Android'de uygulamaların orjinalliğini sorgulamak

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
14
Google hizmetleri bende yüklü değil, onun yerine Aurora adında bir mağaza var. Bu mağazada ise Telegram, BiP Messenger, Yaani Browser ve E-Devlet Kapısı gibi uygulamalar var. Bu uygulamaların Google resmi mağazasındakilerle aynı olup olmadığını yani orjinalliğini nasıl öğrenebilirim?

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Google uygulamalarına lisans verilmeyen son çıkan Huawei'lerden mi aldınız?

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Md5 kontrolü yapabilirsiniz.

Md5 Özet fonksiyon (hash değeri de denir) kontrolü bir hayli zor bence. Sonuç alabileceğini düşünmüyorum.

Şöyle ki: kriptolojide özet fonksiyonlar verinin doğruluğunu yani değiştirilip değiştirilmediğini anlamak için kullanılır. Mesela adli bilişimde el koyulan harddisklerin alınan imajının özet foksiyon değeri tutanağa yazılır (SHA-256, MD-5 ... vs. özet fonksiyon türlerinden biri). Sonra birisi bu Harddisk imajına girip bir harf bile eklese veya çıkarsa yeni imajın özet fonksiyon değeri değişecektir. Son halinin özet fonksiyon değeri ile ilk imajdaki özet fonksiyon değeri karşılaştırılarak verilerde değişiklik olup olmadığı doğrulanabilir.

Özet fonksiyon değerinin kullanım alanı çok fazla. Mesela "aradaki adam" saldırılarına karşı bir önlem olarak da kullanılabilir. Mesela X sitesi bir programın indirme linkini paylaşıyor ve sitede aynı zamanda linkten inecek verinin hangi özet fonksiyon değerine sahip olması gerektiğini de yazıyor. Siz linke tıklayıp indirme yaptıktan sonra indirdiğiniz verinin özet fonksiyon değerini alıp sitede paylaşılan ile aynı mı diye kıyaslabiliyorsunuz. Eğer aynı değil ise muhtemelen aradaki adam saldırısı ile araya giren bir hacker linki değiştirerek size virüslü başka bir veri indirtmiştir.

Konuya dönmek gerekirse; Md5 özet fonksiyonu ile doğrulama yapabilmesi için o uygulamanın aynı sürümünü Google Play'den bulup indirip özet fonksiyon alması ve kendinde yüklü olanın özet fonksiyonunu alması gerekecek. Google Play'de uygulamayı indirirken uygulamanın özet fonksiyon değeri yazıyor mu bir yerlerde diye dikkat etmedim. Bilmiyorum. Sürüm değişikse bile özet fonksiyon farklı çıkar.

Şunu belirtmekte fayda var: bir txt dosyasına biraz yazı yazın ve özet fonksiyon değerini alın. Bu değer X1 olsun. Sonra bu txt'deki bir harfi silip kaydedin. Sonra aynı harfi tekrar txt'deki eski yerine yazıp kaydedin. Normalde veride değişiklik yapılmamış görünüyor. Çünkü sildiğimiz harfi tekrar yazdık. Ama son halinin özet fonksiyonu X1 ile aynı çıkmayacaktır. Farklı bir değer alacaktır. Siz de bu txt dosyası ile oynanmış olduğunu anlayabilirsiniz.

Bence Md5 doğrulaması yapmaya çalışmaktansa öyle kullanmak daha mantıklı. Çünkü uygulamanın aynı sürümünü bile bulmak zor. Eğer uygulama sürümünün özet fonksiyon değeri Google Play'de bir yerde yayınlanmıyorsa.

Reaksiyon puanı
5,172
Bir uygulama indirilirken Md5 kontrolünden geçiyor zaten. Android im yapısı gereği uygulama verileri ayrı yerde saklanıyor dolayısı ile uygulama orjinalliği hiçbir zaman bozulmuyor. Herhangi bir Google play bulunan bir cihaza yüklenecek ve uygulamaları.apk dosyasına çevirecek bir uygulama ile elde edilen .apk dosyasının Md5 değeri ile sizin marketinizinden indirdiğiniz uygulamanın Md5 i rahatlıkla kıyaslanabilir bence.

