Anahtar Kelime Araştırması İle Bloglamaya Başlıyoruz

Bu konuyu okuyanlar

Hakan Göçmez

Asistan
Reaksiyon puanı
24
vXVDnO.png

Sıralamanızı yükseltmek için atmanız gereken ilk adım nedir?

Web projenizde başlangıç itibari ile doğru adımları atmanız gerekir. Aksi halde temelini atmadığınız bir projede doğru ve düz bir şekilde binayı inşa etmeniz zorlaşır.

Projelerinize anahtar kelime araştırmasıyla her zaman başlamalısınız. Ana kelimeleri düşünmek için biraz zaman ayırın. Hedef kitlenizi düşünün: Onlar hangi kelimeleri arıyor?

Hedef Mi, Daha Uzun Yan Anahtar Kelimeler Mi?

Çok rekabetçi ana kelimelerden ziyade biraz daha uzun ve daha az kullanılan arama terimlerinden başlayarak projenize giriş yapmanız daha iyi bir yolda ilerlemenizi sağlayabilir. Fakat öneriler kesinlikle tek bir anahtar kelimeye odaklanılmaması yönünde. Çok uzun bir liste yapabilirsiniz. Sonrasında ise hedef, odak kelimelerinize yönelik içeriklerinizi oluşturamaya başlayabilirsiniz.

Google Trendlerini Kullanın, Google Servislerini Terk Etmeyin!

Sıralama etmek istediğiniz belirli anahtar kelimeler arasından seçim yapmak zorundaysa kalıyorsanız ancak hangisini seçeceğinizi bilmiyorsanız Google Trends gibi servisleri kullanmanız gerekir. Bu servis birkaç terim arama hacmini karşılaştırmanıza yardım eder.

İçerik Yazmaya Başlayın

Blog, içerik oluşturmanın en çok sevilen yoludur. Bununla birlikte, anahtar kelimelerin arka arkaya sıralandığı ve sadece yüksek bir sıralama hedefleyen içerikler sizin için yeterli olmaz. Sıralamada olmak istediğiniz anahtar kelime için belirli bir görüş, bir konu ve ilgi çekici hikayeye sahip olmanız gerekir. Eğer kolay tüketilebilir, sindirilebilir ve zevkle okunabilir içerikler yaparsanız, sitenize olan ilgi çok daha artacak tek bir yazınız dahi yüksek okunma oranlarına ulaşabilecektir. Üstelik sosyal medya kullanımının giderek arttığı bir dönemde içeriklerinizin paylaşılmaya başlanması doğru yolda olduğunuzun en önemli göstergesidir.

Bu şekilde anahtar kelime belirleme ve bloglamaya başlama konusunda önemli bir adım atabilirsiniz. Sonrasında ise sosyal medya gibi pek çok farklı etken, yolculukta ihtiyacınız olacaktır.