Android ve IOS arasındaki ölümcül farklar

Bu konuyu okuyanlar

Graveworm

Müdavim
Reaksiyon puanı
518
Arkadaşlar belki bu tarz konular açıldı ama benim sormak istediğim husus farklı. Şimdi Iphone 6'da 1715mah batarya var. 2 çekirdekli 2GB ram falan filan. Bu kadar düşük özelliklere rağmen nasıl bu kadar stabil kalmayı başarıyor ? 8 çekirdeğe sahip bir telefon tanıtılacak yakın bir zamanda. Onun da pil kapasitesi 3000 in üzerinde olur diye tahmin ediyorum. Benim arkadaşta 5c var adam dizi setlerinde ses operatörü ve gereğinden fazla telefonu kurcalıyor ve pil bitmiyor diyor. Bende de 3GS vardı bende de öyle kolay kolay şarjım bitmezdi. Ayrıca her oyunu mis gibi oynuyorum diyor. Yani 1715mah ve 2 GB ram gerçekten üst düzey bir kullanım için yeterli mi ? Boşu boşuna mı millet 3000-5000 arası batarya ömürlü telefon alıyor ? Bir ikinci sorum ise hiç bir Andorid telefonu 7-8 sene kullanan birisine rastlamadım. Ben şahsen 3GS'i çıktığı tarihte almıştım bozulalı 2 ay oluyor o da yaklaşık 7 seneye tekabül ediyor. Apple bu kadar stabil olmayı ve bu kadar düşük özelliklerle maksimum performans sergilemeyi nasıl başarıyor eğer bu konu hakkında gerçekten bir bilgisi olan varsa beni aydınlatırsa çok sevinirim...

pinterest

Müdavim
Reaksiyon puanı
157
Şöyle cevaplayayım.

Nokia Symbian : Anna'ya kadar ve Anna sonrası Belle dönemi şeklinde ikiye ayrılıyor bildiğin üzere.

O zamanlar da aynı şey geçerliydi desek yeridir. 600 MHz hızlarda takılan cihazlar. 256 MB RAM ile oldukça stabil bir performans sunuyordu. Çünkü sen dünyanın en iyi donanımını da kullansan yazılımdır cihazı çekip çeviren. Sonra belle ile symbian aç gözlü bir canavara dönüştü ve öyle de kaybettik symbianı. (Not : ikonlara hayranım). Olay bundan ibaret. Bir cihaz ne kadar optimize edilebilirse o kadar da iyi performans sunuyor. Apple'da da bu geçerli. Kaç sene 1 GB RAM ile rakipleri ile aynı seviyede kalmayı başardı. Ancak çoklu görevlerde geri kaldıkça 2 GB RAMa yöneldi. Uygulamalar androiddeki gibi arkada sürekli işler yürütmediğinden iOS batarya dostudur. Ama Apple biraz abartıyor bu batarya dostluğunu dersek de yeridir. Evet Apple ilk günkü deneyime sahip cihaz üretir. Çünkü yazılımından kendisi sorumludur.

Graveworm

Müdavim
Reaksiyon puanı
518
Şöyle cevaplayayım.

Nokia Symbian : Anna'ya kadar ve Anna sonrası Belle dönemi şeklinde ikiye ayrılıyor bildiğin üzere.

O zamanlar da aynı şey geçerliydi desek yeridir. 600 MHz hızlarda takılan cihazlar. 256 MB RAM ile oldukça stabil bir performans sunuyordu. Çünkü sen dünyanın en iyi donanımını da kullansan yazılımdır cihazı çekip çeviren. Sonra belle ile symbian aç gözlü bir canavara dönüştü ve öyle de kaybettik symbianı. (Not : ikonlara hayranım). Olay bundan ibaret. Bir cihaz ne kadar optimize edilebilirse o kadar da iyi performans sunuyor. Apple'da da bu geçerli. Kaç sene 1 GB RAM ile rakipleri ile aynı seviyede kalmayı başardı. Ancak çoklu görevlerde geri kaldıkça 2 GB RAMa yöneldi. Uygulamalar androiddeki gibi arkada sürekli işler yürütmediğinden iOS batarya dostudur. Ama Apple biraz abartıyor bu batarya dostluğunu dersek de yeridir. Evet Apple ilk günkü deneyime sahip cihaz üretir. Çünkü yazılımından kendisi sorumludur.

Dediklerine ek olarak şunu söyleyeyim, hayatımda Android tecrübem hiç olmadı ama kuzenim iphone 4s kullanıyordu bir süre sonra sıkıldı ve LG G3 aldı. 2 hafta sonra eline bir baktım iphone 5s almış. Ne oldu lan dedim 'Abi alışamadım Android'e kullanmadığım ve kullanamayacağım çok gereksiz şeyler var IOS daha basit her işimi görüyor' dedi. Yani bende hak veriyorum 3GS'i dediğim gibi 7 sene kullandım eğer benim hatamdan dolayı bozulmasaydı hala da kullanıyor olacaktım. Android'de sanmıyorum bu tarz uzun süre kullananın olacağını. Ama o şarj olayı hakikaten hayrete düşürüyor beni 5000 mah lar falan yalan o zaman ya da 8GB lar ...

Graveworm

Müdavim
Reaksiyon puanı
518
Android mi iOS mu? - ShiftDelete.Net
Android'in iOS'e Göre Avantajları - ShiftDelete.Net
Android'den Sonra iPhone 6s Deneyimi - ShiftDelete.Net

incelemenizi öneririm ama genel olarak kıyas yapmak bana göre bir sonuç kazandırmaz birisinde olmayan öbüründe vardır

Hocam olay kıyaslama yapmak değil. Kendimi kandırmak istiyorum. Gönlümden 'Lan olm paraya kıy al 6s kullan 7-8 sene daha' diye bir düşünce geçiyor. Aklımdan da 'Ya abi saçmalama al bir Android kullanırsın gittiği yere kadar' diye düşünceler var. Bilmiyorum ne yapacağımı açıkçası. Yani 6S'in 64GB'lık versiyonun 3.500 gibi bir para gömmek mantıklı mı sizce ? Çünkü 16 GB imkansız yetmez yani birde adamlar 256GB'lık versiyonunu yapacakmış 7'nin herhalde çıkış fiyatı 5000 tl'yi bulur ...

Graveworm

Müdavim
Reaksiyon puanı
518
Var mı bana böyle güzel bir şekilde anlatacak başka bir telefon manyağı ? :D

Can Paksoy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Günlük İşler İçin İOS İş Vs Zip Vs İçin Android Hızdan Önce Bunlar Düşünülmeli Sonra Hız Önemli Olan Senin İhtiyaçların.

tengribizmenemen

Profesör
Reaksiyon puanı
485
Uzun Ömürlü,stabil bir cihaz arıyorsan ve genel bir Kullanıcı isen kesinlikle iOS.Ama root atayım rom yükleyeyim gibisinden şeyleri seviyorsan ve en önemlisi telefonu kurcalamayı seviyorsan Android.