Anakart sorunu

Bu konuyu okuyanlar

İskenderci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
lütfen yardım edin 2 gün önce itopyadan aldıgım pcde fps sorunu rtx2060 ve r5 2600 işlemci 16 gb ram var ama internette baktım sorun anakartta vrm lerdeymiş ısıınıp stabil calısmasını engelliyormuş anakartımda msi b450m-v2 bunların cözümü varmı yoksa komple anakaartımı degiştirme lazım nolur bilen biri varsa yazsın

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Anakartta,VRM ler ,anakartın kalbi gibidir. Çok önemli.
Ancak sizdeki sorunun tam açılması lazım.FPS sorunu ,o kadar çok şeye bağlı ki.

Eğer düşük fps alıyorsanız ve bunun VRM den olduğunu söylemeniz için, işlemcinin oyunda hız düşürmesi ile bu olay olur. Sizin işlemciniz oyunda frekans düşürüyormu. Bunu izledinizmi.

İskenderci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
evet malesef bunun bi çözümü varmıdır anakartı deggiştirm gibi bi sansım varmı

İskenderci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anakartta,VRM ler ,anakartın kalbi gibidir. Çok önemli.
Ancak sizdeki sorunun tam açılması lazım.FPS sorunu ,o kadar çok şeye bağlı ki.

Eğer düşük fps alıyorsanız ve bunun VRM den olduğunu söylemeniz için, işlemcinin oyunda hız düşürmesi ile bu olay olur. Sizin işlemciniz oyunda frekans düşürüyormu. Bunu izledinizmi.
işlemci 3.4lerden 3e düşüyor baazen daha düştügü yerler oluyıor

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
İşlemci frekans düşüşünün en büyük nedeni VRM lerdir. Belirttiğin anakartın pasif soğutması yeterli düzeyde böyle olmaması gerek. İşlemci sıcaklığını, kasa modelini ve kullandığın fanları da belirtebilir misin?

İskenderci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
masterbox lite 5 3önde 1 rkada fan var ama analamaddıgım işlemcimişn %30 unu kullanıyor bazende %60 am cok nadir yagni 5 dkda bir ekrsaan kartınında kullanımı %40dan yukarı cıkmıyor sorun nedir ben vramlereden diye düşündüm pek bilgim yok yagi arastırsıgım kadarıyla söylüyorum ama işlemci hızım bay bi dalgalı stabil olmasımı gerekiyor yardımcı olun nolur oyunlarda nasıl tam performans alacam işlemcimin kulanımı yer yer %3 e düştügü oluyor bunun bi çözümü varmıdır

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
masterbox lite 5 3önde 1 rkada fan var ama analamaddıgım işlemcimişn %30 unu kullanıyor bazende %60 am cok nadir yagni 5 dkda bir ekrsaan kartınında kullanımı %40dan yukarı cıkmıyor sorun nedir ben vramlereden diye düşündüm pek bilgim yok yagi arastırsıgım kadarıyla söylüyorum ama işlemci hızım bay bi dalgalı stabil olmasımı gerekiyor yardımcı olun nolur oyunlarda nasıl tam performans alacam işlemcimin kulanımı yer yer %3 e düştügü oluyor bunun bi çözümü varmıdır
GPU kullanımının düşük olmasının milyon tane nedeni var şuan onu bilemem. Hava sirkülasyonu çok iyi değil o kasanın. Ama performans düşüşü yaşatacak kadar sorunu yok. Dediğim gibi oyun içi sıcaklık değerlerini paylaşır mısın?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
. Kesin emin olmak için cinebench R 20 testini veya aida 64 sistem kararlılık testini çalıştırın. Test çalışırken core temp programı da açık olsun. Test çalışırken 6 çekirdeğin hızlarını takip edin. Düşme olacak mı.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Sorun tamamen kasadan kaynaklı.
MasterBox Lite 5 hava sirkülasyonu rezalet bir kasadır. Bazı sistemlerde 20-25 derece fark ettirebiliyordu. Yurt dışında kasaya özel soğutma parçaları satılıyordu özellikle bu durum için.

