Anakart yuvada parça kaldı napmam lazım

Bu konuyu okuyanlar

Emirakcr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Forumda ilk konum bi hatam bi yanlışım olduysa şimdiden affola :)

3 sene önce bu pc yi vatan da toplatmıştım. Kendi bilgisayarım hariç söküp taktım az çok tecrübem var bugünde ilk defa kendi bilgisayarımı temizliyim derken(evet 3 senedir detaylı temizlik yapmadım üstten süpürgeyle anca :)...) kasadan gelen 3.0 giriş kablosunu çıkartırken bu mavi parça kaldı burda pense , yan keski , karga burun gibi aletlerle çekmeye çalıştım fakat hiçbişey olmadı napmam lazım
Anakart: asus z170-A

Ekli dosyalar

• Screenshot_20190219-224250_WhatsApp.jpg
    Screenshot_20190219-224250_WhatsApp.jpg
    41.4 KB · Görüntüleme: 391

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Yandaki mavi tırnakları usulca bükün

Veya ısıdan yapışmış olabilit

Emirakcr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Yandaki mavi tırnakları usulca bükün

Veya ısıdan yapışmış olabilit
Tekrar ısı versem mavi yere zararı olurmu çıkartırken veya anakartı bu şekilde kullansam herhangi bi sorun olurmu

---- Mesajlar birleştirildi ----

Bu anakartı bu şekil kullanmam da herhangi bi sorun olurmu bilen varsa yazabilirmi

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Hiç bi zararı olmaz. kasanın önündeki usb girişlerinin kablosunu koparmışsın.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Tekrar ısı versem mavi yere zararı olurmu çıkartırken veya anakartı bu şekilde kullansam herhangi bi sorun olurmu

Bu anakartı bu şekil kullanmam da herhangi bi sorun olurmu bilen varsa yazabilirmi
Mavi şeyin içinde pinler birbirine değmiyor ise sorun olmaz. Değse bile anakart kendini korumaya alıp 15 saniyede kapatır zaten.

Emirakcr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Mavi şeyin içinde pinler birbirine değmiyor ise sorun olmaz. Değse bile anakart kendini korumaya alıp 15 saniyede kapatır zaten.
Pinler kabloda kaldı, bi kısmı döküldü içinde varsa almaya çalışıcam teşekkür ederim yardımınız için

Hiç bi zararı olmaz. kasanın önündeki usb girişlerinin kablosunu koparmışsın.
Çok teşekkür ederim yardımınız için

Son düzenleme:

Kaya26

Müdavim
Reaksiyon puanı
550
Ön giriş USB 3.0 ı kullanamayacaksınız sadece, kullanmaya devam edebilirsiniz.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Yandaki mavi çıkıntıya yani mandala baskı uygulayın yani bastırın ve öylece çekin, çıkması lazım. Isıdan dolayı yapışması ihtimali bence yok, olmaz öle şey :D Ha şu olur, kurcalarken yapısı bozulmuş ve yuvaya hafiften sıkışmıştır ama yine de mandala baskı uygulayıp çektiğinizde yuvadan çıkması lazım. Dişliler eğer yamulmuş ise mümkün olduğu kadar düzeltin, böylece çıkması daha kolay olur.

Bir de şunu belirteyim, nasıl başardınız bu tecrübe ile bu kadar hasarı verdiniz anakarta veya usb kablosuna :p İşlem çok basit idi aslında, mandala basıp yuvadan çekmek. Farklı bir durum mu oluşmuş merak ettim...?

Emirakcr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Yandaki mavi çıkıntıya yani mandala baskı uygulayın yani bastırın ve öylece çekin, çıkması lazım. Isıdan dolayı yapışması ihtimali bence yok, olmaz öle şey :D Ha şu olur, kurcalarken yapısı bozulmuş ve yuvaya hafiften sıkışmıştır ama yine de mandala baskı uygulayıp çektiğinizde yuvadan çıkması lazım. Dişliler eğer yamulmuş ise mümkün olduğu kadar düzeltin, böylece çıkması daha kolay olur.

Bir de şunu belirteyim, nasıl başardınız bu tecrübe ile bu kadar hasarı verdiniz anakarta veya usb kablosuna :p İşlem çok basit idi aslında, mandala basıp yuvadan çekmek. Farklı bir durum mu oluşmuş merak ettim...?
Kabloyu çekerken oldu tüm kabloları çıkardım fakat bu kablo bi türlü gelmedi zorlayuncada böyle oldu klips falan etrafına baktım çıkartırken basıcağım bişeyde yoktu / mandala baskı uygulayın derken ön tarafta aşağı inen kısım var orasımı eğer orayı diyosanız karga burun ile oraya baskı yaparak çekmeye çalıştım pense ile denedim genede olmadı daha fazla uğraşmadım bende kutuya geri koydum anakartı teknik servise götürücem pek sıkıntı değil ama umarım bi yolunu bulurlar çıkarmak için

Son düzenleme:

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Karga burnu yada pense ile dik konumda kendinize doğru hafifçe oynatarak çıkartmayı deneyebilirsin, bir zararı olmaz böylelikle soketleri kablodan değil soketinde çekerek çıkarılmasını öğrenmiş oldunuz. (=

Emirakcr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Karga burnu yada pense ile dik konumda kendinize doğru hafifçe oynatarak çıkartmayı deneyebilirsin, bir zararı olmaz böylelikle soketleri kablodan değil soketinde çekerek çıkarılmasını öğrenmiş oldunuz. (=
Zaten biliyodum basarak çıkaracağımı bilmesem ssd sata kablosunuda kopartırdım ? basarak çıkarabilceğim bir düzenek yoktu ondan abanınca durum bu ? daha önce de bilgisayar topladım söktüm ,sökmesem bu işe girmezdim parçalar pahalı olduğu için girmezdim bu işe bi zarar veririm vs diye ? tavsiyenizi değerlendiricem

ongbey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
46
İlaveten biraz da Türkçeni geliştir. "Napmam lazım" yerine "Ne yapmam lazım" desen iyi olurdu. Belki de şaka yapmışsındır ama zaten bu bozuk düzende elimizden gelenin en iyisini yapalım.

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
USB 3.0 bağlantısı çok illet. İnsani bir bağlantı şekli yapmamışlar ne yazık ki. Kabloyu çekmeye çalışırken anakart üzerindeki plastik parça bile çıkabiliyor. Bir molex, iki USB 3.0 bağlantılarından nefret ediyorum.

Emirakcr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
İlaveten biraz da Türkçeni geliştir. "Napmam lazım" yerine "Ne yapmam lazım" desen iyi olurdu. Belki de şaka yapmışsındır ama zaten bu bozuk düzende elimizden gelenin en iyisini yapalım.
Haklısın sosyal medya da türkçem değişiyor :)

USB 3.0 bağlantısı çok illet. İnsani bir bağlantı şekli yapmamışlar ne yazık ki. Kabloyu çekmeye çalışırken anakart üzerindeki plastik parça bile çıkabiliyor. Bir molex, iki USB 3.0 bağlantılarından nefret ediyorum.
Başıma ilk defa geldi benimde umarım anakartıma bişey olmaz gerekirse parça kalsın kasadaki girişleri kullanmıyım ama şuan 1.000 tl veremem

Son düzenleme: