Amd vs İntel

Bu konuyu okuyanlar

BilgisayarUzmani

Müdavim
Reaksiyon puanı
640
Yıllardır bu konular tartışılıyor . Halende tartışılmaya devam ediyor. Ve ben de test ettim. Amd beni hayal kırıklığına uğrattı. İntel ise yüzümü güldürdü. Eğer uzun süre kullanılacak sistem toplamak istiyorsanız önerim intel. Testler aşağıda

İntel
Anakart: Z270 Tomahawk Anakart
İşlemci: G5400
Soğutma: Yok
Voltaj: 1.7V
Termal Macun: Yok
Max sıcaklık 120 Derece
Test 5 Gün Halen Stabil Devam Ediyor.

AMD
Anakart: Asus X370 Anakart ROG
Soğutma ve Termal Macun Yok
Voltaj: 1.7V
Max Sıcaklık: 107 Derece
İşlemci: Ryzen 3 2200g

3. Saatte mavi ekran daha sonra işlemci çöp. Açtığımda 110 Derece ile başlıyor. Ücret iadesi yapıldı.

Yani intel daha dayanıklı. Eğer uzun ömürlü istiyorsanız tercih intel ancak cüzdanınızı boşaltmanız gerekebilir.
İntel sistem halen çalışmakta amd çöp halen intel stres test devam ediyor. Bugün 6.Gün Bakalım elektrik faturası nasıl gelecek?

Not: İki sisteminde diğer parçaları aynı.

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Ayrıca kimse işlemcileri soğutma olmadan ve termal macun olmadan kullanmayacağı için bir problem yok aslında şans deneme termal macunu unutup aynı zamanda fanı iyi oturtamayıp 15 - 20 dakka içinde çöp olan intel işlemcileride gördüm önemli olan uzun kullanım testi ayrıca iki markanında birbirine üstünlükleri var ve ayrıca fiyat farkı göz önünde bulundurmak gerek..

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
sorun sizin sistemde hocam soğutmasız bir test yapmak akıl işi değil zaten asıl soğutmasız işlemc, çalıştırmak da ayrıcax bir sıkıntı bence gerksiz bir denem yapmışsınız :)

Son düzenleme:

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
hocam kusura bakmayın o ilk mesajı ben yazmdım arkadaşlaarım zorla yazdı:tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy: (düzenlemeden önceki halini)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Hocam para olsa threpidder 1950x vs i9 9900K yapardım Ama işlemcilere yazık :(
Bence paraya ya da çok uzağa gitmeye gerek yok. 2700X ile 9900K testlerine bakabilirsin. Intel'in 8 çekirdekli bir işlemci için 4000 TL istemesi pek normal değil. Birde bu işlemci haddinden fazla ısınıyor ki bunu soğutmak için en azından ortalama bir sıvı soğutucu lazım. Tamam Ryzen 2700X daha güçsüz bir işlemci ama aralarındaki performans farkı 2500 TL civarına değmeyecek bir fark. 8700K ve 9700K testlerine de bakabilirsin. 3. nesil Ryzen işlemciler gelsin o zaman her şey daha net anlaşılır zaten. Intel pek kullanıcısını düşünen bir firma değil. Geçmişteki olaylara bakarsak zaten şirketi gri bile saymakta zorlanırız. En iyi ürünü en iyi fiyata veren ve kullanıcıyı düşünen firma her zaman gözümde bir numaradır.

BilgisayarUzmani

Müdavim
Reaksiyon puanı
640
Bence paraya ya da çok uzağa gitmeye gerek yok. 2700X ile 9900K testlerine bakabilirsin. Intel'in 8 çekirdekli bir işlemci için 4000 TL istemesi pek normal değil. Birde bu işlemci haddinden fazla ısınıyor ki bunu soğutmak için en azından ortalama bir sıvı soğutucu lazım. Tamam Ryzen 2700X daha güçsüz bir işlemci ama aralarındaki performans farkı 2500 TL civarına değmeyecek bir fark. 8700K ve 9700K testlerine de bakabilirsin. 3. nesil Ryzen işlemciler gelsin o zaman her şey daha net anlaşılır zaten. Intel pek kullanıcısını düşünen bir firma değil. Geçmişteki olaylara bakarsak zaten şirketi gri bile saymakta zorlanırız. En iyi ürünü en iyi fiyata veren ve kullanıcıyı düşünen firma her zaman gözümde bir numaradır.
Nasıl bozulduğunu buldum.
Amd işlemcilerde ısı soğutucu arasındaki lehim ile daha efektif bir şekilde aktarılıyor. Ancak sıcaklık 90 dereceyi geçince o lehim bozuluyor. Amd intel gibi soğutucu arasında termal macun kullanmıyor. Bu da işlemcilerinin dayanıklılığını düşürüyor

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
hep çevrecilik ayağına kurşunu lehimden çıkarttıkları için oluyor hp çok çekti %60 kalay %40 kurşunlu lehim 200 derecede eriyor daha iyi...
ama o sorun ondan değil sen o amd'yi yaktın.

BilgisayarUzmani

Müdavim
Reaksiyon puanı
640
hep çevrecilik ayağına kurşunu lehimden çıkarttıkları için oluyor hp çok çekti %60 kalay %40 kurşunlu lehim 200 derecede eriyor daha iyi...
ama o sorun ondan değil sen o amd'yi yaktın.
Hayır şuanda işlemci sorunsuz çalışmakta ancak sıcaklık sistem boşta 95 derece yükte 123 derece

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
yağlı soğutma yap 30 litre sıvı yağ...

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Nasıl bozulduğunu buldum.
Amd işlemcilerde ısı soğutucu arasındaki lehim ile daha efektif bir şekilde aktarılıyor. Ancak sıcaklık 90 dereceyi geçince o lehim bozuluyor. Amd intel gibi soğutucu arasında termal macun kullanmıyor. Bu da işlemcilerinin dayanıklılığını düşürüyor
Lehim çok daha iyi. 9. nesil Intel işlemcilerde de silikonla yapıştırmak yerine lehim teknolojisine yöneldiler.