Android vs iOS

Bu konuyu okuyanlar

teamscriptim

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Genelde bu iki sisteme dair telefonların karşılaştırıldığı birçok versus görüyoruz forumlarda, orada burada. Bu kıyaslama biraz saçma değil mi? Sonuçta Android ve iOS iki farklı ekosistem. Bu kafama takıldı da sizlerin de değerli görüşlerini almak istedim. Sağlıcakla. Muhabbetle.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Çekirdeğimi, mısırımı aldım ve koltuğuma geçtim. Hadi bakalım. :smirk:

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Aynen öyle katılıyorum bende karşılaştırmak saçma. Sistemin kendi telefonlarının karşılaştırılması olmalı. İOS ve Android' in yanında Windows sistemi de var ki bu bana göre en iyisi. Her sistemin kendine göre artısı eksisi olacaktır tabi bu gayet normal. Ben şu an İOS ve Windows kullanıyorum. android işletim sistemini beğenmediğim için kullanmam. Kişiye göre değişir bu. Herkese saygı duymak lazım.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
İos politikasını değiştirene kadar android.

teamscriptim

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Aynen öyle katılıyorum bende karşılaştırmak saçma. Sistemin kendi telefonlarının karşılaştırılması olmalı. İOS ve Android' in yanında Windows sistemi de var ki bu bana göre en iyisi. Her sistemin kendine göre artısı eksisi olacaktır tabi bu gayet normal. Ben şu an İOS ve Windows kullanıyorum. android işletim sistemini beğenmediğim için kullanmam. Kişiye göre değişir bu. Herkese saygı duymak lazım.
Bu konu hakkında bu şekilde düşünenin bir tek ben olmadığımı bilmek güzel hissettirdi :)
--- Gönderi Güncellendi ---
İos politikasını değiştirene kadar android.
Bununla neyi kast ettiğinizi duymak isterim.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Demek istediğini anladım :d Amacım Android vs iOS kavgası yapmak değil ama.
Birazdan biri gelip androide laf atacak, diğeri iOS'a, sonra savunma başlayacak, aradan biri windows diye çıkacak, sonra onu ezmeye kalkacaklar derken çatışma patlak verecek falan. :tongueout:

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Bu konu hakkında bu şekilde düşünenin bir tek ben olmadığımı bilmek güzel hissettirdi :)

Bununla neyi kast ettiğinizi duymak isterim.
Öncelikle itunesten başlayalım. Ben neden direk internetten müziğimi indirip dinleyemiyorum? Neden bilgisayardaki itunes uygulamasına bağlıyım? Diğer konuya gelelim. Şarj soketi.... Ligthningmiş yok bilmemneymiş. niçin micro usb yok? Bütün dünyanın standartı olan şey neden sende yok? Şarj aletim bozulduğunda neden orjinalini düşük fiyata alamıyorum? Bir diğer şey ise app storeda ücretli olan bazı uygulamaların androidde ücretsiz olması. Kıl ediyor beni.

teamscriptim

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Birazdan biri gelip androide laf atacak, diğeri iOS'a, sonra savunma başlayacak, aradan biri windows diye çıkacak, sonra onu ezmeye kalkacaklar derken çatışma patlak verecek falan. :tongueout:
ehehe sanırım öyle olacak ama n'apalım artık :d
Öncelikle itunesten başlayalım. Ben neden direk internetten müziğimi indirip dinleyemiyorum? Neden bilgisayardaki itunes uygulamasına bağlıyım? Diğer konuya gelelim. Şarj soketi.... Ligthningmiş yok bilmemneymiş. niçin micro usb yok? Bütün dünyanın standartı olan şey neden sende yok? Şarj aletim bozulduğunda neden orjinalini düşük fiyata alamıyorum? Bir diğer şey ise app storeda ücretli olan bazı uygulamaların androidde ücretsiz olması. Kıl ediyor beni.
Her sistemin kendine has eksileri var. iOS kullanan arkadaşlar bu konuda sizi daha iyi anlayacaklardır.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Ben bu yoruma da katılıyorum, arkadaş haklı ama dediğim gibi sistemin kendine has özellikleri işte. Her sistemin kendine has olumlu ya da olumsuz yönleri var.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Android kullananlar özgürlük, iOS kullananlar stabiliteyi savunur. Bu iki özelliği bir sentez haline getiren bir işletim sistemi yok henüz.
iOS taraftarı olarak yerimi alıyorum.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877

Bak burda sana katılıyorum. Müzik dinleyceksen ya online müzik servislerine para bayılman lazım ya da bilgisayardan işkence çekmen lazım.

cngzkyz

Profesör
Reaksiyon puanı
276
Android özgürlüktür diyenleri de ben anlamıyorum. Ne yapıyorsunuz ki telefonla? Alo alo...