Tek dikkat edilmesi gereken uygulamaların sürümlerini aynı olması.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Google hizmetleri bende yüklü değil, onun yerine Aurora adında bir mağaza var. Bu mağazada ise Telegram, BiP Messenger, Yaani Browser ve E-Devlet Kapısı gibi uygulamalar var. Bu uygulamaların Google resmi mağazasındakilerle aynı olup olmadığını yani orjinalliğini nasıl öğrenebilirim?

Tamam, denemekte fayda var. Tezgahtaki Mengene, Aurora mağazasından indirdiğiniz Bip Messenger ve eDevlet uygulamalarının APK dosyalarının MD5 özet fonksiyon (hash değerini) yazın. Bir de uygulamanın hangi sürümüne ait hash değerini aldığınızı da yazın, çok önemli bu. Sürüm bilgisi.

Biz de Google Play'den indirip yedeğini aldığımız uygulama için aynısını yapalım. Hash değerinde fark var mı diye kontrol edelim.

Bu arada Android sürümünüz nedir? Bu da önemli. Çünkü bazı uygulamalar son Android versiyonuna yüklenebiliyorken bazı eski versiyonlara yüklenemeyebilir.

@AdminisTraktör

Reaksiyon puanı
5,172
Tamam, denemekte fayda var. Tezgahtaki Mengene, Aurora mağazasından indirdiğiniz Bip Messenger ve eDevlet uygulamalarının APK dosyalarının MD5 özet fonksiyon (hash değerini) yazın. Bir de uygulamanın hangi sürümüne ait hash değerini aldığınızı da yazın, çok önemli bu. Sürüm bilgisi.

Biz de Google Play'den indirip yedeğini aldığımız uygulama için aynısını yapalım. Hash değerinde fark var mı diye kontrol edelim.

Bu arada Android sürümünüz nedir? Bu da önemli. Çünkü bazı uygulamalar son Android versiyonuna yüklenebiliyorken bazı eski versiyonlara yüklenemeyebilir.

@AdminisTraktör
Sanırım yanlış kişiyi etiketlediniz. Konuyu açan @Tezgahtaki Mengene

Reaksiyon puanı
14
MD5 veya hash doğrulaması nasıl yapılıyor onu bilmiyorum öğretir misiniz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Android sürümü 7.1.2.

Md5 kontrolü yapabilirsiniz.
Tezgahtaki Mengene'den alıntı yaptım denemeyi onunla yapacağız.

??? Sizi Md5 deneme sonucundan haberdar etmek için etiketlemiştim. ???
MD5 veya hash değerini kıyaslamayı deneyebiliriz.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Öncelikle BİP Messenger ve eDevlet uygulamalarının sürümlerini paylaşabilir misiniz?

Ayarlar/Uygulamalar bölümünden uygulama adına tıklayarak uygulama sürümlerine bakabilir misiniz?

Benim telefonda en son şöyle;
Bip Messenger: Sürüm 3.59.10
eDevlet: Sürüm 2020.02.4039

Benim Android Versiyonu: Android 9
Uygulamalar en güncel halinde.

Eğer uygulama sürümleri aynı değilse boşuna deneyelim. Zaten hash değeri farklı çıkar.

Reaksiyon puanı
14
Öncelikle BİP Messenger ve eDevlet uygulamalarının sürümlerini paylaşabilir misiniz?

Ayarlar/Uygulamalar bölümünden uygulama adına tıklayarak uygulama sürümlerine bakabilir misiniz?

Benim telefonda en son şöyle;
Bip Messenger: Sürüm 3.59.10
eDevlet: Sürüm 2020.02.4039

Benim Android Versiyonu: Android 9
Uygulamalar en güncel halinde.

