Anakart yandı galiba tavsiyelerinizi bekliyorum

Bu konuyu okuyanlar

tolga805

Asistan
Reaksiyon puanı
23
merhaba arkadaşlar 4 5 gün önce bilgisayarımın bios penceresinden işlemci turbo modunu açmıştım fakat harddisk bölümünü de kurcaladım diye hatırlıyorum ardından 2 3 gün sonra bilgisayar takılmalara başladı bir kaç gün devam etti ve en sonunda işletim sistemi çöktü neyse ardından dün format attım halletim fakat aradan 2 3 saat geçti tekrar takılmalara başladı bende bir sinirle bios ekranını default özelliklerine getirdim ve ardından format usbsini taktım taktığım gibi ekran karardı ve bir daha ekran gelmedi bilgisayarın bütün fanları sorunsuz çalışıyor fakat ekran gelmiyor ayrıca mouse ve fare ışıkları da yanmıyor sizce anakart yandı mı veya başka bir şey mi oldu ve ayrıca
pc detay;
i5 3570
asus gtx1050ti
8gb ram
anakart modelini hatırlamıyorum fakat iyi bir marka değil

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
cmosreset yapınız, korkmayınız yanmadı ?

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
PC'nin BIOS'da mi acilmiyor?

tolga805

Asistan
Reaksiyon puanı
23
hayır bios dahil hiçbir şey açılmıyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

cmosreset yapınız, korkmayınız yanmadı ?
bios dahil hiçbir şey açılmıyor

ek olarak bios pilini çıkartıp taktım fakat yine değişen bir şey olmadı

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
bios açmaz zaten, cmos reset yaptınız mı?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
sanırsam cmos reset dediginiz şey biosun sıfırlanması, onun için bios pilini çıkartıp taktım yine olmadı
bios pilini çıkarıp takmakla değil de çoğu anakartta özel kısımlar bulunur, anakartın marka ve modeli lazım ama... ya da anakart üzerinde jmos diye yazan iki veya üç uçlu çubuklar olur...

Son düzenleme:

Metin_Aslantürk

Müdavim
Reaksiyon puanı
660
Arıza cip setlerine bakıcan agp slout arızası ram den kaynaklanan problemin ekran kartına sirayet etmezi yada ekran kartı siyahlaşması.....biops pili bağlantı yeri....çubuklar ile ekran kartı mesafesi incelemesi...çubukların uçları

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Arıza cip setlerine bakıcan agp slout arızası ram den kaynaklanan problemin ekran kartına sirayet etmezi yada ekran kartı siyahlaşması.....biops pili bağlantı yeri....çubuklar ile ekran kartı mesafesi incelemesi...çubukların uçları
agp slotu nedİR ya, kaldı mı günümüzde :D Senle iyi konu tartışılır :) Aramıza hoşgeldin ...

tolga805

Asistan
Reaksiyon puanı
23
bios pilini çıkarıp takmakla değil de çoğu anakartta özel kısımlar bulunur, anakartın marka ve modeli lazım ama... ya da anakart üzerinde jmos diye yazan iki veya üç uçlu çubuklar olur...
maalesef markasını bilmiyorum ama dediğiniz şeyi deneyeceğim

clr cmos falan yerlerini buldum şimdi ne yapacağım

sağ köşede
20200105_154146.jpg
cmos reset falan var fakat ben jumper falan göremedim

maalesef markasını bilmiyorum ama dediğiniz şeyi deneyeceğim

clr cmos falan yerlerini buldum şimdi ne yapacağım

sağ köşede
20200105_154146.jpg
cmos reset falan var fakat ben jumper falan göremedim
edit:sağ alt köşe

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555

sen o iki çubuğu bir kontrol kalemi ile birbirine temas edecek şekilde değdir. Yani kontrol kalemi ucu ile aralarında köprü kur, eletrik teması sağlansın. Ama bunu yaparken bilgisayarın kapalı olsun

Clear CMOS Tuşu:
  • PC kapatılır.
  • Güç kablosu çıkartılır.
  • Anakartın üstüne yer alan Clear CMOS butonuna basılır.
  • PC açıldığında BIOS sıfırlanmış olacaktır. Bu aşamada F1 ile BIOS'a girmeniz istenir. Herhangi bir ayar değiştirmeseniz de Save & Exit ile çıkıp artık BIOS ekranını sorunsuz geçebilirsiniz.

tolga805

Asistan
Reaksiyon puanı
23
çok teşekkür ederim müsait olduğum bie zaman deneyeceğim ve sonucunu yazacağım

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
1578233619961.png
1578233697831.png
en sağda clr cmos yazan iki çubuğu diyorum ben, yanlış çubukları deneme :)

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Ram veya ramlerini sök.Sarı sokete giren kısmı ,yumuşak bi silgi ile bastırarak sil,tekrar dene.

tolga805

Asistan
Reaksiyon puanı
23
arkadaşlar var mı yorumu olan?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Hdd sata kablosunu ayır bak ekran gelicek mi?

