Anakart yandı galiba tavsiyelerinizi bekliyorum

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

tolga805

Üyecik
merhaba arkadaşlar 4 5 gün önce bilgisayarımın bios penceresinden işlemci turbo modunu açmıştım fakat harddisk bölümünü de kurcaladım diye hatırlıyorum ardından 2 3 gün sonra bilgisayar takılmalara başladı bir kaç gün devam etti ve en sonunda işletim sistemi çöktü neyse ardından dün format attım halletim fakat aradan 2 3 saat geçti tekrar takılmalara başladı bende bir sinirle bios ekranını default özelliklerine getirdim ve ardından format usbsini taktım taktığım gibi ekran karardı ve bir daha ekran gelmedi bilgisayarın bütün fanları sorunsuz çalışıyor fakat ekran gelmiyor ayrıca mouse ve fare ışıkları da yanmıyor sizce anakart yandı mı veya başka bir şey mi oldu ve ayrıca
pc detay;
i5 3570
asus gtx1050ti
8gb ram
anakart modelini hatırlamıyorum fakat iyi bir marka değil

tolga805

Üyecik
hayır bios dahil hiçbir şey açılmıyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

cmosreset yapınız, korkmayınız yanmadı ?
bios dahil hiçbir şey açılmıyor

ek olarak bios pilini çıkartıp taktım fakat yine değişen bir şey olmadı

Son düzenleme:

PARAzitCELL

Dekan
sanırsam cmos reset dediginiz şey biosun sıfırlanması, onun için bios pilini çıkartıp taktım yine olmadı
bios pilini çıkarıp takmakla değil de çoğu anakartta özel kısımlar bulunur, anakartın marka ve modeli lazım ama... ya da anakart üzerinde jmos diye yazan iki veya üç uçlu çubuklar olur...

Son düzenleme:

ErkinCankut77

Üyecik
Yasaklı
Arıza cip setlerine bakıcan agp slout arızası ram den kaynaklanan problemin ekran kartına sirayet etmezi yada ekran kartı siyahlaşması.....biops pili bağlantı yeri....çubuklar ile ekran kartı mesafesi incelemesi...çubukların uçları

PARAzitCELL

Dekan
Arıza cip setlerine bakıcan agp slout arızası ram den kaynaklanan problemin ekran kartına sirayet etmezi yada ekran kartı siyahlaşması.....biops pili bağlantı yeri....çubuklar ile ekran kartı mesafesi incelemesi...çubukların uçları
agp slotu nedİR ya, kaldı mı günümüzde :D Senle iyi konu tartışılır :) Aramıza hoşgeldin ...

tolga805

Üyecik
bios pilini çıkarıp takmakla değil de çoğu anakartta özel kısımlar bulunur, anakartın marka ve modeli lazım ama... ya da anakart üzerinde jmos diye yazan iki veya üç uçlu çubuklar olur...
maalesef markasını bilmiyorum ama dediğiniz şeyi deneyeceğim

clr cmos falan yerlerini buldum şimdi ne yapacağım

sağ köşede
20200105_154146.jpg
cmos reset falan var fakat ben jumper falan göremedim

maalesef markasını bilmiyorum ama dediğiniz şeyi deneyeceğim

clr cmos falan yerlerini buldum şimdi ne yapacağım

sağ köşede
20200105_154146.jpg
cmos reset falan var fakat ben jumper falan göremedim
edit:sağ alt köşe

Son düzenleme:

PARAzitCELL

Dekan

sen o iki çubuğu bir kontrol kalemi ile birbirine temas edecek şekilde değdir. Yani kontrol kalemi ucu ile aralarında köprü kur, eletrik teması sağlansın. Ama bunu yaparken bilgisayarın kapalı olsun

Clear CMOS Tuşu:
  • PC kapatılır.
  • Güç kablosu çıkartılır.
  • Anakartın üstüne yer alan Clear CMOS butonuna basılır.
  • PC açıldığında BIOS sıfırlanmış olacaktır. Bu aşamada F1 ile BIOS'a girmeniz istenir. Herhangi bir ayar değiştirmeseniz de Save & Exit ile çıkıp artık BIOS ekranını sorunsuz geçebilirsiniz.

met 35

Dekan
Ram veya ramlerini sök.Sarı sokete giren kısmı ,yumuşak bi silgi ile bastırarak sil,tekrar dene.

stat counter