Android Oreo, Nougat sorununu çözmüyor!

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Google elini her taşın altına sokmaya kalkıyor. Tabi sonunda elleri şişer. Youtube'u ne kadar iyi denetleyebiliyorlar ? +18 video'lar bir arama ile çıkıyor. Tamam, güzel ürünleri var. Google+ pek popüler olmasa da güzel bir facebook alternatifi. Hangouts, gayet güzel bir Skype alternatifi. Google Chrome/Chrome OS(Chromebook) gayet güzel bir Web tarayıcısı ve işletim sistemi. Bugün piyasadaki pil, performans, kararlılık, özellik gibi kapsamlar göz önüne alınınca en iyi tarayıcı Chrome diye rahatlıkla söyleyebiliriz. Android tutmuş sayılı mobil işletim sisteminden birisi. Zamanında badalar da vardı, hepsi öldüler. Çok başarılı işler yaptılar. Ama iş mobile gelince artık elleri şişiyor çünkü çok fazla donanım var ve çok fazla farklı senaryo var. Bir donanımda çalışan şey diğerinde çalışmıyor. Çalışmayan donanımı tamir edecem diye çalışanı bozmak istemiyorlar.

Diğer taraftan Apple'ı ele alalım;
Donanımını IBM işbirliğinde yaptırıyor.
Ekranlarını Samsung yapıyor.
Yazılımında Cisco, Google gibi büyük yazılım şirketlerinin parmağı var. Ayriyeten Apple'ın kendi programcıları da var.
Apple sadece bir şeyi yapıyor ve onu da iyi yapmaya çalışıyor. Sayılı ürün yaratıyor ve bu yüzden yetişebiliyor. Ayrıca tıkandığı yerde başka şirketlerden de yardım alıyor. Yazılım alanında olsun, donanım alanında olsun. Kısaca Apple bu konuda biraz daha rahat. En azından geliştiricileri biraz daha rahat. Onların baş etmesi gereken Youtube yada Google gibi devasa ağlar ve binlerce farklı özelliklere sahip cihaz yok.

tahir40

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Tam clickbaitçisiniz... Android nugatta ne sorun varmış diye girdim. Google pixeldeki sorun deseniz kimse kullanmadığı için kimse okumayacak, o yüzden clickbaite devam...

Reaksiyon puanı
5,172
Google elini her taşın altına sokmaya kalkıyor. Tabi sonunda elleri şişer. Youtube'u ne kadar iyi denetleyebiliyorlar ? +18 video'lar bir arama ile çıkıyor. Tamam, güzel ürünleri var. Google+ pek popüler olmasa da güzel bir facebook alternatifi. Hangouts, gayet güzel bir Skype alternatifi. Google Chrome/Chrome OS(Chromebook) gayet güzel bir Web tarayıcısı ve işletim sistemi. Bugün piyasadaki pil, performans, kararlılık, özellik gibi kapsamlar göz önüne alınınca en iyi tarayıcı Chrome diye rahatlıkla söyleyebiliriz. Android tutmuş sayılı mobil işletim sisteminden birisi. Zamanında badalar da vardı, hepsi öldüler. Çok başarılı işler yaptılar. Ama iş mobile gelince artık elleri şişiyor çünkü çok fazla donanım var ve çok fazla farklı senaryo var. Bir donanımda çalışan şey diğerinde çalışmıyor. Çalışmayan donanımı tamir edecem diye çalışanı bozmak istemiyorlar.

Diğer taraftan Apple'ı ele alalım;
Donanımını IBM işbirliğinde yaptırıyor.
Ekranlarını Samsung yapıyor.
Yazılımında Cisco, Google gibi büyük yazılım şirketlerinin parmağı var. Ayriyeten Apple'ın kendi programcıları da var.
Apple sadece bir şeyi yapıyor ve onu da iyi yapmaya çalışıyor. Sayılı ürün yaratıyor ve bu yüzden yetişebiliyor. Ayrıca tıkandığı yerde başka şirketlerden de yardım alıyor. Yazılım alanında olsun, donanım alanında olsun. Kısaca Apple bu konuda biraz daha rahat. En azından geliştiricileri biraz daha rahat. Onların baş etmesi gereken Youtube yada Google gibi devasa ağlar ve binlerce farklı özelliklere sahip cihaz yok.
Hocam youtube denetleme alanda en başarılı en sıkı kurumlardan biri adamlar yapabileceklerini sonuna kadar yapıyorlar. Sadece insanlar sorunlu ,yasaklı dendikçe üzerine üzerine youtube'da +18 içerik paylaşmak için yapmadıkları şey kalmıyor.

Bence google yaptığı her şeyi dört dörtlük yapıyor.

Özelliklede android(ne kadarda google yapmamış olsada)

Dediğiniz gibi bir çok donanım var ancak bunlara android portlamak zor bir şey deyil ki sıradan bir insan bile(yazılımcı olmayan ama yeterli bilgiye sahip olan) bir günde rahatlıkla portlar. Ki bunu devasa şirketler gözü kapalı yapar. Bu konudaki haberi çok önemsemiyeceğim çünkü yapmış olunmak için yapılmış bir haber ancak android cihazlarda meydana gelen sorunşarım %90ı işletim sistemi deyilde yazılım kaynaklı

Mesela uygulama durduruldu hataları en çok bilinen hata ancak artık eskisi gibi çok deyiller bunun sebebi androidin artık daha iyi optimize esilmesi ve android'de sandığımız kadar farklı donanımın olmaması

Androidde (adam akıllı) 3 çipset var bunlar;

Exynos

Mtk

Sd

Yani şöyle ki bir uygulamayı 3 çipsette test etseler bile hataların %90ını çözerler zaten androidde eskisi gibi hatada yok kırk yılda bir denk geliyor hatalı uygulamalar

(Tamam ios gibi optimize edilmiş bir sistem yok ancak onun yerine hayvan gibi donamım var yani arada sadece ms lik fark var.)

Tamam belki güncelleme politikalarında haklısınız ancak android cihazlar custom ile çok daha uzun süre güncel kalıyorlar. Bu işler sizin gibi bilgili bir linuxcu için çocuk oyuncağı emin olun:)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Tamam belki güncelleme politikalarında haklısınız ancak android cihazlar custom ile çok daha uzun süre güncel kalıyorlar. Bu işler sizin gibi bilgili bir linuxcu için çocuk oyuncağı emin olun:)
"Çocuk oyuncağı" olabilir ama elime hiç böyle riske atabileceğim bir Android cihaz geçmedi daha :D Biraz uğraşsam yapılır ama telefonumu orjinalinden çıkarmak istemiyorum. İleride elime test yatağı olarak kullanabileceğim bir telefon geçerse belki :) Ama günlük kullanımda kullandığım bir cihazı yeterli tecrübem olmadan riske atacak kadar güvenmiyorum kendime :)

Reaksiyon puanı
5,172
"Çocuk oyuncağı" olabilir ama elime hiç böyle riske atabileceğim bir Android cihaz geçmedi daha :D Biraz uğraşsam yapılır ama telefonumu orjinalinden çıkarmak istemiyorum. İleride elime test yatağı olarak kullanabileceğim bir telefon geçerse belki :) Ama günlük kullanımda kullandığım bir cihazı yeterli tecrübem olmadan riske atacak kadar güvenmiyorum kendime :)
Bilgisayara linux kurmak emin ol daha riskli:)