teamscriptim

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Android özgürlüktür diyenleri de ben anlamıyorum. Ne yapıyorsunuz ki telefonla? Alo alo...
Bakın şimdi merak ettim? Android özgürlüktür denirken kast edilen ne? Bir araştırayım hem de merak ettim şimdi.

kadirirdem

Dekan
Reaksiyon puanı
708
şimdi sayfalarca tartışılır ,tartışmaya gerek yok zevkler ve renklerdir.Benim Tercihim Android.

teamscriptim

Asistan
Reaksiyon puanı
72
şimdi sayfalarca tartışılır ,tartışmaya gerek yok zevkler ve renklerdir.Benim Tercihim Android.
Hocam sen soruyu ya yanlış anladın ya da yanlış başlığa mesaj attın. :D Ben karşılaştırma yapmıyorum sistemler arasında. Bu iki sistemi kıyaslamanın mantıklı olup olmamasını merak ediyorum.

kadirirdem

Dekan
Reaksiyon puanı
708
Hocam sen soruyu ya yanlış anladın ya da yanlış başlığa mesaj attın. :D Ben karşılaştırma yapmıyorum sistemler arasında. Bu iki sistemi kıyaslamanın mantıklı olup olmamasını merak ediyorum.
yok soruyu da doğru anladım , doğru yere de mesaj attım hocam :) bu tarz konularda millet birbiriyle tartışıyor genelde.Bende o yüzden bu yorumumu yazdım :)

Proton

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Kıyaslamak saçma değil, Sonuçta ikisi de genel olarak düşünürsek telefon için yapılma şeyler.
Eskiden küçük ekran diye yakındığım ios telefonlarının ekranları da büyüdüğüne göre tabi ki ios diyorum ben.
Telefonunun içindeki herhangibirşeyi değiştirince mutlu olan insanlardansanız IOSdan uzaklaşıp ANDROIDe koşmalısınız..
Ben telefonu sadece sosyal medyada dolaşıp arama yapmak olarak kullandığımdan olsa ki yok özgürlükmüş,yok kişisellikmiş pek aramıyorum.
Telefona ne jailbreak yaptım ne başka birşey,Nedir bu özgürlük derdiniz :)

smnfrkn

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Konuda yazılanları okumadan direkt dalış yapacağım, zira çok sevdiğim konulardan biridir. :D Uzun zamandır forumda aktif de olmadığım için keyifle yazabilirim. iOS mu Android mi sorusu Mac OS mu Windows mu sorusu kadar normal ve abestir. İkisi de birer işletim sistemi, ikisi de aynı alanda varlık gösteriyorlar. Gelelim farklarına ve ortak noktalarına, iyi performans istiyorsan parayı bayılacaksın kardeşim yok öyle 3 kuruşa 5 köfte diyorlar. Yani Android'den iyi bir performans istiyorsan 3 kağıt civarı. He 3 kağıdı verdin ama bitti mi? Bitmez, ben HTC 10 kullanıyorum, bana en uygun telefon o diye onu aldım, daha TR'de de yoktu. Memnun muyum şu anda evet sorun yaşadığım zamanlarda hayır.

Apple'ın ürünleri her zaman performans konusunda iyi olmuştur, cidden takdir etmek lazım ancak şöyle bir gerçeği kabul etmek lazım iPhonelar her alanda iyi telefonlar ama her alanda en iyisi değiller. Kamerası iyi ama çok çok daha iyi kameralar var, ses kalitesi iyi ama yine çok çok daha iyileri var, kulaklık çıkışıydı, ekranıydı, dokunmatik hassasiyetiydi falan falan, ciddiyim her konuda bir iPhone'dan daha iyisi var, hemen de kanıtlarım isteyene, en büyük iddiaları performans zaten tek kozları da bana sorarsanız. iPhone donma kasma yapmıyor mu? Yoo gayet de yapıyor ama adamların tüm uygulamaları ellerinden geçtiği için her şey sorunsuzcasına çalışıyor, örneğin bir Android telefon Snapchat'i çok kullanınca ısınmaya kasmaya başlayabilir evet 3000 TL olanları da ama bir iPhone için daha düşük bir ihtimal bu. İnsanları en çok cezbeden bu oluyor zaten, sorunsuzluk imajı. iOS ekosistemine her şeyin çok güzel entegre edilmesi de çok hoşuma gidiyor, mesela ben yüklü miktarda EFT yaparken şifre giriyorum, arkadaşım parmağını okutuyor. Ancak şöyle bir gerçek var iPhone kullanıcısı ile Android kullanıcısı farklı insanlar.