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Hiç bir tepki yoksa %80 anakart gitmiştir. Bende aynı sorunu yaşadım kuzey köprüsü yanmıştı benim de. Aynı şekilde bende de mouse ve klavyenin ışıkları yanmıyor tepki bile vermiyordu. Yine de şans bu işler belki de yanmamış olabilir. Bütün donanımlarını farklı bir sistemde test etmen gerekiyor hangisi arızalı daha çabuk bulursun. İşini bilen bir bilgisayarcıya git durumu anlat yardımcı olurlar illaki hangi donanım arızalı anlaşılır.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Aslında bazı hp kasalarda ekran gelmediğinde Ramlerin çıkarıp yerini değiştiriyordum. Bakıyorum arkadaşta işe yaramamış.

Wept

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
merhaba arkadaşlar 4 5 gün önce bilgisayarımın bios penceresinden işlemci turbo modunu açmıştım fakat harddisk bölümünü de kurcaladım diye hatırlıyorum ardından 2 3 gün sonra bilgisayar takılmalara başladı bir kaç gün devam etti ve en sonunda işletim sistemi çöktü neyse ardından dün format attım halletim fakat aradan 2 3 saat geçti tekrar takılmalara başladı bende bir sinirle bios ekranını default özelliklerine getirdim ve ardından format usbsini taktım taktığım gibi ekran karardı ve bir daha ekran gelmedi bilgisayarın bütün fanları sorunsuz çalışıyor fakat ekran gelmiyor ayrıca mouse ve fare ışıkları da yanmıyor sizce anakart yandı mı veya başka bir şey mi oldu ve ayrıca
pc detay;
i5 3570
asus gtx1050ti
8gb ram
anakart modelini hatırlamıyorum fakat iyi bir marka değil
Büyük ihtimal senin anakart gitti bilgisayar yenimiydi
Anakartın kaldırmadı herhalde tuboyu dua et işlemciye bişey olmadı(bi kontro et)

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
bu arada o turbo modu değildir. mce dir.
anakartın biosunda frklı isimde yazılmış olabiliyor.
yani "multi core enhancement" tüm çekirdeklerin turbo boost edilmesi. anakart da ucuz bi şey ise vrm ler yanmıştır.

Wept

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
bu arada o turbo modu değildir. mce dir.
anakartın biosunda frklı isimde yazılmış olabiliyor.
yani "multi core enhancement" tüm çekirdeklerin turbo boost edilmesi. anakart da ucuz bi şey ise vrm ler yanmıştır.
bence işlemciyi bi kontrol ettirsin derim her ihtimale karşı

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
bence işlemciyi bi kontrol ettirsin derim her ihtimale karşı
ya işlemci kolay kolay yanmaz. ama yandı ise de taktığı anakartı da rami de götürebilir. dha önce yaşadım. var ya kanser ediyor insanı. tek bi bozuk işlemci anakart ram ne varsa yakıyor.

Wept

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
ya işlemci kolay kolay yanmaz. ama yandı ise de taktığı anakartı da rami de götürebilir. dha önce yaşadım. var ya kanser ediyor insanı. tek bi bozuk işlemci anakart ram ne varsa yakıyor.
hani oc yaparken voltaj ayarlama falan varya intelde varmı bilmiyorum ama ben amd kullanıyorum

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
hani oc yaparken voltaj ayarlama falan varya intelde varmı bilmiyorum ama ben amd kullanıyorum
arkadaş sadece boost yapmış büyük ihtimal mce açmıştır.
ama gerilim de ayarlasa yine turbo da yapsa zaten o gerilimi anakart vemriştir.
bence işlemcide çok bir şey yoktur anakartta vrm sorunu oluşmuştur. iyi bir tamirci halleder.

Wept

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
arkadaş sadece boost yapmış büyük ihtimal mce açmıştır.
ama gerilim de ayarlasa yine turbo da yapsa zaten o gerilimi anakart vemriştir.
bence işlemcide çok bir şey yoktur anakartta vrm sorunu oluşmuştur. iyi bir tamirci halleder.
Sen ne dersen o zaten belli anakarttın bittiği ben sadece başka sıkıntı oluşmuşdur diye düşünüyorum