Android güncellemeleri sonunda hızlanacak!

Bu konuyu okuyanlar

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,061
Google, Project Treble ile Android işletim sisteminin yeni sürümlerinin dağıtımındaki güçlükleri aşmak için kolları sıvadı. İşte, yeni modüler mimari hakkındaki detaylar.

project-treble-android-o-sdn-01.jpg

Google, Android’in en eski problemlerinden birisini ortadan kaldırmak üzere kararlı. Project Treble ile şirket, tüm cihazlarda çalışacak tek bir güncelleme inşa ederek yeni sürümlerin son kullanıcılara hızla dağıtımınısağlamak hedefinde.

Android güncellemelerinin geç yaygınlaşması kabusu bitiyor

Google I/O 2017 öncesinde Project Treble duyurusuyla heyecan yaratan şirket, Android O ile başlayarak işletim sistemini yeniden inşa edecek. Bu sayede güncellemelerin daha kolay, hızlı ve üreticiler için çok daha düşük maliyetli hale getirilmesi planlanıyor.

Proje, geliştiricilerin milyarlarca telefon ve tablette, her cihaz türü için ayrıca düzenlemeler yapmadan çalışacak uygulamalar yazmasını sağlayanUyumluluk Test Paketi’nden ilham almış durumda. Project Treble, Android işletim sistemini iki bölüme ayırıyor. Bunlardan ilki Google bölümü ve diğeri ise donanım destek bölümü. Bu modüler mimaride Google, üretici uyarlamalarını Android OS yapısında ayırıyor.

Android OS yapısı ve üretici uyarlaması arasında yeni bir satıcı arayüzü sunan Google, yeni üretici arayüzünü Uyumluluk Test Paketi (CTS) ile paralel olarak Üretici Test Paketi’ni (VTS) de kullanarak onaylıyor. Böylece üretici uyarlamalarının gelecekteki uyumluluğundan emin olunuyor.

project-treble-android-o-sdn-02.jpg

Öte yandan Project Treble öncesinde, işletim sisteminin her yeni sürümüyle birçok Android kodunun güncelleştirilmesi gerektiği vurgulanıyor. Yani Google’ı yoğun bir süreç bekliyor. Bundan böyle üreticilerin, ek bir işlem gerekmeden, sadece Android OS yapısını güncelleyerek Qualcomm gibi çip üreticilerini pas geçebilecek olması ise önemli.

Project Treble güncellemeleri maalesef, geçmişe dönük olarak eski cihazlara uygulanamayacak. Özetle, bu yeni güncelleme yönteminden Android O ve sonrası ile gelen tüm yeni cihazlar faydalanabilecek. Şu ankiO Developer Önizlemesi ile çalışan Pixel cihazlarının ise çoktan Project Treble mimarisini çalıştırdığı belirtiliyor.

Google, Project Treble dokümantasyonunun bu yazın sonlarında Android O’nun çıkışı ile birlikte yayımlayacağını açıkladı.

:: Project Treble ile ilgili görüşleriniz neler?