İskenderci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
işlemci 55derecedn yukarı cıkmıyor ekran kartıda 60 dereceden yukarı cıkmıyor

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Sorun tamamen kasadan kaynaklı.
MasterBox Lite 5 hava sirkülasyonu rezalet bir kasadır. Bazı sistemlerde 20-25 derece fark ettirebiliyordu. Yurt dışında kasaya özel soğutma parçaları satılıyordu özellikle bu durum için.
Yahu nasıl emin olabiliyorsun bu kadar? Cahil cesareti midir? Diyeceğim cahil olduğunu sanmıyorum. Rica etsem kasanın yan panelini söküp stres testine sokabilir misin? Bakalım kasadan mı.

İskenderci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
. Kesin emin olmak için cinebench R 20 testini veya aida 64 sistem kararlılık testini çalıştırın. Test çalışırken core temp programı da açık olsun. Test çalışırken 6 çekirdeğin hızlarını takip edin. Düşme olacak mı.
yaparken sadece 1 kere oldu ama cok az ama bittikten sonra baya düşüp cıkıyor ama o herhalde normaldir ama oyunlardayken düşüyodu veya ben yannlış yere bakıyodum ama fps genel olarak düşük yer yer 90 fpslere düşüyor oyunda

İskenderci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bide yaparken bişey farkettim benim işlemcimin hızı 3.9 akadar cıkıyor neden 3.6lerde dolasıyor belki normali budur bilmioyrum kusura bakmayın soruyorum çünkü arkadasımda 1050ti var ve benden yüksek fps alıyor

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Aida 64 sistem kararlılık testini mutlaka bi yapalım o zaman. 5 dk çalışsın. Bakalım çekirdekler nasıl hareket edecek.sonucu yazın.Test ,yukardaki araçlar sekmesinin içinde.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Yahu nasıl emin olabiliyorsun bu kadar? Cahil cesareti midir? Diyeceğim cahil olduğunu sanmıyorum. Rica etsem kasanın yan panelini söküp stres testine sokabilir misin? Bakalım kasadan mı.
Hocam cesaretle alakası yok bunun.
Yabancı forum, yerel forum farketmeksizin insanlar bu kasayı hep kötülüyor. Hava çıkışları ve girişleri çok yetersiz. Kesin sonuç asla diyemem evet hata yaptım orada özür dilerim. Ama kasada cidden bu sorun çok kendini belli ediyor.

İskenderci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aida 64 sistem kararlılık testini mutlaka bi yapalım o zaman. 5 dk çalışsın. Bakalım çekirdekler nasıl hareket edecek.sonucu yazın.Test ,yukardaki araçlar sekmesinin içinde.
işlemci hızı 3700 lerden 3650 lere düştü sonra 6600 lerde sabit bir hızla devam etti ara ara 6575 e düştü genell olarak sabiti ama benimişlemcimin hızı 3.9 degilmi benmi yanlış biliyorum ama herhalde o cıkabilecegi en üst nokta

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
işlemci hızı 3700 lerden 3650 lere düştü sonra 6600 lerde sabit bir hızla devam etti ara ara 6575 e düştü genell olarak sabiti ama benimişlemcimin hızı 3.9 degilmi benmi yanlış biliyorum ama herhalde o cıkabilecegi en üst nokta
Sadecee bazı çekirdekleri 3.9'a çıkıyor. Diğer çekirdekler yine 3.4 temel frekansta çalışır.
Core Temp ve CPU-Z indirip Cinebench testindr voltajı ve hızı takip etmen lazım.

İskenderci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sadecee bazı çekirdekleri 3.9'a çıkıyor. Diğer çekirdekler yine 3.4 temel frekansta çalışır.
Core Temp ve CPU-Z indirip Cinebench testindr voltajı ve hızı takip etmen lazım.
aidia64 ten bidaha yaptım ordaki seyden bakınca voltaj 1.216 sabitti arada 2.108 düştü ama 3500lerden birden 2500 lere düştü anlayamadım bu dediginiz uygulamaları indirmeye gerek varmı

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Frekans dalagalanması var. Anakartının mosfetlerinin soğutulması lazım. Soğutma sağlansa bile ,faz bileşenlerinin kalitesi de düşük.
Biostan, cpu feature veya configuration içinde c statelerin hepsini disabled yaparak da dene. Power limitleri yani.

Güçlü İşlemcilere, ucuz anakartlar almamak lazım.:(

Ayrıca driverlerini de bi güncelle,güncel değilse.

İskenderci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Frekans dalagalanması var. Anakartının mosfetlerinin soğutulması lazım. Soğutma sağlansa bile ,faz bileşenlerinin kalitesi de düşük.