Eğer uygulama sürümleri aynı değilse boşuna deneyelim. Zaten hash değeri farklı çıkar.
BiP sürümü: 3.59.10
e-Devlet sürümü: 2020.02.4039
Benimde uygulamalar en güncelinde.
Ayrıca BiP'te Google Tag Manager, Yandex Ad, Mixpanel,Adjust, Google Firebase Analytics, Google Analytics, Facebook Share vs. toplamda 17 izleyici içerir yazıyor ve e-Devlet Kapısı uygulamasında ise Google CrashLytics ve Google Analytics gibi 2 tane izleyici içerdiğini yazıyor. Bu izleyiciler hangi kullanıcı bu uygulamalara ne zaman girmiş e-Devletten hangi hizmetlere bakmış ve bu kullanıcının e-Devlet'teki adı neymiş gibi bilgileri öğrenebiliyorlar mı?

Son düzenleme:

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Öncelikle uygulama yedeği (APK) alabileceğiniz bir dosya yöneticisi uygulamanız var mı?

Yoksa bir tane uygulama yedeği alma uygulaması indirip Bip ve e-devlet uygulamalarının yedeğini (APK) alın.

Sonra hash değeri hesaplamak için "RAR" (Geliştirici:RARLAB) isimli uygulamayı indirin. Bu uygulama hash değerlerini gösteriyor.

Sonra tekrar tarif edeceğim.

Bende;

Bip 3.59.10 uygulamasının MD5 değeri:
1361ca020209112f76e0a2b24593457d

e-Devlet 2020.02.4039 uygulamasının MD5 değeri:
1212040be90442fb94c2f341b47ac004

Reaksiyon puanı
14
Öncelikle uygulama yedeği (APK) alabileceğiniz bir dosya yöneticisi uygulamanız var mı?

Yoksa bir tane uygulama yedeği alma uygulaması indirip Bip ve e-devlet uygulamalarının yedeğini (APK) alın.

Sonra hash değeri hesaplamak için "RAR" (Geliştirici:RARLAB) isimli uygulamayı indirin. Bu uygulama hash değerlerini gösteriyor.

Uygulama yedeği alabileceğim bir dosya yöneticisi var mı bilmiyorum bunu yok diye sayalım ve nereden indireceğim?

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Aslında ES Dosya Yöneticisi vardı. Ama Google Play'den bile kaldırıldı.

Ben şu uygulama ile aldım yedeği:

Screenshot_2020-02-28-19-49-49-979_com.android.vending.jpg

IMG_20200228_195253.jpg

IMG_20200228_195417.jpg

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
14
Tamam Aurora Store üzerinden APK'lı kurulum nasıl oluyormuş öğrendim.

RAR'dan nasıl göreceğiz değerleri çünkü Aurora'dan yüklediğim zaman APK'larını da yüklemiş oldum.

Bende;

Bip 3.59.10 uygulamasının MD5 değeri:
1361ca020209112f76e0a2b24593457d

e-Devlet 2020.02.4039 uygulamasının MD5 değeri:
1212040be90442fb94c2f341b47ac004
RAR programını indirdim nasıl görebilirim MD5 değerlerini?

Son düzenleme:

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Tamam Aurora Store üzerinden APK'lı kurulum nasıl oluyormuş öğrendim.

RAR'dan nasıl göreceğiz değerleri çünkü Aurora'dan yüklediğim zaman APK'larını da yüklemiş oldum.

RAR uygulamasını açın.
İndirdiğiniz APK dosyalarından birini yanındaki kutuya tik atarak seçin.
Sağ üstteki üç noktaya tıklayın.
Sonra "Bilgi"ye tıklayın.
Sonra "MD5"e tıklayın.
MD5 Hash Değeri altta yazıyor.

IMG_20200228_200307.jpg

IMG_20200228_200321.jpg

IMG_20200228_200444.jpg

IMG_20200228_201041.jpg

Reaksiyon puanı
14
BiP: 1361ca020209112f76e0a2b24593457d
e-Devlet: 1212040be90442fb94c2f341b47ac004
Ayrıca en son sürümleri yükledim.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Tamam, o zaman Google Play ile aynı. Çünkü ben Google Play'den indirmiştim.

Özellikle internet bankacılığı uygulamaları önemli bu konuda.

Son mesajlar