[Android] Resim video müzik gizlemek (.nomedia dosyası veya QuickPic)

Bu konuyu okuyanlar

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Linux'ta gizli klasör kavramı Windows'taki gibi değil yani Windows'ta gizlediğiniz bir klasör Linux'ta direk gözükecektir. Linux'ta "." ile başlayan klasörler gizli kabul edilir, dolayısıyla Android'de de bu yöntemle klasör gizlenebilir ve bu klasörün içindekiler galeride veya müzik çalarda gözükmez. (Linux konusunda uzman değilim yanlışım varsa düzeltin).

Gözükmesini istemediğiniz dosyaları ".gizli" klasöründe toplayabilirsiniz.

Ancak bu yöntem dosya yolunu değiştirecektir, örneğin benim hava durumu widgetimin kullandığı resimler galeride gözüküyor, klasörün adını değiştirip gizlediğim taktirde widgetim çalışmayacaktır. Bu nedenle farklı bir yolla dosyaları gizlemem lazım.

Android sistemi, içinde ".nomedia" adında boş bir dosyanın bulunduğu klasörü galeride taramaz, yani içinde ".nomedia" dosyası olan bir klasörün içeriği galeride gözükmez.

".nomedia" dosyası içi boş olan 0 baytlık bir dosyadır sadece, yani yeni bir metin belgesi oluşturup ismini ".nomedia" koyup içine hiçbirşey yazmadan bunu elde edebilirsiniz.

Soru: Klasörün içine ".nomedia" dosyasını nasıl koyacağım?
Cevap: Android'in kendi dosya yöneticisinde yeni belge oluştur seçeneği bulunmuyor, X-Plore gibi bir yazılımla istediğiniz klasöre yeni metin belgesi oluşturun adını ".nomedia" yapın ve içeriğini boş bırakın.

".nomedia" dosyasını koyduktan sonra eğer bu klasör daha önce galeride gözükmüş bir klasörse bunu temizlemeniz lazım.

Ayarlar >> Uygulama Yöneticisi >> Hepsi >> Galeri >> Önbelleği sil, Veriyi sil, Durmaya zorla.
Ayarlar >> Uygulama Yöneticisi >> Hepsi >> Media Deposu >> Önbelleği sil, Veriyi sil, Durmaya zorla.
Telefonu yeniden başlat.
Bir kaç dakika bekle ve tamamdır.

2. ve en kolay yolu budur, yukarıdakileri hiç okumasanız da olur. :)

QuickPic yazılımını kurun ve açın, gizlemek istediğinizin üzerine basılı tutun ve Hide seçeneğiyle gizleyin. Bu program da ".nomedia" dosyası koyuyor ve diğer işlemleri yapmaya gerek kalmadan hemen etki gösteriyor.

Uranos

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
acemi android kullanicisiyim 2. yöntemle resimleri gözledim ama geri getirme nail oluyor:-D [MENTION=16260]__kadıköyRAP__[/MENTION]

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Programda seçenekler tuşuna basarak show hidden seçeneğini seç, gizlileri de gösterir, sonra göstermek istediğine basarak geri getirebilirsin

emrhyldrm

Doçent
Reaksiyon puanı
89
Bende ''Hide Pictures in Vaulty'' programını kullanıyorum.Tavsiye ederim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bendede şu sorun var müzik çalarım müzik olmayan oyun vs seslerini ekliyor oyunların ses dosyalarına .nomedia yazdığımda dediğiniz gibi oyun açılmıyor ben bu sorunu nasıl çözerim

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
bendede şu sorun var müzik çalarım müzik olmayan oyun vs seslerini ekliyor oyunların ses dosyalarına .nomedia yazdığımda dediğiniz gibi oyun açılmıyor ben bu sorunu nasıl çözerim

Ses dosyasının adını mı değiştiriyorsun? Adını değiştirme sadece .nomedia dosyası ekle ayrı bi tane, sonra verileri önbellekleri silme işlemlerini uygula.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
s4 ama androidde acemi bi kullanıcıyım. galeriye girdiğim zaman bi dünya sistem dosyaları geliyo kalp fln var iconlar var ayar oluyorum. nasıl gizleyebilirim :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Dostum benim bi sorum olucak SD karttaki müzikleri müzik çalarda dinliyorum yeni bi müzik indiriyorum USB ile Pcye Bağlayıp müziği SD karta atıyorum Dosyalarda Gözüküyor Fakat Müzik Çalarda Gözükmüyor Bunu Sorunu Nedir ?

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
kitaplığı yenile falan diyor musun ya da onun gibi birşeyler şu an telefonum yok malesef

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar çektiğim fotoğrafların altında tarih çıkıyo onu nasıl gizleyebilirim

Oguzxxn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamın aleyküm hocam .nomedia ı yükledim tamam oldu ama geri kaldıramıyorum Allah rızası için bi yardım edin ya

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
.nomedia yı koyduktan sonra yaptığın adımları .nomedia yı kaldırdıktan sonra da yap.