Anakarttaki BİOSa girişte isteyen şifreyi bilmiyorum. YARDIM :(

erenk1nq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben bilgisayarı kendım kurmadım ve bilgisayarcı şifre koymuş. Bunu kırmak için bios pilini çıkarmak lazımmış. Bu bios pilini çıkarınca default oluyomus ama benım merak ettıgım şu: Bu default olunca bilgisayarda neler değişek ? hangi ayarlar ? saat tarih değil heralde bir tek ?

Teşekkürler..

dewrim30

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Saat Tarih ayarı ve BİOS'ta ayarlanan yerler eski haline dönecek o kadar

erenk1nq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
biosu ben ayarlamadımda biosda ayarlanan yerler derken tam olarak ne oluyo o yerler ?

dewrim30

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardeşim sen BİOS Pilini çıkar 10 Dk beklet sonra geri tak , Pc'yi çalıştır açılışta 2 secenek gelecek 2nci seçenekle baslat .

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
Bıos pilini çıkardığında, bilgisayar açılışı ve saat tarih gibi ayarlar standart olur.

Çok önemli bir şey değil.Çıkabilirsin kısacası.

ArenA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba.
BIOS ekranı kilitliyse demekki daha önce BIOS'a giriş yapmadın ve ayarlarını değiştirmedin (overclock, yani hız aşırtma) demektir. Bu sebeple BIOS pilini çıkarıp ayarları default (varsayılan) mode çevirmen bir şey değiştirmeyecektir düşüncesindeyim.
Şimdi, sorduğun sorunun cevabına gelirsek; BIOS ekranında bilgisayarın ana ayarlarını değiştirebilirsin. En basitinden BIOS'un izin verdiği ölçüde işlemci hızını değiştirebilirsin, boot (başlangıç) ayarlarını değiştirebilirsin, anakarttaki voltaj değerlerini görebilirsin, tarih saat kısımlarını düzenleyebilirsin, vs, vs... Yani BIOS ekranının sana izin verdiği ölçüde bilgisayar ayarlarını değiştirebilirsin. Bu ayarlar anakartların marka ve modellerine göre değişiyor. Mesela bende şu an Asus Maximus IV anakart var, üzerinde EFI BIOS var, grafik ekrana sahip bir BIOS bu mesela, RAM'lerin hız değerleriyle bile oynayabiliyorum. :)
Sana kolay gelsin, iyi çalışmalar.

ufon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Benim pc de hazır olarak alındı ve,boot sıralamasını değiştirmek için giremiyordum şifre istiyordu.Çok araştırma yaptım bulamadım meğersem,sadece enter tuşuna basmak yeterliymiş :)Ayrıca anakartımı seviyorum yanında gelen yazılımlarla istediğim değişikliği yapabiliyorum örneğin; hazır pc firmasının sıkıcı olan bios logosunu kafama göre değiştiriyorum.

illoarmad

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bi arkadaşın dediği gibi sadece enter a basmayı dene. BIOS pilini çkarıp bi süre beklemek işe yaramıyorsa bios şifresi sıfırlayan-kıran araçlar var diye biliyorum. Windows üzerinden ya da HIREN'S BOOT cd yi kullanarak sıfırlayabilirsin.

ufon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İlloarmad arkadaşım,
Pm'ni aldım ancak sana yazamıyorum,mesaj yazma hakkından dolayı kısıtlama var ve sorunu burdan cevaplasam.
Flash yazılırken yarım kaldıysa geçmiş olsun diyebilirim sadece çünkü biosta yazılım kalmamış yani yapılacak bişey yok sadece servisler halledebilir bios chipini çıkarıp yeniden yazılım atacaklar.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Bios pilini çıkart tekrar tak tarih ve saat dışındaki değişecek seylerde virtual Machines değişebilir yani sanal bilgisayar kuramazsın istersen enable yaparsın sonra format ayarı değişebilir cd DVD secersin boot kısmında bunlar yani korkmadan çıkartıp tak yada biosunu güncellersin ama riskli iş 2. Dediğim onun için iyi bilmen gerekiyor yoksa bilgisayar pert olur :)

ufon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Evet 2. madde uyarısı dikkate alınmalı yoksa anakarta statik elektrik verilebilme olasılığı var ve anakart çöpe gidebilir.

Bios pilini çıkart tekrar tak tarih ve saat dışındaki değişecek seylerde virtual Machines değişebilir yani sanal bilgisayar kuramazsın istersen enable yaparsın sonra format ayarı değişebilir cd DVD secersin boot kısmında bunlar yani korkmadan çıkartıp tak yada biosunu güncellersin ama riskli iş 2. Dediğim onun için iyi bilmen gerekiyor yoksa bilgisayar pert olur :)