamıştır.
-vikipedia-

bir şey anlamadım desem yeridir :confused1:

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
Bizde Arçelik var, henüz bozulduğunu görmedim :)

mehmet0321

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ben dünyada kullanan pek az kişi gördüm.Geyik olsun diye paylaştım.:)@REDFOKS (rahatsız etmemiştir umarım)

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Onun yerine imkan var ise, Demirdökümün Titanyum ısıtıcılarını öneririm. ben kullanıyorum çok ta memnunum. Evin sıcak su tesisatına bağlat tamamdır.

REDFOKS

Rektör
Reaksiyon puanı
201

zatura

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Beyaz eşya , elektronik , araba... birazda şans işi ..
Bir bayi ;
Elektrikli şofben konusunda piyasada ki üreticiler Garanti süresi sonrasına kadar ömürlü mal ürettiklerini söylemiş idi. Şanslı iseniz daha uzun süre kullanabirlirsiniz dedi. oturduğum evde Baymak vardı nerden baksan 15 senelik idi.( eski mal ) Arçelık aldım 2 yıllık garantisi dolduktamn 4 ay sonra depo delindi ..servis geldi yenisini al dediler .. yeni depo 400 tl + servis vs toplam 500 tl , yenisi 600 tl isi. Diğer markaların ölçüleri bana uymadığından yine gittik arçelik aldık.. :)

Mat35

Asistan
Reaksiyon puanı
10
Termosifonda şu an alınacak çok az marka ve model var, sadece titanyum olanlardan uzak durun yeter, bunu ilk ariston çıkardı isim kurnazlığı ile müşteri çekme yolu, 2 senede kazan delinmeleri başladı.
İlk sattıklarında 10 yıl garanti veriyorlardı ama her sene bakım yaptırmak koşulu ile 10 yıl garanti, her sene bakımda 110 tl mal oluyordu.
Bakınız eski eca, DD gibi markalar 10 senedir çalışıyor neden emaye oldukları için, şu an emaye olanlar bosch, eca ve gorenj kaldılar, ucuz aradıgımız için onlara hiç bakmıyoruz.
Ben süsler aldım ama hata ettim ben alana kadar emaye kazanlı süsler benim aldıgım modelde titanyum katkılı ürüne dönmüş delinmesini bekliyorum, delinir delinmez emaye yada çelik kazanlı bir marka alacağım.

kowalskii

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Ani su ısıtıcısı elektrik sistemine çok yükleniyor die biliyorum. Kız arkadaşım evine ihlas marka ani su ısıtıcı aldı. Modelini bilmem ama daha iki - üç ay oldu. Evin elektrik şalteri sürekli atıyordu en son yakmış. Ev yeni ve sistemi iyi gibi.. Yani makina sınırlarını zorlamış :D

Ben demirdökümün bi modelini kullanıyorum. Öğrencilik zamanımdan kalma. Rahat 4 sene oldu daha hiç sorun çıkartmadı. Demirdöküm titanyumu duymus ve öneriyorlardı. Bende önereyim :)

Ani su ısıtıcısı elektrik sistemine çok yükleniyor die biliyorum. Kız arkadaşım evine ihlas marka ani su ısıtıcı aldı. Modelini bilmem ama daha iki - üç ay oldu. Evin elektrik şalteri sürekli atıyordu en son yakmış. Ev yeni ve sistemi iyi gibi.. Yani makina sınırlarını zorlamış :D

Ben demirdökümün bi modelini kullanıyorum. Öğrencilik zamanımdan kalma. Rahat 4 sene oldu daha hiç sorun çıkartmadı. Demirdöküm titanyumu duymus ve öneriyorlardı. Bende önereyim :)

REDFOKS

Rektör
Reaksiyon puanı
201
Bu konuyu açtığım günlerde ARZUM aldım şimdilik kullandıklarım içerisinde en iyisi diye bilirim. 3 yıl garantisi var. Bakalım garantisi biter bitmez buda bozulacak mı ?

murat250

Doçent
Reaksiyon puanı
7
f565970e910c55938f359df1e910ad7a_240_True_72-500x500.jpg

Bizim evde bundan var. Eski bir ürün. Yaklaşık 4-5 yıldır kullanıyoruz. 1-2 defa arıza yaptı. Kendi kendine sanki kutusu yarılıyor. Kutusunu değiştirdik. 2. de aynı oldu. Pek önermem ama fikrin olsun.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13

Onun sebebi şudur. Evi yapan müteahit fişe en fazla 6-8amper gücünde bişey takılacağını hesap eder. Nitekim 8amper de zaten normaldir.
Ancak evdeki 3-5 prizi birleştirip bir tane 16-20Amper takarlar genelde.
3000w lık bir ısıtıcı;
3000 / 220 = 13.6 amperi tek başına çektiği için. Evdeki diğer ıvırzıvırları da ekleyinca kısa sürede sigorta atar.
Ancak bu iyi bişeydir.

Çünkü o sigortanın amacı güvenliktir. 20 amperlik bir sigorta dan 20 amper geçtiği zaman atıyorsa o sigorta işini yapıyor ve sizde güvendesiniz demektir.
Birde o sigortanın atmayanları var :D :D
Genelde ucuz yerli malları yada kalitesiz çin malları çok yangın çıkartır.
20amperlik sigortadan 23 amper geçer atmaz ve limitini aştığı için ısınır ve birden yanar, Allah korusun yangın bile çıkartır.