Biostan, cpu feature veya configuration içinde c statelerin hepsini disabled yaparak da dene. Power limitleri yani.

Güçlü İşlemcilere, ucuz anakartlar almamak lazım.:(

Ayrıca driverlerini de bi güncelle,güncel değilse.

ben itopyada topladıma biler gayet iyi dedi ppek bir bilgim yoktu keşke dah iyi araştırıp alaymışım peki bunu cözemezmiyim yagnni bi nebzede rahatlatamazmıyım

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Ben bazı pc mağazalarında bazı satıcıların anlattıklarına genelde ,içimden gülüyorum. Herşeyi bilmek zorunda değiller ama ,insanları yanlış yönlendirmek de hoş değil.
Fakat dediğim gibi, önce bi yazılmsal sorunda olabilir. E.kartı Driverlerini muhakkak güncelle. AMD nin sitesinden B450 ÇİPSET DRİVERİNİ DE MUTLAKA İNDİR VE KUR.

B450 Drivers & Support | AMD

Ramlerinin hızını yazmamışsın. Kaç mhz ram aldın .

Güç seçeneklerinden ,ryzen moduna al.

İskenderci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben bazı pc mağazalarında bazı satıcıların anlattıklarına genelde ,içimden gülüyorum. Herşeyi bilmek zorunda değiller ama ,insanları yanlış yönlendirmek de hoş değil.
Fakat dediğim gibi, önce bi yazılmsal sorunda olabilir. E.kartı Driverlerini muhakkak güncelle. AMD nin sitesinden B450 ÇİPSET DRİVERİNİ DE MUTLAKA İNDİR VE KUR.

B450 Drivers & Support | AMD

Ramlerinin hızını yazmamışsın. Kaç mhz ram aldın .

Güç seçeneklerinden ,ryzen moduna al.
ramlerim 3000 mhz bütün driverlar kurulu simdide güç seceneklerinden yapacam bunun bi cözümü varmı peki aglıycam anakartımı degiştirmek lazım off ne zaman bişeye heves etsem olmuyor inş cözümü vardır bide biostan sey yapın demişsiniz ama biosa giremiyorum girerken f11 e basıyorum dele basıyorum acılmıyor benmi beceremiyorum yoksa başka türlümü acılıyor

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Hemen pes etmek yok. :)
Biosa girmen şart.
Pc açılırken hatta açılmaya başlamadan delete tuşuna sürekli bas bırak ve devam et. Mutlaka girer.
Ramlerin 2133 çalışıyordur büyük ihtimal. cpu-z programını bi kur ve çalıştır.Yukardaki memory e tıklarsan raminin çalışma hııznı görürüz.

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Bu anormal bir durum. En dandik B450m'in bile yaşatmaması lazım. Anakartının modeli nedir? V2 ikinci sürüm anlamına geliyor.

İskenderci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
  • Sistem Montaj + Deneme Sürümü Windows Kurulum Hizmeti
  • AMD Ryzen 5 2600 Soket AM4 3.4GHz 19MB Önbellek 6 Çekirdek İşlemci (fan dahildir) - Tray
  • MSI B450M PRO-M2 V2 AMD B450 Soket AM4 DDR4 3466MHz VGA DVI HDMI Anakart
-x2 ADATA XPG SPECTIRIX D41 8GB 3000Mhz SINGLE DDR4 CL16 RGB RED PC RAM
  • MSI Geforce RTX 2060 GAMING Z 6GB 192Bit GDDR6 DX12 Ekran Kartı
  • Cooler Master MasterBox Lite 5 600W 80 Plus USB 3.0 Pencereli MidTower Kasa
  • Seagate 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 7200Rpm 64MB 210Mb/s okuma Harddisk
  • ADATA 120GB SU650 3D NAND Sata3 2.5'' SSD (520MB Okuma / 320MB Yazma)
sistemim tam özellikleri bu simdide biosa girip deniycem inş düzelir yardımlarınız için cok tşk ederim

İskenderci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
abilerim yaptım sonra aida üzerinden test yaptım işlemcimin 3600lerde dolanıyor ondan soonra arada 3400 e geliyor genelde 3600 3550 arası dolaşıyor ne yapıcam overclock falan yapsam düzelirmi yoksa dahamı kötü olur core voltage arttı bu arada 1.224 oldu ama yine 1.216ya düşüyor şimdide diger dediginiz uygulamayı indircem

İskenderci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ram frekansı 1500 yazması normalmi