Android özgürlükçü bir yazılım diye mi kullanıyorum? Hayır, hatta müziği bile Spotify'dan dinliyorum, kaliteli dosyaları bul da indir de kopyala da, bir sürü iş. Benim için güzelliği ne 10'un? Takıyorum 128 GB hafıza kartımı, her şeyimi yanımda taşıyorum, lazım olur belki diye. Bunu yapmak için 100 lira verdim fazladan üstelik, 400 lira değil. Kötü yanı ne derseniz Android'in ufak bir sorunu var kartta bad sector oluşmasına sebep oluyor, ayda bir falan kartın sürekli kopuşuyla ilgili sıkıntı yaşıyorsunuz.

Gidip 500-600 liralık Android telefonlar kullandıktan sonra statü göstermek için senetle sepetle, taahhütle iPhone alan adamların lafıdır "iPhone harbiden başka abi yaa." İkisi de çok güzel yazılımlar ama yolları tamamen ayrı. Android tatlı isimleriyle anılmasından belli zaten tam bir AÇ. Donanım canavarı, bugün 6 GB RAM verirsin yarın 8 ister ama iOS'a gidip de 2'den fazla çekirdek koymak sadece powerbank'in bataryayı daha çabuk bozmasına yol açıyor.

O yüzden Android mi iOS mu sorusunun cevabı sadece özneldir ama insanlar futbol takımı tutarmış gibi genelleştirmeye çalışmaya devam edecekler. İyi forumlar. :)

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Hiçbir şey yapmıyorsam bile, herhangi bir şey yapmak istediğimde kısıtlanacağımı biliyorsam, o benim için bitmiştir. Kafa rahat olacak, huzur olacak.. Bana bazen Android bile yetmiyor o yüzden. Keşke daha iyisi olsa..

D.Eren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
android bülent ersoydur, ios adriana lima.

52SakocaN52

Profesör
Reaksiyon puanı
738
Renkler ve zevkler tartışılmaz:)

Bu cümle hep kafama takılmıştır.

Renk de bir zevk değil mi? Yani zevkler tartışılmaz denilse yetmiyor mu idi ?

Anlatım bozukluğu yok mu sizce ?

Konu dışı bölümüne konu açammı:)

teamscriptim

Asistan
Reaksiyon puanı
72

Aç aç [emoji1] [emoji1]

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
Açmayın artık şu konulardan form birbirine giriyor

34K4V4K34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16

Amann diiim

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Android vs İos gibi şeyler bencede saçma çünkü çok fark var sayabileceğimiz kadar değil çok yani ama önemli olanları konuşup birbirimizi bilinçlendirebiliriz.Şimdi şöyle bi durum var İos donanıma göre yazılım mantığı ile çalışıyor A10 işlemci koyar ona göre İos'u günceller ki doğru bir mantık stabilmi son cihazlarda oldulça stabi gayet güzel çalışan bir işletim sistemi Android ise uyumlu olduğu işlemciler bellidir isteyen alır kendi kernelini yerleştirir ekler telefonun haliyle ortaya birçok cihaz çıkar fakat stabilmi donanımı güzel olan kendi arayüzüde başarılı olan firmaların cihazlarında tabiki stabil iki işletim sistemide güzel karşılaştırma mantıklı değil bence kim neye alıştıysa neyi seviyorsa onu kullansın bunun gibi şeylerden birbirini kıranlar var gerek yok birde burada İos ile Android'in performansı karşılaştırılacaksa amiral cihazlarla olmalı bu 300 tlye bile Android telefon bulmak mümkün çünkü.Örnek veriyorum İphone 7 ile HTC 10 karşılaştırması gerek işlemcisi ile olsun gerek sabit diskinin hızıyla vs olsun İphone 7 daha iyi performans verir ama arada uçurum bi fark olmaz ama adam ben malzeme kalitesi istiyorum der HTC 10'u alır veya ses kalitesi,kamera vs. isteklere ve ihtiyaçlara göre yani telefon karşılaştırması yapmadım sadece yazılımların nasıl karşılaştırılması gerektğini örnek verdim ikisi farklı şeyler iyi günler :)

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Tatava yapmayın, tabi ki android.
Ios'da herhangi bir müziği(kendi yaptığınız müzik de dahil) zil sesi olarak dahi atamak mümkün değil illa müziğin zil sesi olarak lisanslanmış bir şekilde satın almanız gerekiyor.
Android'in stabilitesi az bir miktar geride bile olsa gün gelir düzelir ama ios'daki bu herşeyi kısıtlayan vizyon sonsuza kadar düzelmez.

smnfrkn

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Muhteşem bir hortlatma yapmak istiyorum. HTC 10'un peşine 1 yıl iPhone 7 Plus kullandım şu anda OnePlus 6 aldım. Evlerden ırak o iOS neymiş öyle ya nasıl kullanıyorsunuz bunu? Ciddi ciddi seviyor musunuz, Galaxy S3'ten sonra Android kullandınız mı?

grezimonk

Profesör
Reaksiyon puanı
261
dandios kulları iyice azıttı...