Atan sigorta iyidir, hayat kurtarır.

kowalskii

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Onun sebebi şudur. Evi yapan müteahit fişe en fazla 6-8amper gücünde bişey takılacağını hesap eder. Nitekim 8amper de zaten normaldir.
Ancak evdeki 3-5 prizi birleştirip bir tane 16-20Amper takarlar genelde.
3000w lık bir ısıtıcı;
3000 / 220 = 13.6 amperi tek başına çektiği için. Evdeki diğer ıvırzıvırları da ekleyinca kısa sürede sigorta atar.
Ancak bu iyi bişeydir.

Çünkü o sigortanın amacı güvenliktir. 20 amperlik bir sigorta dan 20 amper geçtiği zaman atıyorsa o sigorta işini yapıyor ve sizde güvendesiniz demektir.
Birde o sigortanın atmayanları var :D :D
Genelde ucuz yerli malları yada kalitesiz çin malları çok yangın çıkartır.
20amperlik sigortadan 23 amper geçer atmaz ve limitini aştığı için ısınır ve birden yanar, Allah korusun yangın bile çıkartır.

Atan sigorta iyidir, hayat kurtarır.

Söylediklerinde çok haklısın. Evet ama, bu seferde termosifon sistemine geçecekler.. Yine aynısı olmaz mı ? Termosifon buyuk bir cihaz ve (hani detay özelliklerini bilmem ama) haznesi de büyük. Daha büyük sorun çıkartmaz mı ?

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
şofbenmi kaldı yaa hemide ihlas şaşırdım

Nemre

Profesör
Reaksiyon puanı
29
Bu konuyu açtığım günlerde ARZUM aldım şimdilik kullandıklarım içerisinde en iyisi diye bilirim. 3 yıl garantisi var. Bakalım garantisi biter bitmez buda bozulacak mı ?

Bende de ARZUM var modum; 4 yıldır sorunsuz kullanıyorum. :)

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Söylediklerinde çok haklısın. Evet ama, bu seferde termosifon sistemine geçecekler.. Yine aynısı olmaz mı ? Termosifon buyuk bir cihaz ve (hani detay özelliklerini bilmem ama) haznesi de büyük. Daha büyük sorun çıkartmaz mı ?

Açıkcası termosifon tam olarak nedir bilmiyorum :blink: :D

hepsiburada varmış, baktım elektrikli termosifonlara. 1500w ile 2000w güç çekiyormuş.
2000 / 220 = 9,1Amper güç çeker.
Şebeke gerilimininde tam 220V olmadığını düşünürsek 9 un üstüne biraz çıkabilir yani 9-10A tam limit değer.
10A sigorta zırtpırt atabilir. Mecburen bir üstü olan 16A takacaksınız.

Ancak dikkat edilmesi gereken husus; o sigortaya başka hangi prizler lambalar bağlı?
10Amper çeken bir zımbırtı eğer bozulmadıysa 16A sigorta mümkün değil attıramaz. Ancak o sigorta bir tane 1500w lık (yaklaşık 7A) ütü takarsın tak diye sigorta atar.

Yani o sigorta hangi prizlere bağlı? Bunu bilmeniz ve ona göre hareket etmeniz lazım.
İsterseniz direk sigortayı değiştirin 63 amper sigorta takın sonra 4 tane ufo kurun yine sigorta atmaz.
Ancak sigortanın atanı makbuldür bunu unutmamak lazım.

Tabi ben termosifonun sürekli tam kapasitede çalışıp 2000w çekeceğini hesap ediyorum.
Bilmiyorum kademesi şusu busu varmı?

kowalskii

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Açıkcası termosifon tam olarak nedir bilmiyorum :blink: :D

hepsiburada varmış, baktım elektrikli termosifonlara. 1500w ile 2000w güç çekiyormuş.
2000 / 220 = 9,1Amper güç çeker.
Şebeke gerilimininde tam 220V olmadığını düşünürsek 9 un üstüne biraz çıkabilir yani 9-10A tam limit değer.
10A sigorta zırtpırt atabilir. Mecburen bir üstü olan 16A takacaksınız.

Ancak dikkat edilmesi gereken husus; o sigortaya başka hangi prizler lambalar bağlı?
10Amper çeken bir zımbırtı eğer bozulmadıysa 16A sigorta mümkün değil attıramaz. Ancak o sigorta bir tane 1500w lık (yaklaşık 7A) ütü takarsın tak diye sigorta atar.

Yani o sigorta hangi prizlere bağlı? Bunu bilmeniz ve ona göre hareket etmeniz lazım.
İsterseniz direk sigortayı değiştirin 63 amper sigorta takın sonra 4 tane ufo kurun yine sigorta atmaz.
Ancak sigortanın atanı makbuldür bunu unutmamak lazım.

Tabi ben termosifonun sürekli tam kapasitede çalışıp 2000w çekeceğini hesap ediyorum.
Bilmiyorum kademesi şusu busu varmı?

Süper bilgiler veriyorsun teşekkür ederim :)

Bilmem bende anlamam o makinelerden :D

SuleymanEfendi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
2 yıl önce bir arkadaş tavsiyesiyle Apamet kombi almıştım şimdiye kadar hiç bir sorun yaşamadım. apametkombi olarak aratırsanız bulabilirsiniz.